Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Warszawska i podwarszawska Wisła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12434 odpowiedzi w tym temacie

#10361 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1182 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 07:20

I po co ten sarkazm? Nie polemizuję z nikim, nie bronię nikogo! Mam wątpliwości co do skali zatrucia w stosunku do skutków awarii. To tyle. Tylko krowa nie miewa wątpliwości.

Chłopie Ty tak na poważnie?  Skoro masz "wątpliwości" to może wypowiadaj się mniej stanowczo w temacie a najlepiej przejedz się pod Czajke i zobacz co się tam dzieje od paru dni.  Żołnierze to pewnie stawiają most pontonowy z nudów albo w ramach ćwiczeń.  

 

 

 

Bzdura poczytaj sobie wątek http://jerkbait.pl/t...-wisła/page-518. Nie ma nic gorszego jak rozpowiadanie plotek i nie sprawdzonych wymysłów i prasowych "doniesień".

  • coma lubi to

#10362 OFFLINE   mohave

mohave

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 183 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Bajerski

Napisano 09 wrzesień 2020 - 10:56

Ależ oczywiście, tam się nic nie stało. Woda kryształ, ryb śniętych nie ma. Niektóre telewizornie nawet namawiają na spędzenie tam "wczasów z rabiejem" :ph34r:



#10363 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 262 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 11:32

W dyskusji tego typu najbardziej nie lubię podejścia ortodoksyjnego, gdy ludzie zamykają się na argumenty bo "to jest oczywiste co lub kto jest winny"

Fakty, które są raczej bezdyskusyjne:
1. Obecna (druga) awaria kolektora jest katastrofą ekologiczną
2. Technologia i/lub realizacja projektu przesyłu ścieków pod Wisłą były niedostosowane do wielotniego wykorzystania przy obciążeniu jakie mamy w Warszawie
3. Przez wiele lat ścieki leciały do rzeki nie powodując masowego śnięcia ryb
4. Po awarii w 2019 (niemal identycznej w skutkach) nie było masowego śnięcia ryb. Były natomiast reportarze wprowadzające w błąd (omawianie szkód ekologicznych było ilustrowane zdjęcia z przyduchy m.in z jezior mazurskich i płynących martwych ryb w Bugu w czasie przyduchy 2009)
5. Nielegalne zrzuty do rzeki wszelkiej masy świństwa - realizowane przez różne podmioty, zdarzają się. Osobiście w tym roku zgłaszałem niewielki zrzut ścieków do Wisły na wysokości Łomianek
6. Co jest rzeczywistą przyczyną śnięcia ryb na wysokości Pieńkowa i NDM - bez badań nie da się określić. Moja subiektywna opinia jest taka, że to jednak nie Czajka, a jakiś dodatkowy syf w rzece (co wcale nie oznacza, że uważam, że nic się nie stało i wszystko jest ok jezeli chodzi o Czajkę)

Na koniec dnia, kompletnie pomijając tematy polityczne - obecna awaria kolektora nie ma jednej osoby winnej, którą można wskazać - każdy dołożył swoją cegiełkę, a przede wszystkim z założenia mieliśmy / mamy (teraz jest nieznacznie, ale jednak nieco lepiej) chory system zamówień publicznych, który wspiera najtańszego dostawcę oferującego najtańszą technologię spełniająca zdefiniowane kryteria, niemalże niezależnie od jakości.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

#10364 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 09 wrzesień 2020 - 11:47

a przede wszystkim z założenia mieliśmy / mamy (teraz jest nieznacznie, ale jednak nieco lepiej) chory system zamówień publicznych, który wspiera najtańszego dostawcę oferującego najtańszą technologię spełniająca zdefiniowane kryteria, niemalże niezależnie od jakości.

 

Widzisz publiczne zamówienia w Wawie przełamują te standardy. Macie nic nie wartą oczyszczalnię za kwotę 4x większą niż normalnie zbudowane 2 niezależne od siebie :) wybrano możliwie najdroższą technologię nie spełniającą kryteriów :D Kompletnie abstrahując od polityki :) 



#10365 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1182 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:03

Co niektórzy juz chyba zapomnieli że wybory są za nami i można sobie odpuścić zaklinanie rzeczywistosci.

#10366 OFFLINE   Flame

Flame

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Tarchomin
  • Imię:Patryk

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:12

Sami fachowcy od ścieków, tuneli, przetargów itp. Bez urazy Panowie, ale nie macie pojęcia jakie były uwarunkowania przy projektowaniu i budowie (rozbudowie) oczyszczalni ścieków oraz kanałów doprowadzających, a wiedzę czerpiecie z artykułów w sieci i z obrazków w TV. Uważacie, że banda partaczy przy wódeczce zaprojektowała i wykonała ten "przesył". Tak duża inwestycja jak rozbudowa oczyszczalni "Czajka" oraz kolektora przesyłowego pod dnem Wisły została zaprojektowana i zrealizowana na podstawie konkretnych i przemyślanych wyliczeń więc pisanie o czyjejkolwiek winie to zwykłe bicie piany aby kogoś zwyczajnie pojechać bo przecież winni muszą się znaleźć. Temat kosztów rozbudowy w/w oczyszczalni to już inna bajka, ale nie tak oczywista jak piszesz Michał.

 

... i sorki za offa ;)


  • Alexspin lubi to

#10367 OFFLINE   yarson

yarson

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:17

Zamiast się mieszać w politykę nauczcie ludzi co ma lądować w kiblu !! Nie podpaski, kondomy czy inne pampersy, bo to robi więcej szkód niż gówno,  proszek do prania czy tabletka ze zmywarki...



#10368 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3698 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:31

Chłopie Ty tak na poważnie?  Skoro masz "wątpliwości" to może wypowiadaj się mniej stanowczo w temacie a najlepiej przejedz się pod Czajke i zobacz co się tam dzieje od paru dni.  Żołnierze to pewnie stawiają most pontonowy z nudów albo w ramach ćwiczeń.  

Porady:

- spróbuj czytać ze zrozumieniem,

- spróbuj czytać globalnie nie wyrywkowo,

- spróbuj odróżniać stanowczość od poglądów,

- spróbuj odróżniać politykowanie od dyskusji.

Ogólnie biorąc kein Kommentar…

 

Przepraszam za nicht über, już wychodzę z tego wątku, ostatecznie ja do Wisły mam daleko i jest mi ganz egal...



#10369 OFFLINE   starydrwal

starydrwal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 181 postów
  • LokalizacjaBrzeg

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:32

Fakt, pojęcia nie mam ale te przemyślane wyliczenia poznałem po owocach
  • S.N. lubi to

#10370 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1182 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:36

Zachowaj te porady dla siebie bo ewidentnie masz z nimi problem. Swoją drogą dawno takich głupot nie czytałem, nawet w komentarzach na wp.
  • minkof i coma lubią to

#10371 OFFLINE   piotrek245

piotrek245

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaZąbki
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:T.

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:37

Sami fachowcy od ścieków, tuneli, przetargów itp. Bez urazy Panowie, ale nie macie pojęcia jakie były uwarunkowania przy projektowaniu i budowie (rozbudowie) oczyszczalni ścieków oraz kanałów doprowadzających, a wiedzę czerpiecie z artykułów w sieci i z obrazków w TV. Uważacie, że banda partaczy przy wódeczce zaprojektowała i wykonała ten "przesył". Tak duża inwestycja jak rozbudowa oczyszczalni "Czajka" oraz kolektora przesyłowego pod dnem Wisły została zaprojektowana i zrealizowana na podstawie konkretnych i przemyślanych wyliczeń więc pisanie o czyjejkolwiek winie to zwykłe bicie piany aby kogoś zwyczajnie pojechać bo przecież winni muszą się znaleźć. Temat kosztów rozbudowy w/w oczyszczalni to już inna bajka, ale nie tak oczywista jak piszesz Michał.

 

... i sorki za offa ;)

Ale chyba coś im te obliczenia nie wyszły sądząc po efektach.......



#10372 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:38

Sami fachowcy od ścieków, tuneli, przetargów itp. Bez urazy Panowie, ale nie macie pojęcia jakie były uwarunkowania przy projektowaniu i budowie (rozbudowie) oczyszczalni ścieków oraz kanałów doprowadzających, a wiedzę czerpiecie z artykułów w sieci i z obrazków w TV. Uważacie, że banda partaczy przy wódeczce zaprojektowała i wykonała ten "przesył". Tak duża inwestycja jak rozbudowa oczyszczalni "Czajka" oraz kolektora przesyłowego pod dnem Wisły została zaprojektowana i zrealizowana na podstawie konkretnych i przemyślanych wyliczeń więc pisanie o czyjejkolwiek winie to zwykłe bicie piany aby kogoś zwyczajnie pojechać bo przecież winni muszą się znaleźć. Temat kosztów rozbudowy w/w oczyszczalni to już inna bajka, ale nie tak oczywista jak piszesz Michał.

 

... i sorki za offa ;)

Nie trzeba być piekarzem, by ocenić, że chleba nie da się jeść.
To powinno działać 50 lat, a sypie się po kilku. Co więcej można powiedzieć. Moce przesyłowe kanalizacji widzimy po każdym gwałtowniejszym deszczu. Tunel wypiętrzony. Gorzej niż w zeszłym roku.
Po owocach ich poznacie.


A dokładniej. Specyfikacja w zamówieniu. Skład Zespołu do Zamówień. Projekt. Umowa. GW. Odbiory. Ktoś tam się podpisywał i odpowiadał za konkretne parametry/wyliczenia. Akurat rozliczyć, to można dokładnie.
No chyba, że archiwum się spali i dokumenty ulegną zniszczeniu.



#10373 OFFLINE   Goliat

Goliat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 369 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:39

Sami fachowcy od ścieków, tuneli, przetargów itp. Bez urazy Panowie, ale nie macie pojęcia jakie były uwarunkowania przy projektowaniu i budowie (rozbudowie) oczyszczalni ścieków oraz kanałów doprowadzających, a wiedzę czerpiecie z artykułów w sieci i z obrazków w TV. Uważacie, że banda partaczy przy wódeczce zaprojektowała i wykonała ten "przesył". Tak duża inwestycja jak rozbudowa oczyszczalni "Czajka" oraz kolektora przesyłowego pod dnem Wisły została zaprojektowana i zrealizowana na podstawie konkretnych i przemyślanych wyliczeń więc pisanie o czyjejkolwiek winie to zwykłe bicie piany aby kogoś zwyczajnie pojechać bo przecież winni muszą się znaleźć. Temat kosztów rozbudowy w/w oczyszczalni to już inna bajka, ale nie tak oczywista jak piszesz Michał.

 

... i sorki za offa ;)

 

Ci sami specjaliści od konkretnych i przemyślanych obliczeń, w artykułach w sieci i obrazkach w TV, obecnie obrzucają się wzajemnie gównem kto jest winny. I to o dziwo nie tym gównem z rury tylko tym znacznie bardziej śmierdzącym bo politycznym. Oczywiście że nie mam pojęcia jakie były uwarunkowania i założenia projektowe. Podsumowując, "po efektach ich poznacie" :) 


  • S.N. lubi to

#10374 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1182 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:49

Panowie to że politycy obrzucają się gównem jest normą nie od dziś. Mnie natomiast zastanawiają wędkarze dzielący włos na cztery umniejszając szkodliwość wycieku zanieczyszczeń do Wisły.

Użytkownik Pickerel edytował ten post 09 wrzesień 2020 - 12:49

  • coma i S.N. lubią to

#10375 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1822 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:51

Ale chyba coś im te obliczenia nie wyszły sądząc po efektach.......


Za dużo emitujesz po prostu. Nawet na spłuczce masz napisaną nośność :P

#10376 OFFLINE   Flame

Flame

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Tarchomin
  • Imię:Patryk

Napisano 09 wrzesień 2020 - 12:54

Poza wyliczeniami, które zakładam, że były właściwe (zgodne z sztuką) należy brać pod uwagę wady materiałowe, które przy tak dużych obciążeniach jak w tym konkretnym przypadku mogły ujawnić się już po kilku latach. Wracając do mojej wcześniejszej wypowiedzi chciałbym jedynie zaznaczyć, że nie wierzę w oszczędnościową realizację tak ważnej inwestycji oraz błędy podczas projektowania bo tego nie rysował i nie wyliczał student o babci na poddaszu w przerwie wakacyjnej tylko sztab ludzi z konkretnymi uprawnieniami.

 

 

... a żeby nie było, że kogoś bronię bo mi te ścieki nie przeszkadzają to owszem przeszkadzają, mieszkami w odległości ok 1 km od wypływu ścieków i aktualnie czuję ten zmysłowy wiaterek z południowego zachodu ... jak przed laty ;)


Użytkownik Flame edytował ten post 09 wrzesień 2020 - 12:59

  • Alexspin lubi to

#10377 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4565 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 09 wrzesień 2020 - 13:15

Sami fachowcy od ścieków, tuneli, przetargów itp. Bez urazy Panowie, ale nie macie pojęcia jakie były uwarunkowania przy projektowaniu i bu

budowie (rozbudowie) oczyszczalni ścieków oraz kanałów doprowadzających, a wiedzę czerpiecie z artykułów w sieci i z obrazków w TV. Uważacie, że banda partaczy przy wódeczce zaprojektowała i wykonała ten "przesył". Tak duża inwestycja jak rozbudowa oczyszczalni "Czajka" oraz kolektora przesyłowego pod dnem Wisły została zaprojektowana i zrealizowana na podstawie konkretnych i przemyślanych wyliczeń więc pisanie o czyjejkolwiek winie to zwykłe bicie piany aby kogoś zwyczajnie pojechać bo przecież winni muszą się znaleźć. Temat kosztów rozbudowy w/w oczyszczalni to już inna bajka, ale nie tak oczywista jak piszesz Michał.

 

... i sorki za offa ;)

 

Ja faktycznie pojęcia nie mam jak się projektuje tak potężne i zespolone instalacje, ale pojęcie mieć powinni Ci co projektowali, a przede wszystkim Ci co odbierali ! Jak widać i słychać i czuć wszyscy zawiedli po całości. Ciekawe dlaczego ... Ponadto na każdy niemal element tejże instalacji jest, a przynajmniej powinna być jakaś gwarancja na wykonanie. O tym jakoś nikt nie wspomina ... Czemu cisza o odpowiedzialności ze strony projektujących, odbierających, a także ze strony głównego wykonawcy ? Nawet odbierając mieszkanie od dewelopera każdy szuka "dziury w całym" aby można było zgłosić na czas te usterki głównie po to aby poprawił je wykonawca, a nie po odbiorze użytkownik. A pod takimi odbiorami także się podpisać musieli. Mało tego, przecież potężne komisje się na ten cel powołuje, które notabene za darmo nie pracują ...

 

 

Poza wyliczeniami, które zakładam, że były właściwe (zgodne z sztuką) należy brać pod uwagę wady materiałowe, które przy tak dużych obciążeniach jak w tym konkretnym przypadku mogły ujawnić się już po kilku latach ...

 

Po kliku latach tak z naciskiem na kilku, ale nie po 11 miesiącach ... I raczej nie należy z automatu brać pod uwagę wad materiałowych bo to by znaczyło, że jednak zawiodła jakaś tam kontrola na etapie produkcji tychże materiałów i brak kontroli nad tym co zamawiano, a co dostarczano tym bardziej, że koszty były tak potężne. Teoretycznie mogło zawieźć raczej wykonanie bo jak wiadomo nawet najlepszy materiał w kiepskich rękach (czytaj za publiczne pieniądze) jest niekoniecznie dobrze wykorzystany.

 


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 09 wrzesień 2020 - 13:26


#10378 OFFLINE   CZM

CZM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów

Napisano 09 wrzesień 2020 - 13:47

Ludzie w kosmos latają, serca przeszczepiają, ale rury do szamba nie zaprojektują jak trzeba...



#10379 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8447 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 09 wrzesień 2020 - 14:14

Stop Panowie, kłódka na temacie do czasu ostudzenia emocji.


Wątek otwieram, proszę bez polityki i innych "gównoburzy"

#10380 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2200 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 14 wrzesień 2020 - 12:23

Most Pontonowy zbudowany. Ale tak na prawdę, to interesują mnie rozwiązania docelowe oraz to ile będą kosztowały.

Możliwe, że coś przegapiłem, ale tutaj krytykowaliśmy samo zawalenie ważnego dla sporej części Polski projektu.
Komentarze nie wynikały z sympatii, czy tam antypatii politycznych, tylko wprost z merytorycznych zaniedbań których skutki wciąż obserwujemy.
Akurat zawodowo zajmuję się nadzorem właścicielskim, także ciężko mi zaakceptować tłumaczenie "złe materiały" i inne takie mało poważne wymówki.

Poza tym jesteśmy tutaj przede wszystkim wędkarzami, kochamy rzekę i raczej większość chciała by po prostu włożyć bez obrzydzenia rękę do Wisły. Kwestia jakie funkcje w swojej partii pełniła Prezydent Warszawy dla mnie jest nieistotna.


Co do rybek, dawno wątek warszawskiej Wisły nie wyglądał tak ubogo. Trwa drugi najlepszy po tarle uklei okres. Mam nadzieję, że coś fajnego łowicie. Ja wracam już wkrótce :)


 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

3 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Ciastek, oldziu, chwat