Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4406 odpowiedzi w tym temacie

#1181 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 19:18

Mam na szpulach ze 3 Duele, od 0.6 do 1.2, nigdy nie doswiadczylem opisywanego przez Was zjawiska. To sa super pletki, niestety jak to 8-sploty, cholernie delikatne. Jesli uda sie przetrzec linke o kamienie czy nawet zeschnieta trawe, wzrasta ryzyko zerwania...dlatego po pierwsze fluorocarbonowy przypon, po drugie uwazanie na to, przez co sie plecionke przeciaga. O takich oczywistych oczywistosciach jak przelotki czy rolka nie bede wspominal, maja byc czyste i z poslizgiem 😏

Poza tym odstrzeliwanie plecionki wydaje sie dziwnym zjawiskiem, przy zerowej rozciagliwosci trudno o jakies odstrzelenie. Jeszcze jedna uwaga, moze smieszna, ale oparta na faktach (autentycznych) - jezeli ma sie na palcach, dloniach wysuszona, zrogowaciala skore, mozna mechacic nia linke, zaciagac poszczegolne nitki jak ponczoche 😏

Trzeba uwazac...bo albo plecionke sie oslabi, albo po lbie sie dostanie 😋

Użytkownik coloumb edytował ten post 29 wrzesień 2016 - 19:24

  • homax lubi to

#1182 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 19:31

Odstrzeliwanie plecionki to tradycja znana  i praktykowana przez wielu, udaje się w ten sposób oszczędzać środowisko naturalne i kieszeń wędkarza.  :D

 

Większość przynęt udaje mi się w ten sposób odzyskać a w przypadku ultra cieńkich pletek jakby większa skuteczność nawet jest.


  • malinabar i coma lubią to

#1183 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 19:35

Ja takze praktykuje, ale nie moge nazwac tego odstrzeliwaniem...zupelnie inaczej zachowuja sie zylki, tu sila wygenerowana przy rozciaganiu i powrocie do stanu wyjsciowego daje wrazenie odstrzeliwania rzeczywistego 😊
  • j1001 lubi to

#1184 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 19:38

Ja nie mówię o odstrzeliwaniu bo to bym zrozumiał mam 1.2 to już nie jest włosek. Strzelała na 30tym, 40tym metrze ot tak. Te odcinki nie miały  styczności z niczym twardym. Sprzęt też mam nie najgorszy ;) . Z PP 10lb nigdy nie miałem takich problemów i chyba do niej wrócę.


Użytkownik Wojciech_B edytował ten post 29 wrzesień 2016 - 19:39


#1185 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 19:43

PP to jak Stren Sonic, ktorym lowilem wczesniej...i nigdy wiecej 😉 Moze miales pecha, sam nie wiem. Ja juz do 4-splotow nie wroce. Nie twierdze, ze Duel jest najlepszy, zapewne dalej bede poszukiwal idealu, ale nawet z wszystkimi ograniczeniami, o ktorych wspomnialem, uwazam te linke za bardzo dobra 😊

#1186 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2299 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 29 wrzesień 2016 - 19:54

Mam na szpulach ze 3 Duele, od 0.6 do 1.2, nigdy nie doswiadczylem opisywanego przez Was zjawiska. To sa super pletki, niestety jak to 8-sploty, cholernie delikatne. Jesli uda sie przetrzec linke o kamienie czy nawet zeschnieta trawe, wzrasta ryzyko zerwania...dlatego po pierwsze fluorocarbonowy przypon, po drugie uwazanie na to, przez co sie plecionke przeciaga. O takich oczywistych oczywistosciach jak przelotki czy rolka nie bede wspominal, maja byc czyste i z poslizgiem

Poza tym odstrzeliwanie plecionki wydaje sie dziwnym zjawiskiem, przy zerowej rozciagliwosci trudno o jakies odstrzelenie. Jeszcze jedna uwaga, moze smieszna, ale oparta na faktach (autentycznych) - jezeli ma sie na palcach, dloniach wysuszona, zrogowaciala skore, mozna mechacic nia linke, zaciagac poszczegolne nitki jak ponczoche

Trzeba uwazac...bo albo plecionke sie oslabi, albo po lbie sie dostanie

@coloumb , absolutnie nie deprecjonuję jakości Duel'a - to świetna linka . Opisuję sytuację , jaka miała miejsce i zbieżna jest z doświadczeniami Wojtka . Odstrzeliwanie natomiast proste jest jak technika opadingu ;) - lewa ręka wybiera luz , prawa naciąga i gwałtownie puszcza linkę . Przynajmniej u praworęcznych  :) . Dotychczas działało . A tutaj puściło . A łapki gładkie mam niezwykle od oliwki . Do masażu zresztą ... Osłabienie linki ok. 30 - 40 m od wabika na skutek przetarcia też jest mocno wątpliwe tym bardziej , że zawsze stosuję przypon . Ale póki linka w grze , walczymy dalej - może to przypadek  :D .

 

Kiedy pisałem , troszkę postów się pojawiło ... Nadmienię tylko , że przelotki też raczej nie kulawe . Mix essexów z tajtanami .


Użytkownik malinabar edytował ten post 29 wrzesień 2016 - 19:57


#1187 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 20:18

Już pisałem o tym, ale sprawę żywotności i przewidywalności plecionek załatwiło u mnie stosowanie przyponów z żyłki albo "oszukanego FC" takiego najtańszego. Zacząłem stosować przy cienkich i ultra cienkich plecionkach od czasu  jak Daiwax8 starczyła mi na tydzień. Do Daiwy nigdy nie wrócę a przypony od tej pory stosuję zawsze. I to działa przy Shiro jak i przy Momoi.


  • coloumb lubi to

#1188 OFFLINE   coloumb

coloumb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 670 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 20:20

Przelotki diamentowe chocby byly, brud sie na nich osadza...ale to raczej malo prawdopodobne, tak dla porzadku to zauwazylem 😏 W kazdym razie dziwna sprawa z tym pekajacym Duelem. Ale zawsze to jakis impuls, zeby na nowy sezon szukac czegos (jeszcze) lepszego 😊
  • malinabar lubi to

#1189 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2299 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 29 wrzesień 2016 - 20:26

I to jest Fido przyczynek do tego , jak różne mogą być opinie na temat danej plecionki . Zależne od partii , rocznika czy też c..j wie czego  :D . Daiwę Tournament 8X w odcinku bodajże 270 m , kupioną 100 lat temu i użytkowaną niezwykle intensywnie , mam do dzisiaj na jakimś zapasowym młynku i po paru przekładkach mogłbym nadal użytkować . Takie to jaja z tymi linkami  :D .



#1190 OFFLINE   kaczor

kaczor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 446 postów
  • LokalizacjaBielsko -Biała
  • Imię:daniel

Napisano 29 wrzesień 2016 - 20:27

Na tą chwilę Duel 0.8 PE u mnie góruje...od maja poprzez szkiery i moje łowiska ciągle na szpuli a nie wielu udaje się tyle wytrzymać.



#1191 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1575 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 29 wrzesień 2016 - 20:37

A macie doświadczenia z P-Line TCB8 w sensie , że delikatna i strzela byle gdzie ?

Zaopatrzyłem się w 0,18 (14lb) i pierwsze wrażenia testowe na węźle to masakra - podnosi na palomarze 8 kg , super wynik ! Tylko co zauważyłem, upaćkana w jakimś lepiszczu na grubo , powłoka później schodzi (obficie) i dopiero widać splot . Jak dla mnie jeżeli jest wytrzymalsza od standardowych linek japońskich to przemyślę dokupienie jeszcze 10,5 lb .Mimo wszystko poczekam do końca grudnia i zobaczę jak z trwałością.


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 29 wrzesień 2016 - 20:43


#1192 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów

Napisano 29 wrzesień 2016 - 20:56

I to jest Fido przyczynek do tego , jak różne mogą być opinie na temat danej plecionki . Zależne od partii , rocznika czy też c..j wie czego  :D . Daiwę Tournament 8X w odcinku bodajże 270 m , kupioną 100 lat temu i użytkowaną niezwykle intensywnie , mam do dzisiaj na jakimś zapasowym młynku i po paru przekładkach mogłbym nadal użytkować . Takie to jaja z tymi linkami  :D .

A powiem Ci, że na Shiro nigdy się nie zawiodłem, łowię rzez  rok-dwa jedną , intensywnie, ostatnio tą 0,04 a zaczynam mieć wrażenie, że te drogie często są podróbkami bez względu na źródło z którego je kupujemy. Z Shiro nikomu nie przyszło do głowy aby ją podrabiać.



#1193 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15591 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 wrzesień 2016 - 21:17

PP to jak Stren Sonic, ktorym lowilem wczesniej...i nigdy wiecej Moze miales pecha, sam nie wiem. Ja juz do 4-splotow nie wroce. Nie twierdze, ze Duel jest najlepszy, zapewne dalej bede poszukiwal idealu, ale nawet z wszystkimi ograniczeniami, o ktorych wspomnialem, uwazam te linke za bardzo dobra

Co użytkownik to opinia. Przez ponad 15 lat łowiłem i łowię PP i Strenem Sonic i nigdy mnie nie zawiodły.

Może dlatego że używam linek od 20 lb w górę.


  • gooral i polifem8 lubią to

#1194 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 29 wrzesień 2016 - 21:24

pp nie zawodzila nigdy i raczej nie zawiedzie, ale po co meczyc sie z tym halasem i dużo bliższymi rzutami ? katuje teraz saratoge 10lb z ali 8x , zaje fajna linka za jeszcze lepsza kase , a pp sie przy niej chowa i moca i całą reszta. 


  • Alexspin lubi to

#1195 OFFLINE   pezet

pezet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1393 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 29 wrzesień 2016 - 21:41

A bierzecie (w kontekście wytrzymałości i zużywalności plecionek) - w jakiej wodzie łowicie?

 

Łowiąc w czystym jeziorze zużywa się linkę powoli, a w takiej Wiśle, Odrze czy mętnej wodzie - może i 100 razy szybciej.

Wada plecionek, wynikająca z ich budowy, to skłonność do zbierania zawiesiny z wody, zbierania syfiastej błony z powierzchni itp.

(Dodatkowo - łowienie w kamienistej rzece.)

 

Tak plecionka z nabitym mikro-pyłem robi z niej fenomenalny sznurek ścierny, szlifujący przelotki.

A przelotka szczytowa z uszkodzeniem (nawet niewidocznym!) szybko wystrzępi powierzchnię linki i ją zniszczy.


  • homax lubi to

#1196 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 30 wrzesień 2016 - 09:19

A powiem Ci, że na Shiro nigdy się nie zawiodłem, łowię rzez  rok-dwa jedną , intensywnie, ostatnio tą 0,04 a zaczynam mieć wrażenie, że te drogie często są podróbkami bez względu na źródło z którego je kupujemy. Z Shiro nikomu nie przyszło do głowy aby ją podrabiać.

Albo mialem pecha i trafiłem na g-ną partję, albo jednak są podróby, bo Shiro 0,08 po trzech wędkowaniach spuchła i postrzępiła się tak, że wyglądała prawie tak:

IMG_4159_filtered-1024x682.jpg


  • strary lubi to

#1197 OFFLINE   pawello

pawello

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:B.

Napisano 30 wrzesień 2016 - 14:50

A macie doświadczenia z P-Line TCB8 w sensie , że delikatna i strzela byle gdzie ?
Zaopatrzyłem się w 0,18 (14lb) i pierwsze wrażenia testowe na węźle to masakra - podnosi na palomarze 8 kg , super wynik ! Tylko co zauważyłem, upaćkana w jakimś lepiszczu na grubo , powłoka później schodzi (obficie) i dopiero widać splot . Jak dla mnie jeżeli jest wytrzymalsza od standardowych linek japońskich to przemyślę dokupienie jeszcze 10,5 lb .Mimo wszystko poczekam do końca grudnia i zobaczę jak z trwałością.


Sam jestem zainteresowany TCB8 i jestem ciekaw czy się sprawdzi. Szymon, musisz koniecznie opisać Twoje spostrzezenia po dłuższym użytkowaniu.

Użytkownik pawello edytował ten post 30 wrzesień 2016 - 14:51


#1198 OFFLINE   jeremii

jeremii

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 01 październik 2016 - 11:33

Panowie, nie mogę się zdecydować odnośnie plecionki:

-najpierw chciałem pp, ale niektórzy ją chwalą, że wytrzymuje spokojnie cały sezon a niektórzy piszą, że szybko traci właściwości, kamienie na odrze ją masakrują czy, że jest głośna na przelotkach
-następnie zainteresował mnie varivas hg pe, ale spotkałem się z opiniami, że jest śliska i fajnie schodzi ze szpuli, ale że pęka w dziwnych miejscach,

-stren sonic cenowo podobny do pp

wędka mistrall black diamond spin 270, 8-24cw, młynek spro red arc 10300, nastawiam się na połów głównie szczupaka w jeziorze o miękkim dnie, ale również będę ją zabierał do łowienia w obrze oraz z czasem odrze. Fajnie, gdyby można było nią oddawać dalekie rzuty główkami 10-20g :)



#1199 OFFLINE   Elton

Elton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 01 październik 2016 - 13:38

Wczoraj przytrafiła mi się dziwna sytuacja z PP 10lb. Mało używana, dopiero ostatnie metry lekko wyblaknięte. Po dłuższym rzucie kilka podciągnięć i następuje branie. Tnę i słychać suchy trzask i luźna plecionka. Oglądam kij, przelotki czy całe, plecionka leży na wodzie. Wyławiam i oglądam końce. Pękła w kiju na świeżym odcinku. Brak przebarwień czy zgrubień. Pierwszy raz takie jaja miałem  :huh:


  • Alexspin lubi to

#1200 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 01 październik 2016 - 15:27



Sam jestem zainteresowany TCB8 i jestem ciekaw czy się sprawdzi. (...)

 

Plecionkę P-line TCB8 użytkuję około półtora roku i jestem z niej zadowolony.

Łowisko to Morze Śródziemne z brzegu, z nastawieniem na tutejsze groupery i dentexy czyli miejsca, gdzie dno mocno opada i pokryte jest skałami. Pomimo, że dowiązuję do końca plecionki przypon to odcinek roboczy narażony jest na kontakt z szorstkimi skałami.

Pierwsze wrażenia po około półrocznym użytkowaniu tej plecionki opisałem na blogu.

Po kolejnym roku ubyło ze szpuli ok. 30 metrów (tyle musiałem niedawno dołożyć podkładu) z powodu odcinania mocno zużytego końca lub rwania zaczepów, wyblakł też kolor na jakiś 20-30 metrach.

Najważniejszy parametr, czyli moc, trzyma na podobnym poziomie przez cały okres użytkowania. Nie mierzyłem tego na przyrządach, określam na podstawie siły, której muszę użyć do zerwania zaczepu. 

Nie zdarzyło się aby pękała w przypadkowym miejscu, zawsze przy węźle lub w miejscu, gdzie następuje jakieś załamanie linii (napięta plecionka napiera na skałę) pomiędzy szczytówką a zaczepioną przynętą, gdy wiatr, fale, prądy wcisną linkę pomiędzy skały.

 

W mojej opinii, TCB8 to bardzo dobra linka w dobrej cenie na wymagające, trudne technicznie łowiska, cicha, bardziej śliska i umożliwiająca dłuższe rzuty od plecionek pe 4 a mniej wrażliwa na urazy od pe 8.


Użytkownik Maraky edytował ten post 01 październik 2016 - 15:29





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych