Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Początek przygody z okoniem - czy zestaw będzie odpowiedni?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 07 luty 2023 - 17:16

Witam.

W moim okręgu niestety sezon szczupakowy zaczyna się dopiero od czerwca, więc od stycznia do końca maja nie zostaje nic innego, jak feeder. No i super, ale czasem jest taka chęć porzucać trochę w ruchu. Z tego powodu wpadłem na pomysł, że kupię sobie na ten okres jeszcze okoniówkę, jako dodatek, więc budżetowo. Ma służyć do łowienia w rzece w okresie do czerwca, a jak się już zacznie łowienie szczupakowe, to dodatek na łódce, gdy zębaty nie będzie skłonny do żeru.

Wybrałem takie zestawy, co sądzicie?

 

https://allegro.pl/o...-cm-12993218550

https://allegro.pl/o...isy-11680425753

https://allegro.pl/o...3-1-13183188014

https://allegro.pl/o...500-12962320571

 



#2 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 07 luty 2023 - 17:55

Jeśli tylko okonie to z tego bym zakupił Dragona. Kołowrotek to pewnie jednak bym się pokusił chociaż na Daiwa Ninja LT. Piszesz że łowiskiem będzie rzeka. Więc może też klenie? Wtedy to pewnie bym się jednak zdecydował na wędkę bez wklejki więc na Mikado.


  • Krzyn lubi to

#3 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 07 luty 2023 - 18:46

W kwestii tej Ninji też myślałem. Chciałem już wiele razy kupić tą Ninje w innych zestawach, ale zawsze wybór padał na coś z wyższej półki. Może w końcu tym razem sobie zakupie do okoniówki. :D Na rzece może i tak, ale odkąd zacznie się czerwiec, to więcej ta wędka będzie na łódce, na wodzie stojącej, niż na rzece. A cw 2-11/12 będzie optymalne?

Użytkownik Krzyn edytował ten post 07 luty 2023 - 18:46

  • Radek_Z lubi to

#4 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 07 luty 2023 - 18:59

CW zależy już od wody na jakiej łowisz. Zakładam że na rzece będzie trzeba założyć coś cięższego czasem. Ja osobiście ciężej niż 2 gramy praktycznie nie zakładam ale łowię na wodzie ze znikomym przepływem i do 2 metrów. Taki kij do 10 czy 12 gram będzie na tyle uniwersalny że założysz też zestaw z trokiem czy drop shota który w zimowych miesiącach jest fajną opcją.


  • Krzyn lubi to

#5 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 07 luty 2023 - 19:08

Tylko czy takie cw nie będzie już za wysokie na zbiorniki z wodą stojącą i z głębokością do 2m? Bo często na takie zbiorniki jeżdżę. Zawsze w kwestii spinningu tylko szczupakowanie, więc dla mnie takie gramatury są zupełnie obce :D

#6 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 07 luty 2023 - 20:23

Jeśli chcesz łowić na wodzie do 2 metrów i do tego stojącej to będzie za dużo. Realnie nie założysz tam obciążenia większego jak 3 gramy. Kij z opisem do 3 gram zazwyczaj ogarnie te 3 gramy plus gumę. Jeśli ma to być rozrywka w czasie gdy szczupaki nie biorą to pewnie nie będziesz się nastawiał ma szukanie okazowych okoni a raczej na zabawę z tym co akurat jest w zasięgu. Jest jeszcze ta rzeka. Nie wiem czym tam będziesz zmuszony łowić. Ale pewnie trochę ciężej. Więc może rozsądnie będzie kupić coś do 7 gram jako kompromis.


  • Krzyn lubi to

#7 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 07 luty 2023 - 20:54

Super, dzięki za informację. A jeśli bym chciał pogodzić kijek do obławiania okoni i pstrągów, to który by był lepszy z powyższych? A może masz inną propozycje w podobnej cenie, czyli z budżetówek?

#8 OFFLINE   Jabberwokie

Jabberwokie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 07 luty 2023 - 21:36

W okręgu częstochowskim do 1.06 nie wolno w ogóle łowić na spinning w wodach nizinnych, więc ta okoniówka za bardzo się nie przyda. Może lepiej poszukać czegoś na pstrągi? ;)

Dragon to wklejanka, więc raczej odpada, nie wiem, jak z Mikado, w opisie nie ma niczego o ewentualnej wklejonej szczytówce, ale z opisami bywa różnie.


Użytkownik Jabberwokie edytował ten post 07 luty 2023 - 21:38

  • Alexspin i Krzyn lubią to

#9 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 07 luty 2023 - 22:05

Faktycznie, nigdy na rzekę nie chodziłem, więc nawet nie wiedziałem. :D mikado nie jest wklejanką. Nadałoby się na pstrąga i tego okonia od czerwca? :D I czy CW do 7/8g będzie okej pod te ryby?

#10 OFFLINE   Jabberwokie

Jabberwokie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 07 luty 2023 - 22:22

Zależy, jaki jest faktyczny cw tej wędki - kiedyś jeden z youtuberów mówił, że łowi pstrągi kijem opisanym do 4 g, choć wg niego faktycznie spokojnie dawał radę do 10g :rolleyes: Nie wiem, jak to wygląda w przypadku tego Mikado, ale nawet na lekko szukałbym raczej czegoś do 15 g realnego cw.


  • Krzyn lubi to

#11 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 850 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 07 luty 2023 - 22:24

Całe szczęście, że założyłeś ten temat, bo jeszcze nikt tutaj nie pytał o wędkę na okonia - przynajmniej dzisiaj.



#12 OFFLINE   WedkarzIncognito

WedkarzIncognito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • Imię:Patryk

Napisano 08 luty 2023 - 10:50

Witam.
Z wymienionych przez autora wędzisk wybrałbym Mikado Bixlite, które nie jest wklejanką i dzięki temu umożliwia używanie sztucznych przynęt różnego rodzaju. Wędzisko z pustą szczytówką jest bardziej uniwersalne, ponieważ wklejanka w głównej mierze służy do łowienia metodą z opadu. Używając woblerów oraz różnej maści żelastwa wklejana szczytówka staje się spolegliwa, a to w trakcie brania utrudnia prawidłowe zacięcie ryby. W dużym skrócie. Jeżeli masz zamiar łowić wyłącznie okonie z opadu, to wybierz wklejankę. Jeżeli masz zamiar łowić różne gatunki ryb, używając przy tym większego spektrum przynęt sztucznych o wadze do 11/12 gramów, to wybierz Mikado.
PS Wędzisko i jego c.w. dobieramy do przynęt, które ma obsłużyć. Pozdrawiam.


  • Krzyn lubi to

#13 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 08 luty 2023 - 11:06

Ok, dzięki. Chciałbym, żeby wędzisko było pod okonia na zbiornikach i pstrąga na górskich rzekach. Raczej nie nastawiam się na jakieś byki. Na takim lekkim łowieniu kompletnie się nie znam. Czy CW 15 jak wspomniano wyżej nie będzie już za duże na okonia? Będzie chyba już problem z obsłużeniem małych paprochów.

#14 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 504 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 08 luty 2023 - 11:46

Witam.
Z wymienionych przez autora wędzisk wybrałbym Mikado Bixlite, które nie jest wklejanką i dzięki temu umożliwia używanie sztucznych przynęt różnego rodzaju. Wędzisko z pustą szczytówką jest bardziej uniwersalne, ponieważ wklejanka w głównej mierze służy do łowienia metodą z opadu. Używając woblerów oraz różnej maści żelastwa wklejana szczytówka staje się spolegliwa, a to w trakcie brania utrudnia prawidłowe zacięcie ryby. W dużym skrócie. Jeżeli masz zamiar łowić wyłącznie okonie z opadu, to wybierz wklejankę. Jeżeli masz zamiar łowić różne gatunki ryb, używając przy tym większego spektrum przynęt sztucznych o wadze do 11/12 gramów, to wybierz Mikado.
PS Wędzisko i jego c.w. dobieramy do przynęt, które ma obsłużyć. Pozdrawiam.

Sądziłem, że zbyt miękka wklejka powoduje wygaszanie pracy niektórych woblerów i brak możliwości ich odpowiedniej animacji (podszarpywanie) a niższa czułość (szczególnie w tanich kijach) + mocno wygięta szczytówka oznaczają, że branie można zwyczajnie przegapić. Ale nie wiem, czy do końca przekonuje mnie argument o problemie z zacinaniem, skoro i tak okonia zacinać można symbolicznie.
Gdy o tym myślę, to może chodzi o to, że wklejka, nawet gdy już jest mocno wygięta, wskutek samego prowadzenia np. blachy, wcale się nie utwardza tak bardzo (w tubularze wraz z ugięciem siła potrzebna do dalszego ugięcia przyrasta dużo szybciej) i przy zacięciu
nadal psuje dynamikę tego ruchu?
Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie. O ile jako-tako ogarniam łowienie okonia na gumy, to woblery i blachy to dla mnie niemal czarna magia, na wobki złowiłem dotąd 1 szczupaka i 1 okonia i potem sobie darowałem :D

 

 

 

Ok, dzięki. Chciałbym, żeby wędzisko było pod okonia na zbiornikach i pstrąga na górskich rzekach. Raczej nie nastawiam się na jakieś byki. Na takim lekkim łowieniu kompletnie się nie znam. Czy CW 15 jak wspomniano wyżej nie będzie już za duże na okonia? Będzie chyba już problem z obsłużeniem małych paprochów.


Jedyne szanse, że na 15g kij połowisz okonia (może i klenia?) zimą, to:

- łowienie parę metrów od brzegu/łódki (i nadal będzie to niekomfortowe)

- boczny trok/carolina/drop shot

- jakaś BARDZO pływająca przynęta gumowa (żebyś mógł dołożyć więcej obciążenia).

Ogólnie bym raczej polecał sporo delikatniejszy sprzęt na tę rybę, wklejka realnie do 7-8g będzie OK. Woblery kleniowe/pstrągowe też takim wynalazkiem pociągniesz, czy małe blaszki. No i wahadłówki nawet przyzwoitych gabarytów obsłuży na luzie.
Oczywiście poważniejsze wobki i obrotówki odpadają (o dokładny tego mechanizm jednakowoż sam musiałem powyżej dopytać, bo jestem "gumiarzem" totalnym).


 


Użytkownik Andżej edytował ten post 08 luty 2023 - 11:51

  • Krzyn lubi to

#15 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 08 luty 2023 - 15:53

Na okonia jak najbardziej malutkie cw, a w kwestii pogodzenia wędki jako okoń-pstrąg nie będzie lepszym wyborem 2-11cw? Bo generalnie w tym modelu jest 2-9 i 2-11 i mam dylemat z wyborem. :D


Użytkownik Krzyn edytował ten post 08 luty 2023 - 15:54


#16 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 08 luty 2023 - 18:38

Na okonia jak najbardziej malutkie cw, a w kwestii pogodzenia wędki jako okoń-pstrąg nie będzie lepszym wyborem 2-11cw? Bo generalnie w tym modelu jest 2-9 i 2-11 i mam dylemat z wyborem. :D

Zależy czym będziesz łowił pstrągi. Moje doświadczenie z pstrągami to w zasadzie jedynie start ma mistrzostwach Polski na Dunajcu. W tym roku mam zamiar się trochę przyłożyć do tych ryb. Prawdopodobnie sezon rozpocznę w ten weekend i pojadą ze mną dwie wędki. Jedna do 6 a druga do 2.5 grama. Jeśli nie zamierzasz łowić na spore woblery to bierz jak najlżej. Ja takim zestawem mam zamiar obskoczyć gumki typu libra na małych główkach wolframowych, małe wahadełka i obrotówki do 1 oraz twitche do 5 cm. Niewielka rzeczka. Ryby głównie po 30-35 cm.



#17 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 08 luty 2023 - 19:01

Tylko ze to wędzisko w 1-7 występuje tylko w 198cm, trochę krótko chyba.

#18 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 08 luty 2023 - 19:05

Z tego co wkleiłeś to ja bym … paradoksalnie sięgnął po zapasową szpulę od jakiegoś kołowrotka co już masz i nawinął cieniaska. A całą kasę przeznaczył na kij. Wtedy możesz się szarpnąć na np któregoś dragona cxt co diametralnie zmieni Twoja przyjemność z łowienia.

 

Te tanie wędki potem leżą w kącie. Wiem po sobie.  A moim zdaniem lepiej zrezygnować z jednego wyjazdu, a kasę za paliwo i dwie urwane przynęty dołożyć do kija.

 

Oczywiście można łowić wszystkim, sam pisałem o pełnej Germinie, ale skoro dziś są wyspecjalizowane wędeczki z materiałów o których w cenie 400pln kiedyś to można było sobie pomarzyć to czemu z tego nie korzystać? Moim zdaniem różnica w kijach ponizej 300pln i powyzej jest duże większa niż prZy dalszym wzroście ceny. A te dragony jak miałem w ręce to byłem zaskoczony wykonaniem vs cena. Jedyna dla mnie wada to króciutki dolnik. I jakbym nie miał już okoniowek SG i sky dream’a to nie wiem czy bym się jej oparł.

 

Co do długości. Rzeka z brzegu raczej długo. Ale pstrągi to już raczej krótko … a szukasz uniwersala to i tak jesteś skazany na coś koło 2m

 

Wiem, że króciak ale byłbyś zaskoczony wykonaniem i masz spory zakres wag 

https://allegro.pl/o...-cm-12406244277

 

troche patrzyłem po cenie bo dłuższe to juz pona 4 paki


Użytkownik Qh_ edytował ten post 08 luty 2023 - 19:15

  • Krzyn i Andżej lubią to

#19 OFFLINE   cobrax

cobrax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaŁaskarzew
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Połeć

Napisano 08 luty 2023 - 19:07

Tylko ze to wędzisko w 1-7 występuje tylko w 198cm, trochę krótko chyba.

Osobiście do okoni nie mam wędki dłuższej niż 2.10. Kije które zabiorę na pstrągi są poniżej 2 metrów. Na łodzi jeśli ma leżeć jako kij do zabawy w przerwie między szczupakami też lepiej żeby za długi nie był bo tylko będzie przeszkadzał. Przekonałem się do łowienia na wędki o długości do 2.10. jednym wyjątkiem są bolenie. 


  • Alexspin, Krzyn i Andżej lubią to

#20 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 08 luty 2023 - 20:52

Oj teraz zauważyłem ze ta co wkleiłem jest opisana medium slow. A ta która miałem w ręku była fast (chociaż delikatna), także jakbyś sie na te decydował to uważaj bo są rożne. I o ile dobrze pamietam to w sklepie po zniżce były po 350 to nie wiem czy podrożały, czy  ja źle pamietam.


  • Krzyn lubi to