Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ciężki wybór


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 13:26

Bez względu na materiał z jakiego zostało zrobione wedzisko to te o bardzo glebokim ugieciu wziałbym albo do trola albo do durzych obrotowek czy pekatych crainkbaitów. Komfort łowienia takim kijem dałoby sie odczuć szczególnie stosujac wabiki typu seria DT rapali czy Boxer Salmo. Jednak prawdę mowiąc kolega Kamil nie sprecyzował dokladnie o co mu chodzi, poza tym, ze chce kij castingowy o ugieciu parabolicznym. Może jednak Kamilu dokladnie opiszesz jak naco i gdzie chcesz łowić i czy tylko te metrowe szczupaki, o ktorych wspominałeś.
Co do masy wabików stosowanych na duże szczupaki to jestem z roku na rok coraz bardziej sceptyczny. Rozumiem wywód @Phali, ze rekordowego szczupaka mozna prędzej skusić duzą przynetą. Ale czy zawsze tak pioruńsko cięzką? Ja zamiast 14 cm fatso S który ma 95g (!!) Wolę wziąc 13 cm Yo zuri o masie 25g. I niech mi ktoś powie, że to gorsza i mniej skuteczna przyneta.

pozd JW :D

#22 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 13:59

Co do masy wabików stosowanych na duże szczupaki to jestem z roku na rok coraz bardziej sceptyczny. Rozumiem wywód @Phali, ze rekordowego szczupaka mozna prędzej skusić duzą przynetą. Ale czy zawsze tak pioruńsko cięzką? Ja zamiast 14 cm fatso S który ma 95g (!!) Wolę wziąc 13 cm Yo zuri o masie 25g. I niech mi ktoś powie, że to gorsza i mniej skuteczna przyneta.

Z tego, co pamietam ma jeszcze wiecej ale nie o to idzie....to tak jakbym czytal siebie sprzed jakiegos czasu.
Jasne, ze mozna stosowac jeszcze wieksze i ciezsze, tyle ze nie ma tak, ze biora na to tylko krokodyle. Za to komfort lowienia jest chyba taki sobie, zwazywszy ze do tak ciezkich przynet trzeba zastosowac bardzo mocne wedzisko, ktorym mozna wyholowac nie tylko giganta szczupaka ale i suma.
Rozsadniej wybrac mniejszy kaliber przynet, ktore bardziej pasuja do polowu danego gatunku.

A kolega pytajacy niech sie zdeklaruje..juz my go wywiedziemy...na manowce... :D
Gumo

#23 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 14:09

OK Gumofilc, masz racje, bylem nie precyzyjny, 13 cm live baits Yo zuri ma równo 1 oz czyli 28g. Tej samej masy jest blisko 13 cm Tobimaru. Ale to wciaż dużo mniej niz prawie 100g jerk Salmo.
pozd JW :D

#24 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 marzec 2007 - 14:14

Łowić na duże przynęty trzeba kochać, tak samo jak łowić okonie na paprocha. To kwestia gustu i niczego więcej. Ja np. nie wyobrażam sobie (na razie) nic piękniejszego jak atak dużego szczupaka na szybującego 15 cm pod powierzchnią 18 cm jerka o masie 90g.

Jurku, podsumowanie zastosowania szkła, perfekcyjne. Zgadzam się z nim w całości. Szkło = pękate wobki! Inaczej też tego nie widzę.

Pozdrawiam
Remek

#25 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 14:23

Łowić na duże przynęty trzeba kochać, tak samo jak łowić okonie na paprocha. To kwestia gustu i niczego więcej. Ja np. nie wyobrażam sobie (na razie) nic piękniejszego jak atak dużego szczupaka na szybującego 15 cm pod powierzchnią 18 cm jerka o masie 90g.

Jurku, podsumowanie zastosowania szkła, perfekcyjne. Zgadzam się z nim w całości. Szkło = pękate wobki! Inaczej też tego nie widzę.

Pozdrawiam
Remek


Tak Remek to kwetstia gustu, podobnie jak hypalon :lol: :lol: Po przeczytaniu kilka lat temu artykułów na zielonej stronie o łowieniu na cięzkie jerki nie moglem pół nocy spać!! Tak chciałem tego spróbować. Kupilem ambassadeura i kij do 75g i polazlem nad wodę. Taraz po kilku latach zrozumialem, ze katowanie kręgosłupa i stawow 100g wabikami w polsce to troche masochizm. Tym bardziej, że swoje najwieksze szczupaki i tak zlowilem na znacznie mniejsze przynety. O łowieniu w skandynawii sie nie wypowiadam bo nigdy tam nie bylem....... na rybach.
pozd JW


#26 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 14:24

Tobimaru nie posiadam, a chyba Hydro Magnum....nie bylo warunkow na razie, zeby porzadnie zamoczyc, wybitnie trolingowy...
Natomiast ten Tobimaru zdaje sie, ze i do rzutow dobry, na 3-4m zejdzie..?
No tak, jak sie cos lubi to wszystkie drogi prowadza do....a ja pisze zeby byl drugi biegun, zeby sie ten co jeszcze nie probowal nie sugerowal zanadto...
Gumo


#27 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 14:37

Tobimaru nie posiadam, a chyba Hydro Magnum....nie bylo warunkow na razie, zeby porzadnie zamoczyc, wybitnie trolingowy...
Natomiast ten Tobimaru zdaje sie, ze i do rzutow dobry, na 3-4m zejdzie..?
No tak, jak sie cos lubi to wszystkie drogi prowadza do....a ja pisze zeby byl drugi biegun, zeby sie ten co jeszcze nie probowal nie sugerowal zanadto...
Gumo



Tobimatu ma prosty system rzutowy w postaci cięzkiego bloczka w tylniej cześći korpusu. Lata swietnie i celnie. Czy zejdzie na 3-4m ? No chyba z dodatkowym obciązeniem. Wersji tonącej nigdy nie widzaiłem. To wabik na plytkie wody. Hydro magnum to tylko do trola. choć sa mniejsze wersje dodwudziestyu paru gram.
pozd JW

#28 OFFLINE   kamil

kamil

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjaszprotawa

Napisano 08 marzec 2007 - 14:47

Witam ,chyba sie zdecyduje na kijek do 60g wyrzutu ale czy na taki kij mozna wycholowac sumka ??,niechodzi mi o kolosa co ma 2m ale o rybe max1,5m i jakie sa ceny takich wedek??.Dzieki za tak obszerne komentaze ,Pozdrawiam i wielkie dzieki raz jeszcze za wszystkie informacje :D :mellow:

#29 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 14:49

No tak, konstrukcja steru nie pozostawia watpliwosci, musi isc plytko...
Ja w tym roku bede chcial sprawdzic to dziwo: Duel Aile Magnet 90S, specjalnie wybralem tonacy bo ten model przy 90mm wazy....16g.
Wzialem bo zaintrygowaly mnie proby z podrobkami tych wywazanych woblerow.
Takie niby pare gramow (~8) a potrafi poleciec na srodek Wisly.. <_<
Gumo

#30 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 14:56

Ale teraz Kamil dorzuciles do pieca... :D
To teraz napisz gdzie Ty chcesz lowic? Inny kij bedzie na lowienie z lodki, inny z brzegu...przy odrobinie dobrej woli mozna sprobowac to polaczyc w jeden.
Jak bedziesz lowil w zaczepach to kij musi miec 30LBS i to porzadne..
Kij do 2oz (czyli kolo 60g) przy dlugosci 2,3 - 2,7 powinien sie krecic kolo 25LB.
Jego plus taki, ze mozesz go zabrac tez do lowienia np. sandaczy rzecznych na ciezko albo na trocie...
Gumo

#31 OFFLINE   kamil

kamil

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjaszprotawa

Napisano 08 marzec 2007 - 15:35

Chyba jak dla mnie wedka o dlugosci 2,3lub2,4bedzie idealn dlatego ze wiekszosc moich lowisk ma dosc mocno zarosniete a manewrowanie kijem dluzszym sprawia wiele problemow .A przy okazji wedka o dlugosci okolo 2,4m mogla by sie dobze spisac przy lowieniu z lodzi ,ale tak w ogulnie to jakie wy stosujecie wedki i multiki?

#32 OFFLINE   Żbik

Żbik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 08 marzec 2007 - 15:55

Tutaj też są szkiełka : http://www.stcroixrods.com/rods/default2.asp?rodname=24& section=spin

#33 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 16:01

No tak, konstrukcja steru nie pozostawia watpliwosci, musi isc plytko...
Ja w tym roku bede chcial sprawdzic to dziwo: Duel Aile Magnet 90S, specjalnie wybralem tonacy bo ten model przy 90mm wazy....16g.
Wzialem bo zaintrygowaly mnie proby z podrobkami tych wywazanych woblerow.
Takie niby pare gramow (~8) a potrafi poleciec na srodek Wisly.. <_<
Gumo


Duela Aile Magnet w rozmiarze większym niż 7 cm nie mam. Ale na tę siódemkę w tym roku już coś połowiłem choć bez fajerwerków. To łowne modele zwłaszcza na szczupaki. Ja mam Y-Z mag minnowa 17g i to jest to samo co wspomniany duel. Jeśli kupisz oryginalnego japońca to faktycznie latać będzie znakomicie ( jak większość wabików Yo Zuri ) te podróbki zamiast systemu rzutowego mają zwykle kulki. No ale kosztują tylko 16-18 zł. A jak wiesz są tacy którzy nie zauwarzyliby róznicy choćby nie wiem co.

@Kamil najpierw były metrowe szczupaki teraz chcesz łowić 1,5m sumy i to wszystko na paraboliczny casting.
Napisz po ludzku gdzie naco i w jakich dokladnie warunkach chcesz łowić, wtedy uzyskasz dokładna odpowiedż co jak gdzie i za ile.
pozd JW


#34 OFFLINE   kamil

kamil

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjaszprotawa

Napisano 08 marzec 2007 - 16:25

Jesli jest wedka o takich parametrach jak ta opisana http://jerkbait.pl/?p=97 tylko nie w jednej czesci lecz dwuch bede bardzo zadowolony za jekiekolwiek propozycje

#35 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 17:32

Jeśli kupisz oryginalnego japońca to faktycznie latać będzie znakomicie ( jak większość wabików Yo Zuri ) te podróbki zamiast systemu rzutowego mają zwykle kulki. No ale kosztują tylko 16-18 zł. A jak wiesz są tacy którzy nie zauwarzyliby róznicy choćby nie wiem co.

Ja kupilem jakies uklejopodobne z basspro, nawet nie pamietam, czy chwalili sie ze jest zamontowany jakis weight system czy inny. Fakt jest taki, ze leca jak cholera.
Ciekaw jestem wobec tego jak dziala nie podrabiany japonczyk?
Gumo


#36 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 17:43

Jeśli kupisz oryginalnego japońca to faktycznie latać będzie znakomicie ( jak większość wabików Yo Zuri ) te podróbki zamiast systemu rzutowego mają zwykle kulki. No ale kosztują tylko 16-18 zł. A jak wiesz są tacy którzy nie zauwarzyliby róznicy choćby nie wiem co.

Ja kupilem jakies uklejopodobne z basspro, nawet nie pamietam, czy chwalili sie ze jest zamontowany jakis weight system czy inny. Fakt jest taki, ze leca jak cholera.
Ciekaw jestem wobec tego jak dziala nie podrabiany japonczyk?
Gumo


Szansa, ze w bass pro są oryginale jest duża. Szkoda tylko, że w oficjalnych duzych sklepach wysyłkowych są aż tak drogie. Co do skuteczności działania systemu magnetycznego to powiem tak. 7cm duel`ek ma 8,5g i lata bardzo dobrze z kija 17 lb co w castingu nie jest czymś oczywistym. Najczęściej stosuję go w zestawie 10 lb i lowienie to czysta przyjemność. Mam cały czas na myśli wersję suspend. Moim zdaniem ten duel pracuje lepiej niż 8 cm rapala Xrap, która jest wabikiem podobnego typu. Wersja mag minnow 10 cm podczas podszarpywania pracuje lepiej niz..... slider salmo 10S (!!) ;) ;) teraz to się pewnie niezle naraziłem :blush::blush::unsure: :unsure:


#37 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 18:21

A ja mialem na mysli spining a te woblery sa sygnowane nazwa bass pro shop i nie maja zadnych oznaczen, ze maja cos wbudowane.
Cena tez jest dwukrotnie nizsza niz Yo-zuri...

A probowales ktoregos Lucky Crafta albo Megabassa, ceny niektorych powalaja ale moze warto cos miec jako tajna bron...?
Gumo

#38 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 08 marzec 2007 - 18:37

A ja mialem na mysli spining a te woblery sa sygnowane nazwa bass pro shop i nie maja zadnych oznaczen, ze maja cos wbudowane.
Cena tez jest dwukrotnie nizsza niz Yo-zuri...

A probowales ktoregos Lucky Crafta albo Megabassa, ceny niektorych powalaja ale moze warto cos miec jako tajna bron...?
Gumo


Ze spinningu rzucanie lekkimi wabikami z cięzszego zastawu jest możliwe w castingu nie, ale o tym wiesz. Napewno w ciemno bym brał te uklejokształtne (crystal minnow ??) woblery o ktorych wspominaleś. Na bolki pierwsza klasa. Co do wspomnianych wabików:
nie probowałem i raczej w najbliższym czasie sie to nie zmieni. Jak przeglądam ceny jakie osiągają wabiki takich marek jak Lucky Craft, Ever green czy Megabass to robi mi się słabo na myśl że móglbym lowić tym tam gdzie mam zwyczaj (zaczepy, stara binduga itd.). Na moich jeziorkach tajną bronią od kilku lat jest rapala countdown 12g, shad rap 9cm F czy Perch 8F Salmo. Czyli wabie, ktore są wręcz oczywiste. Od zeszłego roku kiedy zacząłem łowić wyłacznie na casta to coraz wyższe przegródki w pudełku zaczeły zajmowac właśnie Yozuriny, Matzuo, Long Casty i...tonące Gloogi. Jeśli chodzi o duela z serii Aile magnet to bierz śmiało nie pożałujesz.
pozd JW :D


#39 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 marzec 2007 - 19:22

Kusisz, kusisz.. <_<
Gumo

#40 OFFLINE   kamil

kamil

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjaszprotawa

Napisano 09 marzec 2007 - 00:37

Kurcze ja sie pytam o sprzet a wy mi tu o jakims wobku gadacie .Jak mozecie to napiszcie cos konkretnego co do mojego pytania,bo jak narazie to wiem tyle co wiedzialem z przeczytanych artykolow





Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych