Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Długość wędziska a celność


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
73 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 09 marzec 2007 - 10:47

Na wstępie zaznaczam, że nie chodzi mi o generalizację typu dłuższe (krósze) wędzisko jest ze swej natury bardziej (mniej) celne. Chodzi mi o coś bardziej prozaicznego. Zakładamy, że łowimy wędziskiem jakiejś długości. Zmiana długości o 10cm pewnie nie zrobi różnicy, ale pół metra...? W końcu trajektoria lotu jest inna. Czy macie jakieś spostrzeżenia w tym temacie? A może już operujecie różnymi wędziskami z tą samą precyzją i zmiana nie robi różnicy...

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 marzec 2007 - 10:53

Sławku,
Wystarczy, że przeanalizujesz czym posługują się zawodnicy w mistrzostwach rzutowych do celu. Z tego co wiem są to wędki krótkie 6' oraz przeważają o akcji szczytowej.

Pozdrawiam
Remek

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18633 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 marzec 2007 - 10:57

Mi sie wydaje, choc to banalne, ze celnosc zalezy od zgrania wedkarza z danym zestawem. Wedkarz ktory jest dlugo wierny jednemu kijowi, nawet niech on ma 3 metry, moze nim celniej rzucac niz ktos kto pierwszy raz bierze do reki kij 6'0. Wędkarz rzuca, a nie kij - tak mi się wydaje :D

#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 marzec 2007 - 11:01

Tak Friko, zawsze tak można napisać. Kwestia jest jedynie taka - które wędzisko daje tobie MOŻLIWOŚCI celniejszego rzucania. Moim zdaniem krótkie. Oczywiście o celności mówię w sensie niewielkich odległości.

Pozdrawiam
Remek

#5 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 09 marzec 2007 - 11:15

Mi chodziło o przesiadanie się na inne wędzisko a nie obiektywizacja celności :D

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 marzec 2007 - 11:28

Tak Friko, zawsze tak można napisać. Kwestia jest jedynie taka - które wędzisko daje tobie MOŻLIWOŚCI celniejszego rzucania. Moim zdaniem krótkie. Oczywiście o celności mówię w sensie niewielkich odległości.

Pozdrawiam
Remek

z tym sie zgadzam :D


#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 marzec 2007 - 11:34

[quote]
Sławku,
Wystarczy, że przeanalizujesz czym posługują się zawodnicy w mistrzostwach rzutowych do celu. Z tego co wiem są to wędki krótkie 6' oraz przeważają o akcji szczytowej.

Pozdrawiam
Remek
[/quote]
na takich zawodach rzuca sie roznymi wedkami, nawet muchowka :D


[/quote]

Tak ale ja mówię o zawodach, w których rzuca się wędką castingową do celu.

Pozdrawiam
Remek


#8 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 marzec 2007 - 11:44

Ciekawy temat...
Mysle, ze to nie jest wbrew pozorom takie proste porownanie.

Biorac pod uwage warunki laboratoryjne to nie ma watpliwosci, ze najcelniejszy rzut wykona sie wedka...no wlasnie, jak dluga?
Mozna probowac zaczynac od takiej jak dozwolona czyli bylo to do tej pory 30cm. Watpie, czy takim wedziskiem udaloby sie osiagnac odpowiednia predkosc, co jest warunkiem trafienia.
Wedka 3,2m...predkosc sie osiagnie ale moga pojawic sie spore opory powietrza(srednica blanku) i zmniejszona porecznosc. Wieksze sa tez mozliwosci wyboczenia rurki blanku w innych plaszczyznach niz zalozona.
To byly war. idealne...bez uwzglednienia prawidlowosci uzbrojenia i rzeczywistych potrzeb, jakie wystepuja podczas lowienia (nieraz bardzo duza celnosc schodzi na dalszy plan bo istotniejsze jest np. przeskakiwanie przez przeszkody)

Pytanie...co to znaczy celnie i na jaka odleglosc celnie?
Na mala odleglosc z dostateczna celnoscia mozna wg. mie dzialac wedka od 1,6 - 3m, chyba ze jest konstrukcja typu noodle, ktore dla mnie sa w ogole nieprzewidywalne.Na odleglosc 25m trudno mowic o rzucaniu w punkt. Sprobujcie np. trafic w plynaca butelke z tej odleglosci (tylko niech to bedzie rzeczywiscie 25m bo niektorzy kwalifikuja juz z 15 jako 25 :D )

Gumo
p.s.Dla wyjasnienia - dla mnie mala odleglosc to do 10m gdzies.

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 marzec 2007 - 11:50

[quote]
Sławku,
Wystarczy, że przeanalizujesz czym posługują się zawodnicy w mistrzostwach rzutowych do celu. Z tego co wiem są to wędki krótkie 6' oraz przeważają o akcji szczytowej.

Pozdrawiam
Remek
[/quote]
na takich zawodach rzuca sie roznymi wedkami, nawet muchowka :D


[/quote]

Tak ale ja mówię o zawodach, w których rzuca się wędką castingową do celu.

Pozdrawiam
Remek

[/quote]
a to OK :D


#10 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 09 marzec 2007 - 11:59

wedkami o dlugosci 1.80 - 2.40 jest mi najlatwiej celnie rzucic
celnie mam na mysli powierzchnie kartki papieru i odleglosc max. jakies ... no niech bedzie te 25 metrow

#11 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 marzec 2007 - 13:01

Tak mi sie cos zdaje, ze przy okazji jakiegos jerkbaitowego lowienia odbyly sie proby, okazalo sie ze nie jest latwo...

Moze jakby ta kartka byla w formacie...kolo A0 to by bylo bardziej zblizone do mozliwosci, przynajmniej wiekszosci wedkarzy...
Gumo

#12 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 09 marzec 2007 - 13:15

Witam kolegów.
Odpowiedz jest oczywista. Krótkie wędzisko. Kilku kolegów wyprowadziło nawet dobre wnioski prawie do końca. Jednak przeprowadzenie dowodu do końca jest dla nich całkowicie nieakceptowalne ze względu na spodziewane wnioski. Wnioski potempiające celność 3 metrówek. Piszą poprawnie, a na końcu dopisują sobie 3m, żeby nie burzyć własnej filizofi wędkarstwa i ulubionych kiji. Ale to taki urak ludzi pomiędzy Bugiem i Nysą Łużycką.
Należy jednak zdecydowanie zaznaczyć jeszcze jeden element. Chodzi o poprawność konstrukcji blanku i jego prawidłowe uzbrojenie. jest to element jakby całkowicie pomijany nawet w kąciku zbrojmistrza. Dyskusją kończą się na ilości cm pomiędzy przelotkami i koniec.
Dobrze uzbrojona wędka na dobrym blanku rzuca prawie sama do celu. Czym zestaw jest lżejszy problem jest trudniejszy. To jest właśnie druga strona medalu, której nie widać na zdjęciach. Czyli nie tylko wygląd ale jeszcze inne ważne elementy uzbrojenia.
Wszystkie uwagi powyższe dotyczą oczywiście kiji castingowych.

pozdrawiam

#13 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 09 marzec 2007 - 13:19

Myśle , że najcelniej to by sie rzucało samym kołowrotkiem , masa i zwarta bryła ... chyba , że wędziskiem , ale samym coś jak oszczepem oczywiście rękojeścią do przodu .. no tak mi się wydaje :wacko:

#14 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 09 marzec 2007 - 13:36

wedkami o dlugosci 1.80 - 2.40 jest mi najlatwiej celnie rzucic
celnie mam na mysli powierzchnie kartki papieru i odleglosc max. jakies ... no niech bedzie te 25 metrow

W nawiązaniu do powyższego jeszcze raz zapytam o to o czym od początku myślałem:
Czy łowiąc wędziskiem 1,80m i łowiąc bardzo celnie nie zauważyliście Wy albo Wasi znajomi różnicy w celności przy zastosowaniu kija o długości 2,40m? W końcu to zmiana o jedną trzecią. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi na to pytanie :D i na inne też :mellow:

#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 marzec 2007 - 13:40

Kilka zdjęć:


http://www.americancastingassoc.org/photo_video/images/2004_chicago/henrymittel_in5_8s.jpg

http://www.americancastingassoc.org/photo_video/images/2004_chicago/billvannatter_5_8s.jpg

http://www.americancastingassoc.org/photo_video/images/2006/06_national/judges_in_pond.jpg

i na koniec link, gdzie można zobaczyć jak celnie rzucać

http://www.americancastingassoc.org/tournament_technique/tou rnament_technique_plug_acc.html

#16 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 marzec 2007 - 13:42

Sławku, oczywiście, że zauważyłem. Wczoraj jak się przesiadłem na samochód benzynowy (mimo, że ten sam model) to nie mogłem się odnaleźć.

Pozdrawiam
Remek

#17 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 marzec 2007 - 13:45

Thymallusie, po co sciemniac..od razu napisz, ze chodzi Ci o takiego wrednego Gumofilca... :D
Jesli chodzi o temat nr 1, to musi byc rzeczywiscie jakies zbiorowe schorzenie bo tam gdzie jest potrzeba (przede wszystkim lowienie z brzegu na srednich i duzych rzekach, lowienie tam gdzie daleko ciagnie sie pas plytkiej wody) ludzie masowo uzywaja z powodzeniem wedek ok. 3m.
I jezeli switaja im w glowie jakies zmiany, to owszem, zastanawiaja sie czy przy kontsr. lekkich nie pojsc powyzej 3m.
Innym wolno uzywac nawet ponizej 1,5m, jak im to sprawia przyjemnosc, widocznie znalezli sobie jakas nisze, dostosowali jakas metode do swojego sprzetu. Wolno!
Chyba, ze....zaczna zjezdzac ponizej 30cm. Nie wolno!

A o prawidlowym uzbrojeniu taki jeden jednak wczesniej wspomnial..
Jak czegos brakuje w kaciku to uzupelniaj, badz konsekwentny w propagowaniu swojego podejscia.

Tak mi sie zdaje, ze na tym Zlocie to Ty zajmowales sie skonfrontowaniem, krotkiego i dlugiego wedziska. I coz tez Wam wyszlo...?
Gumo
p.s.Jedna uwaga, naprawde nie idzie o pyskowe? Bo jak idzie to lepiej pokasowac...

p.s.2. Tomku_w, bardzo mi Twoja uwaga przypadla do gustu, nic dodac nic ujac... :D
Jedno bym zrobil zastrzezenie - w zadnym wypadku nie laczyc kija z kolowrotkiem. :D

#18 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 09 marzec 2007 - 13:49

Sławek@
Tak się składa, że testując różne kije miałem potrzebę również rzucać kijem 2,4m. POwtórzę za remkiem. Nie mogłem się odnaleść. Tragedia.

pozdrawiam

#19 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 09 marzec 2007 - 13:51

Sławku, oczywiście, że zauważyłem. Wczoraj jak się przesiadłem na samochód benzynowy (mimo, że ten sam model) to nie mogłem się odnaleźć.

Pozdrawiam
Remek

Czyżby spadła celność :huh:


#20 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 09 marzec 2007 - 13:54

Oczywiście. To tak jakby przesiąść się z karabinku na pistolet. A jeśli chodzi o samochód to musiałem nauczyć się ruszać i zmieniać biegi przy innych wskazaniach obrotomierza :D no ... i lać inne paliwo do baku :D

Pozdrawiam
Remek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych