Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dorsze z kutra


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
934 odpowiedzi w tym temacie

#281 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 wrzesień 2014 - 12:13

Tak swoją drogą, byłem na dorszach z Władysławowa jakiś pierdyliard razy i najcięższy pilker jakim łowiłem to było 200g (raz, na 70 metrach). Zostaw te skoble w domu, przepukliny dostaniesz :)


Użytkownik Pumba edytował ten post 05 wrzesień 2014 - 12:13


#282 OFFLINE   seemoore

seemoore

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 12:20

Hahahaha... Wszyscy mówią, że jak będzie dryf i wietrzyk, to te 250 i 300 mogą uratować skórę :)...

 

To moja druga wyprawa, a pierwsza na tak głębokie wody. Zobaczymy... Lekcja na pewno będzie...



#283 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 wrzesień 2014 - 12:23

Jeśli jest silny dryf, mocny wiatr, głębokość przekraczająca 70 metrów i łowi się ryby w popularnej ostatnio wielkości 30 - kilku centymetrów to łowienie staje się dla mnie zazwyczaj tak mało atrakcyjne, że wędka ląduje w rurze :)


  • Zwierzu lubi to

#284 OFFLINE   psielka

psielka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaPiotrków Trybunalski
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 wrzesień 2014 - 12:47

180 gr max na 70 m we Władku.
200 gr zakładam jak mi się nie chce łowić - piker szura po dnie a wędka ląduje w rurze. Jak coś szarpnie na przywieszkę to zaczynam holować.
300 gr to samobujstwo !



#285 OFFLINE   seemoore

seemoore

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 13:02

No to mamy sprzeczne informacje :)...

 

Kurcze, bądź mądry i pisz wiersze :)... Beę próbował różnych rzeczy. Mam nadzieję, że skutecznie. 



#286 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 05 wrzesień 2014 - 13:13

I tak te 200gr max niezależnie od dryfu? ;)



#287 OFFLINE   seemoore

seemoore

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 13:48

No właśnie Tomku? To jak w końcu ma być? :)



#288 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 wrzesień 2014 - 13:50

I tak te 200gr max niezależnie od dryfu? ;)

W moim przypadku tak. Jeśli nie mogę utrzymać kontaktu z dnem pilkerem 200g to odstawiam wędkę i idę spać :)



#289 OFFLINE   puszek7

puszek7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 662 postów
  • LokalizacjaWM OST M
  • Imię:Przemek

Napisano 05 wrzesień 2014 - 13:53

Dokładnie jeśli kuter ma całą obsadę a wiatr jest duży, a do tego trafi Ci się z boku albo na przeciwko jakiś "laik", który zamiast wyrzucać, będzie wpuszczał pod łódź, albo inne cuda wyczyniał to lepiej sobie czasem darować. Szkoda nerwów. My jak się wybieramy to zazwyczaj mamy cały kuter dla siebie i tak jest najlepiej. Pływamy na Władku na admirałach. Byłem kilka razy jako doczepka do innych osób i na prawdę bywa ciężko :) często nie tyle z umiejętnościami innych co ich odurzeniem alko :P Teraz termin na następny tydzień. Więc czekam na relacje..



#290 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 05 wrzesień 2014 - 14:03

No właśnie Tomku? To jak w końcu ma być? :)

Ma być tak jak kto lubi i umie, ja swojego stanowiska nie zmieniłem ;)

 

W moim przypadku tak. Jeśli nie mogę utrzymać kontaktu z dnem pilkerem 200g to odstawiam wędkę i idę spać :)

A ja jak trafił się lekki sztormik i nie mogłem się utrzymać o własnych nogach na pokładzie to usiadłem na ławkę, nogami zaparłem się o burtę i łowiłem czterysetą :D

Za to jaka satysfakacja jak samemu się łowi i luz jaki. Wolę jak buja, bo więcej wolnego miejsca jest, bo reszta negocjuje z posejdonem :D



#291 OFFLINE   psielka

psielka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaPiotrków Trybunalski
  • Imię:Krzysztof

Napisano 05 wrzesień 2014 - 14:17

Gramatura pikera jest uzależniona od grubości plecionki i ilości przywieszek. A więc od oporu stawianego w wodzie. Im grubsza plecionka i więcej przywieszek tym cięższy piker na agrafce.
Zakładając, że masz plecionkę 0,14 i zero przywieszek spokojnie 160/180 gr wystarczy nawet w ciężkich warunkach;
W przypadku plecionki 0,14 i jednej przywieszki 180/200 gr.

Ja najczęściej łowię w Darłówku na motorówce Ali do max 60 m głębokości - przy plecionce 0,16 mm i 1 przywieszce max gramatura jaką zakładam to 160 gr. Przy opuszczaniu pikera (jak wieje wiatr) szczytówkę trzymam w morzu - wówczas nie robi mi się balon na plecionce. Na kutrze to jest nie do wykonania.

Po ostniej wyprawie do Władka na kuter (bodaj Admirał - na dziobie jest kanciapa dla załogi, aby łowić należy wejść po drabinach na dach - szyper ok polecam) 5 razy się zastanowię czy jechać. To co wyprawiali pseudo wędkarze przechodzi ludzkie pojęcię:
Widziałem skoki na głowę pod podkład ok 2,5 m - rozbite łby, połamane nosy i zęby
Rzyganie na pokładzie przed ruszeniem z portu
Przewracanie się po pokładzie - kuter zacumowany w porcie
Pruby wyciągania wędek z morza - nie pytajcie mnie jak one tam wylądowały bo nie mam pojęcia
Plątanie pikerów lewej z prawą burtą co 15 minut
I wiele innych nie wiem czy zabawnych czy żenujących czy wręcz wkurwiających sytuacji.

Ja z kolegą pojechałem na tzw doczepkę staliśmy na dziobie więc byliśmy bezpieczni. Kolega nagrywał co jakiś czas - uwieżcie po powrocie nie dało się tego oglądać. Jestem ciekaw czy ma jeszcze te filmiki.



#292 OFFLINE   seemoore

seemoore

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 15:35

:)... 

 

Jakoś dam radę :). Wszystkim dziękuję za porady. 

 

Planuję łowić pilkerem z jedną, dwoma, lub trzema przywieszkami (wiem, że może nie do końca tak, jak być powinno :P). Oczywiście samym pilkerem również - zaleznie od warunków :)

 

Jak zdażę dzisiaj zrobić, może machnę z 2 przywieszki po 1 troku. 

 

Stosujecie ripperki, czy raczej wolicie ripperki? Jesli tak, to malutkie (koło 4 cm), czy raczej neico większe (koło 8)?

 

Pozdrowionka :)...



#293 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 05 wrzesień 2014 - 15:51

Stosuję różne warianty ale zdecydowanie wolę na lekko , w zeszłym roku we fjordzie  łowiłem plecionką 0.18 na 80 m przy dobrym uciągu max 200gr , natomiast austriak z sąsiedniego domku łowił na żyłkę0.40 na 140m skąd wyjął 24kg dorsza . W niedziele jadę na Alego 3 , niestety wziąłem przez pomyłkę kołowrotek z plecionką 0,26 więc chyba awaryjnie ją wymienię na coś cieńszego.  Łowienie w pionie na kawał żelastwa przez cały dzień to nic przyjemnego choć co kto lubi ...Za kolegą wyżej, w miarę rozsądku im cieniej tym wygodniej :D



#294 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 05 wrzesień 2014 - 15:55

Hahahaha... Wszyscy mówią, że jak będzie dryf i wietrzyk, to te 250 i 300 mogą uratować skórę :)...

 

To moja druga wyprawa, a pierwsza na tak głębokie wody. Zobaczymy... Lekcja na pewno będzie...

Dlatego bo mają grube sznurki :)



#295 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 05 wrzesień 2014 - 16:01

a wczoraj jak popłynęliśmy trochę głębiej to dryf był prawie 3 knoty i pilker 250 gr latał jak Żyd po pustym sklepie. Dziś chyba już lepiej dorszyki biorą bo szyper przysłał mi zdjęcie fajnego upasionego DORSZA



#296 OFFLINE   seemoore

seemoore

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 16:36

No i ekstra :-). Może coś z tego da... :-)

#297 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 05 wrzesień 2014 - 17:37

a wczoraj jak popłynęliśmy trochę głębiej to dryf był prawie 3 knoty i pilker 250 gr latał jak Żyd po pustym sklepie. Dziś chyba już lepiej dorszyki biorą bo szyper przysłał mi zdjęcie fajnego upasionego DORSZA

A tak z ciekawości , to na jakiej grubej smyczy wisiał ? No i byle do niedzieli :D


Użytkownik alex62 edytował ten post 05 wrzesień 2014 - 17:38


#298 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 05 wrzesień 2014 - 17:39

0,18


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

#299 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 05 wrzesień 2014 - 17:45

No to faktycznie nieźle fruwał,a tak poza tym to coś wycholowałeś ?



#300 OFFLINE   slawito

slawito

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 595 postów
  • LokalizacjaGdynia
  • Imię:Sławek

Napisano 05 wrzesień 2014 - 18:49

tak , niecałe pół limitu czyli 3 szt, z czego jeszcze jedną wypuściłem :D