Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

SZWECJA 2013


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
328 odpowiedzi w tym temacie

#281 OFFLINE   barach3

barach3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Baraszko

Napisano 02 wrzesień 2013 - 12:31

Tak na oko, to jest sporo info. Poczytaj. Pierwszy z brzegu news:

http://fiskebroder.b...om-varmeln.html

 

Poczytaj? Tam jest wszystko po szwedzku. Nie znam tego języka i nici z przydatności linku, który podałeś.

 

Nadal czekam na pomoc.



#282 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 wrzesień 2013 - 12:34

A w jakim jezyku mają pisać o niewielkim jeziorze gdzieś w Środkowej Szwecji? Wrzuć w translatora google i czytaj. Wbrew pozorom da się z tego sporo zrozumieć. Raczej nie licz na zbyt wiele tekstów w innych jezykach. Poczytaj szwedzkie blogi, poczytaj fora...



#283 OFFLINE   pasikonik42

pasikonik42

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 10 wrzesień 2013 - 18:33

Witam
09.09 wróciłem z Värmeln, byłem na tym jeziorze pierwszy raz i wcale nie jest takie małe, w ciagu tygodnia jest nie do ogarniecia,ryby na kolana nie powalały jak na odległość 560 km od karlskrony, szczupłe cieżko było namówić do współpracy wszystko do 70 cm,pare ładnych okoni. Byliśmy w Sandviken blisko Edane.

#284 OFFLINE   radanet

radanet

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 11 wrzesień 2013 - 07:56

Mam pytanie czy ktoś był albo słyszała o jeziorze Nommen. Wybieram się tam za dwa tygodnie i miło by usłyszeć jakieś praktyczne rady.



#285 OFFLINE   karol_77

karol_77

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaOborniki Wlkp

Napisano 12 wrzesień 2013 - 13:53

Mam pytanie czy ktoś był albo słyszała o jeziorze Nommen. Wybieram się tam za dwa tygodnie i miło by usłyszeć jakieś praktyczne rady.

Bardzo ładne jezioro, podzielone na 3 lub 4 okręgi  więc na jednej licencji nie możesz łowić na całym jeziorze. Z drugiej strony przez tydzień ciężkko będzie całe opłynąć :) Byłem tam kilka sezonów temu w północno wschodniej części. Wiele wysepek więc można znaleźć dużo spokojnych miejscówek gdy będzie mocny wiatr. Sporo przyzwoitego szczupaczka, szukałem go głównie przy podwodnych skałach, które są niekiedy zalane na 10-50cm. Z tego powodu ostrożnie z szybkim pływaniem!!!  Jest też sandacz jednak siadały nam niewielkie sztuki. Bardzo miło wspominam tamte okolice z powodu ładnego pstrąga którego wytropiłem. Miał 62cm i nie złowiłem go w jeziorze ;)

Na szczupaki polecam slidery 10-12cm. Bardzo efektowne brania pod samą łodzią.



#286 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 wrzesień 2013 - 06:37

Krzychu, jak ty się z tym wszystkim do pontontonu pakujesz ? :blink:  :lol:

Wszystko kwestia treningu. Krzysiek po zajechaniu na miejsce docelowe wypływa po 30minutach i 45 sekundach mając rozłożony obóz i ponton. Oprócz tych wszystkich wędek wozi na pontonie podbierak do którego zmieściłby na upartego średniego halibuta:) A tak na serio to trening czyni mistrza. Ja na pierwszym wyjeździe rok temu nie ogarniałem chyba niczego. W tym roku poczyniłem w tej dziedzinie postępy z czego jestem wielce zadowolony. Mieliśmy dużo mniejszy ponton niż chłopaki i też woźiliśmy czasami po 3 w porywach  4 zestawy na głowę. Do tego pudła z przynętami żarcie GoPro na wysięgniku, kotwice gaśnice i kolega WhiteWillow na szpicy. Całość spakowana w dętce 3,3m kołysała się na falach dosyć sporej wysokości. Ale się dało. Taka fotka poglądowa.

9l6d.jpg

Uploaded with ImageShack.us



#287 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 wrzesień 2013 - 06:51

A z bliska mniej więcej tak :)

Załączony plik  ponton.JPG   170,31 KB   310 Ilość pobrań


  • Mariano Mariano lubi to

#288 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 13 wrzesień 2013 - 07:08

Łukasz, Krzysiek, jak wygląda akcja nocą? Pompon giba się na wodzie czy wyciągaliście na brzeg? Nie było obawy o obóz kiedy byliście na wodzie?



#289 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2536 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 wrzesień 2013 - 07:28

W nocy to my przeważnie łowiliśmy, poza tym nocy właściwie tam nie było :) Obawy o obóz też, stał obok uczęszczanego slipu, całe szczęście, że przez Finów i Szwedów :) Po skończonym łowieniu sprzątaliśmy graty z pontonu, który (z silnikiem na pawęży) czekał przywiązany sznurkiem do pomostu aż znowu zrobimy na nim bajzel :)



#290 OFFLINE   radanet

radanet

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 13 wrzesień 2013 - 07:48

Karol_77. Wysłałem do Ciebie jeszcze parę pytań na priva. Daj znać czy otrzymałeś?



#291 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 wrzesień 2013 - 10:24

Sławek dokładnie jak napisał Pumba. Po łowieniu graty szły do obozu bądź do auta. Zostawał ponton z silnikiem i przyznam się że czasem echem przykręconym do tej ławki. Stał sobie w normalnym porcie przy pomoście. Jak wypływaliśmy na wodę to cenne  rzeczy były w samochodzie. Z obozu można było zwinąć tylko namiot sprzęt biwakowy i paliwo. No ewentualnie samochód tfu tfu.


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 13 wrzesień 2013 - 10:24


#292 OFFLINE   barach3

barach3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Baraszko

Napisano 16 wrzesień 2013 - 10:24

Witam
09.09 wróciłem z Värmeln, byłem na tym jeziorze pierwszy raz i wcale nie jest takie małe, w ciagu tygodnia jest nie do ogarniecia,ryby na kolana nie powalały jak na odległość 560 km od karlskrony, szczupłe cieżko było namówić do współpracy wszystko do 70 cm,pare ładnych okoni. Byliśmy w Sandviken blisko Edane.

 

Pisałem na priv-a kilka pytań. Odpowiesz?

Pozdrawiam



#293 OFFLINE   pasikonik42

pasikonik42

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 17 wrzesień 2013 - 12:31


Pisałem na priv-a kilka pytań. Odpowiesz?
Pozdrawiam


Witam wieczorkiem poleci opisówka z varmeln
Pozdrawiam

#294 OFFLINE   barach3

barach3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Baraszko

Napisano 23 wrzesień 2013 - 19:43

Nie wiem, czy w tym temacie, ale popytam ;) Jaki sprzęt, przynęty, plećki, żyłki szykować na szwedzkie jezioro? Tam gdzie będę jest sandacz, szczupak, okoń.

#295 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 wrzesień 2013 - 06:52

Głębokie, płytkie, trolling, rzut, mucha? Bo jak nie sprecyzujesz to dostaniesz listę 40 kijów i 1000 przynęt...



#296 OFFLINE   barach3

barach3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Baraszko

Napisano 24 wrzesień 2013 - 12:29

Głębokie, płytkie, trolling, rzut, mucha? Bo jak nie sprecyzujesz to dostaniesz listę 40 kijów i 1000 przynęt...

 

Będę nad Värmeln. Łowię tylko z rzutu. Spinning.



#297 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 wrzesień 2013 - 12:35

Myślę, że na jesieni możesz zapomnieć o płytkim łowieniu. Jesienią będziesz szukał ryb raczej głęboko, zatem w grę wchodzą wahadłówki i gumy, raczej duże. Ja bardzo lubię duże Lunkery i bardzo duże blachy hand made.

Szkoda, że odpuszczasz trola, ciężko Ci będzie zlokaliować ryby...



#298 OFFLINE   barach3

barach3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Cezary
  • Nazwisko:Baraszko

Napisano 24 wrzesień 2013 - 12:49

Myślę, że na jesieni możesz zapomnieć o płytkim łowieniu. Jesienią będziesz szukał ryb raczej głęboko, zatem w grę wchodzą wahadłówki i gumy, raczej duże. Ja bardzo lubię duże Lunkery i bardzo duże blachy hand made.

Szkoda, że odpuszczasz trola, ciężko Ci będzie zlokaliować ryby...

Nie przepadam za "grubym" łowieniem, ale jak mus to mus :P

Jaki sprzęt szykować? Za każde info wielkie dzięki.



#299 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6189 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 24 wrzesień 2013 - 14:12

Jego mocarność zależy od głębokości, na jakich będziesz łowił, a nie od rozmiarów ryb. Jeżeli miałoby być odworotnie, to sprzętem w 100% wystarczającym na SE, wyłączając duże ryby łososiowate, są kije 15-17lb. Niestety, tu musisz miotnąć ciężką główką (np. 35, czy 50g) i sporą gumą. Długość kija będzie w dużej mierze zależała od preferencji łowiącego, ale jego moc będzie wynikową użytej przynęty. Ryby łowi się na głębokości sięgającej nieraz przedziału 15-25m. Oczywiście, bardzo dużo zależy od typu wody. Mój kolega wrócił kilka dni temu z okoniowania na głębokiej rynnówce; większość dużych ryb padła poniżej 18 metra. Szczupaków nie łowili prawie wcale, bo mieli problem z ich lokalizacją i dosięgnięciem, trocie i łososie tylko przypadkiem.

 

Jeżeli ja miałbym łowić jesienne szczupaki i sandacze z głębokiej wody z rzutu, to szedł bym w kierunku kijów w przedziale 200-230cm o mocy 20-25lb. Drugi kij, na płytszą wodę i lżejsze wabie - 15-17lb.

+ coś na okonie co operowałoby w przedziale 5-20g + guma.

 

Jeżeli chodzi o trolla, to wziąłbym kij 30-40lb do największych i najgłębiej chodzących przynęt oraz coś ze szkła w klasie MH, co ogarnie mi średnie przynęty szczupakowe i arsenał niewielkich przynęt na oringi. Jakbym nie musiał się bawić w ograniczenia sprzętowe to pod oringi wziąłbym kij w ulubionej klasie M - tj. 15lb, który ogarnia co najwyżej średnie DR-ki, ale za to bardzo fajnie się nim łowi z ręki.



#300 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 24 wrzesień 2013 - 20:06

... jak już wszystko zawiedzie ...szukaj rzeki.