Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotki Shimano Sephia - wszelkie roczniki i wersje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 05 grudzień 2017 - 07:55

Jedź Witek, woda opada i od wczoraj już się czyści, będą gryzły  ;) zanim odejdą od brzegów na dobre (zimę)  ^_^ a ja się zajmę onanizmem sprzętowym  :lol: albo i też pojadę  :ph34r: by przewietrzyć resztkę szarych komórek  :D


  • strary i Negra lubią to

#42 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 05 grudzień 2017 - 11:51

Właśnie wróciłem, tylko Ty lowisz w takich warunkach :) wiele nauki przedemna. Pzdr

#43 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5008 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 grudzień 2017 - 23:08

Łowiłem młynkiem sezon, ani razu nie było awarii, przynęty to woblery od 4 do 9cm zwykle typu minnow oraz sdr-ki do 5cm, czasem ze względu na brak możliwości holowania wędziskiem, ryby wkręcałem korbą i ani razu nie poczułem tzw przetrybienia (myślę, że wiesz co mam na myśli?) natomiast efekt ten towarzyszył od nowości np. w modelach biomaster czy rarenium i tychże nie poleciłbym na średnie łowy raczej właśnie do U czy tam XU lightów. Kołowrotek bardzo spodobał się koledze, który odkupił go i używa do dziś więc pewnie ze 3 pełne sezony, wszystko jest z nim OK nawet zaliczył jakieś nurkowanie ale nic mu się od tego nie stało, pracuje dobrze i nie stracił na komforcie pracy zatem moja opinia o nim jest pozytywna. Kołowrotek pracował/uje w rzece o zmiennym uciągu raczej nie w expresie ale biorąc pod uwagę, że często w górę to często holuje przynęty stawiające wyraźny opór np. Hornet SDR. 

 

edit - znam jeszcze opinię i egzemplarz Św.P kolegi, łowiącego nim odrzańskie klenie, zwykle na sdr 4cm i jemu młynek służył wiernie i gładko.


Użytkownik guciolucky edytował ten post 05 grudzień 2017 - 23:15


#44 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 06 grudzień 2017 - 07:44

Bardzo Ci dziękuję za konkretną i wielowarstwową odpowiedź. Dla mnie osobiście to właśnie takie informacje są najcenniejsze bo dzięki nim wiadomo w jak długo i pod jakim obciążeniem pracował kołowrotek i co najważniejsze jak to znosił.

Z postawionych sobie pytań, dzięki Twojemu opisowi pytanie nr 1,- można uznać za niebyłe, gdyż teza na jakiej powstało jest nie prawdziwa.

Duża to ulga dla mnie i teraz mogę sobie spokojnie odpowiedzieć na pyt 2 i 3 a raczej je ze sobą skonfrontować. Rzetelna odpowiedź  będzie wymagała czasu ale ja mam czas  ;) O ciekawszych spostrzeżeniach na pewno tu chętnie napiszę mimo iż pewnie będzie to interesujące dla niewielkiego grona użytkowników modelu '09.

Myślę, że można by z czasem rozszerzyć wątek o doświadczenia z innymi Sephia-mi także tymi mniej koszernymi niż JDM ;)

Szczególnie interesujące wydaje mi się zapoznanie z ostatnim modelem '17 już z Hagane.

Na ile ten koncept się sprawdzi długodystansowo trudno powiedzieć ale moje osobiste doświadczenia z ostro katowanym TP XD są więcej jak dobre a ponieważ młynek jest właśnie w serwisie to za chwilkę będę wiedział czy to moje ostre traktowanie wywarło na jego mechanizmie jakieś destrukcyjne wrażenie czy nie. 



#45 OFFLINE   mathew.stepnicki

mathew.stepnicki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 21:00

Z trzy lata temu podczas pobytu w Australi , mialem szansę połowić bassy i tiger bream na namorzynach. Kołowrotek robi jak na swoją cenę 450-500zł super wrażenie. Kumpel ich tam używa i twierdzi że szkoda wydawać kasę na caldie czy certate bo sól i tak je zje a sephia po 1czy 2 sezonach leci na śmieci bo jest tania...

Tak się nim zauroczyłem, że kupiłem sobie 2szt. Po powrocie do Polski wziąłem się za porównanie go do teoretycznie bliźniaczej konstrukcji jaką jest stradic ci4 seria F. Mój ojciec ma własnie taki model w rozmiarze 3000, porównując sephie da się zauważyć mały mix części.
Stradic ma body z ci4 i waży dokładnie 210gr, z głęboką szpulą. Sephia posiada szpule płytką o pojemności PE 1-110yds i masę 245gr. Spasowanie, brak luzów na rotorze na plus dla sephi. Na plus sephi przemawia też x-ship wiem, że to bzdurny bajer ale jak się nad wodą zakręci to widać różnicę między dwoma modelami.

A teraz najlepsze zadałem pytanie profisher.com.ua o różnice w masie dwóch modeli i z czego ona wynika. Według tego Ukraińca grzebiącego w kołowrotkach to przekładnia sephi nie jest identyczna że stradic ci4 F tylko jest to model bądź z biomastera lub twinka z poprzednich lat. Różnica w masie jest też w spzulach ale nie 35gr.

Do sephi można wrzucić 2 łożyska w knob do tego jeszcze jeśli pamiętam to do środka co najmniej jedno jeśli mnie pamięć nie myli.

Ja swojej sephi używam do okonia, klenio-jazia, pstrąga przy dłuższych kijach gdzie potrzebuje cięższy młynek do wyważenia zestawu. Jestem zakochany w swoich certatch ale czasami szkoda się przedzierać z nimi przez gąszcze albo w rzucić na piach czy kamienie przy podbieraniu rybki. Sephia jest tania, można ja z tuningowac i nie jest jej żal jak się porysuje.

98c5005c1adce2d23cff1e2d49a93ec0.jpg

Wysłane z mojego K10000 Pro przy użyciu Tapatalka

Użytkownik mathew.stepnicki edytował ten post 11 grudzień 2017 - 21:02

  • Rheinangler i Luckyguliver lubią to

#46 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 13 styczeń 2018 - 16:10

Kołowrotek wrócił z serwisu, żyłki i linka nawinięte i tak:

- 06 PE 200m plus dwa metry żyłki żeby linka się nie ślizgała i jest pod sam rant tak jak zaklada Shimano

- 6vlb Varivas Big Trout czyli 0,185 weszło całe 100m i jest pod rant jw.

- 8 lb Varivas Big Trout czyli 0,215 - 100m jest nieco więcej ale bez dramatu (idealnie było by 80m) wydaje się, że ten "mikro nadmiar" nie powinno przeszkadzać...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 13 styczeń 2018 - 16:35


#47 OFFLINE   J-O-K-E-R

J-O-K-E-R

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 350 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Tomek

Napisano 13 styczeń 2018 - 23:47

Arek, piszesz o pojemności Twin Powera czy Sephii?



#48 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 14 styczeń 2018 - 00:53

Bystry jesteś  ;)

Z serwisu wróciły i TP i Sephia,- tu piszę o Sephi ;)


  • cobrax lubi to

#49 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 17 marzec 2021 - 10:55

Panowie, szukam szpuli zapasowej do sephia ci4+ c3000s.
Ewentualnie czy jakaś inna pasuje do niego? Może od stradica ci4?

#50 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 892 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 17 marzec 2021 - 12:09

Mam taką szpule :) 


  • cobrax lubi to

#51 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 17 marzec 2021 - 12:14

Mam taką szpule :)

Wysłałem wiadomość.

#52 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5361 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 17 marzec 2021 - 16:51

mam dwie nowki, pisz na priv dogadamy sie ;)



#53 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4591 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 12 kwiecień 2022 - 15:48

Panie i Panowie.

O wersji z 2009 jest powyżej.
Niestety o tej wersji wersji czyli Shimano Sephia CI 4+ 3000S informacji na forum baaardzo niewiele.

Może ktoś już łowi dłuższy czas tym kołowrotkiem i zechce się podzielić wrażeniami ? Wiem, że to kołowrotek raczej do lekkiego łowienia, ale mnie najbardziej interesują jego górne możliwości.

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 12 kwiecień 2022 - 15:56


#54 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 26 marzec 2023 - 17:03

Jakie będą bezpieczne gramatury dla 2018 Sephia BB 3000S ?

Użytkownik PatLove edytował ten post 26 marzec 2023 - 17:43


#55 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 26 marzec 2023 - 18:19

30g masy łącznej przynęt to nie za dużo?

Użytkownik PatLove edytował ten post 26 marzec 2023 - 18:24


#56 OFFLINE   Pawele

Pawele

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Kamionka
  • Imię:Paweł

Napisano 27 marzec 2023 - 07:53

Za dużo, na profisher określono max do 20g ale to w wersji ss3000c.



#57 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2023 - 08:30

Ok, dzięki, tak podejrzewałem.

#58 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2023 - 17:30

Zainteresował mnie ten młynek, poczytałem i sorry Panowie ale coś mi się tu nie zgadza...
Sephia to kołowrotek dedykowany do połowu kalmarów, a przynęty przy tym używane wcale nie są ani jakieś wybitnie małe, ani lekkie (oczywiście są różne, jak przy każdym drapieżniku). Znalazłem japońskie filmy, na których łowią Sephiami BB 3000S spiętymi z kijami Sephia XTune S79M. Kij ogarnia przynęty EGI #2-4, czyli o gramaturze 7/8g-26/28g, a kalmary które łowią, często mają nawet ok 3kg, a więc sorry ale to nie może być delikatny młynek.
Poza tym jest też wiele filmików, na których Japończycy łowią nim bassy na gumy i woblery. Ok, zgadza się, że jest on skonstruowany do łowienia na cienkie plecionki ale to nie znaczy wcale, że do jakiegoś wybitnie lekkiego łowienia...

Użytkownik PatLove edytował ten post 27 marzec 2023 - 17:52


#59 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2023 - 17:45

Poczytałem, zapytałem na zagranicznym forum i chciałbym sprostować poprzedni post-ogólnie wszystko powyżej się zgadza ALE przynęty na kalmary może i ważą nawet te 28g, tylko stawiają w wodzie bardzo niewielki opór wiec w naszych warunkach rzeczywiście będzie to młynek do max 20g i raczej do przynęt stawiających mały opór, a nie do 15g, 14cm woblera typu minnow, którego pracę czuć w przedramieniu…

i tak Japończycy również łowią na ten młynek bassy ale na smukłe gumy i woblery o bardzo drobnej pracy.

Generalnie bebechy to poprzedni Stradic.

Użytkownik PatLove edytował ten post 28 marzec 2023 - 17:46

  • Biesan lubi to

#60 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 04 maj 2023 - 08:20

Cześć i czołem. Postanowiłem po latach odnowić znajomość z lekkim spinningiem. Mam dwie lekkie Solpary Ajing i Rock Fish. Chciałem do nich kupić dwie Shimano Ultegry 2500. Przypadkiem jednak wypatrzyłem w swoim osiedlowym warzywniaku wiszącą samotnie Shimano Sephię BB C3000S poprzedniej generacji. Całe 670zł. Dopłacić ponad stówkę do rocznika 2023? Ostatni raz miałem z tymi kołowrotkami do czyszczenia jak były made in Japan. Jak to teraz wygląda? Warto? Czy może dokupić sobie kolejną Ultegrę 2500?
Pięknie pozdrawiam!

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka