Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łożyska główne w multiplikatorze - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 01 czerwiec 2007 - 06:34

do Remka i Kolegów
Ta dyskusja trochę źle się toczy. W artykule sugerowałem wymianę łożysk głównych powiedzmy co rok. Nie ma wymogu stosowania rozwiązań z najwyższych półek ale powinny być to łożyska firmy, która stosuje je w poważnym sprzęcie (oni się znają, a my nie). I tak najszybsza wersja Alfy Romeo GTV z napędem 4x4 ma w piastach kół łożyska amerykańskiej firmy Timken. Samoloty F-16 również używają łożysk Timken. Samochód Porsche 911 ma łożyska FAG. Czołg Leopard ma łożyska FAG.Drogie Toyoty Leksus mają łożyska EZO. W czasie ostatniej wojny na Pacyfiku myśliwce Zero miały łożyska EZO. Myślę, że nie trzeba pisać dalej.
Ja nie wiem jaką wartość użytkową mają łożyska do zabawek bo się na tym nie znam. Ale wspomniane powyżej produkty zabawkami nigdy nie były.Ryk ich silników w historii wzbudzał zachwyt albo trwogę.
Na drugim końcu listy są wyroby łożyskowe z Chin. Można je kupić od ręki w dowolnym rozmiarze i dowolne niskiej cenie. Tylko czy znajdziecie jakiś czołowy produkt, który używa tych łożysk to ja już nie wiem. Dla zainteresowanych przesyłam adres:
http://www.cnbearing...o/en/index.aspx
Podsumowując. Ważniejsze od wyszukiwania cz też licytowania się, który wyrób jest lepszy - jest wymiana okresowa łożysk na nowe. One nie są drogie, są już fabrycznie nasmarowane i kosztują jeden wobler firmy Salmo.


I tu mnie ucieszyłeś swoją wypowiedzią, bo akurat potwierdziłeś co napisałem :D :D :D

Nie odzywał bym się w temacie łożysk, ale akurat w Sosnowcu pod nosem mam zakład Timkena. Przez parę lat wynajmowałem w ich biurowcu pomieszczenie.
To oni właśnie kupili od Premy Milmet część zakładu zajmującą się produkcją łożysk. Timken akurat tak się składa, że produkuje między innymi łożyska w Sosnowcu. Współpracują z Kraśnikiem. A jak mawiają starzy pracownicy przy piwie to praktycznie całe Timkenowskie łożysko jest robione przez polaków w Kraśniku, a pakowane w Sosnowcu w opakowania Timkena (To niby tacy polscy Chińczycy)
:D :D :D
(ta informacja nie została przeze mnie w 100% sprawdzona, ale jest wielce prawdopodobna)


#22 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 czerwiec 2007 - 09:41

Ok. Poddaję się Cezorator Ty do swojego kołowrotka stosuj łożyska z Kraśnika a ja i tak będę używał łożysk firm wymieniowych przeze mnie. No cóż, promuję postawę mało patriotyczną, ale co mam zrobić - czekam od kilku lat na wersję Kraśnik Multik DC i nie doczekałem się więc skoro kupuję kołowrotki w Japonii (może w Polsce produkują lepsze?) to podzespoły do nich też będę kupował w renomowanych/światowych firmach, tak samo jak szpulki (tokaż w W-wie nie chciał zrobić), hamulce do kołowtków itd. Niech każdy robi swoje. Na forum są ludzie inteligentni więc jak będa chcieli kupić w Kraśniku to kupią a jak w innych firmach to kupią w nich - wolna wola.

Co do upgrade - zgadzam się z Tobą Thymallusie, że pisałeś o wymianie zużytych łożysk. tutaj nie mam wątpliwości. Są jednak wśród nas osoby, które oprócz wymiany dokonują różnych przeróbek (czyt. tuningu). I tak amerykańska wersja scorpiona ma inne łożyska niż japońska (o klase niższe) dlatego niekiedy warto dokonać wymiany już na początku używania. Nie mówię o multiplikatorach niskobudżetowych, w których stosuje się najcześciej łożyska P0/DIN. Tam zakup kompletu łożysk za dychę może znacznie podnieść jakośc użytkową konstrukcji.

Pozdrawiam
Remek

#23 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 czerwiec 2007 - 09:50

Na zasięg rzutu z multiplikatora zdecydowanie wieksze znaczenie ma lekkosć i szerokoś szpuli, a te drobne różnice w odległości rzutu mają zapewne znazenie przy sporcie rzutowym, ale nie przy łowieniu ryb.


Podkreślę ponownie. Największy wpływ ma ŚREDNICA zewnętrzna szpulki a nie szerokość. Szerokość może mieć wpływ pośredni tylko na to, że im szersza tym większy kąt wejścia linki do wodzika przy skrajnych ustawieniach tym samym większy kąt natarcia i większ wyhamowanie linki na wodziku. Co wpływa na właściwości rzutowe ale raczej w sensie sprawności układu hamulca. ŚREDNICA jednak to średnica a nie szerokość. Drugim istotnym czynniekiem jest masa szpulki. Która jest też ważna ale na drugim miejscu. Zobacz sobie konstrukcję kołowrotków UL. Conquest 51 SS ma szpulkę o masie 12g. Chronarch MG też 12g. Jednak średnica zewnętrzna implikuje możliwość użycia małych wabików. Ktoś zaraz napisze, że na SS można nawinąc mniej linki. No i co z tego - nawiń na scorpiona 1001 20 metrów kilki i rzuć wabikiem 2g - zobaczymy co z tego wyniknie.

W przypadku multiplikatorów będacych już na rynku nie ma możliwości zmiany średnicy szpulki więc się je odchudza - bo nic innego zrobić już nie można.

pozdrawiam
Remek

#24 OFFLINE   maciekd07

maciekd07

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski

Napisano 01 czerwiec 2007 - 09:50

Witajcie

Czy jest sens zmieniać w Shimano Metanium XT łożyska??? Chyba to nie jest multiplikator niskobudżetowy. Lub czy może lepiej je zmienić po roku użytkowania. Czy speedmaster i Conquest 201 DC teżtego wymagają. Za wszelkie odpowiedzi dziękuję.

Pozdrawiam Maciek

#25 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 czerwiec 2007 - 09:51

Witajcie

Czy jest sens zmieniać w Shimano Metanium XT łożyska??? Chyba to nie jest multiplikator niskobudżetowy. Lub czy może lepiej je zmienić po roku użytkowania. Czy speedmaster i Conquest 201 DC teżtego wymagają. Za wszelkie odpowiedzi dziękuję.

Pozdrawiam Maciek


Nie - nie warto. Tam zastosowano wysokiej jakości łożysk. Szkoda czasu na wymianę i pieniędzy -- lepiej w tym czasie, zamiast się zastanawiać, iśc nad wodę i trenować rzuty.

Pozdrawiam
Remek

#26 OFFLINE   maciekd07

maciekd07

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski

Napisano 01 czerwiec 2007 - 09:54

Dzieki Rzemek, cholera ledwo skończyłem napisaćpytanie a tu jużmam odpowiedź, wielkie dzięki.

Metanium użytkuje już pół roku dlatego sięzastanawiałem cvzy po tym sezonie zmienić. A c zy ty zmieniałeśw swoim conquest 201 dc łożyska. pytam bo chce kupic

Pozdrawiam

#27 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 czerwiec 2007 - 10:01

Dzieki Rzemek, cholera ledwo skończyłem napisaćpytanie a tu jużmam odpowiedź, wielkie dzięki.

Metanium użytkuje już pół roku dlatego sięzastanawiałem cvzy po tym sezonie zmienić. A c zy ty zmieniałeśw swoim conquest 201 dc łożyska. pytam bo chce kupic

Pozdrawiam


Kiedyś miałem taki pomysł by wymienić w scorpionie ale jak zacząłem nim łowić ryby to jakoś nie zastanawian się nad tym (traktuję go jako narzędzie). Conquest DC mimo, że jest bardzo intensywnie przeze mnie używany zarówno w wodzie słonej jak i wiślanej nie był przerabiany i nadaj sprawuje się fantastycznie. Nie planuję żadnych zmian.

Pozdrawiam
Remek

#28 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 01 czerwiec 2007 - 10:35

Zgadzam się w wielu wypowiedziach z Remkiem. Nie należy dokonywać wymiany dla samej wymiany tylko w razie potrzeby. To zostało opisane i kiedy?
Jednak chciałbym przestrzec Kolegów przed stawianiem znaku równości pomiędzy drogi multiplikator = najlepsze łożyska. Dotyczy to również topowych model Shimano.
Jakość pracy naszego multika i jego długowieczność zależy w dużej mierze od stanu łożysk głównych czyli pośrednio od nas. Na producenta bym za bardzo nie liczył. On w następnym sezonie musi sprzedać kolejny najlepszy model multiplikatora...... .


#29 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 02 czerwiec 2007 - 22:02

Ok. Poddaję się Cezorator Ty do swojego kołowrotka stosuj łożyska z Kraśnika a ja i tak będę używał łożysk firm wymieniowych przeze mnie. No cóż, promuję postawę mało patriotyczną, ale co mam zrobić - czekam od kilku lat na wersję Kraśnik Multik DC i nie doczekałem się więc skoro kupuję kołowrotki w Japonii (może w Polsce produkują lepsze?) to podzespoły do nich też będę kupował w renomowanych/światowych firmach, tak samo jak szpulki (tokaż w W-wie nie chciał zrobić), hamulce do kołowtków itd. Niech każdy robi swoje. Na forum są ludzie inteligentni więc jak będa chcieli kupić w Kraśniku to kupią a jak w innych firmach to kupią w nich - wolna wola.



Remku łozyska należą do tego typu części zamiennych, że są znormalizowane. Tu nie ma dowolności tylko ścisłe normy.
Podaję przykład :
http://www.mech.pg.gda.pl/kmps/mat_dyd/katalogi/katalog_l_k. htm
http://www.optimal.pl/katalog/
Nawet te japońskie firmy produkujące kołowrotki muszą korzystać z katologów łożysk i dobieraja typowe modele.
Wątpię w to by opłaciło się wyprodukować niestandardowe łożysko toczne specjalnie do kołowrotka.
A poza tym to FŁT w Kraśniku jest renomowaną firmą.
Nie rozumiem natomiast postawy negującej polskie firmy i polskie wyroby nawet gdy należą do światowej czołówki.

A może mi powiesz jakiej firmy łożyska są montowne w Shimano ????
A czy jesteś pewny, czy że renomowane kręcioły nie mają łozysk wyprodukowanych w Kraśniku ?????


#30 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 03 czerwiec 2007 - 05:09

cezorator@ uparty jesteś. Odpowiem niezależnie od Remka.
W topowych kołowrotkach często są montowane łożyska powiedzmy delikatnie nie najwyższej jakości. Fakt stosowania danego łożyska w kołowrotku wcale nie nobilituje producenta łożysk !!! (dlatego montowane tam łożyska są bez sygnatury). Być może, że i z Kraśnika. Tego nie wiem.
cezorator@ robisz niebezpieczny skrót myślowy. To, że Timken współpracuje z Kraśnikiem to tylko oznacza, że wysyła jakieś łożyska z Kraśnika do Egiptu, Etiopi czy Mali pod szyldem Timken.. Natomiast wcale nie oznacza, że jest światowym potentatem.
W Bielsku Białej jest duża filia Fiata. Ale to wcale nie oznacza, że tam projektują i wytwarzają samochody Maserati czy Ferari. Trochę realizmu cezorator@. Tam produkują tylko zwykłe auteczka, których już nie opłaca się robić włoskim robotnikom. Mają trudniejsze zadania.

pozdrawiam

#31 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 03 czerwiec 2007 - 07:14

cezorator@ uparty jesteś.
pozdrawiam

W tym przypadku muszę być uparty. Po prostu jestem całkowicie przekonany o bardzo dobrej jakości łożysk produkowanych w Polsce. Opowiadanie o ich miernej jakości uważam za wysoce krzywdzące.
To nie jest to tylko moje zdanie jako majsterkowicza i ale wielu fachowców od mechaników począwszy, a na inżynierach i technikach skończywszy.
Od dziecka fascynowały mnie łożyska i źle bym się czuł gdyby u mnie w domu było ich mniej jak 100 szt.
Po prostu potrafię dostrzec dobrze wykonany wyrób pośród innych gorszej jakości. Nie można potępiać wszystkich produktów tylko z racji tego, ze zostały wykonane u nas w kraju.
Są u nas w Polsce takie perełki, jakimi są łożyska i to właśnie jest godne polecenia, co niniejszym czynię.


#32 OFFLINE   -YAN-

-YAN-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • LokalizacjaPruszków

Napisano 03 czerwiec 2007 - 08:58

@ Cezorator
Parę dni temu prasa podała informację o facecie który obudził się ze śpiączki po 19 latach. Wybacz ale jak czytam niektóre Twoje posty w różnych tematach to odnoszę wrażenie że Ty do końca też jeszcze się nie obudziłeś.
Jans

#33 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 03 czerwiec 2007 - 12:53

@ Cezorator
Parę dni temu prasa podała informację o facecie który obudził się ze śpiączki po 19 latach. Wybacz ale jak czytam niektóre Twoje posty w różnych tematach to odnoszę wrażenie że Ty do końca też jeszcze się nie obudziłeś.
Jans


@ Jans :D :D :D
Twoja wypowiedż nie ma nic wspólnego z tematem :D
Pewnie dlatego, że twoja znajomośc tematu łożysk ogranicza sie do śledzenia i komentowania moich wypowiedzi :D
Więc prześpij się(nie koniecznie 17 lat) to może ci się przyśni jakieś łożysko. :D :D

#34 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 03 czerwiec 2007 - 13:47

A tu dla mojego wielbiciela Pitta fotki z częścią moich łozysk, które używam do majsterkowania.
To tak zamiast kwiatuszka. :D :D :D


W razie czego posiadam jeszcze łożyska oporowe, baryłkowe, stożkowe, małe duże średnie i różnych producentów.
W razie potrzeby służę pomocą.

Załączone pliki



#35 OFFLINE   -YAN-

-YAN-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • LokalizacjaPruszków

Napisano 03 czerwiec 2007 - 14:03

I stąd to kręcenie się w kółko bez perspektyw wyjścia na zewnątrz.
Jans

#36 OFFLINE   Krzysztof

Krzysztof

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 03 czerwiec 2007 - 15:16

Witam
zauwazylem ze co poniektórzy Koledzy na forum robi nagonk na cezaratora i podwazaj jego wiedz wrcz czasami wyswmiewajc sie z niego .Mysl ze to jest bardzo nieladnie bo ja znam Czarka i wiem ze jest to czlowiek który wie co mówi .Kazdy ma wlasne doswiadczenia i ma prawo podzielic si z nimi na forum.
Mozna miec inne zdanie i je wypowiedziec w sposób kulturalny i bez docinek czy wycieczek osobistych typu ty si jeszcze nie obudziles.Wiem,wiem ze co poniektórzy zakochani s w produktach i mowie zachodniej . Mog przytoczyc tutaj przyklad :jeden z kolegów pisal pozytywnie o simensie ,a ja jestem innego zdania i uwazam ze nie ma gorszej firmy jak simens i mam tylko z t firm zle doswiadczenia ale nie wysmiewam lub nie wyszydzam kolegi bo inni maj inne doswiadczenia ..
Wiem tylko jedno ze gdyby mnie ktos przeslal zdjcie z fiutkiem lub pittkiem jak kto woli ,to chyba bym si do Szwajcari przejechal bo mam niedaleko ....jest mi obojtne czy dostan bana czy nie ,ale chamstwo za chamstwo kolego Pitt.

#37 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 03 czerwiec 2007 - 18:54

przeczytalem wlasnie kilkadziesiat waszych postow (cezorator i krzysztof) no i oczywiscie nie moglo byc inaczej, wasz wklad merytoryczny (a zwlaszcza merytoryczny) w rozwoj naszego forum jest tak ogromny, ze nadal leze powalony na kolanach ... moze to i dobrze, bo gdybym mogl sie podniesc, to pewnie juz dawno mialbym zagruntowane deski i bylbym zajety malowaniem waszych ikon ...

jest mi bez roznicy, czy bedzie bura na forum, czy tez bury nie bedzie, faktem jest, ze jestescie mi obydwaj tak potrzebni, jak piate kolo u wozu ...

a teraz napisze to czego jak dotad nikt nie odwazyl sie napisac otwarcie ale dyskusje w tym kierunku byly juz niejednokrotnie prowadzone ... gdybysmy nie decydowali wspolnie to juz dawno bym cezoratora (i jego oredownika) zbanowal ...



#38 OFFLINE   cezorator

cezorator

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 950 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Pacocha

Napisano 03 czerwiec 2007 - 19:27

a teraz napisze to czego jak dotad nikt nie odwazyl sie napisac otwarcie ale dyskusje w tym kierunku byly juz niejednokrotnie prowadzone ... gdybysmy nie decydowali wspolnie to juz dawno bym cezoratora (i jego oredownika) zbanowal ...


Ciekaw jestem:
czy za patriotyzm, ?
czy za różnice zdań, ?
czy za to, że polecam polskie wyroby,?
czy za to, że mam własne zdanie, ?
czy za to, że mnie nie lubisz i mnie prowokujesz ?


#39 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 03 czerwiec 2007 - 21:20

Witam,
Dzisiaj jest 3.06.2007. Dzisiejszego dnia będzie ostatnie ostrzeżenie dla osób, które podsycają zadymy na tym forum. Cezorator, teraz napiszę do Ciebie - widzisz doskonale, że w wielu wątkach zanosi się na duży problem wynikający z różnicy zdań - idziesz w zaparte podsycając to i rozdrabniając na szczątki. Nie toleruję tego. Po prostu nie podoba mi się Twoje za wszelką cenę.

Pitt -

Pozdrawiam
Remek

#40 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 03 czerwiec 2007 - 22:42

Milczenie jest zlotem ...chcialbym abyscie o tym pamietali ...czasami...to naprawde nie jest trudne i baaardzo madre :D