Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na pstrągi - co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
496 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 31 grudzień 2018 - 23:12

Sam mam dylemat, z jednej strony główny poligon to duża rzeka pstrągowa, z drugiej lubię łowić na małych dopływach a dochodzi trzecia, paskudna - ograniczony budżet. A chciałbym po paru latach przerwy i utracie większości sprzętu wrócić do kropkowańców w nowym sezonie.

#122 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1462 postów

Napisano 01 styczeń 2019 - 00:18

Oj kolegi obawiam sie ze jedna wedka na pstragi to zbyt mało.Tez mam ten dylemat ale kierunek wmiare jasny.

#123 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 01 styczeń 2019 - 00:27

Pstrąg z rzeki pozamiata Cię z takim zestawem. Min 10 lb kijek chyba że łowisz same 30staki. Ale taki już powyżej 40 dych to kij musi mieć power aby zatrzymać go w razie przed zawadami.

Takie wpisy od doświadczonego wędkarza aż kolą w oczy... A niby czemu kij musi mieć minimum 10lb? W sezonie 2018 wyjąłem 2 ryby powyżej 50cm i kilka między 45, a 50cm na Kraaga 705-2N (5lb). Można? Można. Tak jak już napisano, wszystko zależy od charakterystyki wody, wielkości ryb i preferencji wędkarza. Spróbuj podać lekkiego 2-2,5g jiga na kiju minimum 10lb... ;)

Mam wody, gdzie mogę łowić na kije 4, max 6lb, bo wiem, ze dużych ryb (40+) nie ma się co spodziewać, a jeśli już to woda otwarta, łowi się ze środka płytkiej rzeczki, bez zaczepów, zwalisk, drzew. Są inne odcinki, gdzie lowie krótkim kijem 8lb i żyłka 0.22, bo są tam duże ryby, dużo powalonych drzew i zawad, gdzie ryby trzeba trzymać krótko. Uwierz mi, 8lb kij spokojnie daje radę.

Tak wiec dobierajmy kij pod konkretna wodę i ryby, a nie powielajmy mitów o tym, ze „minimum 10lb, bo pstrąg pozamiata”.

Użytkownik Żbiku edytował ten post 01 styczeń 2019 - 00:32


#124 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 01 styczeń 2019 - 11:41

Kij ma miec zapas i ch...
  • Artech i tibhar lubią to

#125 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 01 styczeń 2019 - 12:31

Takie wpisy od doświadczonego wędkarza aż kolą w oczy... A niby czemu kij musi mieć minimum 10lb? W sezonie 2018 wyjąłem 2 ryby powyżej 50cm i kilka między 45, a 50cm na Kraaga 705-2N (5lb). Można? Można. Tak jak już napisano, wszystko zależy od charakterystyki wody, wielkości ryb i preferencji wędkarza. Spróbuj podać lekkiego 2-2,5g jiga na kiju minimum 10lb... ;)

Mam wody, gdzie mogę łowić na kije 4, max 6lb, bo wiem, ze dużych ryb (40+) nie ma się co spodziewać, a jeśli już to woda otwarta, łowi się ze środka płytkiej rzeczki, bez zaczepów, zwalisk, drzew. Są inne odcinki, gdzie lowie krótkim kijem 8lb i żyłka 0.22, bo są tam duże ryby, dużo powalonych drzew i zawad, gdzie ryby trzeba trzymać krótko. Uwierz mi, 8lb kij spokojnie daje radę.

Tak wiec dobierajmy kij pod konkretna wodę i ryby, a nie powielajmy mitów o tym, ze „minimum 10lb, bo pstrąg pozamiata”.

Napisałem ogólnikowo.Pisząc od razu o zawadach  miałem na myśli taką rzekę i takie warunki.Gdzie kijek musi mieć jakiś power aby utrzymać rybę.Co nie zmienia faktu iż zgadzam się z tobą w 100%



#126 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 01 styczeń 2019 - 12:36

Regułą na rybach jest, że reguł nie ma ;) .

Jest komfort, wygoda posługiwania się, panujące trendy i mody, ale......... Doświadczenie mnie uczy, że to dodatki, do obranego celu. 

Pstrągi łowiłem i wędziskami, o mocy 17lb ( Lamiglas MTS) i 8lb (Finnetail MC), w różnych długościach.  Od 213 cm,  po 290 cm.
Łowiłem pstrągi 50+cm w miejscach, w których moim zdaniem nie miały ani prawa, ani możliwości bytowania.
A jednak tam były i żerowały.
Uśredniając, zebrane doświadczenia, za najwygodniejsze z poznanych, czyt. najbardziej poręczne, w warunkach najczęściej odwiedzanych łowisk, uznałem wędzisko Blue Rapid 2,52 m, o mocy 10lb i cw. do 14g. 
Oczywiście, były miejsca rodzaje przynęt, przy których lepsze były krótsze, lub dłuższe, mocniejsze, lub delikatniejsze ale ten kijek oraz bliźniaczy BR, o mocy 12lb i cw 18g, są dla mnie, od dłuższego czasu, wyznacznikiem klasyka, na grubszego pstrąga.
I tylko takich Wam życzę w nowym sezonie :)

Użytkownik popper edytował ten post 01 styczeń 2019 - 12:40


#127 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 03 styczeń 2019 - 00:33

Moje pierwsze starcie z pstrągami - 3 wypady w minionym roku i chyba dwie ryby i jeden spad..odbyłem z kijkiem 2.10 / 2-12g...i dało radę zatrzymać rybę bez wielkich trudów.

 

To była mała rzeczka, ryby jeszcze nie były w pełni sił...także nie wziąłem tego pierwszego doświadczenia za pewnik... ;) Przeważnie ryby tam są 30-35 cm...sporadycznie coś bliżej 40 cm. Nie ma jakiegoś strasznego nurtu, uciągu.

Na owej rzeczce najbardziej chodzą obrotkówki "1"...czasem jakiś gumiś ok. 6cm na główce 3-4g.

Dosyć ciasno, krzaczasto...2.10 wydaje się być optymalną długością...natomiast nad mocą i konkretnym modelem pomyślę. Dobrze wiedzieć, że "Trout Area" to jednak tylko na stawy... ;)



#128 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 03 styczeń 2019 - 09:15

"Trout area" Shimano. Machałem tym i łowiłem na Piasecznie. Na tamte warunki całkiem sensowny wybór. Dużej ryby nie zatrzymasz, ale na Piasecznie lub stawie pstrągowym jak sobie popłynie 20 czy 30 m to się nic nie stanie. Na dzikiej wodzie dałbym sobie z nim spokój, chyba że chcesz łowić na "sanowych płaniach".

Na spinningowe pstrągi używam 2 wędek. Podstawowa to Phenix FX793-2 4-10 lbs, cw. 4-14g. Obsługuje jigi na główkach 2-3 g, ale nie ma też problemu by łowić nim woblerem 7-8 cm. Sparowany jest z Rarenium 2500 i żyłką 0,25 mm. 60+ na niego złowiłem. Kilka mniejszych też.

Drugi kij jest na warunki specjalne czyli początek sezonu, nawisy lodowe, rozlana wysoka woda na łąkach. Wtedy używam swojej "boleniówki" Phenix TRX965-2 6-12 lbs, cw. 7-25g też z tym samym kołowrotkiem i żyłką. Łowię nim na woblery 7-9 cm. Da radę każdemu pstrągowi żyjącemu w naszym kraju. Łowię nim bo jest mi potrzebna jego długość, a specjalnie nie będę kupował wędki by łowić nią 5-10 razy w roku.

PS. Spróbuj łowić na muchę. To inna bajka  :) .


Użytkownik Mysha edytował ten post 03 styczeń 2019 - 09:47

  • tlok, Gadget i woblery L.E. lubią to

#129 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 03 styczeń 2019 - 10:31

mój pstrągowy jak i kleniowo-jaziowy kij to karabelka fx803-2 idealny jest, drugi to bastson sp781-2 .


  • Mysha lubi to

#130 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 04 styczeń 2019 - 22:43

.....................Podstawowa to Phenix FX793-2 4-10 lbs, cw. 4-14g. Obsługuje jigi na główkach 2-3 g, ale nie ma też problemu by łowić nim woblerem 7-8 cm. ...................

Miałem. Świetny kijek :good:



#131 OFFLINE   tymof

tymof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 236 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bogdan

Napisano 05 styczeń 2019 - 20:53

Tak 793-2 to jest ti

#132 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 06 styczeń 2019 - 11:50

mój pstrągowy jak i kleniowo-jaziowy kij to karabelka fx803-2 idealny jest, drugi to bastson sp781-2 .


Karabelka posiadam potwierdzam polecam!

#133 OFFLINE   kebap

kebap

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzesiek

Napisano 24 styczeń 2019 - 23:15

Według mnie żaden pstrąg nie połamie kija 6lb, nawet na krótkim dyszlu i taka moc wędki jest zupełnie wystarczająca do dużych pstrągów. Z reguły kije o takiej mocy są miękkie i nie pociągną komfortowo woblerka o długości 6cm w rwącym nurcie. Ograniczenia w zastosowaniu kijów 5lb, 6lb, 8lb wynikają głównie z tego, że nie obsłużą energicznie przynęt nawet lekkich ale stawiających opór w wodzie. Dlatego do takich zastosowań większość wybiera kije 10-12lb. A 12lb to wystarczająca moc by łowić duże Steelheady w rwącym nurcie metodą Bobber- down ;). Tak wiec ja na pstrągi mam wędki o mocy: 6lb, 8lb, 10lb i casta 12lb. :D . Pozdrawiam.

 

.


  • Kuballa44 lubi to

#134 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 styczeń 2019 - 10:14

  Załączony plik  20181002_131526.jpg   115,86 KB   23 Ilość pobrań

Jedna z moich ulubionych rzeczek

 

Jesteś pewien, że czułbyś się komfortowo mając tam letniego 2 kilowca na dyszlu 6lb? :-)



#135 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 25 styczeń 2019 - 10:30

Piękna rzeczka, ale jak tam zarzucić i prowadzić przynętę... :huh:


Użytkownik Alexspin edytował ten post 25 styczeń 2019 - 10:30

  • smokwelski lubi to

#136 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 25 styczeń 2019 - 10:40

  attachicon.gif 20181002_131526.jpg

Jedna z moich ulubionych rzeczek

 

Jesteś pewien, że czułbyś się komfortowo mając tam letniego 2 kilowca na dyszlu 6lb? :-)

 

Słuszna uwaga. Na czystej wodzie to może się udać i na witce brzozowej. O wymęczeniu ryby nie wspomnę.  :(  


Użytkownik Delbanka edytował ten post 25 styczeń 2019 - 10:40

  • popper i smokwelski lubią to

#137 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 styczeń 2019 - 10:43

Da się, zaufaj mi. Najlepiej sprawdza się podbijana kilkucentymetrowa guma na główce 2,5 g. Dobra żyłka 0,22. Łowię najczęściej Batsonem IP964F (2,4 m, 7-21 g), młynek 4000. Przy holu trzeba wykazywać się pewnym zdecydowaniem...
  • Alexspin lubi to

#138 OFFLINE   yffea

yffea

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 530 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:06

Ja na Dunajec jako podstawowy kij używam 12lb Tsuri. Często łowię tam z daleka, z głębokich szybkich rynien. Potrzebuję mocy w zacięcu i pierwszych fazach holu. Tylko kiedy idę łowić na szybką płytką wodę zmienam na 6 lb.



#139 OFFLINE   Delbanka

Delbanka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 770 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Artur

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:33

Da się, zaufaj mi. Najlepiej sprawdza się podbijana kilkucentymetrowa guma na główce 2,5 g. Dobra żyłka 0,22. Łowię najczęściej Batsonem IP964F (2,4 m, 7-21 g), młynek 4000. Przy holu trzeba wykazywać się pewnym zdecydowaniem...

Pełna zgoda kolego, na takim akwenie jak Twój i przy tym sprzęcie jak najbardziej. Też łowię podobnie (sprzęt). Dlatego nie generalizujmy, że 6 lb starczy. Na czystej wodzie da radę ale na zwałkach najczęśniej niekoniecznie. Wędkujemy nie męczymy.  :) 


  • smokwelski lubi to

#140 OFFLINE   kebap

kebap

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzesiek

Napisano 25 styczeń 2019 - 11:55

Załączony plik  g.loomis i Lamiglas.jpg   96,29 KB   23 Ilość pobrań.
Te dwa konkretnie modele dadzą radę każdemu pstrągowi.
Mają tylko taką przypadłość, że potrafią się mocno wygiąć podczas holu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych