Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4572 odpowiedzi w tym temacie

#821 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1644 postów

Napisano 02 marzec 2016 - 16:31

Cześć, pytasz kolego o rzeczy tyle razy tu poruszane, że trochę wysiłku i nawet w tym wątku znajdziesz odpowiedź. W wielkim skrócie , nie ma znaczenia jaką grubość czy tzw średnicę podają producenci czy konfekcjonerzy . Jeśli weźmiesz jedną plecionkę o jakiejś grubości to zazwyczaj będzie ona cieńsza od takiej samej tylko opisanej jako cieńsza . A różne wyroby tego samego producenta to już rzadko ta zasada się sprawdza .
Polecam lekturę Tomek

#822 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 02 marzec 2016 - 17:12

A więc Kostom63 pomogłeś , że fest . Może więcej konkretów . Jeżeli  wiesz to powiedz mi gdzie robię błąd w obliczeniach ?

 

1. Varivas Avani Sea Bass Premium PE 1,5 - 24,8 lb ( 11,16 kg)  z poprzedniej strony  tego tematu można wywnioskować że odpowiada ta grubość w przybliżeniu 0,205 mm  tradycyjnej plecionce 

 

2. Tradycyjna plecionka Dragon HM8X Forte 0,20 mm - 23,6 kg ( 52,44 lb )

 

 

Co robię nie tak bo nie chce mi się wierzyć że PE 1,5 ma w przybliżeniu  0,205 mm . Może ktoś konkretnie podać jakie są grubości plecionek Varivas ?

 

Kolego Kostom63 wytłumacz mi też dlaczego forum podaje inne parametry niż sklep który sprzedaje te plecionki ? 


Użytkownik neor edytował ten post 02 marzec 2016 - 17:21


#823 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8021 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 02 marzec 2016 - 17:24

 

Co robię nie tak bo nie chce mi się wierzyć że PE 1,5 ma w przybliżeniu  0,205 mm . Może ktoś konkretnie podać jakie są grubości plecionek Varivas ?

 

Japonczyki nie podaja grubosci plecionek, bo dokladnej grubosci nie da sie podac. Temat walkowany juz duzo razy... ;)

Nie patrz na grubosc, bo to nic nie daje :) 

Dla przykladu wez sobie kilka roznych linek np 20lb, nawet jak maja napisane na opakowaniu ze maja podobna srednice, to zobaczysz jak jest miedzy nimi roznica ;)



#824 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 02 marzec 2016 - 17:44

Oczywiście że wałkowany  tylko tutaj jest olbrzymia różnica , dwukrotna bo takie parametry ma HM8X o grubości 0,12 mm i 11,9 kg . Więc skąd te pozytywy i achy i ochy . Z tego co piszesz to nie ma znaczenia grubość i wytłumacz to łowiącym w opadzie . Jeżeli najważniejszy jest lb to ok . 



#825 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8021 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 02 marzec 2016 - 17:50

Jak je wezmiesz obie do reki to zrozumiesz roznice :D Nie ma co patrzec na niby opisy chlopakow z marketinku, jak pchaja towar na EU ;)

Dla porownania, mam power pro 20lb i sunline cast away 20lb... Power pro, moze i mocniejsza od Sunline, ale przy Sunline to jest poprostu powroz na kozy o sztywnosci drutu  :lol: A pewnie jakbys poszukal jakichs opisow martetingowych, to srednice by opisali podobnie  :D


  • Zander+ lubi to

#826 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 02 marzec 2016 - 17:55

Poszukałem i znalazłem to

 

 http://spinningshop....troller=product

 

To już drugi sklep który podaje takie wartości więc coś musi być w temacie .  Przy takich parametrach to bez komentarza . Jak ktoś woli łowić grube plecionki to " Wolny kraj "  :blink:



#827 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 02 marzec 2016 - 18:12

A więc Kostom63 pomogłeś , że fest . Może więcej konkretów . Jeżeli  wiesz to powiedz mi gdzie robię błąd w obliczeniach ?

 

1. Varivas Avani Sea Bass Premium PE 1,5 - 24,8 lb ( 11,16 kg)  z poprzedniej strony  tego tematu można wywnioskować że odpowiada ta grubość w przybliżeniu 0,205 mm  tradycyjnej plecionce 

 

2. Tradycyjna plecionka Dragon HM8X Forte 0,20 mm - 23,6 kg ( 52,44 lb )

 

 

Co robię nie tak bo nie chce mi się wierzyć że PE 1,5 ma w przybliżeniu  0,205 mm . Może ktoś konkretnie podać jakie są grubości plecionek Varivas ?

 

Kolego Kostom63 wytłumacz mi też dlaczego forum podaje inne parametry niż sklep który sprzedaje te plecionki ? 

Varivas Avani Sea Bass Premium PE 1,5   - minimalnie (praktycznie nieodczuwalnie) grubsza od Power pro 10 lb - tak na oko mogę opisać.Opisy w mm czy inne to można sobie schować w szufladzie z bajkami Andersena.


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 02 marzec 2016 - 18:12

  • Del Toro lubi to

#828 OFFLINE   Zbynio63

Zbynio63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaElk
  • Imię:Zbyszek

Napisano 02 marzec 2016 - 18:20

neor!Plecionka PeeWee(mój typ)0,5=7lb.Średnica to ok.0,10-o,12mm.A jaka wytrzymałość w kg możesz przeliczyć.



#829 OFFLINE   Zander+

Zander+

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 84 postów
  • LokalizacjaWlkp.
  • Imię:Andrzej

Napisano 02 marzec 2016 - 20:27

Porównując plecionkę Varivas Sea Bass Tracer Max  - 1,2 do Daiwa Tournament 8 Braid 0,12...organoleptycznie...zaznaczę że nie smakowałem i nie wąchałem...tylko dotykałem... :)  linka Varivas jest zdecydowanie cieńsza...i czuć moc....Tournament przy niej  wypada blado...natomiast obydwie linki porównując do np. Dragonowskiej HM8X...0,12 toż to sznur jak byk......pojedzie ze mną na Bornholm łowić dorsze...tam się nada,... ;)...



#830 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 marzec 2016 - 20:31

Tak więc w telegraficznym skrócie dla amatorów matematyki stosowanej z "grubością" plecionki jest jak z zawartością cukru w cukrze. Plecionka jako materiał jest zgoła niewdzięczna do precyzyjnych pomiarów i z uwagi na to w krajach gdzie producenci nie mogą czy nie chcą robić wędkarzy w balona nie wpadnięto na pomysł traktowania średnicy jako wyznacznik i to jest całe klu zagadnienia, które regularnie inspiruje podobne pytania w tym wątku. Dobierajmy lb pletki do kija i nie szukajmy dziury w całym, komisji śledczej powoływać do takiej problematyki nie trzeba :)
  • Szymon82 lubi to

#831 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 02 marzec 2016 - 20:35

No to muszę podsumować że łowicie na grube plecionki 

 

Kolego Zbynio63 -  PeeWee 0,5 - 7 lb - 3,18 kg -  0,121 mm     parametry ze strony : https://www.sklep.br...-20lb,-150m/909

 

i jak to porównać z HM8X   gdzie najcieńsza dostępna 0,06 mm ma wytrzymałość 5,5 kg .   A jakie lb to możesz przeliczyć ?  

 

 

Kolego Tomek88 z podawanych danych przez sprzedawców  różnice są ogromne i osobiście znam niewielu wędkarzy którzy dobierają lb do kija a mogę się założyć że i Ty masz pozakładane większe lb plecionki niż mają kije . Więc taka argumentacja do mnie nie dociera . Ja mam tak na pewno  :D

 

Wiem jedno że puki sam nie kupię tej plecionki to nie dojdę z tym ładu . Niestety nie będę ryzykował za 170 zł . Może innym razem . 


Użytkownik neor edytował ten post 02 marzec 2016 - 20:44


#832 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8021 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 02 marzec 2016 - 20:45

Neor :) Nie dogadamy sie z Toba :) 

Bazujesz na tabelkach, ktore tak naprawde nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia :) Kup te dwie plecki, o ktorych wczesniej pisales i wtedy zobaczysz roznice :) Bedzie mala eureka ;)



#833 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 02 marzec 2016 - 20:50

Tak właśnie zrobię . Niestety nie wierzę Wam  :ph34r: . W sklepach piszą jedno , tutaj drugie znowu trzeba samemu a myślałem że będzie łatwo .  :D To nie tabletki to brak wody  :huh:


Użytkownik neor edytował ten post 02 marzec 2016 - 20:51

  • Del Toro lubi to

#834 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 marzec 2016 - 21:38


Kolego Tomek88 z podawanych danych przez sprzedawców różnice są ogromne i osobiście znam niewielu wędkarzy którzy dobierają lb do kija a mogę się założyć że i Ty masz pozakładane większe lb plecionki niż mają kije . Więc taka argumentacja do mnie nie dociera . Ja mam tak na pewno :D

Wiem jedno że puki sam nie kupię tej plecionki to nie dojdę z tym ładu . Niestety nie będę ryzykował za 170 zł . Może innym razem .


Dżentelmeni się nie zakładają, ale jeśli już zachodzi taka potrzeba to mamy kilkanaście tysięcy świadków. Szczypię się trochę z albinosem że stajni StC czyli 5sw70mhf, bo nie jest mi niezbedny, ale jeśli przegram to z przyjemnością kupię Ci ten blank a jeśli jednak nie to nie będę miał skrupułów, aby go od Ciebie nie przyjąć.
Do piątu wieczór jestem poza domem, przyjeżdżaj jak wrócę i zobaczysz jakie zestawy mam w stojaku:)
  • Rebel64 lubi to

#835 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 02 marzec 2016 - 21:47

Tak właśnie zrobię . Niestety nie wierzę Wam :ph34r: . W sklepach piszą jedno , tutaj drugie znowu trzeba samemu a myślałem że będzie łatwo . :D To nie tabletki to brak wody :huh:


W sklepach nic nie piszą na konfekcjonowanych szpulkach plecionek oprócz cen na metkach tylko etykiety są drukowane wg słusznej lini dystrybucji, te same plecionki pakowane w europie zyskują nadprzyrodzonych właściwości i nikt tego nie potrafi ze sprzedawców wytłumaczyć, już nie dyskutuje z nimi na ten temat przy świadkach żeby nie robić im kreciej roboty, bo nic mi to nie daje a jak ktoś jest niereformowalny to jego prywatna tragedia. Polacy lubią być oklamywani chociaż w tym przypadku sprawa również dotyczy europy i lament powstaje jak ktoś mówi jak jest ;)
  • Del Toro lubi to

#836 OFFLINE   X.rut

X.rut

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 60 postów

Napisano 02 marzec 2016 - 22:00

http://www.paulusjus...etestingbuy.htm

Co prawda ten link był już wrzucany ale wart go przypomnieć.

#837 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1396 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 02 marzec 2016 - 23:05

Nero jedz do sklepu,ktory ma duzy wybor plecionek lacznie z japonskimi bierz do lapy ,albo lepiej szklo powiekszajace,czytaj opisy,porownaj. Potem grzecznie przeprosisz kolegow  :)



#838 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 02 marzec 2016 - 23:23

Nie mam za co przepraszać bo nikogo nie obraziłem . Normalna dyskusja prowadząca do pewnych wniosków . Przedstawiłem dane które mi nie pasowały i  odpowiedz dostałem .  A jeżeli ktoś się poczuł dotknięty to niestety powiem tylko że mi przykro. 



#839 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2016 - 23:43

Może inaczej powinniśmy wyjaśnić te różnice. Otóż japońce podając "średnicę" w PE mając raczej na myśli pojemność jaką zajmuje plecionka na szpuli biorąc za podstawę coś dużo lepiej mierzalnego. Czyli monofil. Do tego dodają moc. Ogólnie: jak na szpulę wchodzi 100m mono 0,18mm to plećki o jakimś PE (dajmy na to PE1,2 na podstawie Daiwy Morethan), wejdzie tyle samo.

 

http://japantackle.c...pe-spectra.html

 

Natomiast nasze europejskie "średnice" są brane z kosmosu, nimi nie ma co się sugerować.

 

PS Co "śmieszne" ten Morethan jest u nas opisany jako 0,12mm a śkośnookie podają że zajmuje taka pojemność jak żyłka 0,185...



#840 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 03 marzec 2016 - 00:09

Dyrdymały takie piszą na pudełkach, że głowa boli. Wstydzę się, że kiedyś się sugerowałem wymysłami rodzimej dystrybucji co do właściwości linek. Wystarczy wziąć pierwszą lepszą, zmierzyć moc na wadze do zawieszania oraz porównać średnicę do włosa, którego parametry są na wiki ;)

Nie chodzi tu o żadne promowanie swoich racji tylko przyjęcie merytorycznej dyskusji co nieraz oszczędza wiele niepotrzebnych eksperymentów, ja musiałem jeszcze wtedy przekonać się na własnej skórze, teraz te informacje są łatwiej dostępne dla potomnych (testerów).




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych