Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nasze łodzie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3318 odpowiedzi w tym temacie

#3121 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 861 postów

Napisano 05 październik 2022 - 09:07

To masz na myśli? 

 

https://allegro.pl/o...0szt-4997181505

Może się nada ale bardziej myślałem o takiej gumie jak są montowane przy sterociągach i wychodzą z łodzi



#3122 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 861 postów

Napisano 05 październik 2022 - 09:07

Ja robiłem z zaślepki gumowej do rury kanalizacyjnej.

Jak możesz podeślij fotkę ::) dziękuję



#3123 OFFLINE   Og2

Og2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Olek

Napisano 05 październik 2022 - 10:04

Czterocylindrowa Yamaha 995cm na wtrysku to inna kolej rzeczy, pewnie że się da. Można wgrać oryginalny soft od 60 i ogień, oryginał 70 to inna spodzina. Jaki to dokładnie symbol silnika bo na Polskę chyba nie wychodziły czterdziestki czterocylindrowe.A może to motor z Włoch to prawdopodobnie wystarczy zdemontować zaślepkę, daj nr sterownika.

Robię rozpoznanie przed zakupem, jak oglądam na olx to właśnie 40 konne silniki są często w wersjach 3 lub 4 cylindrowych dlatego pytałem czy te większe się da przerobić bo mniejsze to wiadomo że mało opłacalne. Które firmy jeszcze miały w ofercie 4 cylindrowe, litrowe 40stki? Suzuki? Chodzi mi tylko o silniki na wtrysku. Koszt takiej przeróbki to głównie zrobienie mapy czy jeszcze coś? 



#3124 OFFLINE   Faja

Faja

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 05 październik 2022 - 10:16

Suzuki, Honda 3cylindry 1000cc, różnie jest zależy skąd pochodzi itp można sprawdzić  np w Hondzie 40 3 cylindrowej wystarczyło wyjęcie zaślepki.



#3125 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 916 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 05 październik 2022 - 10:20

Mercuryto zmiana mapy plus wyjęcie zwężki z dolotu powietrza jak dobrze pamietam. No i wiadomo ze śruba.

#3126 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 05 październik 2022 - 10:40



np w Hondzie 40 3 cylindrowej wystarczyło wyjęcie zaślepki.

To ciekawe - bo jak ja sprawdzałem ze cztery lata temu, to była zwężka w korpusie przepustnicy i trzeba by ją było wymieniać, bez pewności dalszych niespodzianek. A to spory koszt. Ale może w międzyczasie się coś zmieniło...



Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#3127 OFFLINE   Faja

Faja

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 05 październik 2022 - 11:10

Nie było żadnej zwężki na korpusie w moich wersjach 8 lat temu i trzy lata temu, serwis potwierdził i odpłatnie to samo robi.



#3128 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 05 październik 2022 - 11:56

@didiunik

Może o to Ci chodzi? Przepust gumowy,stosuje ,jest ok.
https://fox-boats-sh.../Pozostale/50/2

Użytkownik kogut edytował ten post 05 październik 2022 - 11:58


#3129 OFFLINE   Bielun22

Bielun22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 05 październik 2022 - 13:04

Może się nada ale bardziej myślałem o takiej gumie jak są montowane przy sterociągach i wychodzą z łodzi

Na alliexpress zamawialem1118f4792db5fddce99aaa10ec72804f.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#3130 OFFLINE   Bielun22

Bielun22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów

Napisano 05 październik 2022 - 13:05

Tak to wygląda po montazuc37efd7dd998b408a516ee17ac786036.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#3131 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 861 postów

Napisano 05 październik 2022 - 13:36

Dzięki @kogut, @Bielun22 - dokładnie o to.

 

Super



#3132 OFFLINE   Faja

Faja

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 05 październik 2022 - 18:32

 Po szafce się akurat przewracała osłona przegubu powinna się sprawdzić guma miętka gruba dobrej jakości, dostępne w każdym sklepie, średnice do dobrania itp.

Załączone pliki

  • Załączony plik  prz4.jpg   43,36 KB   45 Ilość pobrań

Użytkownik Faja edytował ten post 05 październik 2022 - 18:34


#3133 OFFLINE   stary_anona

stary_anona

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Gałecki

Napisano 09 październik 2022 - 11:35

Po ciężkich bojach „wybebeszyłem” stary pokład. Herex/Airex albo niedostępny albo ceny z kosmosu. Istnieją jakieś rozsądne kwotowo zamienniki? Myślałem o kupnie płyt polipropylenowych, po reklamach grubości od 5 do 10mm i oblaminowanie ich rowingiem szklanym. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z w.w materiałami i może coś podpowiedzieć? (Np jak przygotować płytę pp do laminowania, jakiej żywicy i utwardzacza używać)

Załączone pliki


Użytkownik stary_anona edytował ten post 09 październik 2022 - 11:56


#3134 OFFLINE   dżemik

dżemik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 09 październik 2022 - 20:56

@Stary... -Jeżeli się na tym nie znasz / nie robiłeś takich rzeczy to będzie Ci trudno / nie bierz się za to sam.

Do czego Ci Herex/Airex? - mam tego około metr kwadratowy. ale co chcesz tym wzmacniać? Czy to nie jest przerost formy nad treścią? W brew pozorom pasuje mieć doświadczenie w laminowaniu aby wlaminować Herex poprawnie aby spełniał swoje zadanie i ciężko to opisać w jednej poczytance.

Odnoszę wrażenie że sklejka spełni z powodzeniem Twoje oczekiwania.

​Żywicę kupowałem ostatnio na Alledrogo -komplet -żywica plus utwardzacz. Mowa o żywicy poliestrowej i tylko takiej używaj, nie mieszaj do tego w żadnej ilości żywicy epoksydowej.

Jeżeli ogarniesz temat z laminatem w środku łodzi to pewnie będziesz potrzebował jeszcze przemalować to dwa może trzy razy topkotem poliestrowym -załatw sobie żywice i topkot w jednych zakupach plus bańkę acetonu.

 

W daleką drogę się wybierasz ale dopinguję  ;)


  • thug lubi to

#3135 ONLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 09 październik 2022 - 21:48

@dżemik dlaczego nie epoksydową?
Pytam bo mam do pokrycia pokład basowy który wycinałem ze sklejki 18mm i chce go wzmocnić tkaniną szklaną i zabezpieczyć przed warunkami meteo, lakier jachtowy się nie sprawdził.

#3136 OFFLINE   stary_anona

stary_anona

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Gałecki

Napisano 09 październik 2022 - 21:59

@dzemik, na tym samym forum, na którym aktualnie się znajdujemy, dostałem już odp, ze materiały drewniane+laminat to prosta droga do kolejnego remontu za kilka lat, więc drążę ;)
Coś niecoś o laminowaniu wiem, latało się kiedyś z wałkiem przy śmierdzących od styrenu formach ;)
A dlaczego wykluczasz od razu epoksyd? Nie wyobrażam sobie napraw czegokolwiek punktowo lub pod linią wody używając właśnie poliestru. W zasadzie jego jedyną zaletą jest cena.
Także podstawowe know-how mam, szukam już tylko wariata który polipropylen łączył ze szkutnictwem i podpowie czy warto w to iść.

Użytkownik stary_anona edytował ten post 09 październik 2022 - 22:02


#3137 OFFLINE   dżemik

dżemik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 10 październik 2022 - 20:50

@dżemik dlaczego nie epoksydową?
Pytam bo mam do pokrycia pokład basowy który wycinałem ze sklejki 18mm i chce go wzmocnić tkaniną szklaną i zabezpieczyć przed warunkami meteo, lakier jachtowy się nie sprawdził.

 

Zasada (generalnie) jest taka że żywice poliestrowe dobrze "trzymają się" z rodzimymi poliestrami, żywice epoksydowe również dobrze trzymają się poliestrów, natomiast kłopot może pojawić się gdy będziesz chciał wrócić do żywicy poliestrowej, ponieważ żywice poliestrowe słabo trzymają się epoksydowych.

Jeżeli świadomie wchodzisz w żywice / farby epoksydowe czy poliuretanowe to -OK ale (raczej) jako ostatnia warstwa.

W szkutnictwie używa się jeszcze żywic winyloestrowych miedzy żelkotem a laminatem poliestrowym. Właściwie za pomocą tej żywicy można by wrócić z epoksydu na poliester, poza tym ma bardzo dobre właściwości osmotyczne.

 

Jeżeli wymalujesz epoksydem jako ostatnią warstwę, będzie OK.



#3138 OFFLINE   dżemik

dżemik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 10 październik 2022 - 21:32

@dzemik, na tym samym forum, na którym aktualnie się znajdujemy, dostałem już odp, ze materiały drewniane+laminat to prosta droga do kolejnego remontu za kilka lat, więc drążę ;)
Coś niecoś o laminowaniu wiem, latało się kiedyś z wałkiem przy śmierdzących od styrenu formach ;)
A dlaczego wykluczasz od razu epoksyd? Nie wyobrażam sobie napraw czegokolwiek punktowo lub pod linią wody używając właśnie poliestru. W zasadzie jego jedyną zaletą jest cena.
Także podstawowe know-how mam, szukam już tylko wariata który polipropylen łączył ze szkutnictwem i podpowie czy warto w to iść.

 

Obawy przed łączeniem drewna z laminatem są logiczne. Nie mniej jednak, cenione stocznie używają sklejki do wzmacniania konstrukcyjnego pawęży, pokładów oraz do wypełnienia i wzmocnienia kila. Bywają (widziałem) tacy "giganci" którzy używają płyty OSB -tego nie komentujemy...

Mimo wszystko do w/w łodzi użył bym sklejki, ale jak masz "ciśnienie" na herex to też może znaleźć zastosowanie.

 

Epoksyd wykluczyłem ale nie definitywnie  :) Cała łódź jest wykonana z poliestru i tego bym się trzymał. Środek wykończył bym również topkotem poliestrowym, natomiast kadłub od strony wody (można / dobrze by było / ale nie koniecznie) wykończyć właśnie epoksydem albo poliuretanem.

 

@Stary... sam nie wiem czy "słusznym i sprawiedliwym" dla tej łodzi jest wysoce kosztowny remont który może oscylować w wartościach zakupu nowej łodzi, czy przyzwoite doprowadzenie jej do stanu użytkowego. Sam musisz jakiś kompromis wybrać.



#3139 OFFLINE   stary_anona

stary_anona

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Gałecki

Napisano 11 październik 2022 - 08:49

@dzemik, z racji ze chce mieć łódkę dla siebie i na lata, warto wydać trochę więcej. Zwłaszcza, że tak solidnie wykonanej szalupy dzisiaj mogę już nie dostać. A porywam się na kompleksowy remont ponieważ zależy mi na wędkarskich modyfikacjach w pokładzie, tj długie bakisty, livewell, gniazda do foteli i po prostu lubię sobie coś samemu podłubać.
Kadłub od zewnątrz to najpewniej temat na przyszły rok, ale będę drapał żelkot do stanu który umożliwi odmalowanie poliuretanem.
Mógłbyś jeszcze napisać gdzie dostałeś Herex, jeśli cena będzie niższa niż w sklepie modelarskim (tam mnie zabiła) to jeszcze raz rozważę, ale na pewno do budowy pokładu będę chciał używać czegoś co nie zgnije.

#3140 OFFLINE   -Power-

-Power-

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów

Napisano 11 październik 2022 - 12:32

Watpol miejscowość Łajski




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych