Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Boleń – Zarybienie Narwi 2007


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 03 październik 2012 - 13:29

Podczas jednego z naszych licznych spotkań wędkarskich, padł szlachetny pomysł i postanowiliśmy zebrać pieniądze na zarybienie rzeki. Wybraliśmy bolenia. A na zarybienie, wytypowaliśmy środkowy odcinek rzeki Narwi. Akcję zaplanowaliśmy na jesień 2007.

Pod koniec roku 2006 uzyskałem informacje, w którym ośrodku zarybieniowym będę mógł zakupić narybek bolenia. Po rozmowie z właścicielem farmy, ustaliliśmy, że po wiosennym tarle, podchowa nam bolenie, aż do jesieni. Wtedy ryby będą mocno wyrośnięte i tym samym będzie większa szansa, że szybko zaaklimatyzują się w rzece i przeżyje ich większa część.

Pieniądze były już zebrane i czekałem na telefon od właściciela ośrodka zarybieniowego. W końcu właściciel zadzwonił i przekazał dobre wieści. Ryby rosły w najlepsze i właśnie przeszły badania, które kwalifikowały je do zarybień. Kilkaset boleni czekało na nas, więc umówiłem się na ich odbiór w najbliższy weekend.

Na naszym forum jerkbait.pl, szybko znaleźli się chętni do transportu rybek i pomocy przy zarybieniu. W dniu 11.11.2007 spotkaliśmy się w czteroosobowej ekipie, Kryst, Tommek, Kubas i ja. Zabraliśmy ze sobą wodery, aby mieć lepszy dostęp do wody. Zabraliśmy także kubełki, miski i czerpaki aby dokładniej rozłożyć bolenie w rzece. Ruszyliśmy na Warmię, żeby odebrać zamówione ryby. W ośrodku miło powitał nas właściciel i pokazał nam nasze bolenie oraz inne gatunki ryb, które są hodowane u niego na farmie.

Basenów hodowlanych było mnóstwo. W jednych były pstrągi potokowe…

 


 

W innych pstrągi tęczowe, a w jeszcze innych lipienie…

 


 


 

Szczególnie wielkie miętusy zrobiły na nas duże wrażenie.

 


 

Nasze bolenie miały około 10 centymetrów, a w śród nich było także sporo ryb większych, kilkunastocentymetrowych. Ryby były w nadzwyczajnie dobrej kondycji i nie było widać wśród nich chorych egzemplarzy.

 


 

Bolenie spakowaliśmy do trzech specjalnie przygotowanych i natlenionych worków.

 


 

Później ruszyliśmy w drogę, aby jak najszybciej dojechać do rzeki, gdzie będziemy wypuszczali bolenie. Po dojechaniu nad Narew, okazało się, że ryby są nadal w bardzo dobrej kondycji i że wszystkie przeżyły podróż bez najmniejszego uszczerbku.

 


 

Postanowiliśmy rozstawić dwa worki w odległości kilkuset metrów. Wstawiliśmy je do rzeki, aby temperatura wody w workach, zrównała się z temperaturą rzeki.

 


 

Po kilkudziesięciu minutach, zaczęliśmy powoli wyławiać z worków bolenie i roznieśliśmy je w promieniu kilkuset metrów.

 


 

W pojedynczych miejscach, wkładaliśmy po kilka boleni do wody.

 


 

Rybki pięknie odpływały, jedne w górę, drugie w dół rzeki. Widok był prześliczny.

 


 

Później wzięliśmy się za drugi worek, który znajdował się dalej w dół rzeki. Tutaj powtórzyliśmy akcję i jak najstaranniej zarybiliśmy kilkuset metrowy odcinek rzeki.

 


 


 

Ryby wpuszczaliśmy w miejscach ze spokojnym nurtem, aby na samym początku nie musiały się zbytnio wysilać.

 


 

Bolenie w dobrej kondycji odpływały lub ukrywały się w zakamarkach dna.

 


 

Dwie trzecie narybku miało już swój dom. My postanowiliśmy pojechać dalej w dół rzeki, aby wypuścić do wody ostatni worek boleni.

 


 

Tutaj rzeka miała nieco inny charakter, więc rybki wypuszczaliśmy w okolicach roślinności podwodnej i zalanych traw.

 


 

Akcja przebiegała stosunkowo szybko i sprawnie. Kolejne boleniki wpuściliśmy do Narwi, a te rozpłynęły się po różnych zakamarkach rzeki.

 


 

Ostatni boleń dostał buziaka i odpłyną pełen wigoru. Akcja zakończona, a my mogliśmy wrócić do domów.

 


 

Teraz kilka słów na zakończenie. Bardzo dziękuję wszystkim za dobre serce oraz za pomoc w zbiórce pieniędzy. Dzięki wam mogliśmy kupić dość dużą ilość boleni. W szczególności chciałbym podziękować Kryst’owi, który  został Ojcem Chrzestnym boleni (i nie wymiga się z tego stanowiska). Dziękuję także Tomkowi Wojdzie (tomek_w). Podziękowania dla innych forumowiczów jerkbait.pl: Krzysiek, Gromit, Mgor, Phalacrocorax, Gumofilc. Podziękowania dla członków WKS Sandacz. Podziękowania dla Marka Szymańskiego za ufundowanie książki. Podziękowania dla sklepu wędkarskiego Jerk, za pomoc w zbiórce pieniędzy. Wielkie dzięki dla Tommka i Kubasa za pomoc w zarybieniu. To dzięki wszystkim wam, bolenie mogą pływać w Narwi.

Akcję zarybieniową powtórzymy w przyszłym 2008 roku. Celem znowu będzie boleń, a także sum. Potrzeba tylko zebrać więcej pieniędzy…

Sebastian „rognis_oko” Kalkowski

Zdjęcia: Tommek

 

 

Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum

Kliknij tutaj by zobaczyć artykuł artykuł




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych