Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Fotografia wędkarska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
317 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   zewu

zewu

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 359 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 luty 2007 - 11:30

Robert, stresujesz kolegów! :mellow:

Po co wędkarzowi-internaucie aparat foto? Pójdzie nad wodę, cyknie kilka widoczków, może jakąś rybę i chce natychmiast po powrocie podzielić się swymi wrażeniami w sieci, pochwalić połowem itd. Przy takim zastosowaniu cyfra rządzi. Jaka to będzie cyfra, to już zależy od zasobności portfela, potrzeb itd.

Teraz ja postresuję

Co do jakości oglądanych na komputerze zdjęć, to zapomnieliście o bardzo istotnym elemencie- monitorze i karcie graficznej. Każdy z nas widzi inaczej wieszane w sieci zdjęcia. Piękną, naturalną paletę barw, przejścia tonalne i inne niuanse zauważy jedynie posiadacz prawidłowo ustawionego -i to dużego- monitora szklanego (Trinitron, Diamodtron). Na LCD to samo zdjęcie będzie wyglądało ordynarnie, sztucznie.
Przy obróbce zdjęć to jeszcze nie wszystko. Ogromne znaczenie ma karta graficzna (przy fotografii najlepiej Matrox). Do tego konieczna jest znajomość programu graficznego i wiedza jak powinno wyglądać prawidłowo obrobione foto (a i tak nie docenią tego użytkownicy źle wyregulowanych monitorów, a już lcd w szczególności).

Czy to wystarczy, by zrobić i zamieścić w sieci dobre foto? Nie! Należy przede wszystkim nauczyć się tego, o czym pisałem wcześniej, zasad: kompozycji, ekspozycji itd. czyli przeczytać kilka książek, obejrzeć masę dobrej fotografii i postarać się tak nabytą wiedzę przełożyć na własne zdjęcia. Bez tego .jpg z topowego aparatu, obrobiony na profesjonalnie skalibrowanym monitorze, będzie jedynie kolorowym .jpg.



#262 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 28 luty 2007 - 11:56

Czy to wystarczy, by zrobić i zamieścić w sieci dobre foto? Nie! Należy przede wszystkim nauczyć się tego, o czym pisałem wcześniej, zasad: kompozycji, ekspozycji itd. czyli przeczytać kilka książek, obejrzeć masę dobrej fotografii i postarać się tak nabytą wiedzę przełożyć na własne zdjęcia. Bez tego .jpg z topowego aparatu, obrobiony na profesjonalnie skalibrowanym monitorze, będzie jedynie kolorowym .jpg.



Amen :mellow: ...

100tys pytan o sprzet ... zadnego jak zrobic ciekawe zdjecie :wacko:

#263 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 28 luty 2007 - 12:01

A ja tylko na dodatek zacytuję wieszcza:
Czucie i wiara silniej do mnie mówią niż mędrca szkiełko i oko

#264 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 28 luty 2007 - 13:04

Robert, stresujesz kolegów! :mellow:


Wisz, że ma wyjść przepis nakazujący mówienie prawdy pacjentom? Jestem trendy B)

#265 OFFLINE   MATAS

MATAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaOslo

Napisano 28 luty 2007 - 20:10

a wedlug mnie do takich zdjec jak robi np Tomek Wojda trzeba miec poprstu talent, urodzic sie z tym, miec to czucie

Niektorzy beda robili na super aparatach setki zdjec i nigdy nie dorownaja tym co robiac zdjecia na gorszych aparatach a mają to czucie, czucie przelozenia widzenia swiata na papier (czytaj dysk twardy :lol:)

#266 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 marzec 2007 - 21:56

@Wujek,

...z tego co widzę to trochę ciemne te zdjęcia...

- zdjęcia rzeczywiście są zbyt ciemne, ale dokładnie oddają klimat i czas, w którym były zrobione. :D



#267 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 05 marzec 2007 - 02:30

Sebek, jak znam cyfrówki to było ciut ładniej :mellow: Gdyby tak sfotografować ten sam motyw topowym modelem cyfrowym i średnim formatem na dobrej kliszy, to czuję, że kilka osób wywinęło by niezłego orła ze zdziwienia :huh:

#268 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 05 marzec 2007 - 08:25

W tym aparacie to problemem jest obiektyw kitowy, który od razu można wrzucić do basketu - niestety, ale to cecha prawie wszystkich obiektywów połączanych do zestawu - zresztą by zmniejszyć cenę startową.

Pozdrawiam
Remek

#269 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 05 marzec 2007 - 10:49

W takim razie , polecam zgodnie z sugestiami sprzet dla amatora .. <_< :mellow:

http://www.mamiya.com.pl/

i ceny promocyjne :mellow:

#270 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 kwiecień 2007 - 16:58

pytanie do specow od softwara, jak skonwertowac lub skomprymowac fotke, np. w rozdzielczosci 1536 X 2048 pix, tak zeby byla nadal duza (optycznie), ale byla max np. 100 KB?

mam corela i acdsee

#271 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 09 kwiecień 2007 - 17:09

pytanie do specow od softwara, jak skonwertowac lub skomprymowac fotke, np. w rozdzielczosci 1536 X 2048 pix, tak zeby byla nadal duza (optycznie), ale byla max np. 100 KB?

mam corela i acdsee



Pitt spróbuj tworzyć swoje zdjęcie w corelu i zapisać je bez zmiany rozmiaru zdjęcia, jako jpg w najniższej możliwej jakości (0). Niewiem czy wyjdzie ci akurat 100 kb ale jest to najprostrzy sposób zmiejszania wielkosci pliku przy zachowaniu oryginalnych rozmiarow. Jak wyjdzie ci nadal duzy plik to skorzystaj z opcji zapisz jako i ponownie dajesz dużą kompresję jpg. Plik znowu się zmniejszy.
A tak by the way to zaopatrz się w Photoshopa, choćby najprostrzego. To najlepszy program do obrobki zdjęć
pozd JW :D

#272 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 kwiecień 2007 - 17:14

zaraz sprobuje, dzieki :D

#273 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3656 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 09 kwiecień 2007 - 17:30

Ja mam Panasonica Lumixa FZ-7, obiektyw Leica , zoom optyczny 12x, odpowiednik 35mm : 36-432, 1:2.8-3.3 z podwójnym stabilizatorem obrazu, matryca 6,2 mln. Mi to w zupełnosci wystarczy, ma pełny manual, programy tez, dobre macro, co trzeba wiecej? :D

#274 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 kwiecień 2007 - 17:38

@jerzy
to dziala, dzieki, jakosciowo moze nie jest super-hyper, ale do netu i forum wystarcza (zobacz klenie z dzisiaj) :D

#275 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 09 kwiecień 2007 - 17:42

@jerzy
to dziala, dzieki, jakosciowo moze nie jest super-hyper, ale do netu i forum wystarcza (zobacz klenie z dzisiaj) :D



Do póki nie bedziesz powiększał tego pliku to w jakości monitora +/- 72 dpi wszystkie szczegóły bedą widoczne. Klenie chetnie poogladam
pozd JW :D

#276 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 kwiecień 2007 - 17:50

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=getfile&id=3276&

#277 OFFLINE   gajda696

gajda696

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 13 kwiecień 2007 - 15:19

moim olympusem mju700 zrobienie ładnego zdjecia graniczy z cudem! w tym roku kupje sobie sony h9 moze bedzie lepiej:)

Załączone pliki



#278 OFFLINE   gajda696

gajda696

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 13 kwiecień 2007 - 15:21

:D

Załączone pliki



#279 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 16 kwiecień 2007 - 07:52

moim olympusem mju700 zrobienie ładnego zdjecia graniczy z cudem! w tym roku kupje sobie sony h9 moze bedzie lepiej:)


@Amaru, podobnie jak wielu z nas, chciałbym robić dobre fotki. Niestety nie robię :(
Wiem jednak na pewno, że wina sprzętu, jest w tym bardzo znikoma.
Gdy wiele lat temu zaczynałem zabawę, z fotografią, przechodziłem przez kolejne, etapy usprzętowienia. Ba nawet kiedyś samodzielnie zbudowałem ciemnię i sam robiłem odbitki.
Zmieniałem aparaty począwszy od:
Druh, Ljubitiel, Ami66, Smiena 8m, Zorka 10, Kijew, Zenith TTL, Praktica PLC3, Minolta 404si, Mju 300, Nikon Coolpix 5400 i ostatnio FZ-7 Panasonica.
I co? Nie pomogło :angry: . Wina leży po mojej stronie :unsure: .
To brak tego czegoś, co pozwala intuicyjnie wybrać odpowiedni motyw, moment, odpowiednio ustawić model i parametry ekspozycji.
Coś, z czym niektórzy się rodzą a inni nabywają to COŚ, w drodze ćwiczeń i rozwijania umiejętności warsztatowych.
Ja już się z tym pogodziłem Embarassed



#280 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 16 kwiecień 2007 - 08:46

Święte słowa. Też miałem Druha. Światłomierza w tym aparacie nigdy nie zapomnę :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych