Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Warszawska i podwarszawska Wisła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12661 odpowiedzi w tym temacie

#10861 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2245 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 22 kwiecień 2021 - 20:57

To jest przepis na antagonizowanie środowiska wędkarskiego. Ochronie ryb służy tak sobie. Bo jak widać nawet Ty dzielisz te ryby na lepsze i gorsze. Klenik gorszy?, bolenik lepszy? A podobno obydw mało jadalne?. Albo dla innych bardzo smaczne? W formie przypuszczającej bo sam nie mam doświadczeń. Można tak się przekomarzać długo, ale jak wcześniej napisałem - zdrowy rozsadek powinien wystarczyć. I stanowczo egzekwowane przez odpowiednie służby już istniejące przepisy.

Po prostu odnoszę się do obowiązujących przepisów. Respektuje zakazy.

 

Co do mnie, to akurat na przedwiośniu z przyczyn etycznych nie mam za dużego ciśnienia na łowienie.
Nawet, jak już wyskoczę, to bardziej by posiedzieć nad wodą i zbytnio się nie przykładam.
W tym momencie ze względu na plagę nie mogę, ale w przyszłości to będzie czas wyjazdów zagranicznych nad ciepłe wody i kolorowe ryby z zębami.
Podsumowując, spokojnie mógłbym u nas poczekać do maja.

Ryby dzielę na te które łowić lubię oraz pozostałe, które traktuje jako mniej pożądane przyłowy.


Użytkownik korol edytował ten post 22 kwiecień 2021 - 21:03


#10862 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 22 kwiecień 2021 - 21:07

...z przyczyn etycznych...

Etyka w hobby nierozerwalnie związanym z zadawaniem cierpienia to dość grząski grunt... A może ktoś powołując się na to samo hasło postulował będzie zakaz brodzenia w Wiśle? Byłoby to dla mnie całkowicie głupie, jednak wykluczyć się tego nie da...:)

Dodatkowo, postrzeganie wszystkiego uwzględniając
przede wszystkim swój koniuszek noska jest nieładne;)

Użytkownik minkof edytował ten post 22 kwiecień 2021 - 21:25

  • mikryb lubi to

#10863 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4643 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 22 kwiecień 2021 - 21:28

Jeszcze jedno, jestem przeciw wyłączaniu jakichkolwiek miesięcy z wędkowania:)


Nieładnie to jest nie dawać ani chwili spokoju rybom dzięki, którym możesz realizować swoją pasję.
  • eRKa i grey lubią to

#10864 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 22 kwiecień 2021 - 21:37

Ja siłą rzeczy daję im spokój. Ze skrzętnie wypełnianego rejestru wynika, że trochę zabrakło mi do 8% dni w których wędkować mogłem :)
  • mikryb lubi to

#10865 OFFLINE   mariusz79

mariusz79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 325 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 22 kwiecień 2021 - 22:00

OM to nie tylko Wisła, przejdź si na starorzecza to zobaczysz co się przyławia w kwietniu. Dla mnie ograniczenie dł. przynęt do 5cm jest ok, ale interpretacja już jest do idiotyczna, cytat z zasad wędkowania OM:

 

W metodzie spinningowej obowiązuje przynęta sztuczna, uzbrojona jednym lub dwoma haczykami o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty (z tolerancją do 2 mm).

 

wynika z tego że haczyk to nie przynęta tylko jej uzbrojenie, sami sobie przeczą. Czy ktoś próbował spinngować samą kotwiczką, gołą główką jigową albo sterem z poliwęglanu, lub kotwiczka przymocowana do kawałka drucika z oczkiem? Interpretacja wymiaru przynęty ( wabika) jest debilizmem.



#10866 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2245 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 22 kwiecień 2021 - 22:03

Etyka w hobby nierozerwalnie związanym z zadawaniem cierpienia to dość grząski grunt... A może ktoś powołując się na to samo hasło postulował będzie zakaz brodzenia w Wiśle? Byłoby to dla mnie całkowicie głupie, jednak wykluczyć się tego nie da... :)

Dodatkowo, postrzeganie wszystkiego uwzględniając
przede wszystkim swój koniuszek noska jest nieładne;)

Zwróć uwagę, że stosuję samoograniczenie. Nie prowadzę krucjaty przeciw łowieniu wiosennych okoni, kleni, czy jazi. Nikogo nie zamierzam przekonywać.
Po prostu kieruję się swoją własną interpretacją wędkarskiej etyki. Zawsze tak robiłem, nawet jak za gówniarza zabierałem ryby, to miałem swoje własne okresy, wymiary, limity ilościowe itd. Oczywiście bardziej restrykcyjne od tych z kodeksu.


  • Niusio99 lubi to

#10867 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 22 kwiecień 2021 - 22:16

...
Interpretacja wymiaru przynęty ( wabika) jest debilizmem.


Mi też się nie podoba...

Mała dygresja do tematu małych przynęt. Gorące lato, noc, woda jak zupa, mały woblerek na końcu zestawu. W takich warunkach lubi na płytkim przykotłować zdrowa rapa. Ten drobiazg zazwyczaj więźnie głęboko. Ciężko się rybie z tego wylizać...
  • MietekK lubi to

#10868 OFFLINE   ASAPfishing

ASAPfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:Asap
  • Nazwisko:Asap

Napisano 23 kwiecień 2021 - 04:03

Czy Wy na prawdę myślicie, że chodzi o woblery? No ja pier... (sorry, Admin). Jedni szarpią gumami 15cm (z dozbrojoną kotwicą #1) sandacze na gniazdach pod mostem i głupą rżną, że okonie łapią. A Wy tu płaczecie, że Bzyki się w limicie nie mieszczą. Zdejmij dwie kotwice i załóż "double 22" pod brzuszek w odpowiednim rozmiarze i grotami do korpusu (numer konta do przelewu za podpowiedź mogę podać na priv)

Przyłowy zawsze mogą się trafić jak wrzucasz przynętę do wody. To Ty powinieneś mieć choć trochę świadomości i etyki gdzie, czym, jak łowić.

Wedkarstwo to nie hobby. Siedzenie nad wodą to hobby. Przecież My polujemy na ryby, tylko przez C&R "należy" je wypuszczać. Z tą zamianą Etyki na c&r to "zawróciliśmy kijem Wisłe" to się nam udało. Nie musisz myśleć etycznie, przecież masz c&r.

Spławikowcy jak łowią "selektywnie" duże ryby to zakładają wieksze przynety (np. groch). Spinningiści selektywnie chcą łowić duże drapieżniki ale na małe przynety i delikatny sprzęt (by zestaw ladnie pracował, męczył rybę).

Zamiast narzekać na PZW to zacznijmy się zmieniać sami. Pilnujmy się nawzajem i wody. Piętnujmy publicznie postawy nieetyczne, zachowania kłusownicze.

#10869 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 341 postów

Napisano 23 kwiecień 2021 - 10:06

Jak zapewne zauważyłeś ani jedna osoba nie kwestionowała celowości tego ograniczenia. Nie zauważyłem też, by ktokolwiek płakał nad bzykiem ;) A jeśli już o nim mowa, to dużo lepszym sposobem na jego dostosowanie do przepisów jest ten przytoczony przez kolegę Korol, stosowanym zresztą...

 

 

Cytat: To Ty powinieneś mieć choć trochę świadomości i etyki gdzie, czym, jak łowić.

 

Zgadzam się.
Napiszę wyraźnie, bo ktoś poddający się emocjom, przez które coś tam można "niedoczytać", może mieć problem z odczytaniem intencji... :) Jestem przeciw ułatwianiu życia szarpakowcom! Nie lubię ich! Jestem za ograniczeniem rozmiaru przynęt przez pierwsze 4 miesiące roku! :) Wolałbym jednak mniej restrykcyjną, spójną z innymi przepisami interpretację.

 

 

Cytat: Wedkarstwo to nie hobby. Siedzenie nad wodą to hobby.

 

Wędkarstwo to dla mnie jest jednak hobby. Siedzieć nad wodą lubię, no ale ile można siedzieć... :)

 

 

Cytat: Z tą zamianą Etyki na c&r to "zawróciliśmy kijem Wisłe" to się nam udało.

 

Zamiana etyki na C&R? Paradne :)

 

 

Cytat: Nie musisz myśleć etycznie, przecież masz c&r.

 

Tutaj według mnie kompletnie nie masz racji.

 

 

Cytat: Spinningiści selektywnie chcą łowić duże drapieżniki ale na małe przynety i delikatny sprzęt (by zestaw ladnie pracował, męczył rybę)

 

Ja zawsze łowię najmocniej jak się da. Polecam, to dobre dla Ciebie i dla ryby :)

 

 

Cytat: Pilnujmy się nawzajem i wody

 

No tak, należy się pilnować... Wody też, to oczywiste. Jednak ta mentalność szpiegowania z wykorzystaniem super narzędzi... No, to nie moja bajka, o gustach jednak nie wypada dyskutować :) Marzę o tym by było w nas więcej zaufania...

 

 

Cytat: Piętnujmy publicznie postawy nieetyczne, zachowania kłusownicze.

 

Bywały takie na tym forum piętnowane... Jednak, gdy dotyczyło osób znanych to szybciutko zaczęto to relatywizować, usuwać... Przykre.


Użytkownik minkof edytował ten post 23 kwiecień 2021 - 11:03


#10870 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 488 postów

Napisano 23 kwiecień 2021 - 16:59

Ktos wie co dalej z zimowiskami w portach? Uchwala chyba wygasa 30.06.2021
(Uchwała 1759/196/16 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 08 listopada 2016 r)



Podbijam. Czy ktos cos wie o dalszych losach całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb w wybranych akwenach portów mazowieckich?
Przedłużą, czy wygaśnie?

#10871 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 23 kwiecień 2021 - 18:21

(...)

 

Cytat: Nie musisz myśleć etycznie, przecież masz c&r.

 

Tutaj według mnie kompletnie nie masz racji.

 

 

(...)

A ja pozwole sobie zgodzić sie z kolega którego cytujesz i to dokładnie z treścią jego wypowiedzi.

Dlaczego?? Ano dlatego że nagminnym tlumaczeniem na CELOWE łowienie ryb będących w okresach i wymiarach ochronny - tłumaczenie jest jedno: "no przeciez wypuszczam a nie zabieram".

Nawet sa bardziej karkołomne tłumaczenia, że przeciez łowienie i wypuszczanie to nie połów więc nie podlega przepisom o zakazie...



#10872 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 23 kwiecień 2021 - 18:59

Podbijam. Czy ktoś coś wie o dalszych losach całkowitego zakazu uprawiania amatorskiego połowu ryb w wybranych akwenach portów mazowieckich?
Przedłużą, czy wygaśnie?

To była decyzja urzędnicza i taka będzie nadal jeśli zostanie przedłużona. Trzeba by pytać u ustawodawcy(i być może przypominać wywołując wilka z lasu). To nie była decyzja PZW.


  • elmo lubi to

#10873 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2245 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 23 kwiecień 2021 - 19:22

To była decyzja urzędnicza i taka będzie nadal jeśli zostanie przedłużona. Trzeba by pytać u ustawodawcy(i być może przypominać wywołując wilka z lasu). To nie była decyzja PZW.

W tych przypadkach (Warszawa, Modlin) decydował Marszałek, ale rozumiem, że nie trzeba go angażować aby wprowadzić tego typu zakaz i powinno wystarczyć PZW? Ewentualnie Okręg Mazowiecki może oficjalnie wystąpić o przedłużenie..
 


Użytkownik korol edytował ten post 23 kwiecień 2021 - 19:23

  • elmo lubi to

#10874 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 23 kwiecień 2021 - 19:38

To była decyzja urzędnicza i taka będzie nadal jeśli zostanie przedłużona. Trzeba by pytać u ustawodawcy(i być może przypominać wywołując wilka z lasu). To nie była decyzja PZW.

 

Decyzja była urzędnicza ale o ile dobrze pamiętam uzasadnienie wprowadzenia zakazu połowu ryb w portach był argument, że to sam związek zgłaszał taką potrzebę bo płynęły wnioski z kół. Mogę się mylić ale pamiętam takie wypowiedzi urzędników.

 

Ja w tej chwili na miejscu OM usiadłbym z urzędnikami do rozmów aby te porty na nowo otworzyć pod pewnymi ograniczeniami.



#10875 ONLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 23 kwiecień 2021 - 19:39

A ja pozwole sobie zgodzić sie z kolega którego cytujesz i to dokładnie z treścią jego wypowiedzi.
Dlaczego?? Ano dlatego że nagminnym tlumaczeniem na CELOWE łowienie ryb będących w okresach i wymiarach ochronny - tłumaczenie jest jedno: "no przeciez wypuszczam a nie zabieram".
Nawet sa bardziej karkołomne tłumaczenia, że przeciez łowienie i wypuszczanie to nie połów więc nie podlega przepisom o zakazie...



Ponieważ nie od dziś wiadomo, że szczupaki najlepiej biorą w kwietniu, podobnie jak bolenie. Oczywiście przy polowaniu na okonia z czterdziestogramowym jerkiem. A skubane sandacze, walą jak głupie w gumę, albo koguta "podbijane" w okolicy podwodnej górki w maju, oczywiście z zamiarem połowu szczupaka, który mógłby wyżerać sandaczową ikrę. Zresztą i tak się je wypuszcza, więc ... nie ma problemu ☹

Pojęcie etyki wędkarskiej stało się w dzisiejszych czasach abstrakcją. Czasem, gdy spotykam "łowcę", który w październiku wyciąga z jednego miejsca piętnastego pstrążka o długości 20 cm, i na nieśmiałą próbę zwrócenia uwagi w stylu "fajne miejsce, ale chyba sama drobnica tu stoi" odpowiada, że on za lipieniem chodzi, a pstrągi i tak wypuszcza (Bohater przez duże B , szczególnie w październiku ) mam ochotę poddusić go jego własną, klasową linką muchową, nalać wody w dopasowane do sylwetki simmsy i puścić z nurtem Sanu. Ale z reguły powstrzymuje mnie widok nieodłącznej kamerki, bo nie wiem, czy transmisja z "łowów" nie idzie "na żywo" na jakiegoś insta, fejsa czy jutuba i moja próba przegonienia intelektu z ... do głowy nie zostanie uwieczniona ku uciesze miejscowej prokuratury i adwokata wyżej wymienionego

#10876 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 23 kwiecień 2021 - 19:59

Decyzja była urzędnicza ale o ile dobrze pamiętam uzasadnienie wprowadzenia zakazu połowu ryb w portach był argument, że to sam związek zgłaszał taką potrzebę bo płynęły wnioski z kół. Mogę się mylić ale pamiętam takie wypowiedzi urzędników.

 

Ja w tej chwili na miejscu OM usiadłbym z urzędnikami do rozmów aby te porty na nowo otworzyć pod pewnymi ograniczeniami.

No wzruszyłem się. Tylko kto usiądzie, skoro wszyscy do 20 sierpnia zawieszeni w czynnościach? Namiestnik i jego świta?


  • elmo lubi to

#10877 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2245 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 23 kwiecień 2021 - 20:20

No wzruszyłem się. Tylko kto usiądzie, skoro wszyscy do 20 sierpnia zawieszeni w czynnościach? Namiestnik i jego świta?

Czyli nie ma już nikogo, kto by mógł "pogadać" o przedłużeniu oraz wprowadzeniu nowego na tarlisku w ujściu kanału? Jeśli faktycznie nie ma, daj znać, może się znajdzie.


  • elmo lubi to

#10878 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 23 kwiecień 2021 - 20:35

No to próbuj.

Proponuję jednak najpierw zadzwonić do sekretariatu OM i zasięgnąć języka czy w tej sprawie prowadzone są jakieś rozmowy, by niepotrzebnie marnować swoją energię i czas. Jeśli nie to droga wolna. Może być też tak, że zostanie ta uchwała przedłużona z tzw. automatu lub z jakimś poślizgiem, bo urzędnik do gość który lubi być spóźniony.

Ja nic nie wiem na ten temat.


  • elmo i korol lubią to

#10879 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 488 postów

Napisano 24 kwiecień 2021 - 08:01

Dziękuję za odpowiedzi. Osobiście jestem za utrzymaniem zakazu
  • MaleX lubi to

#10880 OFFLINE   Gelor78

Gelor78

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • Lokalizacjapradolina wisły
  • Imię:Geno

Napisano 24 kwiecień 2021 - 12:25

Amen






Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

2 użytkowników, 1 gości, 1 anonimowych


    Maksym, Tomasz79