Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
BLANKI

Blanki Phenix

blank phenix

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
658 odpowiedzi w tym temacie

#421 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2016 - 20:35

BLANK Suzuki Japan RXF-8LB-762 czy Pheniks Karabela FX 793-2

 

Witam. Poszukuje  ciętego ,szybkiego blanku o cienkiej średnicy  ( c.w. 3-18, 3-16gr) ale  sporej mocy w dolniku .. I wpadły mi te 2 blanki w oko ... Ponoć ten suzuki to jest kozak , ale o karabeli jest sporo na forum i to sporo dobrego ... Nie widziałem tych blanków i nie mam jak porównać.. Kij jaki będę tworzył to uniwersał pod ( większy pstrąg, duży okoń , sandacz na lekko) Stała szpulka ... Rożnica cenowa wygląda  tak : karabela około 600 zł a  suzuki  800zł... Sorry za błąd w tytule .. oczywiście chodzi o Phenix...


Użytkownik Del Toro edytował ten post 10 styczeń 2018 - 17:38


#422 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 01 marzec 2016 - 21:05

Moim zdaniem Suzuki 8LB będzie za mocny a karableka 793 ... hmm... zastanawiam się czy nie będzie za słaba do tego co wymieniłeś. Weź ew. po uwagę model mocniejszy 794. Była na giełdzie dzisiaj...za 770 pln!


  • pfk666 lubi to

#423 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 01 marzec 2016 - 21:18

Moim zdaniem Suzuki 8LB będzie za mocny a karableka 793 ... hmm... zastanawiam się czy nie będzie za słaba do tego co wymieniłeś. Weź ew. po uwagę model mocniejszy 794. Była na giełdzie dzisiaj...za 770 pln!

Miałem obydwa modele.

Ten lżejszy, wydaje się być stosunkowo delikatną konstrukcją, jednak pstrągi w rozmiarze 45+ nie stanowiły dla niego większego problemu.

Stosunkowo (modne słowo) "spolegliwa" szczytówka z mocniejszym dolnikiem.

Sandaczy nim nie łowiłem. Na okonie, przy główce 4-7g, z 5cm Mannsem bezproblemowo.

 

Ten mocniejszy, można przypuszczać, że niewielka różnica.

Zmyłka.

Ten już mam moc. 

Nie zawahałbym się zabrać go ani na sadacze ani na szczupaki przy przynętach o masie do ok. 24g.

Jeżeli te pstrągi mają mieć 55+cm w standardzie, to OK.  

Okonie odpadają moim zdaniem.  Może jako przyłów ale celowo nim łowić, to pomyłka.


Użytkownik popper edytował ten post 01 marzec 2016 - 21:20

  • pawel1976 lubi to

#424 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 01 marzec 2016 - 21:20

Pytam na poważnie, dlaczego istotna jest "cienka średnica" blanku, chodzi o względy wizualne ?

#425 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 01 marzec 2016 - 22:02

Poprawil by ktos to 'Pfeniks Karasbela' bo w oczy bardzo kole  :lol:  :lol:  :lol:

 

#426 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 712 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 02 marzec 2016 - 08:40

Siema siema, mam uzbrojonego fx793-2, jak na razie spełnia wszystkie swoje zastosowania. Przy dobrej pogodzie na 1g główce i małej gumce fajnie widać opad a brania okonka czuć świetnie. Moje pstrągowe pudełko ogarnia bez problemu od małych gumek po Minnow 7s kończąc choć w tym wypadku pod silniejszy uciąg wody już słabo. Jeśli chodzi o sandaczyki to również daje rade, guma 4" +max12g główka i ryby na 3-5m wodzie zacinam na pełnym zasięgu wyrzutu, ale ryby takie "nasze polskie" do 50cm. Na DS często go trochę przeciążam ale też jest OK :)

Będę niedługo w Giżycku to mogę go zabrać to sobie pomacasz. Pozdro


Użytkownik Gadget edytował ten post 02 marzec 2016 - 08:41


#427 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 02 marzec 2016 - 09:20

Tak to jest z uniwersałami... ja również chciałem taki mieć, dlatego kupiłem 793.

Kijek piękny ale nie pod DUŻEGO pstrąga (moim zdaniem granica to 45cm może 50... ale ciężko by było go już zatrzymać) - na okonia bajka. Sandacza nim nie łowiłem...

 

Waldek @popper - trochę moim zdaniem przesadziłeś z mocą 794... aczkolwiek na okonie rzeczywiście będzie trochę za mocny. Pstrągi - pełen przekrój, sandacza również się nie przestraszy...

 

Wędki na obydwóch blankach posiadam...

Jeśli będzie to pomocne to wstawię fotki pod jednakowym obciążeniem tych obydwu karabelek.



#428 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 02 marzec 2016 - 12:32

A, czy twierdziłem, że się nie da? Od lat chodzę na kropki z BR, o analogicznym c.w i mocy. BR jednak nieco głębiej pracujący, z powodu długości ☺

#429 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 02 marzec 2016 - 17:59

Pytam na poważnie, dlaczego istotna jest "cienka średnica" blanku, chodzi o względy wizualne ?

 

Pytam na poważnie, dlaczego istotna jest "cienka średnica" blanku, chodzi o względy wizualne ?

Lubię cienkie blanki ... lepiej wyglądają  wizualnie...

 

 

Poprawil by ktos to 'Pfeniks Karasbela' bo w oczy bardzo kole  :lol:  :lol:  :lol:

 

 

Też proszę o poprawkę :)

 

 

Rozmawiałem ze sprzedawcą i  twierdził niby że suzuki lepiej mi się przyda pod wyżej wymienione technikę połowu ... Ma większą moc coś około 12lb a phenix coś w granicach 10lb ... Z tego co się też dowiedziałem to suzuki ma akcje paraboliczną , a Phenix typowo szczytowa ... Myślę że pod pstraga i dużego okonia to parabela chyba lepiej się sprawdzi ... Pstrągi raczej rzadkie ale duże ... W tamtym roku przez kiepski kij zeszły mi 2 naprawdę duże ..Nie chcę też typowego kija pod kropki bo chodzę na nie rzadko ( brak typowej rzeki pstrągowej pod bokiem, porastanie latem rzeki )..Stąd też taki uniwersał , złoty środek żeby służył a nie tylko leżał .. tym bardziej że ten kij z uzbrojeniem to około 1500zł.. Gotowego np z rynku wtórnego  oczywiście nie chcę bo będę budował sam ...


  • Apioo lubi to

#430 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 909 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 02 marzec 2016 - 19:02

może spróbuj po prostu suzuki 6 lbs? powinien być akurat...



#431 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 449 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 02 marzec 2016 - 22:10

Tak to jest z uniwersałami... ja również chciałem taki mieć, dlatego kupiłem 793.

Kijek piękny ale nie pod DUŻEGO pstrąga (moim zdaniem granica to 45cm może 50... ale ciężko by było go już zatrzymać) - na okonia bajka. Sandacza nim nie łowiłem...

 

Też używam FX793 i 794. Moim zdaniem spokojnie można wyjąć pstrągi powyżej 45cm używając 793. Złowiłem trochę pstrągów pod 50cm (47-49cm) i żaden hol nie trwał dłużej niż 30sek. Oczywiście, jeżeli jest szansa na takiego 60+ i miejsce pełne "zwałek", to tego blanku bym nie polecił...

 

Odnośnie blanku 793, to miałem problem z zacinaniem brań na większe woblery (6-7cm), szczególnie  gdy były prowadzone pod nurt. Dla mnie trochę za mało "mięsa" w środkowej części blanku.


  • popper lubi to

#432 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 02 marzec 2016 - 22:20

Też używam FX793 i 794. Moim zdaniem spokojnie można wyjąć pstrągi powyżej 45cm używając 793. Złowiłem trochę pstrągów pod 50cm (47-49cm) i żaden hol nie trwał dłużej niż 30sek. Oczywiście, jeżeli jest szansa na takiego 60+ i miejsce pełne "zwałek", to tego blanku bym nie polecił...

 

Odnośnie blanku 793, to miałem problem z zacinaniem brań na większe woblery (6-7cm), szczególnie  gdy były prowadzone pod nurt. Dla mnie trochę za mało "mięsa" w środkowej części blanku.

 

Być może wciąż nie doceniam 793 :) Póki co - jak mam wodę gdzie ryba nie ma za dużo miejsca do pływania to zabieram 794. Jak ma - to 793 jest przyjemniejszy. Mowa o pstrągu. Aha -  łowię nawet na większe woblery i ani w jednym ani drugim przypadku nie mam problemów z zacięciem ryby... ? Może masz kiepskie kotwice?

 

Kolego @darkonis te karabelki na pewno nie mają szczytowej akcji....



#433 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2329 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 02 marzec 2016 - 22:23

 

Poprawil by ktos to 'Pfeniks Karasbela' bo w oczy bardzo kole  :lol:  :lol:  :lol:

 

 

Ja przepraszam, że off top :)

Jest lepiej, ale ciągle jakby nie trafnie  :D  

Pheniks Karabela
  • Del Toro i Bander lubią to

#434 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 02 marzec 2016 - 22:23

 

Ja przepraszam, że off top :)

Jest lepiej, ale ciągle jakby nie trafnie  :D  

Pheniks Karabela

 

 

Do trzech razy sztuka :D


  • Dano. i Bander lubią to

#435 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 02 marzec 2016 - 22:26

 

Ja przepraszam, że off top :)

Jest lepiej, ale ciągle jakby nie trafnie  :D  

Pheniks Karabela

 

 

Mnie już się oczy przyzwyczaiły ;)


  • Dano. lubi to

#436 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 449 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 02 marzec 2016 - 23:54

... Może masz kiepskie kotwice?

 

 

Kiepski refleks  :lol:

 

Zwróciłem uwagę na wszystkie aspekty: kotwice powymieniane gdzie trzeba było lub naostrzone, używam grubszej żyłki (0,23-0,25mm) i skuteczność się poprawiła. Choć przyznaje, że na 794 nie miałem nigdy tych problemów.

 

Wracając do tematu - nie wyobrażam sobie sandaczy na 793. Zresztą 794, też ma "ugięcie takie nie sandaczowe". Jeśli blank miałby być z Phenix-a to chyba coś w stylu UMBX-S700L, MXS72L lub SP-722-L, z tym, że dolna granica wagi  obsługiwanych przynęt była by wyższa.



#437 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 03 marzec 2016 - 00:46

1g+mała gumka (czyli około 2g) i fajnie pokazuje opad, a na 5m daje radę 12g+guma 4" (czyli coś pod 20g) - Konstruktor powinien Nobla dostać :)


  • Jozi i Paavo lubią to

#438 OFFLINE   darkonis

darkonis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Darek

Napisano 05 marzec 2016 - 20:24

No dobra , a ten wyżej wymieniony  blank suzuki ktoś posiada?...Karabela niby ma typowo szczytową akcję  , a suzuki jest szybki ale pod obciążeniem przechodzi w płynne ugięcie na całości no i jest silniejszym kijem ... To lepszy szczytowy czy paraboliczny ( jeżeli chodzi o hol)?...Na pstrągach nie znam się za bardzo jeżeli chodzi o kij , wiem tylko że na np. 6 brań 5 mi się wypięło na byle jakim kiju...



#439 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 marzec 2016 - 12:01

TX-684MH-C

 

 

Ma ktoś blank/kij w generacji z tip 2,0mm /butt 12,24mm ?

 

ostatni raz jak patrzyłem, a nawet mierzyłem miał 1,7 (1,68mm) w szczycie



#440 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 24 marzec 2016 - 14:41

Mam ten patyk jakies 3 lata. Niestety nie mam pojęcia z której generacji jest, musiałbym zmierzyć srednice tipa (wieczorem moge pomierzyć).





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blanki, blank, phenix