Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4572 odpowiedzi w tym temacie

#2641 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów

Napisano 12 grudzień 2019 - 17:58

Jeśli bez zaczepów to celowałbym w 0,15-0,18mm bo naprawdę są mocne.

Od psulka na alle.. jest tylko 0,15 albo grubiej 0,20. Może ktos by polecił jeszcze cos do przynet 60g na szczupaka, lowisko bez zaczepow.



#2642 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1396 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 12 grudzień 2019 - 18:17

Jest w dzale Sprzedaz oferta psulka z telefonem do niego.Zadzwon doradzi .

 

Ja do 60g zaproponuje minimum PE1,5.


Użytkownik Darek64 edytował ten post 12 grudzień 2019 - 18:20

  • Artech i kostom63 lubią to

#2643 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów

Napisano 13 grudzień 2019 - 16:42

Czy mozecie okreslic jakiego PE (8 splotow) uzywacie do CW kija w gramach (woda stojaca, bez zaczepow)? Np. wedki do 7, 12, 30, 60, 90g?


Użytkownik noisiAAAA edytował ten post 13 grudzień 2019 - 17:03


#2644 OFFLINE   lukasz_c

lukasz_c

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 13 grudzień 2019 - 17:31

Czy mozecie okreslic jakiego PE (8 splotow) uzywacie do CW kija w gramach (woda stojaca, bez zaczepow)? Np. wedki do 7, 12, 30, 60, 90g?

 

Nie da się tego jednoznacznie określić...

Np. japończycy zazwyczaj bardzo rzetelnie opisują kije i wędka o cw <15g faktycznie tyle obsługuje. Z drugiej strony amerykańskie blanki są często niedoszacowane i np. wędka z opisem 1/2 oz czyli cw ok. 14g zazwyczaj bez problemu ogarnia główki po 20g + guma. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły ;)


  • eRKa lubi to

#2645 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4643 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 grudzień 2019 - 17:44

Dragon-y też mają zapas mocy i jakie larum z tego powodu bywa, że źle opisane itp., itd., ... Alle jak hamerykański sentkroj jest źle opisany to nazywa się to niedoszacowaniem ... A tak po prawdzie to i jednii drudzy na pochwałę nie zasługują.

Co do plecionek. To jakiej używasz zależy głównie od ryb na jakie się nastawiasz i warunków gdzie te rybki przebywają czyli też w miarę adekwatne do mocy kijaszka ... Tak w dużym skrócie to ile jest napisane na kiju to co najmniej tyle można z niego wyciągnąć. Jak nie ma napisane to sugeruj się c.w. i po temacie. Z czasem i tak wyrobisz sobie własną opinie bo linki też są źle opisane i bywają niedoszacowane choć tutaj jest troszkę inna hierarchia 😉

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 13 grudzień 2019 - 17:44


#2646 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1955 postów

Napisano 13 grudzień 2019 - 18:04

Tak dla przypomnienia i do zapamiętania - wędki  St.Croix  mają podany OPTYMALNY zakres wagowy obsługiwanych przynęt a nie min-max. Ament


  • golsyl i Alexspin lubią to

#2647 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów

Napisano 13 grudzień 2019 - 18:06

Tak w dużym skrócie to ile jest napisane na kiju to co najmniej tyle można z niego wyciągnąć. Jak nie ma napisane to sugeruj się c.w. i po temacie. 

Właśnie interesuje mnie jak przełożyć ten cw na PE (mniej więcej). Najbardziej zależy mi na określeniu PE do wędek cw do 30g i do 60g, woda 4m, gumy, szczupak .



#2648 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4643 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 grudzień 2019 - 18:13

Na każdym opakowaniu jest info o wytrzymałości linki. Dopasuj sobie do c.w. wędziska pamiętając o niedoszacowaniu kija, a czasami i plecionki 😉i do ataku 😀
Jak wrócę z roboty to wrzucę Ci tutaj coś ala przelicznik choć bez problemu sam też go znajdziesz.
  • Alexspin i noisiAAAA lubią to

#2649 OFFLINE   Koincydencja

Koincydencja

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1897 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 13 grudzień 2019 - 18:43

Nie da się tego jednoznacznie określić...

Np. japończycy zazwyczaj bardzo rzetelnie opisują kije i wędka o cw <15g faktycznie tyle obsługuje. Z drugiej strony amerykańskie blanki są często niedoszacowane i np. wędka z opisem 1/2 oz czyli cw ok. 14g zazwyczaj bez problemu ogarnia główki po 20g + guma. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły ;)

 

 

Dragon-y też mają zapas mocy i jakie larum z tego powodu bywa, że źle opisane itp., itd., ... Alle jak hamerykański sentkroj jest źle opisany to nazywa się to niedoszacowaniem ... A tak po prawdzie to i jednii drudzy na pochwałę nie zasługują.

Inaczej to wygląda jeżeli się spojrzy na opis jako zakres, w którym wędzisko najlepiej się sprawuje w zakresie rzutowym. W przypadku używania cięższych wabików niż zalecane, może pojawić się problem odpowiedniej ich animacji. I warto porównać zachowanie się zestawu z plecionką i fluorocarbonem. Można się mocno zdziwić jak może się zmienić charakterystyka przeciążonego zestawu z fluorocarbonem. Na minus oczywiście.


  • Sławek Oppeln Bronikowski i Alexspin lubią to

#2650 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4643 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 grudzień 2019 - 18:53

Hubert opatentowuj ten zwrot, że c.w. to zakres w jakim wędzisko najlepiej się sprawuje bo zaraz to podchwycą w hameryce 😀 I nawet gdyby rzeczywiście było tak jak piszesz to zakres dolnego c.w. mija się z rzeczywistością dość często, a w zasadzie to są wyjątki 😉 zatem to też nie do końca prawda 😉

Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 13 grudzień 2019 - 19:25

  • strary i Alexspin lubią to

#2651 OFFLINE   Koincydencja

Koincydencja

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1897 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 13 grudzień 2019 - 19:07

Hubert opatentowuj ten zwrot, że c.w. to zakres w jakim wędzisko najlepiej się sprawuje bo zaraz to podchwycą w hameryce I nawet gdyby rzeczywiście było tak jak piszesz to zakres dolnego c.w. mija się z rzeczywistością dość częstoa w zasadzie są wyjątki zatem to też nie do końca prawda

 

https://youtu.be/emC...k6hZCA2R3&t=485

 

I jeszcze raz się powtórzę, proponuję nawinąć fluoro i samemu wyciągnąć wnioski :)


Użytkownik Koincydencja edytował ten post 13 grudzień 2019 - 19:08

  • Alexspin lubi to

#2652 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów

Napisano 13 grudzień 2019 - 19:46

Jak wrócę z roboty to wrzucę Ci tutaj coś ala przelicznik choć bez problemu sam też go znajdziesz.

OK, czekam  :)


Użytkownik noisiAAAA edytował ten post 13 grudzień 2019 - 19:46


#2653 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1756 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 grudzień 2019 - 20:02

Słuchajcie, moim zdaniem ( piszę tutaj o opisach raczej na kijach zza oceanu, bo w rodzimych dostępnych na rynku raczej ten parametr nie występuje) Trzeba postąpić tak ( z mojego życia wzięte): Patrzymy na patyka, a raczej na napisy na blanku i te w przypadku St.Croix  widoczne są jak dajmy na to : 

TRC66MHF. Dodatkowy napis taki: Medium Heavy Fast. Następny podaje materiał, z jakiego jest zrobiony blank (SC II, SC III, SC IV itp). Później, moim zdaniem są najważniejsze parametry: Zakres ciężaru używanych przynęt od ..do.. podany w uncjach, bądź jej części i najważniejsze: moc linki, jakiej możemy użyć podana w lb, czyli w funtach. Kilkanaście lat temu kupiłem sobie casta TRC66MHF. Moją uwagę zwrócił napis weight lure czyli masa przynęty, opisana jako 5/8 -1 oz. Z przeliczenia na gramy wynikało że patyk ma c.w 10.5 do 28 g. Uczyłem się na S7 (masa 17 i 21 g  zależności od wersji S lub F) To były moje pierwsze kroki w caście. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, iż nie jestem w stanie załadować nimi kija. Wkurwiłem się nieco ( parę slajdków odleciało w siną dal) i zmieniłem kijek na Jaxona Perseusza. Ten był rzetelnie opisany. Dowcip polegał na tym, iż miałem wtedy nedzne umiejętności i najważniejsze: nie zwróciłem uwagi na taki niewinny napisik jak Line 20 lb. Moc linki w funtach. Dzisiaj już wiem, iż to parametr, który ma nad sobą wszystkie. Jeżeli zobaczymy napis na blanku o wartości mocy 20 lb, z góry możemy założyć iż patyk poradzi sobie z przynętami o masie jakieś 40g w górę. Nauka kosztuje. Dlatego mój kolejny kij na blanku Batsona był już świadomym wyborem. 


  • psd27 i koval75 lubią to

#2654 OFFLINE   Koincydencja

Koincydencja

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1897 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 13 grudzień 2019 - 20:27

Gdybym miotnął tak solidnie 40-toma gramami swoim 20 funtowym Graphiteleaderm opisanym do 1 oz, to zbierałbym kawałki blanku z ziemi. Osobiście to  połamałem część szczytową w rękach, sprawdzając ustawienia hamulca. Z St. Croixem myślę, że bym nie dał rady ;)

 

Unikam jak ognia sformułowań "przegrubiona" i "niedoszacowane".

 

Zapaliłem ostrzegawczą lampkę. Jak ktoś lubi eksperymenty, to jego wola. 

 

Proponuję wrócić do tematu plecionek.


  • Artech i Alexspin lubią to

#2655 OFFLINE   koval75

koval75

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Szymon

Napisano 13 grudzień 2019 - 20:47

Gdybym miotnął tak solidnie 40-toma gramami swoim 20 funtowym Graphiteleaderm opisanym do 1 oz, to zbierałbym kawałki blanku z ziemi. Osobiście to połamałem część szczytową w rękach, sprawdzając ustawienia hamulca. Z St. Croixem myślę, że bym nie dał rady ;) .

Unikam jak ognia sformułowań "przegrubiona" i "niedoszacowane".

Zapaliłem ostrzegawczą lampkę. Jak ktoś lubi eksperymenty, to jego wola.

Proponuję wrócić do tematu plecionek.


Powiem tak, graphit veloce rv 5-14gr 10-20lb. 25gr + guma 10cm razem ok 35gr. Tydzień latało i nic się nie stało. Nie oszczędzałem kija..., M1 17lb do 21gr. Pig shad junior na główce 10gr, jak wyżej itd.itp. Moc kij jest najważniejsza i tyle. A plecionka ? Zawsze masz hamulec i wyobraźnie. Sam złamałem kij szarpiąc woblera z zaczepu linką PP 30lb ale to było 15 lat temu pierwszy i ostatni raz, po tym incydencie zacząłem zwracać bardziej uwagę na hamulec , dlatego plecionka mocna a hamulec wyregulowany przynajmniej ja tak robię.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • eRKa lubi to

#2656 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1756 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 grudzień 2019 - 21:46

Hubert, mój post to nie żaden kanon. Łowię bardziej amerykańcami. Japończyki są dla mnie zbyt subtelne, a ja facet gburowaty jestem.
.I nie uważam, ze nie na temat. Moc i właściwości plecionki są ściśle powiązane z charakterystyką kija. W końcu z ręki nie będziemy jej rzucać.

Użytkownik Novis edytował ten post 13 grudzień 2019 - 21:50


#2657 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1756 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 grudzień 2019 - 21:53

Lubię polubienie Koincydencji.

#2658 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4643 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 grudzień 2019 - 22:50

OK, czekam  :)

 

Takie coś gdzieś kiedyś znalazłem :)

 

Załączony plik  PE1.jpg   48,71 KB   29 Ilość pobrań

 

A to fotka z duela, a jakiego to widać na foto :D

 

Załączony plik  PE.jpg   69,07 KB   25 Ilość pobrań


Użytkownik Sławek Nikt edytował ten post 13 grudzień 2019 - 22:51

  • Alexspin lubi to

#2659 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 14 grudzień 2019 - 01:16

Powiem tak, graphit veloce rv 5-14gr 10-20lb. 25gr + guma 10cm razem ok 35gr. Tydzień latało i nic się nie stało. Nie oszczędzałem kija..., M1 17lb do 21gr. Pig shad junior na główce 10gr, jak wyżej itd.itp. Moc kij jest najważniejsza i tyle. A plecionka ? Zawsze masz hamulec i wyobraźnie. Sam złamałem kij szarpiąc woblera z zaczepu linką PP 30lb ale to było 15 lat temu pierwszy i ostatni raz, po tym incydencie zacząłem zwracać bardziej uwagę na hamulec , dlatego plecionka mocna a hamulec wyregulowany przynajmniej ja tak robię.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Blank nie uszkodzić Ci się od razu. Ale z czasem przez przeciążenie wyjdzie to na światło dzienne.


Co do podejścia plecionki to też lubię mirc zapas mocy A hamulec swoje już robi

#2660 OFFLINE   noisiAAAA

noisiAAAA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów

Napisano 14 grudzień 2019 - 05:21

Takie coś gdzieś kiedyś znalazłem :)

 

attachicon.gif PE1.jpg

 

A to fotka z duela, a jakiego to widać na foto :D

 

attachicon.gif PE.jpg

Dzięki. Ale bardziej chodziło mi o to jak dobrać plecionkę do CW,

np cw do 30g - PE 1-1,5,

do 60g -PE X-Y itd






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych