Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

pomoc w wyborze lustrzanki wybór między nikon d5100 a canon 600d lub 1100d


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   panczo100

panczo100

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 27 maj 2012 - 17:15

Witam
Jak w temacie. Poproszę o pomoc. Do tej pory bawiłem się trochę lepszą cyfrówką tj. Olympus SP 560 UZ. Jednak ten aparat nie spełnia moich oczekiwań. To co ja widzę w obiektywie nie zawsze odzwierciedlone jest na zdjęciu. Nie łapie ostrości jak jest troszku ciemniej itp. itd. Teraz chcę się trochę pobawić w fotografa amatora z jakąś tam podstawową wiedzą fotograficzną.
Mam do wydania jakieś 2500 pln. Wiem,że nie jest to jakaś zawrotna kwota ( proszę nie pisać, że w tej cenie nic nie kupię bonic to nie wniesie do tematu).
Poproszę o podanie marek i modeli plusy i minusy. Temat pomoże pewnie mi i kilku osobom na forum.
Co będę fotografował ????
Na pewno dzisiusia bo w drodze :mellow: i żonę z brzuszkiem :mellow:, trochu przyrody przy wypadach na rybki. Jestem też zapeleńcem sportów motorowych to pewnie jakieś fotki z rajdów, motocross itp.
Z góry dzięki za konkretne i treściwe odpowiedzi.
Pozdr



#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 27 maj 2012 - 20:53

nikon d90 + tamron 17-50 / 2.8 jak sie trooooche poszuka to jest szansa ze w uzywkach sie zmiescisz w tej kwocie :D

#3 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 maj 2012 - 21:01

A mnie sie po czesci wydaje, ze cos sporo zostawiasz do oceny po uwazaniu postronnego obserwatora.
Za duza jest tu chyba postawiona swoboda co do oceny a co za tym idzie wyboru.

Skad pewnosc, w obecnej dobie hiperrozwoju tej dziedziny, ze wlasnie tylko lustrzanka bedzie najlepsza?

Gumo

#4 OFFLINE   panczo100

panczo100

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 27 maj 2012 - 21:35

Mifek dzięki za podpowiedź.Jednak kupię chyba nowy na używkach się nie znam i nawet jakby miał jakieś uszkodzenia pewnie bym nie zauważył. Mógłbym być łatwym celem dla potencjalnego naciągacza :(

Gumo twój wpis jest chyba zbyt ciężki na mój rozleniwiony weekendowy umysł i nie za wiele z niego wnioskuję.???

Trochę pogrzebałem po necie i tak naprawdę mam już 4 typy.
Poproszę o pomoc tych, którzy ich używają.
Nikon D5100
Nikon D3100
Canon 600D ---ten chyba będzie najdroższy i nie wiem czy zmieszczę się w budżecie
Canon 1100d

Jakieś podpowiedzi co do tych aparatów i co brać ???


#5 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 maj 2012 - 22:13

Aha...to bierz Nikon D5100 a reszte sobie dokupisz w tzw. trakcie.

Gumo

#6 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 27 maj 2012 - 23:12

Jest jeszcze bardzo ciekawy N D3200 albo niedlugo D5200...
Osobiscie jednak bym sie zakrecil wokol bezlusterkowcow:)

pozdro


#7 OFFLINE   bigrafi

bigrafi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1553 postów

Napisano 28 maj 2012 - 19:36

Spójrz jeszcze na Pentaxa K-r. W tej cenie masz nowy zestaw z dwoma kitami.

#8 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 03 czerwiec 2012 - 16:34

Osobiście poczytałbym testy zrobione przez osoby które się znają na fotografii jak i na sprzęcie. Sprawdzą każdą jego funkcję na które większość nie zwróci uwagi jak i nie wie jak do końca ją wykorzystać, przetestują w różnych warunkach z różnymi obiektywami i lampami.
np http://www.fotopolis.pl/index.php?n=12713&nikon-d5100-te st
http://www.optyczne.pl/index.html?aparat=all&producent=2 6&aparat=1182&pix=0&zoom=0&typ=dowolny&s ort=
Powyżej kolega wspomniał o bezlusterkowcach, jeśli nie zamierzasz używać długich jasnych teleobiektywów warto przemyśleć zakup takowego.

#9 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 czerwiec 2012 - 12:53

Czytalem kilka testow na optycznych...no i jak by tu powiedziec...najciekawsze sa czytane najczesciej przez tzw ogół wady i zalety, ktore scisle wynikaja z wynikow tych testow... B)

Mowiac oglednie, wg. mnie nie odpowiadaja na pytanie, ktory aparat sobie kupic a chyba po to one sa..

Gumo

#10 OFFLINE   panczo100

panczo100

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 13:03

cześć.
Wybór coraz trudniejszy i coraz większy mętlik w głowie.
Przejrzałem również całe forum optyczne i kilka innych poświęconym fotografii i coraz mam więcej niepewności.
Teraz przeglądam aukcje z używkami. Może coś się trafi w atrakcyjnej cenie. Ale coraz bardziej jestem za nikonem d 3100, szukam też atrakcyjnych używek z tej marki.

#11 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 04 czerwiec 2012 - 20:15

Czytalem kilka testow na optycznych...no i jak by tu powiedziec...najciekawsze sa czytane najczesciej przez tzw ogół wady i zalety, ktore scisle wynikaja z wynikow tych testow... B)

Mowiac oglednie, wg. mnie nie odpowiadaja na pytanie, ktory aparat sobie kupic a chyba po to one sa..

Gumo

Test nie jest reklamą i nie ma namawiać do kupowania. Jest, w każdym razie powinien być rzetelną oceną danego przedmiotu. Jeśli chcemy kupić aparat który będziemy wykorzystywać np do zdjęć krajobrazowych poszukamy tych które mają wstępne podniesienie lustra, podgląd głębi ostrości, matrycę o dużej rozpiętości tonalnej itd. te cechy dla przykładu będą mniej istotne przy fotografii sportowej.Producenci jak wiadomo zachwalają wszystkie cechy aparatu nawet te, które są tylko na papierze.

#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 czerwiec 2012 - 22:47

A ja zrobilem inaczej - najpierw wybralem obiektywy.

Te testy trzeba umiec czytac (m.in. po to aby poznac metodologie oceniania w aspekcie swojego podejscia do robienia zdjec :D )

Gumo

#13 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 10 czerwiec 2012 - 20:18

Gumofilc napisał(a) dnia pon, 04 czerwiec 2012 11:47]A ja zrobilem inaczej - najpierw wybralem obiektywy
No właśnie-prawdziwy 'wyścig zbrojeń' zaczyna się wlasnie po kupnie aparatu i dotyczy obiektywow i filtrów.No bo jeśli lustrzanka to kilka obiektywow,a jeśli ich średnica różna-to typowe-to konieczność kupna kilku filtrów-np.polaryzacyjnych.

#14 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 czerwiec 2012 - 23:27

Mysle, ze nie..wyscig to bedzie w tym przypadku wsrod snobow, ktorzy chca sie dowartosciowac poprzez posiadanie (chyba ze chodzi o rzeczywiste potrzeby, np. zwiazane z praca)

Wybor trafiony to bedzie wtedy, gdy bedzie sie zadowolonym po wykonaniu paru serii zdjec w roznych warunkach...

Gumo

#15 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 13 czerwiec 2012 - 07:04

Po co więc kupować lustrzankę, skoro myśli się tylko o jednym obiektywie? Taniej wyjdzie kupić zaawansowany kompakt.Osobiście wybrałem lustrzankę miedzy innymi dla tego by nie być ograniczony zakresem ogniskowej, oraz za jakość techniczną zdjęcia wykonaną dobrym obiektywem.

#16 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 13 czerwiec 2012 - 14:52

Cześć @panczo 100.Czy zakup już dokonany?Jeśli nie to polecam Canona 500D .Jestem czystej wody amatorem i sporadycznie tylko publikuję zdjęcia związane z moją pracą.W aparacie o którym piszę doceniam możliwość kręcenia filmów HD.Początkowo ta możliwość-często wyśmiewana przez purystów-budziła moje wątpliwości.Kilka filmów wędkarskich to zmieniło.Fajna funkcja.Model 500D nie jest nowością,a więc może nie będzie drogi.Zwróciłem uwagę na cenę obiektywów,bowiem przy zakupie aparatu często otrzymujemy obiektyw nie przystający klasą do korpusu.Wtedy poszukujemy czegoś odpowiedniego i okazuje się ,że to nowy,poważny wydatek nawet jeśli nie jest się snobem.Redaktor Gumofilc ma więc rację-zacznij od obiektywów i kalkuluj.Zwracam także uwagę na współpracę korpusu z obiektywem innej firmy-w moim przypadku dobranie egzemplarza sigmy 17-70 do Canona wymagało prób z 5 obiektywami-salon Sigma-i w końcu...ostrzył ok.Czytałem przed zakupem o takim problemie i ostrzeżenia okazały się zasadne.Powtarzam-jestem amatorem i moje uwagi mogą smieszyć doświadczonych,ale apel panczo mnie chyba usprawiedliwia.Pozdrawiam dyskutantów -kardi :D

#17 OFFLINE   panczo100

panczo100

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 21:57

Witam
Aparat jeszcze nie zakupiony, ale chyba już dokonałem wyboru i szukam teraz ciekawej okazji. Ostateczny wybór padł na używkę.Będzie nikon d60 + obiektyw nikkora 18-105. Powinno styknąć na początek. Teraz jestem częstym gościem forum fotograficznych i tam przeglądam oferty. Może coś trafię atrakcyjnego. Co do cyfrówek to pisałem w pierwszym poście, że takowy posiadam. Kupiłem go z 3-4 lata temu za kupę kasy i nigdy jeszcze nie zrobił takiej fotki jaką ja widzę przez wizjer. Strasznie jestem zawiedziony takimi aparatami. Czasami mam wrażenie,że niektóre tel robią lepsze fotki niż mój olympus.

Pozdrawiam

#18 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 14 czerwiec 2012 - 07:41

Olympus który posiadasz nie jest super aparatem, na pewno na kolana nie powali, AF potrafi długo ustawiać ale raczej zdjęć typowo sportowych nie robisz, iso do 200 max później już kaszana.Można jednak poustawiać tak by wychodziły poprawnie technicznie zdjęcia.Może robisz coś nie tak? Jesteś w błędzie jeśli myślisz że lustrzanką będziesz robił lepsze zdjęcia. Pożycz od znajomego jakąś lustrzankę i przetestuj w różnych warunkach wtedy ocenisz czy faktycznie problem leży w aparacie.Nie mam bynajmniej zamiaru zniechęcać cię do zakupu, wręcz przeciwnie dobrym sprzętem o wiele lepiej się fotografuje,jednak o efekcie końcowym Ty decydujesz.Canon 500, dobry aparat, na pewno KIT to za mało by wycisnąć wszystkie możliwości jakie daje jego matrycy a ta jest jedną z lepszych.W kwestii wyboru systemu podpowiem, że ja zdecydowałem się na Canona ze względu na to iż mój dobry znajomy posiadał Canona i kilka fajnych L, więc w razie potrzeby wiedziałem że będzie się można poratować jego szkiełkami.

#19 OFFLINE   Porębiusz

Porębiusz

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 14 czerwiec 2012 - 10:51

Nie wiem o co dokładnie chodzi że zdjęcia nie wychodzą nie takie jak widać przez wizjer,kolor nie taki,pojawiają się jakieś świetlne artefakty itp.Zmorą optyki szczególnie tej taniej są różnego rodzaju wady.Najbardziej dokuczliwa jest aberacja chromatyczna,to ona niweczy nasze starania wprowadzając jakies dziwne fiolety i inne kolorki niepożądane szczególnie dobrze widoczne gdy fotografujemy dobrze oświetlony plener.Wiec gdy zakupisz nową puszke na pewno czeka Cię wymiana kita na nowe szkło.Wybierz lustrzanke która posiada matryce CMOS,te które mają typu CCD omijaj ponieważ generują dużo szumów,szczególnie dobrze zauważalne przy wyższym ISO.Jakiej firmy będzie puszka to mniej ważne,ale celuj w Canon,Nikon,Pentax,ten ostatni ma wbudowaną stabilizacje.Natomiast Canon najniższe szumy,przez co tak często jest wykorzystywany w astrofotografi .Powodzenia:)

#20 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 08 listopad 2012 - 11:03

Ta historia ma jakiś finał? W między czasie kupiłem Canona 600D. Byłem na sumach z kolegą i on ma włamie ten aparat. Zrobiłem nim kilka fotek i przyznam się, że mnie zaskoczyła jakość obrazu i to z kitowego obiektywu. Zrobiłem nim chyba swoje najlepsze zdjęcie z sumem. Kupiłem sobie lepszy kit 18-200. Określenie „kit” trochę tu nie pasuje bo to bardzo dobry obiektyw za jego cenę. Aparat kreci też filmy w bardzo dobrej jakości. Niestety kręcenie nim to wyższa szkoła jazdy. Jest dużo trudniejsze niż prawdziwą kamerą bo praktycznie wszystko trzeba robić na manualu i brakuje trzeciej ręki. Nagroda, to plastyka obrazu. Polecam HD1080



PS. Jakość oryginału jest dużo lepsza od tego na YT.

Użytkownik Robert edytował ten post 08 listopad 2012 - 11:11