Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sum 2007


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
339 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 11 lipiec 2007 - 18:01

Nie zauważyłem aby był wątek o tegorocznych sumach . To duże niedopatrzenie. Nawet jak będzie mało rozwojowy, to niech uświadamia jak bardzo ten gatunek dostał w ość w naszych wodach.

#2 OFFLINE   -YAN-

-YAN-

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • LokalizacjaPruszków

Napisano 11 lipiec 2007 - 18:17

Jednemu się udało ocaleć.30 czerwca na ZZ jeden gościu zaciął z łódki takiego w przedziale 30-40 kg.Walczył z nim jakiś czas i miał dużo kibiców.W trakcie holu wywiązała się dyskusja z kibicami żeby odciął bo jeszcze jest pod ochroną.Szczęśliwy wędkarz zadzwonił w trakcie holu/miał na łodzi pomocnika/do policji wodnej z pytanie czy faktycznie jest ochronka dla suma.W odpowiedzi usłyszał że jest więc nie pozostało mu nic innego jak go odciąć i tak zrobił.Za chwilę policjanci oddzwonili do niego że jest to dzień liczony jako świąteczny i może go wyholować .Na szczęście była to już herbatka po obiedzie.
Jans

#3 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 11 lipiec 2007 - 18:27

Teraz tylko brakuje aby facet zaskarżył policję za straty moralne i finasowe :lol:

#4 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 11 lipiec 2007 - 22:00

Na Wiśle padły 60, 25, 11 i 7kg. Tyle co słyszałem z wiarygodnego źródła.

#5 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 11 lipiec 2007 - 22:24

@Wujek masz wieści z Płocka, bo cyfry jakoś podobne :lol:
14,23,40 i 62. Niestety wszystkie do skupu :angry:

#6 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1178 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 11 lipiec 2007 - 22:26

Janek, ile trzeba zapłacić za dokładniejsze informacje o tych połowach? :mellow:

#7 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 11 lipiec 2007 - 22:54

Maciek, o 60 nie chcieli powiedzieć nawet koledze gdzie padła, ale widział zdjęcia. Wyjeli go spece, hol trwał ok 25min.

#8 OFFLINE   Pike_

Pike_

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 115 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 12 lipiec 2007 - 02:44

Ja 25. czerwca polowałem na szczupaki i sandacze. Zmierzchało się, gdy wziął ponadmetrowy sum - szczerze mówiąc liczyłem się z sumem, bo w tym miejscu już jeden wziął mi w kwietniu na białe robaki. Ucieszyłem się, obfotografowałem go i wypuściłem, a po kilku dniach dwóch dżentelmenów rzuciło żywce, rozpiło litra i po pijanemu wywlokło jakiegoś ponadmetrowca, którego oczywiście zabrali do domu. Tak słyszałem. To mógł być mój, bo w tym akwenie nie roi się od sumów. Chciałem go złowić, gdy będzie dwa razy większy, a tu masz ci.

#9 OFFLINE   kwasik

kwasik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 746 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 12 lipiec 2007 - 10:00

30 czerwca w tym roku nie wolno było łowić sumów (oprócz Odry).
To nie jest dzień ustawowo wolny od pracy.
Co innego 1 stycznia 2008.
;)
pozdr

#10 OFFLINE   Korsarz

Korsarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 115 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 lipiec 2007 - 11:27

Stefan miał w tym roku 2 razy tego samego suma na kiju w ciągu 30 min. Raz rozgięły się kotwice w jaziowym woblerku, 2 raz wypiął się przy podbieraniu. Około 120 cm. Byłem na sąsiedniej główce, więc moje zeznanie tylko z relacji. Co warte podkreślenia, Stefan tak umiejętnie holował wąsaczka, że nie zorientowali się stojący 40 m od Niego młodociani grunciarze. I dobrze, niech maluch rośnie:)

#11 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 12 lipiec 2007 - 13:14

Jedem około metrowy sum złowiony na kilka dni przed końcem okresu ochronnego. Wziął na 7 cm kopyto Mansa podane z opadu.

#12 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 12 lipiec 2007 - 13:18

Nie zauważyłem aby był wątek o tegorocznych sumach . To duże niedopatrzenie. Nawet jak będzie mało rozwojowy, to niech uświadamia jak bardzo ten gatunek dostał w ość w naszych wodach.


A u nas (Wisła w Krakowie), sumów zatrzęsienie. Takie po 30-50cm na feeder'a, to jeden za drugim, jak leszcze :mellow: Oby tylko nie wykłuli i zdążyły podrosnąć.

Jeżeli chodzi o casting, to nie dalej jak wczoraj ochrzciłem wędkę metrowym sumkiem :D


#13 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 12 lipiec 2007 - 13:35

Wiele razy słyszałem o masowych połowach małych sumów na gruntówki ale nigdy się to nie przełożyło na wzrost populacji dorosłych osobników. Sumów coraz mniej i jest to niestety niezachwiana tendencja. Brak zgłoszeń w tym wątku żywym dowodem. U mnie też słyszałem o tym co to nie złowili. Prawda jest taka, że wszystkie połowy miały większy lub mniejszy związek z tarłem. Im dalej od tarł tym ciszej się robi w temacie.

#14 OFFLINE   Pike_

Pike_

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 115 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 12 lipiec 2007 - 17:49

Powinniście połowić w okolicach Łodzi. Tu - to smutny żart - szczupak ma wymiar ochronny w okolicach 30cm, sum niewiele większy... Ja jestem spokojny człowiek, przed każdym wyjazdem na ryby przysięgam sobie, że w nic się nie wdam, ale co parę dni przybiega (akurat do mnie... szlag by ich trafił) jakiś młody wędkarz ze skargą, że kilku łowi na takich małych stawikach obok głównych - gdzie jest zakaz, bo to miejsca dla narybku - więc użeram się z nimi, otwieram plecaki, wyciągam szczupaczki, wrzucam do wody je, a zdażyło mi się i wędki... Zrozumie, kto mieszka tutaj, i kto ma gdzieś podręczniki asertywności. Pozdrawiam

#15 OFFLINE   Pike_

Pike_

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 115 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 13 lipiec 2007 - 18:59

Nie wiem, jak się kasuje cały post, a był bez sensu - trochę nie doczytałem - proszę więc o usunięcie.

#16 OFFLINE   klubklen

klubklen

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 85 postów

Napisano 13 lipiec 2007 - 19:09

U mnie nad odra (okolice m. MILSKO) zlowiono juz kilka ryb ponad 1,5m ale to prawie wszystkie jeszcze w okresie ochronnym wiec chyba sie nielicza.... :lol:

Chcialem opowiedziec o ciekawym zjawisku bo umnie jest az zatrzesienie sumkow takich do 40cm, raz nawet jak lowilem z kuzynem noca na gruntowki to jak poswiecialo sie latarka na kamienie przy glowce to mozna bylo zobaczyc sumki takie okolo 20cm ktore natychmioast zmykaly z swiatla latarki (sporo ich tam bylo)....

MOim zdaniem powinno chyba sie karac tych ktorzy lowia nocami na gruntowki i zakladaja za przynete tylko rasowke lub dwie, bo juz sam raz przekonalem sie i uslyszalem ile to mozna tych wasatych zlowic przez noc... :(

Ja juz nigdy chyba niezalorze rasowki na gruntowke bo niechce mi sie meczyc z kijanka ktora bardzo gleboko lykla przynete, tubylcy umnie juz wyniuchali jak jest i nastawiaja sie celowo na takie rybki i nawet maja czelnosc opowiadac jak to zlowili kolo dziesietu sumow ktore razem wazyly okolo 1kg i jak dobrze smakowaly... :angry:

Ciekawia mnie przyczyny tego zjawiska ze jest bardzo duzo malych sumkow a jesli chodzi o konkretna rybe to rzadko kto ma branie???

chyba ilosc drobnicy powinna swiadczyc o ilosci tez duzych ryb??

ale najwidoczniej tak nie jest :wacko:

#17 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 13 lipiec 2007 - 19:13

Pike, jeśli dobrze zrozumiałem to ten cytowany fragment nie dotyczy Ciebie. To wyjaśnienie do opisanej historii na ZZ. Tak w ogóle to słowo „połów” w przepisach należy rozumieć jako łowienie i zabieranie ryb. Nie można zakazać samego łowienia, bo było by to niewykonalne. Nikt nie może zmusić holującego rybę, której zachowanie wskazuje na rybę w okresie ochronnym, do odcięcia linki. Zgodnie z przepisami rybę należy wypuścić. Trudno sugerować jak najlepiej się zachować, bo nikt nie wie gdzie utkwiła kotwiczka. Jeśli np. w przełyku to lepiej ją wyholować i usunąć żelastwo. Sum akurat da sobie radę bo jak nie będzie w stanie dogonić ryby to się posili czymkolwiek.

#18 OFFLINE   Pike_

Pike_

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 115 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 13 lipiec 2007 - 19:29

J/w :D

#19 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 13 lipiec 2007 - 21:20

na warcie też zatrzęsienie sumików do 40 cm ale tubylcy walą je na kurze wątróbki i do siatki :(
w zeszlym tygodniu przy jegomośćiu złowiłem 2 szczupaczki takie po 35 centów po pierwszym gość stwierdził,żebym więcej takich ryb nie wyrzucał bo on je bierze do kota :blush::lol:
po drugim wypuszczonym obok niego zwinął wędki i poszedł 50 m dalej :mellow:
ale to nie koniec historii za 15 min przyszedł i mówi ,że to dobre miejsce bo wczoraj wieczorem złowił tu dwie piećdziesiątki :( ja myślałem ,że szczupłe ale nie to były sumy :huh: :wacko: niewytrzymałem i mówie temu tukowi ,że sumy 50 cm to nie są wymiarowe ale ów mistrzunio stwierdził,iż na wędke się nie kółusuje i można brać takie duże ryby. :wacko:

Ręęęce opadają

#20 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 13 lipiec 2007 - 21:40

Jak występuje gdzieś zatrzęsienie małych sumików, to z reguły są to ryby zarybieniowe. Tak jak wspomniał @Robert: nie przekłada się to na wzrost populacji dorosłych osobników.
Ale, to rozważania na inny wątek.