Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Daiwa Exist 2022


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Maciej 77

Maciej 77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Drewnicki

Napisano 28 luty 2023 - 12:17

U  mnie pracują   dwa  Existy  15   2510 RPEH i 2506 PEH   i oba   kręcą     ok   , natomiast  mam  wrażenie   , że  Stella  4000M  22  kręci   jakby  bardziej  miękko  , a przede wszystkim  wkręcanie  korby  w  body

jest bardziej komfortowe  ...

Myślę  o  pozyskaniu  Exista   22  ,  ale   wielkość   2500  LT  ma  body z  wcześniejszych   1000 czy 2000   i średnicę  szpuli   45 mm  , czyli wychodzi na  to  że  aby mieć   poprzednią wielkość   z  2500   muszę  brać  LT  3000-D ..i wtedy będę 

miał   wielkość  2500  z  2015 roku i średnicę  szpuli    48 mm   jak  w  tamtym roczniku    ..?  


  • popper lubi to

#122 OFFLINE   trinited

trinited

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 212 postów

Napisano 01 marzec 2023 - 11:39

Tak. Jest jeszcze model
LT3000-H 5.7 85cm 180g
Na razie nie ma go w sklepach bo to nowość na 2023r. Bedzie dostępny na całym świecie, nie tylko w Japonii.

Tak z ciekawości, mógłbyś w wolnej chwili zmierzyć średnicę koła na zewnątrz na boku obudowy obu twoich kołowrotków? Tam gdzie się korbkę wkręca.
To koło na obudowie jest takiej samej średnicy jak koło przekładni w środku.

Z tego co kojarzę to Existy od wersji LT mają powiększone koło przekładni ale chciałbym się upewnić.

Użytkownik trinited edytował ten post 01 marzec 2023 - 11:55

  • przemass855 lubi to

#123 OFFLINE   Maciej 77

Maciej 77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Drewnicki

Napisano 01 marzec 2023 - 13:23

dzięki za info w sprawie  nowej wersji  , przy okazji  zmierzę i podam  średnicę  koła  na  obudowie  dla exist 15   x 2   



#124 OFFLINE   Maciej 77

Maciej 77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Drewnicki

Napisano 02 marzec 2023 - 09:38

wspomniane wymiary dla  exist 15  2510 RPEH  .....  32,3 mm

                                                   15  2506   PEH   ......30,8 mm


  • trinited lubi to

#125 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 30 sierpień 2023 - 10:43

Trochę już połowiłem modelami PC 3000 i PC 2500. Kołowrotki spisują się naprawdę świetnie, nie wystąpiły żadne usterki, nigdy nie trafiła mi się broda lub splątanie linki. Kołowrotki mają świetne przekładnie, dające poczucie mocy, podczas zwijania przynęt na dużych dystansach nie czuć oporów stawianych przez wabik, trochę przypomina to wrażenia z użytkowania kołowrotów klasy SW z tym, że PC są dużo lżejsze i świetnie wyważone. Jedyne co może nie trafić w gusta osób, które nie użytkowały wcześniejszych modeli Daiwa, to nawój a w zasadzie optyczne wrażenie jakie dostarcza, techniczna strona jest bez zarzutu. Nawój nie jest wizualnie tak idealny jak w nowej Stelli z SSOS ale zapewnia bezawaryjną obsługę linek nawet podczas pierwszego użycia, po nawinięciu nowej plecionki. Hamulec jest rewelacyjny nie spotkałem wcześniej tak dobrej modulacji w żadnym innym kołowrotku. Moim zdaniem to najlepszy kołowrotek Daiwy od czasów słynnego Morethan-a Branzino. 



#126 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2157 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 31 sierpień 2023 - 21:43

SF

https://youtu.be/SP6...UrxVbwdf8lFXjpd

PC

https://youtu.be/UPa...f4XgmGXsWwz0np6


Użytkownik MefistoFishing edytował ten post 31 sierpień 2023 - 21:44

  • Guzu, xyzzvpc i Mateo1989 lubią to

#127 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 31 sierpień 2023 - 21:53

Jak znajdziesz chwilkę wrzuć na jednym foto Exista 2500 '22 / Exist '23 SF 2500 / i jakieś shimano 2500 żeby lepiej zobrazować wielkości młynków i można było sobie porównać rozmiary



#128 OFFLINE   MefistoFishing

MefistoFishing

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 2157 postów
  • LokalizacjaStaszów

Napisano 31 sierpień 2023 - 21:58

może jutro lub weekend pewniej, wrzucę film..lepiej widać chyba będzie 3 koło siebie


  • xyzzvpc lubi to

#129 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 474 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 03 wrzesień 2023 - 08:21

Dwa dni testów Daiwa Exist 2500ss-h za mną. Kołowrotek bardzo przyjemny w użytkowaniu, zero szumów, ząbkowania, kręci bardzo miękko, zupełnie inaczej niż Shimano. W moim odczuciu bardziej gładko niż Stella. Na szpuli plecionka Sinking PE DAIWA UVF GEKKABIJIN DURAHEAVY X4 +1 +Si2 #0.5. Swoją drogą polecam tą plecionkę, ale tylko w rozmiarze pe 0.5 bo ta 0.3 rwie się niemiłosiernie. Ta grubsza jak najbardziej pod okonie, rzuca już 0.5g i jest naprawdę wytrzymała.
Jedynym minusem Exista sf może być jakość nawoju na szpulę, ale Daiwy podobno tak mają. Podczas dwóch dni intensywnego użytkowania zero splątań i innych niespodzianek, hamulec mega dokładny i czuły. 4ff086e2b1e1fe22f34e07e54b15f8c1.jpg042f42e15745ee97544bbd7301951141.jpg

Wysłane z mojego SM-G998B przy użyciu Tapatalka

#130 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisano 03 wrzesień 2023 - 08:56

Daiwa latami kiedyś pracowała nad perfekcyjnym nawojem. Teraz chyba bardziej nad dolarami :)


  • vincino lubi to

#131 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 03 wrzesień 2023 - 10:13

Bzdura, Daiwa ma bardzo prostą oscylacje i przez to nawój jest niezbyt równy ale bezawaryjny. Zwoje nie są gęste ale mają przekładki co fizycznie zapobiega plątaniu. Oczywiście to może komuś przeszkadzać na zasadzie kłucia w oczy ale nigdy nie będzie przeszkadzać w łowieniu a wręcz przeciwnie. Daiwa pracowała nad nawojem i dopracowała go w nowym Exist-cie do perfekcji. Oczywiście, można oceniać nawój pod kątem symetrii i pod kątem działania. Nikt tutaj nie napisał, że nawój jest symetryczny bo nie jest ale żeby docenić jak on się sprawdza w łowieniu, trzeba go używać i wtedy dopiero oceniać. 


  • dante, Biesan i Mateo1989 lubią to

#132 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisano 03 wrzesień 2023 - 11:02

Moim zdaniem pewną nieścisłością jest pisanie, że w kwestii nawoju jest tu coś dopracowane. :) O kosztach produkcji tego nieznanego światu systemu nie wspominając.



#133 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 474 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 03 wrzesień 2023 - 11:53

150m plecionki opisanej wyżej. f4a9f0cc2cfac8e95338ffac262e1caf.jpg2d8c48e5493a8d746ab8bfb6eb4839f3.jpg

Wysłane z mojego SM-G998B przy użyciu Tapatalka

#134 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 03 wrzesień 2023 - 12:33

System jest znany od dawna i w zasadzie niezmienny pod kątem konstrukcyjnym. System mimośrodowy jest prosty i jednocześnie niezawodny, składa się z małej ilości części. Dopracowanie polega na tym aby ten prosty układ był w praktyce bezawaryjny dla osób obsługujących kołowrotek. Czy jest to łatwe do uzyskania? Nie sądzę gdyż były modele gdzie posuw nie działał tak dobrze jak w najnowszym flagowcu Daiwy. Jeszcze raz podkreślam, wizualnie nawój jest niesymetryczny natomiast w praktyce sprawdza się rewelacyjnie... Tak więc na pewno nie jest to kołowrotek dla kogoś kto lubi oglądać linkę na szpuli ale użytkownik wędkarski będzie bardzo zadowolony z działania. 

 

Co do kosztów produkcji to nikt z nas nie ma o tym pojęcia. Czy system jest dopracowany, ocenić można tylko podczas łowienia. Jeśli natomiast ocena odnosi się do obrazu szpulki z linką to dotyczy tylko efektu wizualnego. Rozumiem, że dla wielu osób efekt wizualny jest najważniejszy, dlatego uwzględniłem ten aspekt w swojej ocenie. 



#135 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 03 wrzesień 2023 - 13:23

Daiwa latami kiedyś pracowała nad perfekcyjnym nawojem. Teraz chyba bardziej nad dolarami :)

 

Użytkuję topowe modele kołowrotków Daiwa od czasu kiedy firma wypuściła model Tournament EX. Jeśli miałbym określić jakość nawoju na podstawie wrażeń wizualnych to nie bardzo rozumiem co znaczy, że "Daiwa, latami kiedyś pracowała nad perfekcyjnym nawojem..." dlatego, że ten nawój wyglądał zawsze bardzo podobnie. Zmieniały się szpule ale zwoje zawsze były niesymetryczne, nie mogło być inaczej gdyż posuw szpuli zawsze był prosty i szybki natomiast nie zawsze był bezawaryjny...

Aby nie być gołosłownym zrobiłem zdjęcie prezentujące model z 1996 roku vs 2022. 

 

1000011051-01.jpg


  • Mateo1989, drChlubicz i daniel.gajkowski lubią to

#136 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2810 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 03 wrzesień 2023 - 14:13

Generalnie zagadnienie związane z nawijaniem linki na szpulę kołowrotka jest samo w sobie ciekawe. Warto by było kiedyś zrobić taką naukową analizę, np. w postaci pracy inżynierskiej. Porobić symulacje komputerowe. Tylko co mogłoby być ostatecznym kryterium oceny poszczególnych rozwiązań?

Potrzebne by były modele kołowrotków z różnymi systemami nawoju linki, aby je rozkręcić pomierzyć elementy systemów i narysować, a potem przeprowadzić symulacje.

 

dla mnie istotne jest, aby system nawijania linki był niezależny od przełożenia, średnicy i wysokości szpuli.

 

Kuba, co masz na myśli, że daiwa dopracowała system nawoju do perfekcji? Pytam z ciekawości, nie złośliwie, bo nie rozkręcam kołowrotków i przebadałem tylu modeli jak Ty. Mnie to interesuje jakie zmiany zauważyłeś w systemach nawoju linki.


Użytkownik Banjo edytował ten post 03 wrzesień 2023 - 14:56

  • guciolucky lubi to

#137 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 03 wrzesień 2023 - 14:40

Sławek, system oscylacji jest w Daiwa niezmienny. Natomiast w niektórych modelach układ nawoju był mniej lub bardziej awaryjny, awaryjny nie w kontekście mechanicznym tylko użytkowym a dokładniej, niektóre kołowrotki potrafiły plątać linkę lub wciągać pod szpulę czy nakrętkę szpuli itp...

 

Dopracowanie systemu polega na właściwym zestawieniu systemu posuwu z innymi elementami kołowrotka. Nawój i jego "bezawaryjne działanie" to współpraca systemu posuwu szpuli, rolki prowadzącej linkę, kabłąka i rodzaju oraz kształtu szpulki a w Daiwa szczególne znaczenie ma trzpień szpulki. Choć cały układ wydaje się prosty to jednak każdy z elementów tego "układu" wpływa na bezawaryjność obsługi linki (nie bezawaryjność mechaniki konstrukcji sensu stricto).

 

Naturalnie każdy kołowrotek można obsługiwać bezawaryjnie ale często wymaga to zaangażowania ze strony wędkarza, musi on zwracać uwagę na konkretne czynności podczas obsługi kołowrotka, często robi to automatycznie lub nie myśli o tym ale w jakiś sposób musiał przyjąć pewne "procedury". Dla mnie dopracowany system to taki gdzie totalnie nie zwracam uwagi na "procedury" a sprzęt działa bez "awarii". Często kołowrotek plącze nową linkę ale po jej wypłukaniu jest już w dalszej eksploatacji (tej linki) bezawaryjny. Nowe Existy nie plączą nawet nowej linki, choć testowałem je, starając się łowić w sposób, który zwykle sprzyja plątaniu. Nie mam zamiaru "chwalenia" sprzętu bo mi to wisi i powiewa ale jeśli coś jest dobre i warte polecenia to polecam... natomiast nie rozumiem po co starania aby podważać moją opinię jeśli to podważanie nie jest oparte na doświadczeniu??? Ja chcę pomóc w wyborze sprzętu, który kosztuje parę groszy i wiem, że sporo osób zanim dokona zakupu, szuka opinii, użytkowników. 


  • Lepton, Artek i Banjo lubią to

#138 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2810 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 03 wrzesień 2023 - 14:51

Dzięki za odpowiedź. Czyli poprawili pozycjonowanie elementów względem siebie (pewnie też luzy), być może pewne cechy geometryczne dopasowali do konkretnego modelu, ale sam system został bez zmian.

 

Wiem, że przez Twoje ręce przechodzi wiele sprzętu (kołowrotki, wędki) i testujesz je użytkowo i starasz się pomagać innym w wyborze danego modelu kołowrotka lub wędki :) .  Czasami używasz dużych skrótów myślowych i nie każdy rozumie Twój przekaz. Stąd czasami będę Ciebie podpytywać w celu wyjaśnienia pewnych aspektów, którymi kierujesz się w ocenie. Mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe  ;) .


  • guciolucky lubi to

#139 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 03 wrzesień 2023 - 14:51

Dla porównania fotki TP 2001 i 2022
Nawój jakże różny i jednocześnie podobnie niezawodny w sensie plątania linki
Więc chyba nie ma 1 niezawodnego sposobu nawojuZałączony plik  20230616_133429_copy_848x1220.jpg   63,4 KB   13 Ilość pobrańZałączony plik  20221223_152413_copy_1269x1198.jpg   93,3 KB   13 Ilość pobrań

#140 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisano 03 wrzesień 2023 - 14:52

Mimośrodowy napęd posuwu szpuli jest dobrze znany z kołowrotków nieco tańszych. Powody są raczej tylko dwa. Precyzja nawoju i koszty produkcji. Na zdjęciu z Tournamentem jakość nawoju jest podobna. Przyjmijmy, że taka sama. Natomiast na zdjęciach powyżej wyraźnie widać nierówny nawój. Tendencje do tworzenia takiego nawoju ma moim zdaniem napęd mimośrodowy, bo tam każdy luz przekłada się bezpośrednio na ruchy osiowe szpuli. Koszty produkcji...? Można sobie próbować wyobrazić ile trwa i kosztuje klepanie matrycowe albo odlewanie  wodzika z zębatym kółeczkiem, a ile frezowanie wałeczka do worma, tworzenie do niego napędu i łożyskowania.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych