Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4427 odpowiedzi w tym temacie

#4101 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 667 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 26 marzec 2023 - 19:14

A tak a propos: jest tu gdzieś temat stricte wytrzymałości plecionek? Rzeczywistej, zmierzonej?

 

Bo każdy mógłby wziąć wagę, kawałek plecionki, zawiązać, urwać, wpisać.

 

Gdzieś taki temat widziałem, ale chyba nie tu bo nie umiem znaleźć.



#4102 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1624 postów

Napisano 27 marzec 2023 - 01:06

No trochę jest, właśnie tu.
Tomek

#4103 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2654 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 27 marzec 2023 - 08:07

Co do wytrzymałości, zdjęcia powyżej: Shimano 16,4kg przy 1,5PE? - to tyle deklaruje JMC dla 2,0PE, 1,2PE Varivas 13kg? No ja myślę, ze 10kg max - i do takich wytrzymałości się odnosiłem.


To teraz podziel sobie te wytrzymałości na pół i będziesz miał realną na węźle 😉
  • gooral lubi to

#4104 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3417 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 27 marzec 2023 - 08:47

A tak a propos: jest tu gdzieś temat stricte wytrzymałości plecionek? Rzeczywistej, zmierzonej?

 

Bo każdy mógłby wziąć wagę, kawałek plecionki, zawiązać, urwać, wpisać.

 

Gdzieś taki temat widziałem, ale chyba nie tu bo nie umiem znaleźć.

Załączony plik  plecki.jpg   245,08 KB   15 Ilość pobrań
 

Nie wiem czy byl. tutaj masz screenshoot,a z mojego pdf gdzie trzymam rozne dziwne dane. metodologia : albo na 2 palomarach albo na 2 lacznikach bezwezlowych.

1-4m linki. Ciagnalem waga sprezynowa niemal statycznie az linka strzelila. Niektore kilka razy. wiekszosc n a linkach nowych ze szpuli. Nie jest to metoda naukowa, ale pogladowa. Duzej ilosci plecionek juz w handlu nie ma. Od gory do dolu kazdy kolor a tabelce reprezentuje rozny stopien zmierzonej a deklarowanej mocy., zolty pon 50%, czerwony 50-60%, jasno zielony 60-75% i ciemno cielony 70% +. JAkby dodac do tego prawdziwe miejsce jakie linka zajmuje w przestrzeni (bo mi zaraz ktos powie, ze nie ma srednicy) to wyniki dla niektorych beda jeszcze gorsze.

Najgrubsze linki to spiderwire i whisplash (najczesciej maja tez opis z czapy : np spiderwire dura 4opisany jako 0.3mm i 29kg w dlugosci 150m wg naklejki  zapelnia szpule okumu azores 5500 calkowicie i bez podkladu (0.4-190m, 0.5-125 czy cos wiec "rozmiar" wychodzi ca 0.45). Za to na ten sam kolowrotek siglona opisanego jako 0.27wchodzi 300m + podklad z zylki 0.4 (kilka m).

 

ps jeszcze fajniej by bylo jakby dolozyc cene za metr - zwaz na pozycje "jofa" i "tsurinoyi" z ali express - niedawno jofa 18lbs 4 splotoowego kupowalem po 12 euro za 1km! (nie ma go w tabeli bo jeszcze nei doszedl_)

 

Ps w tanich wedkach plecinki "drogie japonske 8 splotowe" przynajmniej u mnie szybko tracily kolor i moc - varivas to doslownie w oczach z 6kg na doslownie 3-4 w kilka lowien. i z jaskrawo zoltej robil sie bialy. Albo uzywam wedek z coraz lepszymi  przelotkami albo linki robia lepsze, ale tego typu akcje zdarzaja mi sie rzadziej teraz.,


Użytkownik gooral edytował ten post 27 marzec 2023 - 08:54


#4105 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4805 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 marzec 2023 - 19:12

Ech, tylko właśnie problem tej przestrzeni. Każdy pisze co chce. W tabelce jest Sonic Braid który w 0,13 miał 10lb - bo plecionka na US i tam na węźle podają (pewnie brałeś u mnie). Tylko że to była linka o realnej grubości co najmniej Plasmy 10lb (0.171), która na łączniku wytrzymuje 12-13lb (też opisywana na rynek US). Parametry linek na Stany nijak przystają do tych na EU i resztę świata.



#4106 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 667 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2023 - 20:18

No własnie proporcja między wytrzymałością a grubością vs deklaracja na opakowaniu jest kluczowa ...

 

Ja używam JMC bo wydają się mocne, jak nawijam to raczej objętość szpuli pasuje do opisu ze szpulki. Do tego są miękkie i ciche i raczej dobrze trzymają na węzłach. Jak na tę cenę. I nie podają kosmicznych wytrzymałości ...

 

Węzły ... tu też ma znaczenie, jak się je wiąże. Jest naprawdę spora różnica ile razy się oplata oczko i ile robi "obiegów".

 

Szkoda, ze JCM nie robi dłuższych szpul niż 150m. Potrzebowałem sznur do holowania aut i sumów i kupiłem savage gear 0,28 300mb i zobaczymy co przyjdzie za te 135pln ...


Użytkownik Qh_ edytował ten post 27 marzec 2023 - 20:23


#4107 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3417 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 27 marzec 2023 - 21:00

Ech, tylko właśnie problem tej przestrzeni. Każdy pisze co chce. W tabelce jest Sonic Braid który w 0,13 miał 10lb - bo plecionka na US i tam na węźle podają (pewnie brałeś u mnie). Tylko że to była linka o realnej grubości co najmniej Plasmy 10lb (0.171), która na łączniku wytrzymuje 12-13lb (też opisywana na rynek US). Parametry linek na Stany nijak przystają do tych na EU i resztę świata.

Chyba nie. Kupiona lokalnie. U ciebie bralem chyba 14lbs kilkaset m. 30lbs moze tez. Jeszcze ja znalazlem (30lbs) w jednym miejscu z metra i sie zastanawiam. A i jeszcze u mnie lokalnie jest chyba wersja 8lb w kawalkach chyba po 125m.

Sa tez w tabelce te twoje co kupowalem niedawno p-line? zielone ciemne (tzn kolor linki - w tabelce zreszta tez).

 

No własnie proporcja między wytrzymałością a grubością vs deklaracja na opakowaniu jest kluczowa ...

 

Ja używam JMC bo wydają się mocne, jak nawijam to raczej objętość szpuli pasuje do opisu ze szpulki. Do tego są miękkie i ciche i raczej dobrze trzymają na węzłach. Jak na tę cenę. I nie podają kosmicznych wytrzymałości ...

 

Węzły ... tu też ma znaczenie, jak się je wiąże. Jest naprawdę spora różnica ile razy się oplata oczko i ile robi "obiegów".

 

Szkoda, ze JCM nie robi dłuższych szpul niż 150m. Potrzebowałem sznur do holowania aut i sumów i kupiłem savage gear 0,28 300mb i zobaczymy co przyjdzie za te 135pln ...

Pewnie wezly maja znaczenie, ale juz sie nei chcialem doktoryzowac do poziomu dobierania wezlow do linki. Za to linki spiderwire, ktore kupilem jakis czas temu to nadaja sie tylko do "close contact", bo na 200-300m trzeba by miec jakiegos multika typu avet'a czy zwyklego kolowrotka  wazacego pod kg..

Tak mnie kiedys naszlo, ze skoro dobra zylka 0.45 wytrzyma kilkanascie kg (stroft gtm ma opis 17.5kg) to plecionka "nie robi laski" wytrzymujac 12-16kg zwlaszcza porownujac cene za 1m... I te plecionki to raczej z powodu braku rozciagliwosci i pamieci ksztaltu chyba sie uzywa. I kupilem jakas zylke 0.6 (juz nie pamietam czy miala byc na przypony czy na zapas na wyjazd jakby plecke diabli wzieli) srednicy nei sprawdzilem (bo jej nigdzie nie nawinalem), ale z 35kg na opakowaniu nie trzymala nawet 20.

Pewnie na dluzszych odcinkach linki by trzymaly wiecej i do tego moze podaja wytrzymalosc liniowa nie na wezle a moze to my zle czytamy parametry?

Powinni zagmatwac jak kaliber strzelb (poczytajcie czemu najpopularniejsza ma kaliber 12ga i jak to przeliczyc na srednice lufy ;P i nikt by sie nie czepial bo nikt by sie nie doktoryzowal porownywaniem.. ;)


Użytkownik gooral edytował ten post 27 marzec 2023 - 21:04


#4108 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 667 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2023 - 21:19

Hehehe i czemu kaliber 16 jest mniejszy niż 12 …


Użytkownik Qh_ edytował ten post 27 marzec 2023 - 21:22


#4109 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4805 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 marzec 2023 - 21:28

Chyba nie. Kupiona lokalnie. U ciebie bralem chyba 14lbs kilkaset m. 30lbs moze tez. Jeszcze ja znalazlem (30lbs) w jednym miejscu z metra i sie zastanawiam. A i jeszcze u mnie lokalnie jest chyba wersja 8lb w kawalkach chyba po 125m.

Sa tez w tabelce te twoje co kupowalem niedawno p-line? zielone ciemne (tzn kolor linki - w tabelce zreszta tez).

Możliwe że i nie u mnie, ale wersja na pewno na US, bo pamiętam, że te na EU w Sonicu były całkiem inaczej opisane. A 0.13 10lb to była na 100% wersja amerykańska z podaną wytrzymałością na węźle. W EU co ciekawe nie było 0,13 tylko 0,12  o wytrzymałości deklarowanej ... 11,4kg :)



#4110 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3417 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 27 marzec 2023 - 22:40

Dura4 na szpulce kupionej w irlandii ma naklejke 0.3mm 64lb i dlugosc 150m. a wygooglowalem na stronie pure fishing 30lbs i 114m dla tej samej srednicy. Kody sa rozne na www sdr4b30g a na szpuli esd4y

#4111 OFFLINE   Godzy

Godzy

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 29 marzec 2023 - 12:09

Siemano, szukam plecionki na ultra light do 4.5g na okonie. Mozecie cos polecić ze sredniej i lepszej półki?

#4112 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1624 postów

Napisano 29 marzec 2023 - 15:07

Cześć, moim zdaniem taka plecionka nie istnieje. Chyba, że zadowolisz się wytrzymałością rzędu 1,5 do 2 kg. Mowa o realnej wytrzymałości na zerwanie. A to już w wątku
http://jerkbait.pl/t...81#entry3102247
Tomek

Użytkownik kostom63 edytował ten post 29 marzec 2023 - 15:09

  • Alexspin lubi to

#4113 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3705 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 30 marzec 2023 - 05:50

Siemano, szukam plecionki na ultra light do 4.5g na okonie. Mozecie cos polecić ze sredniej i lepszej półki?

 

Cześć, moim zdaniem taka plecionka nie istnieje. Chyba, że zadowolisz się wytrzymałością rzędu 1,5 do 2 kg.(...)

Zgadzam się w pełni. Najcieńsza plecionka 4,5kg(10Lb) jaką znalazłem to Sunline Siglon PE 06. Do okoniówki 4-10g, już dwa sezony używam właśnie Siglona, tyle, że PE 0,4/2,9kg(6Lb) i uważam że się sprawdza.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 30 marzec 2023 - 05:52


#4114 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3548 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 30 marzec 2023 - 09:39

Siemano, szukam plecionki na ultra light do 4.5g na okonie. Mozecie cos polecić ze sredniej i lepszej półki?

 

A może kolega @Godzy ma na myśli przynęty o masie do 4.5g ? Któż to wie? :rolleyes:



#4115 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1624 postów

Napisano 30 marzec 2023 - 15:17

A może kolega @Godzy ma na myśli przynęty o masie do 4.5g ? Któż to wie? :rolleyes:

No właśnie.

#4116 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 667 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 30 marzec 2023 - 19:31

Hej w akcie wdzięczności porwałem dziś dwie plecionki:

Savage Gear x8, 0,28mm na pudełku 17kg. Nowa. Nawiniecie na szpulę raczej potwierdziło 0,28 albo deczko cieniej. Za to waga doszła do max 7-8kg.

JMC 2,0PE czyli jakieś moim zdaniem 0,22mm i tyle potwierdza nawój na szpulę. Ta ma na szpuli chyba ok 15kg a zerwała się przy 5-6kg. Ale ta była używana w zeszłym sezonie.

 

Obie urwały się za każdym razem na długości a nie na węźle co potwierdziło jak idealnie wiążę węzły  ;)

 

Obie rwałem dwa razy, odcinek około 2,5m.

 

Słabo. To naprawdę warto pomyśleć o dobrej żyłce.

 

Kurna. Pracuję w przemyśle spożywczym. Za deklarację na opakowaniu niezgodą z towarem w środku są straszne kary. Nikt tego nie ryzykuje. A tu co? Partyzantka dozwolona? A może urwać rekordowego suma, sandacza i okonia i potem skarżyć producenta o straty moralne zamiast tyrać do emerytury?


  • golsyl, polifem8 i kostom63 lubią to

#4117 OFFLINE   tomchaf11

tomchaf11

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaSIEDLCE

Napisano 30 marzec 2023 - 19:47

Testy plecionek są najprawdopodobniej robione w najbardziej dogodnych warunkach w fabrykach.
Tak samo masz ze spalaniem paliwa w autach jak podają zużycie min. i średnie w broszurkach

#4118 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4805 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 marzec 2023 - 22:31

   ;)

 

Obie rwałem dwa razy, odcinek około 2,5m.

 

Słabo. To naprawdę warto pomyśleć o dobrej żyłce.

 

Żyłka 0,22 to 6-7lb na węźle jak jest nowa, więc to i tak sporo słabiej niż plecionka. Oczywiście jeżeli to żyłka 0,22 a nie 0,25 opisana jako 0,22. Linki mają podaną wytrzymałość liniową. Te same linki na US są połowę słabsze. Żyłka ~0,30 ma ~10lb - 4,5kg . Taki mamy klimat. 


Użytkownik psulek edytował ten post 30 marzec 2023 - 22:33

  • gooral lubi to

#4119 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2654 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 31 marzec 2023 - 12:48

Hej w akcie wdzięczności porwałem dziś dwie plecionki:
Savage Gear x8, 0,28mm na pudełku 17kg. Nowa. Nawiniecie na szpulę raczej potwierdziło 0,28 albo deczko cieniej. Za to waga doszła do max 7-8kg.
JMC 2,0PE czyli jakieś moim zdaniem 0,22mm i tyle potwierdza nawój na szpulę. Ta ma na szpuli chyba ok 15kg a zerwała się przy 5-6kg. Ale ta była używana w zeszłym sezonie.

Obie urwały się za każdym razem na długości a nie na węźle co potwierdziło jak idealnie wiążę węzły ;)

Obie rwałem dwa razy, odcinek około 2,5m.

Słabo. To naprawdę warto pomyśleć o dobrej żyłce.

Kurna. Pracuję w przemyśle spożywczym. Za deklarację na opakowaniu niezgodą z towarem w środku są straszne kary. Nikt tego nie ryzykuje. A tu co? Partyzantka dozwolona? A może urwać rekordowego suma, sandacza i okonia i potem skarżyć producenta o straty moralne zamiast tyrać do emerytury?

A mówiłem żebyś podzielił na pół i będzie wytrzymałość rzeczywista 😉

#4120 OFFLINE   Godzy

Godzy

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 03 kwiecień 2023 - 14:27

A może kolega @Godzy ma na myśli przynęty o masie do 4.5g ? Któż to wie? :rolleyes:


No dokładnie, sory ze tak nie jasno to napisałem. Pod wedke z cw do 4.5g na okonie. Mysle ze wlasnie jakas 0.04 czy 0.06 tylko sam nie wiem czy siglon czy jmc a moze ta power pro