Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czym zarybiać, wylęg vs. kroczek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#61 ONLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 19:07

Super źródło. Pozwól że wkleję cytat jako podsumowanie całego wątku.

"Badania eksperymentalne wykazały, że zarybienia wylęgiem zbiorników zasiedlonych przez naturalnie i efektywnie rozradzającej się populacj szczupaka nieprzyniosły pozytywnych efektów w postaci wzrostu liczebności mlodych osobników, w porównaniu do zbiorników niezarybianych (Hühniin. 2014).

Użytkownik DP Fishing edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 19:08


#62 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 17 kwiecień 2021 - 19:41



[quote name="DP Fishing" post="2902073"
"... zasiedlonych przez naturalnie i efektywnie rozradzającej się populacj szczupaka ...[/quote]

Po co zarybiać takie zbiorniki?

#63 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 17 kwiecień 2021 - 19:46

Coś nie wyszło. Chodziło mi o ten cytat: "zasiedlonych przez naturalnie i efektywnie rozradzającej się populacj szczupaka".
Po co zarybiać takie zbiorniki?

#64 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 17 kwiecień 2021 - 20:07

Super źródło. Pozwól że wkleję cytat jako podsumowanie całego wątku.

"Badania eksperymentalne wykazały, że zarybienia wylęgiem zbiorników zasiedlonych przez naturalnie i efektywnie rozradzającej się populacj szczupaka nieprzyniosły pozytywnych efektów w postaci wzrostu liczebności mlodych osobników, w porównaniu do zbiorników niezarybianych (Hühniin. 2014).

😃 Cieszę się że pomogłem. Choć gwoli uczciwości powinieneś zacytować ze 2 następne zdania 🤪.
OK.... i tak już mamy postęp w stosunku do „złodzieje, nieuki, kradną i kombinują” 🤪.

Edit. Po co zarybiać? Bo niekiedy jesteś do tego zmuszony. Jest o tym mowa zarówno w cytowanym artykule jak i w filmie z zarybiania Zegrza. Niestety takie są wymogi. By wygrać przetarg musisz wpisać kwoty zarybieniowe, a potem je realizować. Czasami jest to bezsensowne 😃.

Użytkownik Mysha edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 20:16

  • Białek i rybarak lubią to

#65 ONLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 20:22

Mysha przecież w wodach PZW jest szczupak i się wyciera. W jednym zbiorniku jest go mniej w innym więcej ale jest. Więc według źródła które zamieściłeś tym bardziej zarybienia wylęgiem jest mało efektywne.

Nie mam już siły do waszego lobby. Udowodniłem że zarybienia większą rybą jest bardziej ekonomiczne ( przyznałeś mi racje) i efektywne (bo nawet źródła dodane przez Ciebie o tym mowią) niż wylęgiem. I tyle w temacie. Przecież gdyby PZW działało na zasadach rynkowych to już dawno było by sprywatyzowane przy takim zarządzaniu.


Przyznam że lepiej wylęgiem niż w cale. Ale to jest najgorszy możliwy sposób.

I PZW jako gospodarz wód będący największym graczem na rynku mający kapitał a ma powinien zdywersyfikować ryzyko i zamawiać material zarybieniowy u wielu dostawców i wymagać najwyżej jakości.
I mieć w nosie ZUS hodowcowy o którym pisałeś. To jest klient z sianem i to on ma wymagać. Ale niestety Ty ani większość działaczy tego nierozumie. I nigdy niebędzie lepiej bez zmiany logiki. Ten model zakupu materiału zarybieniowego i zarybień nie ma racji bytu i wody są bezrybne. I ile czasu potrzeba aby to zrozumieć bo jak widać lata komuny i ostatnie 30 lat nic PZW nie nauczyło.

Kiedyś gdy ochłoniesz i na zimno przemyślisz całą tę dyskusję przyznasz mi rację. Bo tak naprawdę to kasa że składek to też twoje ciężko zarobione pieniądze które są marnotrawione.

Poprostu lat zniedbań nie się odrobić bez zmian. Jeśli się z tym niezgadzasz przykro mi bo szkoda czasu na dyskusję.

Użytkownik DP Fishing edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 20:46

  • coma lubi to

#66 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1981 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 17 kwiecień 2021 - 20:23

"Nie biorą, bo nie zarybiają! Ch.je z PZWuuu!"
:D

#67 ONLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 20:33

Nie obrażaj bo też jesteś "członkiem" według nomenklatury związku ;)

#68 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 17 kwiecień 2021 - 20:37

O cholera zostałem lobbystą 😃 . Stary ja żyję z wędkarstwa 🤪. Ichtiologiem to ja już dawno jestem w „spoczynku”. I szkoda, że niewiele zrozumiałeś. Szczęście, że już nie wyceniasz ryby jesiennej w cenie wylęgu. Może to niewielki sukces ale zawsze 🤪. Z mojej strony over.

#69 ONLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 17 kwiecień 2021 - 20:55

Spoko Mysha. Do zobaczenia na wodą inwestował z tobą nie bedę ale ryby połowić mogę. Uganiaj się za małymi zadziornymi Mietkami :) a ja będę za grubymi (rodzice dbali to napewno podtuczyli) Karolami ;)

Użytkownik DP Fishing edytował ten post 17 kwiecień 2021 - 21:16


#70 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 23 kwiecień 2021 - 10:01

Mysha przecież w wodach PZW jest szczupak i się wyciera. W jednym zbiorniku jest go mniej w innym więcej ale jest. Więc według źródła które zamieściłeś tym bardziej zarybienia wylęgiem jest mało efektywne.

Nie mam już siły do waszego lobby. Udowodniłem że zarybienia większą rybą jest bardziej ekonomiczne ( przyznałeś mi racje) i efektywne (bo nawet źródła dodane przez Ciebie o tym mowią) niż wylęgiem. I tyle w temacie. Przecież gdyby PZW działało na zasadach rynkowych to już dawno było by sprywatyzowane przy takim zarządzaniu.


Przyznam że lepiej wylęgiem niż w cale. Ale to jest najgorszy możliwy sposób.

I PZW jako gospodarz wód będący największym graczem na rynku mający kapitał a ma powinien zdywersyfikować ryzyko i zamawiać material zarybieniowy u wielu dostawców i wymagać najwyżej jakości.
I mieć w nosie ZUS hodowcowy o którym pisałeś. To jest klient z sianem i to on ma wymagać. Ale niestety Ty ani większość działaczy tego nierozumie. I nigdy niebędzie lepiej bez zmiany logiki. Ten model zakupu materiału zarybieniowego i zarybień nie ma racji bytu i wody są bezrybne. I ile czasu potrzeba aby to zrozumieć bo jak widać lata komuny i ostatnie 30 lat nic PZW nie nauczyło.

Kiedyś gdy ochłoniesz i na zimno przemyślisz całą tę dyskusję przyznasz mi rację. Bo tak naprawdę to kasa że składek to też twoje ciężko zarobione pieniądze które są marnotrawione.

Poprostu lat zniedbań nie się odrobić bez zmian. Jeśli się z tym niezgadzasz przykro mi bo szkoda czasu na dyskusję.

za komuny to się kolego zarybiało i ryb było  bardzo dużo.to pseudo prywatyzacja i dzierżawy doprowadziły do degradacji Polskich wód.Dziwne że nie wypierdzielicie waszych dyplomów ,które otrzymaliście za komuny jak tak wszystko do dupy było.



#71 ONLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 24 kwiecień 2021 - 22:00

Wiele się zmieniło przez te lata. Wiele łowisk w okolicy gdzie łowiłem już nie istnieje. Rzeki zostały uregulowane zamieniając się w wysychające rowy. Oszuszanie łąk i melioracja też zrobiły swoje. W śródleśnych akwenach tętniących życiem teraz można co najwyżej grzyby zbierać. Ryb było więcej ale nie przez zarybienia. Pomimo że woda była brudniejsza. Więc argument według mnie jest mocno nietrafiony.

#72 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 25 kwiecień 2021 - 09:29

Wiele się zmieniło przez te lata. Wiele łowisk w okolicy gdzie łowiłem już nie istnieje. Rzeki zostały uregulowane zamieniając się w wysychające rowy. Oszuszanie łąk i melioracja też zrobiły swoje. W śródleśnych akwenach tętniących życiem teraz można co najwyżej grzyby zbierać. Ryb było więcej ale nie przez zarybienia. Pomimo że woda była brudniejsza. Więc argument według mnie jest mocno nietrafiony.

Przez zarybianie. Kto dziś  zarybia węgorzem? sieja ? sielawą? Mój nieżyjący już kolega pracował w Augustowie ,w gospodarstwie rybackim jako brygadzista.

W tamtych czasach nikt ryb nie wypuszczał po zrobieniu sobie fotki .Okonie łowiło się na robaka lub blaszkę a leszcze po 4 kilo z metrowego gruntu podczas łowienie płotek.W zachodniopomorskim jest mnóstwo jezior i obojętnie gdzie nie pojechałeś bez ryby się nie wracało .Dzisiaj po prywatyzacji i rabunkowych odłowach jest dupa blada.Mieliśmy też flotę rybacką ,dalekomorską i ryb ,tanich ryb w sklepach do oporu.Daliśmy sobie wszystko odebrać za psie pieniądze.



#73 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 kwiecień 2021 - 11:35

Przez zarybianie. Kto dziś  zarybia węgorzem? sieja ? sielawą? Mój nieżyjący już kolega pracował w Augustowie ,w gospodarstwie rybackim jako brygadzista.

W tamtych czasach nikt ryb nie wypuszczał po zrobieniu sobie fotki .Okonie łowiło się na robaka lub blaszkę a leszcze po 4 kilo z metrowego gruntu podczas łowienie płotek.W zachodniopomorskim jest mnóstwo jezior i obojętnie gdzie nie pojechałeś bez ryby się nie wracało .Dzisiaj po prywatyzacji i rabunkowych odłowach jest dupa blada.Mieliśmy też flotę rybacką ,dalekomorską i ryb ,tanich ryb w sklepach do oporu.Daliśmy sobie wszystko odebrać za psie pieniądze.

 Rabunkowe odłowy trwały w komunie i zostały przeniesione w dzisiejsze czasy - nadal mamy w PZW gospodarkę rybacko -wędkarską. A zmiana narzędzi połowowych(na skuteczniejsze) doprowadziła do wybicia stada podstawowego ryb.  Naprawdę nie zauważyłeś, że zmieniło się co nieco na tym świecie? 

 

Na Zalewie Sulejowskim od zawsze gospodarzy PZW. Ale kiedyś jedynymi z łódkami to właśnie te brygad rybackich. Dziś łódek zatrzęsienie. Z silnikami sondami... Gdzie ta ryba może przed wędkarzem się ukryć???? A każda woda ma jakieś ograniczone zasoby ryb i jakąś określoną wydajność.

 W doniczce na parapecie możesz posadzić 3 cebulki na szczypiorek - dla 10 chętnych tego szczypiorku zabraknie...

 

Ryby zostały wyłowione i dziś gro tego co pływa jest z zarybień. Normalnie jak w stawie z karpiami - zarybiamy, czekamy jak podrośnie - odławiamy. Ale "cebulki" dla wszystkich - po pół tony nie wystarcza.

 

Pół tony - to minimalna ilość którą mógłbym zabrać łowiąc codziennie i zabierając zgodnie z limitem - pół tony szczupaka i sandacza... Gospodarz wody nie widzi w tym żadnego problemu...

 

A ceny narybku węgorza są irracjonalnie wysokie - narybek szklisty jest eksportowany na Daleki Wschód...do hodowli - lub na swoiste "frytki:"...



#74 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 kwiecień 2021 - 11:50

Co roku IRS publikuje taki raport. Ten jest za 2018.

 

http://zs.infish.com...uj2019_book.pdf


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#75 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 kwiecień 2021 - 12:03

130 stron do przeczytania dla przeciętnego wędkarza to zbyt dużo - nie uważasz?

 

Specjalistycznej wiedzy której korzenie sięgają zamierzchłych czasów komuny... 



#76 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 kwiecień 2021 - 12:12

130 stron do przeczytania to nie jest dużo. Zwłaszcza gdy dotyczy to mojej pasji, ale rozumiem, że lepiej napisać 130 postów, w których non stop chrzani się te same farmazony.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, MaleX i rybarak lubią to

#77 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 25 kwiecień 2021 - 12:20

 Rabunkowe odłowy trwały w komunie i zostały przeniesione w dzisiejsze czasy - nadal mamy w PZW gospodarkę rybacko -wędkarską. A zmiana narzędzi połowowych(na skuteczniejsze) doprowadziła do wybicia stada podstawowego ryb.  Naprawdę nie zauważyłeś, że zmieniło się co nieco na tym świecie? 

 

(...)

Chyba ciut przesadziłeś...

Lata swoje mam, na jeziora na których gospodarzami byli rybacy też jeździłem. Ci starzy mieli inne trochę podejście i nie tak rabunkowe jak obecnie (czy pokolenie pokomunistyczne). Ci których znam, nie ciągali stad leszczy siatami z drobnymi oczkami. Nie tłukli sandaczy tak jak to potrafią aktualni. Nie trzebili szczupaka na tarle. Okres wiosenny przeznaczali na naprawy sieci, remonty łodzi i inne rzeczy. Dla nich woda była środkiem do życia i utrzymania rodziny, a nie sposobem na szybkie dorobienie się i wy...nie do dna póki można i póki jest co. Dopiero po nich przyszli młodzi gniewni na dorobku. Musieli szybko postawić dom, kupić dobrą furę i dobrze się zabawić. Ot nowobogacka mentalność "szybkodorobkiewicza". Ci starzy mieli troche inne, bardziej gospodarskie podejście do wód na których łowili...


  • tlok, Sławek Oppeln Bronikowski, MaleX i 1 inna osoba lubią to

#78 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 kwiecień 2021 - 15:40

130 stron do przeczytania to nie jest dużo. Zwłaszcza gdy dotyczy to mojej pasji, ale rozumiem, że lepiej napisać 130 postów, w których non stop chrzani się te same farmazony.

 Jakie znaczenie dla Zalewu Sulejowskiego ma podana w raporcie wiedza, że orkany kiepsko wpływały w 2017 r. na połów tarlaków siei?(kilka zdań przeczytałem)

Jeśli dla Ciebie farmazonem jest mój postulat o radykalnym ograniczeniu limitów w zezwoleniach to faktycznie - jesteś obrońcą układu który działa od dawna i za nic nie widzi, że świat się zmienił.



#79 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 25 kwiecień 2021 - 15:45

Chyba ciut przesadziłeś...

Lata swoje mam, na jeziora na których gospodarzami byli rybacy też jeździłem. Ci starzy mieli inne trochę podejście i nie tak rabunkowe jak obecnie (czy pokolenie pokomunistyczne). Ci których znam, nie ciągali stad leszczy siatami z drobnymi oczkami. Nie tłukli sandaczy tak jak to potrafią aktualni. Nie trzebili szczupaka na tarle. Okres wiosenny przeznaczali na naprawy sieci, remonty łodzi i inne rzeczy. Dla nich woda była środkiem do życia i utrzymania rodziny, a nie sposobem na szybkie dorobienie się i wy...nie do dna póki można i póki jest co. Dopiero po nich przyszli młodzi gniewni na dorobku. Musieli szybko postawić dom, kupić dobrą furę i dobrze się zabawić. Ot nowobogacka mentalność "szybkodorobkiewicza". Ci starzy mieli troche inne, bardziej gospodarskie podejście do wód na których łowili...

 Nie będę polemizował z faktami - moja wypowiedź dotyczy gospodarki na wodach PZW. Ryb nie ma a limity nadal jak z czasów komuny. Tak na zdrowy rozsądek - na większości wód należało by wprowadzić kilkuletni zakaz zabierania ryb drapieżnych. Zwłaszcza na zbiornikach w centralnej Polsce. I nic nie zmienią raporty o zarybieniach. Papier wszystko przyjmie, a ryb nie ma...



#80 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 25 kwiecień 2021 - 16:03

Romku ja nie bronię układów jedynie czytam to forum.... i już od dłuższego czasu nie czytam Twoich postów. Bo wiem, że będzie brzmiał tak jak poniżej:
„PZW pozwala zabrać 685 szczupaków lub sandaczy rocznie dlatego w ostatnim roku złowiłem tylko jednego okonia 30 plus i 2 szczupaki pomimo tego, że jak kiedyś startowałem to złowiłem 10 kilo plotek i teraz łowię piękne karpie bo mamy stowarzyszenie i jak złowimy 15 karpi po 1,5 klio to płacimy 200 złotych i nam wpuszczą kolejne, a wszystko to na plecionkę z Ali i grejstrima. I kolega SOB to komunista 🤪"
  • tlok, Sławek Oppeln Bronikowski i cobrax lubią to