Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kotwica do pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
161 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 25 wrzesień 2019 - 18:51

Do pontonu 285 na wode stojącą brać gumowaną kotwe 5 czy 7 kg? Przy silnym wietrze na talerzu ze sztangi ostatnio mnie znosiło.



#122 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 25 wrzesień 2019 - 19:11

Ja bym wziął 7.

Jak bedziesz siedziec a stać to też różnica 😂
Śmiechem żartem, ale jak dwie osoby stoją na pływadle to jak dwa maszty i wiatr jakby mocniejszy sie wydaje :)

#123 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 wrzesień 2019 - 19:14

Do pontonu 285 na wode stojącą brać gumowaną kotwe 5 czy 7 kg? Przy silnym wietrze na talerzu ze sztangi ostatnio mnie znosiło.

Zrób sobie regulowaną od 2 do 10 kg i masz spokój. Jak flauta i zefirek to 2-5 kg a jak powieje to ciężej.



#124 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4553 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 25 wrzesień 2019 - 19:17

Albo kup sobie taką rozkładaną. Nawet ta odlewana na stojącą wodę wystarczy.



#125 OFFLINE   Kozi

Kozi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 25 wrzesień 2019 - 19:55

Nie chce rozkładanej. Bawić też mi się chce w regulowaną kotwe. Chyba te 7 kg będzie optymalne.



#126 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 wrzesień 2019 - 20:18

Nie chce rozkładanej. Bawić też mi się chce w regulowaną kotwe. Chyba te 7 kg będzie optymalne.


Jak chcesz. Ja zrobiłem taką z 10 lat temu a może więcej i teraz przy lekkim wiaterku 2 kg i spokój.

#127 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Napisano 26 wrzesień 2019 - 16:51

Andrzej, podrzuc kiedyś foto kotwy regulowanej. Ciekawy jestem jak rozwiązana jest regulacja wagi.
Dzięki

#128 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 wrzesień 2019 - 17:47

Wyręczę, bo akurat trafiłem:

http://jerkbait.pl/t...-pontonu/page-4


  • godski lubi to

#129 OFFLINE   SID

SID

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • LokalizacjaŚrem https://www.youtube.com/watch?v=Sy7k5ZgA_RU
  • Imię:Roger
  • Nazwisko:Sikora

Napisano 26 wrzesień 2019 - 19:15

Do pontonu 285 na wode stojącą brać gumowaną kotwe 5 czy 7 kg? Przy silnym wietrze na talerzu ze sztangi ostatnio mnie znosiło.

Pożyczę Ci piątkę i dziewiątkę, to sobie zweryfikujesz.


  • kotwitz lubi to

#130 OFFLINE   herbata666

herbata666

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • Lokalizacjapolska
  • Imię:Piotrek

Napisano 30 maj 2020 - 23:38

Odkopuje temacik, co do kotwienia na Wisłę ?
Ponton 4m łączna waga wszystkiego pewnie z 500kg, pływanie głównie Wisła lub Narew, kotwienie w nurcie okolicach główek itp.

#131 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 31 maj 2020 - 04:41

Odkopuje temacik, co do kotwienia na Wisłę ?
Ponton 4m łączna waga wszystkiego pewnie z 500kg, pływanie głównie Wisła lub Narew, kotwienie w nurcie okolicach główek itp.

Bardzo mnie zaciekawiło  jaką podałeś wagę  , 500 kg to pływasz z przyczepą   :P  . Do takiej wagi od razu musi być solidna kotwa  :)



#132 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 maj 2020 - 09:27

River 30LBS można próbować z lżejszą. Ja mam 15 i trzyma jak zamurowana ale ponton mniejszy.

pawlo29 500 wbrew pozorom nie jest dużo. Ponton pod 100 silnik 50 szpej 50. 2 osoby mogą ważyć pod 250 :) 3 to 300...



#133 OFFLINE   herbata666

herbata666

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 45 postów
  • Lokalizacjapolska
  • Imię:Piotrek

Napisano 31 maj 2020 - 11:32

Gumiak z dodatkami 110, silnik z 60, zbiornik+aku+winda
kotwiczna oraz inne pierdoły 60, dwóch miśków po 120kg oraz trochę gadżetów wędkarskich z 30kg i robi się 500kg.
Myśle nad takim zestawem :

https://osprzetzegla...wicy-sh-35.html

https://osprzetzegla...pcv-gumowa.html

Co o tym sądzicie, może kos używa ??

#134 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 31 maj 2020 - 19:40

Jak ci Pisałem kolega używa 30 na gumiaku 420x200, Chłopaki z Wędkarskiej Pasji używają 30 na łodziach Foxa i Romany powyżej 4m trzyma bardzo dobrze na Odrze która jest szybsza niż Wisła. Będziesz Pan zadowolony.



#135 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 25 kwiecień 2021 - 14:32

A tak wygląda moja river po 1.5 sezonu czochrania po Odrzańskich przelewach...

 

Nie wygląda za ciekawie, ale to nie jest problem bo można pomalować jak pomalowałeś i luz.

 

Masz trochę większą dętkę, ale podobnie od mnie użytkujesz. Dlatego, że nie mam jeszcze ani windy ani dobrej kotwicy tylko ciężarek wpuszczany z którym jest różnie, będę naśladował Twoje  rozwiązanie z tego filmu

 

 

Kupiłem tą kotwicę, a ponieważ nie mam do czego windy mocować muszę kleić uchwyty. I mam tutaj dylemat. U Ciebie przykręciłeś z tyłu do knagi pod śrubkę. Ja mam plan wkleić z przodu rolkę jak u Ciebie i tak samo zamontować z przodu jak u Ciebie, a z tyłu mocować do takiego uchwytu

 

uchwyt.jpg

Tyle że ja nie będę tej blachy robił, a zrobię podstawę na profilu z kwasówki 25x25 i na końcu przykręcona rolka z knagą.  Nie mam rozeznania czy taki uchwyt będzie dostatecznie mocno trzymał z tyłu (ma 80 mm średnicy) czy jednak coś większego kleić. Podpowiesz coś ?. Jeśli nie, to kupię knagę czy coś większego, ale ona w sumie nie jest potrzebna i takie wielkie kleić jak nie potrzeba .....?. To mocowanie pod tą śrubkę u Ciebie jakieś rewelacyjnie mocne też mi się nie wydaje ale powierzchnia knagi jednak jest spora. Dlatego pytam zanim ostatecznie przykleję.



#136 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 kwiecień 2021 - 11:01

Powinno wystarczyć, największa siła idzie w rolkę, knagę wykorzystałem bo jest. Odkręciłem śrubkę dałem nitonakrętkę 6mm (gwint) i trzyma od roku. A nie ma lekko szarpanie i wyrywanie kotwicy z kamoli. Czasem kotwica buja się ostro jak idę w ślizu na dużej fali. Raz mi się odkręciła to z wiszącą kotwicą jestem w stanie dociągnąć ją 1 palcem. Możesz nic nie przyklejać i zrobić mocowanie do podłogi. Ktoś pokazywał taki patent. Pasem blachy, pasem transportowym czym pasuje.



#137 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 26 kwiecień 2021 - 11:34

Rolkę przykleję tak jak u Ciebie stycznie do odboju. To mi wytrzyma i tego jestem pewien skoro u Ciebie trzyma. Chodzi mi najbardziej o to tylne mocowanie. Najwyżej jak będzie coś nie teges to się coś większego przyklei. Do podłogi nie chcę niczego mocować. To ma być mocne i jednocześnie prosto demontowane bez żadnych pasów i innych udziwnień. Dla mnie dorobienie szeregu elementów do takiej konstrukcji to żadne wyzwanie bo dysponuję zapleczem więc wszystko z kwasówki dorobię co potrzeba. Jeśli te 8 cm klejenia uchwytu da radę to nie będzie żadnego problemu.

 

Jak byś dał radę jeszcze zmierzyć i podać w jakiej odległości masz linę od odboju pontonu to nie nie będę celował. No i czy jest OK czy by było lepiej bliżej / dalej wg. Ciebie.



#138 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 kwiecień 2021 - 12:06

Jak przykleisz będzie pewnie i estetycznie. Ja po prostu stałem się nic nie naruszyć aby w razie odsprzedaży pontonu zdemontować i nie było tematu. Tak samo zrobiłem z kolibrem, zdemontowałem ponton sprzedałem a uchwyt przerobiłem pod M. 

Po 16 będę w domu to zmierzę i dam znać. Ale nic bym nie zmieniał, jest wydaje mi się w punkt. Kotwica ma ruch tylko na boki zapiera się o oko do wyciągarki. Czasami żałuję że nie mam rolki od wyciągarki żeby kotwica sobie na niej leżała. Coś takiego https://images.app.g...mJ3BpDLNJorhSM8

Ale z drugiej strony knaga jest mniej praktyczna od wysięgnika Scoty. Ma to znaczenie w czasie walki z rybą w nurcie, w knagę trzeba trafić tu robię to już bezwiednie tyłem do kotwicy. W jednej ręce dzida z rybą w drugiej kotwica i rumpel... :)



#139 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 344 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 26 kwiecień 2021 - 15:01

Ta elektro wciągarka która podwaja wartość pontonu to dla mnie przerost formy nad treścią. To dalej jest tylko hobby, zresztą jedno z kilku i trzeba wiedzieć gdzie jest barykada. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystać system kotwiczenia jak w tym Scoty, a przód z rolką dorobić jak w tej wciągarce jeśli chciał byś aby leżała. To nie są żadne czary ani magia. Fajnie że podpowiedziałeś bo pewnie tak własnie to zrobię u siebie skoro to przydatna opcja by była. Można nawet całe to urządzenie przesunąć do tyłu linę dać pod rolką i dalej na rolkę dotoczoną i dalej za nią łoże do kotwicy.

 

Natomiast co do odwracalności i bez inwazyjności przeróbek jestem na tak. Też tak staram się wszystko robić. Ale nieraz się zwyczajnie nie da. Dlatego muszę kleić żeby to ogarnąć. W przyczepie robiąc na wzór jak u Ciebie, nie wywierciłem ani jednego otworu do rolek i płóz. Trochę nad tym główkowałem, ale ostatecznie wymyśliłem, potoczyłem co trzeba, zmontowałem, i demontaż całości to dosłownie 2 minuty. Tak że wiele się da, ale nie zawsze jest taka możliwość aby wszystko bezinwazyjnie zrobić. Żeby nie być gołosłownym moje rolki wzorowane na Twoim pomyśle

 

przyczepa.jpg    


  • Tresor i langeman lubią to

#140 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1347 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 kwiecień 2021 - 16:39

Nie zrozumieliśmy się zalinkowalem cala wyciągarkę ale chodziło mi o sam uchwyt kotwicy. Dla mnie wyciągarka to przesada ale ja mam mały ponton. Kolega ma 500x200 + River 30LBS, kupił elektryka po kilku wypadach...
W takiej rolce kotwica leży sobie i się nie majta. Ma to znaczenie na dużej fali oraz u mnie przy prędkościach w okolicy 40km/h ponton lekko już myszkuje. Kotwica potrafi się wtedy tak rozbujać i wpaść w synchronizację z pontonem muszę lekko odpuścić. Myślę że wpływ na to mają specyficzne turbulecje na Odrze. Tylko prawie nigdy nie pływam na max więc spoko.
Lina jest 16cm od listwy odbojnika. 065c2b0dab7197955905a1010bb43975.jpgbb6fdadee03e880a2eccde29c3f21495.jpg

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych