Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Konfiguracja Mark 5pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 15 czerwiec 2012 - 19:48

Jak skonfigurować poprawnie echo na rzeke tak aby ustawienia były jak najbardziej poprawne. Głownie chodzi o ustawienia stożka,id ryb,itp.Prosze bardziej doswiadczonych o porade Embarassed

#2 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 15 czerwiec 2012 - 21:36

Karol, ja ustawiam tak, że wyłączam fish ID, czyli mam łuki zamiast ikon ryb, w menu ustawiam linię kolor która tak jakby kontrastuje słabe echa od mocnych, np. niweluje zakłócenia powierzchniowe do minimum, czułość ustawiam również tak, żeby zakłócenia były jak najmniejsze za to widoczne echa ukształtowania i twardości dna, ewentualnych przeszkód i ryb do 55-70% na mniej przejrzyste wody i do 50% na czyste, na płytkie wody powiedzmy ok 2-5m ustawiam częstotliwość 200kHz czyli szeroki stożek a powyżej tej głębokości ustawiam 83kHz czyli wąski, czasem korzystam z dzielonego ekranu który pokazuje oba ale ekran jest dość mały a wzrok już nie ten :D trzeba też pamiętać aby włączyć w menu system-> tryb zaawansowany, inaczej te opcje nie będą dostępne. Nie wiem czy pomogłem czy zagmatwałem? :D

Pozdrawiam
S.

#3 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 16 czerwiec 2012 - 10:26

fishid off to podstawa :D Wypuść w pół wody kotwicę, obserwuj ją na echu i wtedy reguluj sensivity :D Ustawisz sobie jak będziesz chciał i będziesz miał jakieś odniesienie jak duże jest to co widzisz na echu :D

#4 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 16 czerwiec 2012 - 13:27

Karol, ja ustawiam tak, że wyłączam fish ID, czyli mam łuki zamiast ikon ryb, w menu ustawiam linię kolor która tak jakby kontrastuje słabe echa od mocnych, np. niweluje zakłócenia powierzchniowe do minimum, czułość ustawiam również tak, żeby zakłócenia były jak najmniejsze za to widoczne echa ukształtowania i twardości dna, ewentualnych przeszkód i ryb do 55-70% na mniej przejrzyste wody i do 50% na czyste, na płytkie wody powiedzmy ok 2-5m ustawiam częstotliwość 200kHz czyli szeroki stożek a powyżej tej głębokości ustawiam 83kHz czyli wąski, czasem korzystam z dzielonego ekranu który pokazuje oba ale ekran jest dość mały a wzrok już nie ten :D trzeba też pamiętać aby włączyć w menu system-> tryb zaawansowany, inaczej te opcje nie będą dostępne. Nie wiem czy pomogłem czy zagmatwałem? :D

Pozdrawiam
S.


Również chętnie skorzystałbym z tych wskazówek jednak czy w Mark 5x jest tak jak w pro?
Mam bardzo nikłe pojęcie dopiero zaczynam zabawę z echem. Wielkie dzięki za odpowiedź :D



#5 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 17 czerwiec 2012 - 08:31

Podobnie. Różnica w ustawianiu stożka. Pozostałe funkcje te same.

#6 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 17 czerwiec 2012 - 11:44

Dzięki Mdziam ;)

#7 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 24 czerwiec 2012 - 18:38

A czy na podstawie obrazu zarejestrowanego na kliszy można stwierdzić, co robię źle? I czy trzeba by dodać, z jakich ustawień korzystałem bardzo proszę? :mellow:

http://img827.imageshack.us/img827/9353/robertlowrace.jpg

Uploaded with ImageShack.us



#8 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 25 czerwiec 2012 - 19:17

A czemu niby masz robić coś źle? Może troszkę zmniejsz sensivity (czułość przetwornika), mało widać na tym screenie z jakich ustawień korzystasz :D

#9 OFFLINE   Bajzi

Bajzi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 25 czerwiec 2012 - 21:59

Zmień w ustawieniach sonaru Przejrzystość powierzchni na wysoki i nieco zmniejsz czułość. Będziesz miał wtedy mniej zakłóceń przypowierzchniowych. Linie koloru ustaw w okolicach 50% wtedy łatwiej będzie Ci rozróżnić twarde obiekty.
Tak naprawdę do wszystkiego dojdziesz sam nie jest to zbyt skomplikowane urządzenie baw się tylko nad wodą ustawieniami tak żeby dopasować obraz do własnych preferencji. Wszystko przyjdzie samo i nie szukaj gotowych recept bo takich nie ma.
Ja na początku bawiłem się ustawieniami na symulatorze, daje to jako taki ogląd na ustawienia ale nad wodą i tak musisz poustawiać wszystko dopasowując do wody na której pływasz.

#10 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 29 czerwiec 2012 - 22:22

Bardzo cenne wskazówki Bazi, za które serdecznie dziękuję :D .
Urządzenie (na razie mam nadzieję ) sprawia mi sporo kłopotu jednak jak podpowiadał mi kolega…Najlepszy trening to pływanie z kimś, kto już zna zagadnienie i powie, kiedy, co, gdzie i jak. Na to póki, co nie mogę liczyć a woda czeka :mellow: . Nie składam rąk do
Pana i będę grzebał przy okazji każdej, której dostąpię.
Jeżeli nie będzie to nadużyciem to, czy mógłbym (bardzo proszę) od czasu do czasu wstawić tu foto, którego nie rozumiem bądź mam wątpliwości?
Z założeniem, iż dołączę informacje o ustawieniach. I czy ma to sens? :mellow:


#11 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 czerwiec 2012 - 13:48

Robert, po to jest to forum. Co do obrazka, ktory wkleiles to tak jak sugerowali koledzy - wyglada na ustawiona zbyt duza czulosc. Powinna byc tak ustawiona zeby bylo duzo widac ale bez przesady, w krancowych syt. zniknie obraz dna... <_<

W swoich sondach, ktore juz maja po kilka lat najczesciej tak ustawiam, zeby bylo wylaczone fish ID i wszelkie alarmy, ktore doprowadzaja mnie do szewskiej pasji (ma zamknac morde bo to ja lowie a nie ona :angry: )
Reszta idzie na automacie i najczesciej mi to wystarcza...

Z poczatkowych sytuacji zwiazanych z sonda zapamietalem 1 istotna rzecz - to, ze na sondzie nic nie widac to znaczy tylko tyle, ze nie widac. Trzeba lowic...

Gumo

#12 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 30 czerwiec 2012 - 18:38

Dzisiaj nie będzie obrazka, bo nie pojechałem :angry: . Dłubałem w mojej mydelniczce, właśnie m/i w celu zainstalowania ekranu sondy, bo do tej pory wszystko jest dość prowizoryczne na moim statku .
Pawle, myślę, iż z zagadnieniem ustawienia czułości zejdzie mi do emerytury :lol: . Nie poddaję się jednak :mellow: . Pomyślałem sobie również, iż dobrze będzie, jeżeli rzeczywiście zanim wstawiał będę tu swoje wątpliwości wypływam parę godzin by nie wklejać bezsensownych obrazów .
Wielkie dzięki za pomoc, którą już otrzymałem (nawiasem, piszemy sobie z Damien 78 na prywatnej poczcie o swoich doświadczeniach :D ).
Pozdrawiam. Robert :D .



#13 OFFLINE   Bajzi

Bajzi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 308 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 01 lipiec 2012 - 17:58

Obrazki wstawiaj bo może więcej ludzi na tym skorzysta, i wszyscy się czegoś nauczymy. Popływasz sezon z echem to wyciągniesz sam wnioski, nie staraj się szukać echem ryb które będziesz próbował złowić a miejsc gdzie one mogą przebywać, Mi tylko w trolu udało się złowić rybę którą widziałem na ekranie w innym przypadku nie przypominam sobie żebym złowił to co było na ekranie. Tak jak pisał Gumo to że nie widać to nie znaczy ze nie ma.

#14 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 01 lipiec 2012 - 19:49

Prawdę mówiąc Bajzi kupiłem echo tylko ze względu na jeden zbiornik, o którym mam nadzieje jeszcze wspomnieć. Dlaczego akurat tak? Na tym zbiorniku największa głębokość to 70m. Średnia to 40m. na dodatek łowi się tam w środku lasu (i nie jest to przenośnia :lol: ).
Zależało mi przede wszystkim na obrazie dna, głębokości i ew. omijania rosłych sosen pode mną :lol: . Kwestia znalezienia ryb (opcje ID Fisch mam wyłączoną) polega tam (jak myślę) na odnalezieniu miejsc, w których może koncentrować się drobnica. W rezultacie na echu nie zanotowałem jeszcze łuku, który ucieszyłby oczy . Sporo jeszcze przede mną taką przynajmniej mam nadzieję :mellow: . Fotki będę wrzucał jednak wszystko podyktowane jest czasem, którego na ryby tak naprawdę nie mam za wiele.
Dziękuję jednak za wszystkie rady i sugestie, czytanie niektórych informacji nawet dwa razy nie jest błędem w moim przypadku :D .


#15 OFFLINE   drozdo

drozdo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 422 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Rafał

Napisano 01 lipiec 2012 - 20:36

z tymi łukami to tez troche ciezko. U mnie widac raczej czarne punkty, kreski a nie łuki :D W kazdym badz razie czytam ten post i weryfikuje swoja wiedze z innymi :D

Obrazki jak najbardziej wskazane :D

#16 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 08 lipiec 2012 - 13:17

Myślę, że na dwóch pierwszych fotach czułość ustawiona jest w miarę poprawnie. Może za mała jest nieco na głębinie 23, 1m. Czy z takiego ustawienia można wywnioskować, iż mam pod łódką twarde dno?


http://img341.imageshack.us/img341/1001/robertecho1.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img651.imageshack.us/img651/7866/robertecho2.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Na trzeciej focie zostawiłem celowo otwarte okno regulacji czułości. I zastanawiam się czy pływanie w takiej konfiguracji echa będzie słuszniejszym, jako iż można w każdej chwili zmienić czułość, co oszczędza mi trochę czasu . Czy odwrotnie przegapię istotniejsze szczegóły?


http://img208.imageshack.us/img208/6537/robertecho.jpg

Uploaded with ImageShack.us

#17 OFFLINE   PRZEEMAS7

PRZEEMAS7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 lipiec 2012 - 15:24

Podepnę się pod temat ;) Co tak na prawdę dają ustawienia trybu wędkarskiego? Mamy Użytek ogólny-->Płytka woda-->Słodka woda-->Głęboka woda-->Wolny trolling-->Szybki trolling-->Przejrzysta woda-->Słona woda. W instrukcji wyczytałem że te ustawienia zmieniają kolor tła jeżeli chodzi o serię Elite a co dają w serii Mark gdzie nie ma kolorowego wyświetlacza?

#18 OFFLINE   leslaw

leslaw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 294 postów

Napisano 16 lipiec 2012 - 03:02

Mam pytanie, co to jest nad dnem na tej mojej sondzie ?.
Dzieki, Leslaw.

http://i125.photobucket.com/albums/p51/leslawpl2002/DSC02079.jpg

#19 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 16 lipiec 2012 - 08:01

ja bym stawial na :
- drzewo
- duuuuza ryba typu wąsatego

#20 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 793 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 17 lipiec 2012 - 13:15

Najlepiej porzucac na ciezko w takim miejscu np. na wleczonego i sprawdzic czy bedziesz miał w tym miejscu zaczepy - jezeli tak to masz odpowiedz na swoje pytanie :D
I przy okazji mam prosbe do kolegów jezeli namierzycie jakas ławice ryb lub pojedyncze sztuki prosiłbym o zrobienie zdjecia chciałbym porównac z tym co widze na DSI z góry Dziekuje...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych