Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Początki ...


  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#81 OFFLINE   K.Kalisz

K.Kalisz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 posts
  • LokalizacjaGórny Śląsk

Posted 02 March 2015 - 18:50

też od kilku dni uczę się rzucać nad rzeką i.. no właśnie jak poradzić sobie jeżeli chcę rzucić w środek koryta a za plecami mam przeszkody?? 

Jeśli tylko masz możliwość zobacz jak radzi sobie w dużo bardziej ekstremalnych sytuacjach Joe Humphreys.

http://www.taimen.co...-dvd_2828/90352

Film leciwy, ale nie o datę premiery tu chodzi, lecz o podpatrywanie techniki, podejście do stanowiska ryby w małych, trudno dostępnych / zarośniętych strumieniach. Polecam każdemu - to materiał któremu warto poświęcić choć  'chwilę' 



#82 OFFLINE   BOT

BOT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Adam

Posted 03 March 2015 - 19:54

Jeśli tylko masz możliwość zobacz jak radzi sobie w dużo bardziej ekstremalnych sytuacjach Joe Humphreys.

http://www.taimen.co...-dvd_2828/90352

Film leciwy, ale nie o datę premiery tu chodzi, lecz o podpatrywanie techniki, podejście do stanowiska ryby w małych, trudno dostępnych / zarośniętych strumieniach. Polecam każdemu - to materiał któremu warto poświęcić choć  'chwilę' 

kolego nie widzę tutaj filmu, chyba, że chodzi Ci o kupno DVD?



#83 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 posts
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Posted 03 March 2015 - 20:20

kolego nie widzę tutaj filmu, chyba, że chodzi Ci o kupno DVD?

Bo trzeba kupić, to taka twórczość chroniona prawem autorskim. Ktoś miał pomysł, napracował się i teraz chciałby pewnie trochę zarobić na swoim pomyśle.



#84 OFFLINE   BOT

BOT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Adam

Posted 03 March 2015 - 21:12

pewnie się skuszę. Dzięki  :)



#85 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 posts
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Posted 03 March 2015 - 21:42

pewnie się skuszę. Dzięki :)

Poszukaj na yt cos znajdziesz...

#86 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 posts
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Posted 03 May 2015 - 13:46

i ja zaczynam przygodę z muchą :) kij w szafie leży już z 6 lat. Much mam cały wór. Chęci może mniej, ale życie zmusilo mnie do zaprzyjaźnienia się z muchówką. Dostałem się do klubu wędkarskiego, który pod swoim zarządem ma ciekawą wodę pstrągowo - łososiową. Spinningować mogę tam dopiero od 1 lipca. Szkoda, aby nie korzystać z możliwości bycia nad wodą - więc mucha idzie w ruch. Mam w sumie 2 miesiące na naukę i być może spinning zejdzie na dalsze miejsce :)



#87 OFFLINE   LFF

LFF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 155 posts
  • LokalizacjaGorzów Wlkp.
  • Imię:Marcin

Posted 08 May 2015 - 21:02

Ja też w tym roku zacząłem przygodę z muchą i tylko tyle powiem " popłynąłem z prądem małej rzeczki i wsiąkłem bez reszty" nie ma że może coś tam pójdzie w odstawkę lub połowie na coś innego czasem. D....pa i koniec, po chłopie, a we łbie ino muchy :-) Na tym forum poznałem dwóch zapalonych muszkarzy z moich okolic, i naprawdę fajnych kolegów,  a klimat muchy nie da się porównać do niczego i wciąga, cholernie wciąga :-)


Edited by LFF, 08 May 2015 - 21:03.


#88 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,618 posts
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Posted 21 August 2015 - 20:54

Panowie, poradzicie?

 

Do nauki mam kij 8'6 4 WT. Jak na muchówkę - bardzo szybki.

Do tego linka WF4 F - waga głowicy 10 gram.

 

Przyznam, że nauka rzutów idzie ciężko. Niby postępy robię, ale chyba mogłem wybrać kij med-fast.

 

Czy zmiana linki na linkę z przeznaczeniem do nimfy, w której głowica waży np 17 gram jakoś znacząco pomoże w nauce sprawnego rzucania? Czy cięższa głowica sprawi, że kij ożyje?

 

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki

 

pozdrawiam

Wojtek



#89 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,390 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 22 August 2015 - 14:21

Ale co ci idzie cieżko??? Nie czujesz sznura z tyły? Nie leci do przodu?
Jakie metry osiągasz? Plączesz? Inne?

#90 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 posts
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Posted 22 August 2015 - 16:43

Panowie, poradzicie?
 
Do nauki mam kij 8'6 4 WT. Jak na muchówkę - bardzo szybki.
Do tego linka WF4 F - waga głowicy 10 gram.
 
Przyznam, że nauka rzutów idzie ciężko. Niby postępy robię, ale chyba mogłem wybrać kij med-fast.
 
Czy zmiana linki na linkę z przeznaczeniem do nimfy, w której głowica waży np 17 gram jakoś znacząco pomoże w nauce sprawnego rzucania? Czy cięższa głowica sprawi, że kij ożyje?
 
Z góry dzięki za wszelkie wskazówki
 
pozdrawiam
Wojtek


Przy nauce rzucania na łące lub na trawniku może być linka o klasę wyższa od kija . Linka ta też przyda się na małych ciurkach bo lepiej się rzuca nią na małych odcinkach.

#91 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,618 posts
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Posted 22 August 2015 - 21:18

@Trout Master - kij chyba sie dość słabo ładuje, cieżko mi rozprostować linkę za sobą i przed sobą, tak jak na filmach z instrukcjami.

Platac raczej sie nie plącze, odległości to myśle od kilku do 10 metrów.

#92 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,390 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 22 August 2015 - 21:30

@Trout Master - kij chyba sie dość słabo ładuje, cieżko mi rozprostować linkę za sobą i przed sobą, tak jak na filmach z instrukcjami.

Platac raczej sie nie plącze, odległości to myśle od kilku do 10 metrów.


Niestety łowiąc linką WF musisz robić to na długości min. ok 9m. Przy krótszych odległościach może rzeczywiście brakować ci "ciężaru" na kiju. Zrób tak jak pisał poprzednik, przejdź na klasę, dwie wyżej ale tylko pod warunkiem że czujesz co sie dzieje z tyłu z linką i z kijem w ręce. Gdy bedziesz próbował robić to siłowo na pewno bedzie po kiju.
Przy lince DT łatwiej jest naładować patyka na krótszym niż 9m dystansie.
Nie potrafię powiedzieć co i jak bo nie widzę tych Twoich rzutów i nie wiem czy problem to technika czy nieodpowiednio dobrany sprzęt.

#93 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,618 posts
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Posted 23 August 2015 - 00:03

Przy dłuższej lince jest lepiej z pętlą, ale mam obawy, że przypon nie nadąża za linką i opada na ziemię.

Z plusów, nie skręcam tak i nie strzępię już przyponu, nie robię już też tak często "strzału z bata".

 

Aktualnie używam WF4 F tej:

http://www.ego-fishi...-wf_weapon.html

 

Może nie będę przeciążał kija tylko kupię linkę właśnie pod nimfę?

Myślałem o poniżej WF 4 F, w końcu ma o 7 gram cięższą głowicę, ale to dalej czwórka, więc chyba nie zrobi kijowi krzywdy, a rzuty będą szły lepiej?

http://www.ego-fishi...mph_master.html

 

Dzięki za dotychczasowe wskazówki!



#94 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,390 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 23 August 2015 - 07:16

Nie musisz kupować linki do nimfy żeby uczyć sie rzucać.

Po kolei:
- skoro "strzelasz z bata" znaczy to że linka bardzo dobrze ładuje kij. Jeżeli robisz to tylko na sucho na łące to przy założeniu muchy na wodzie na pewno bedziesz w stanie to kontrolować. Wielu ludzi którym wydaje sie że potrafią rzucać, nie potrafi wykorzystać tak mocy kija i linki żeby "strzelić z bata". A wielu zawodowców (np. mistrzowie Polski czy świata) susząc muchę robią to w jednym miedzywymachu (poderwanie muchy z wody, odrzucenie linki i muchy do tylu, mocny wymach z tzw "strzałem z bata" do przodu, bardzo skutecznie osuszające muchę, przypon i linkę, drugi odrzut do tyłu i kontrolowane położenie muchy przed łowiącym). Sam też tak łowię. Po co męczyć rękę kilkugodzinnymi wymachami skoro chodzi o wysuszenie muchy do jednorazowego jej przepłynięcia przez łowisko.
- skręcanie przyponu robi sie przez to, że nie zakładałeś muchy lecz coś do rzutów na łące (chyba że sie mylę). Podobnie ma sie sprawa ze "strzelaniem z bata". Gdy na końcu przyponu nie masz muchy lub choćby kawałka przywiązanej grubej włóczki (np. wiskozy), to tak wlasnie bedzie sie działo. Normalne zjawisko.
- strzępienia przyponu jest pewnie wynikiem braku muchy jak pisałem wyżej.

Co tzn "przypon nie nadąża za linka i opada na ziemie"? Z tylu przy miedzywymachu? Z przodu przy wyrzucie końcowym?

Jeżeli chcesz łowić nimfami czy większymi suchymi (ewent. mokrymi) to cięższa głowica ci na pewno pomoże. Do nauki wystarczy ci linka DT bo na takiej zdecydowanie łatwiej nauczysz sie rzucać a zwłaszcza delikatnie kłaść muchę na wodzie.
Przy WF wszystko bedzie ci "wpadać w wodę" i nie bedzie to miało nic wspólnego z położeniem zestawu. Gdy łowisz na nimfę czy streama nie ma to najmniejszego znaczenia ale do suchej już nie pasuje. Przy połowie na suchą i zbierających rybach musisz zestaw max kontrolować i "kłaść go dokładnie tak jak chcesz" inaczej prądy wody i cienie nurtowe zniweczą Twoje starania i mucha zanim zostanie zebrana przez rybę zacznie smurzyć lub utonie.

Na razie tyle. Czekam teraz co Ty odpiszesz.
Gdybys był na wodzie na pewno szybko skorygowałbym Twoje wrażenia z nauki rzutów.
Hej. ;)

#95 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 posts
  • LokalizacjaToruń

Posted 23 August 2015 - 10:53

Cześć.

To już nie jeden raz było, ale czy nawinąłeś linkę dobrą tzn. cieńszą stroną do kołowrotka?



#96 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,618 posts
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Posted 23 August 2015 - 12:55

Jarek, jestem przekonany, ze tak, linka ma pętle z jednej strony i tym końcem rzucam oczywiście.

#97 OFFLINE   zelo

zelo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 posts
  • LokalizacjaRawicz
  • Imię:Mateusz

Posted 02 September 2015 - 12:46

Witam jako że chcę zacząć przygodę z muchą mam pytanie jaki kij kupić na początek? może być coś takiego:

http://allegro.pl/ko...5632112138.html

http://allegro.pl/we...5637605489.html

http://allegro.pl/we...5528016516.html

do tego jaki sznur i kołowrotek?chyba że ktoś z kolegów  ma coś na zbyciu.dodam że będę łowił głównie na nizinnych rzekach jazie,klenie itp



#98 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 980 posts
  • LokalizacjaMielec

Posted 02 September 2015 - 13:15

sam jestem początkujący ale polecam ci kupić kijek w klasie 3-4 i przeciażyć go o klase  #6 to już kijek pod streamera badziej lub duże pstrągi mój typ to vision keeper #3 plus kołowrotek taimen stx z linka airflo velocity wf#4 pływającą 



#99 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,390 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 02 September 2015 - 20:23

@zelo

 

Nie kupuj kija o długości 3m bo na starcie ręka ci odpadnie.

Napisz na jakich wodach (rzekach ) chcesz łowić i na jakie przynęty głównie.

Wędki 3m to już jest czym machać dla dobrego muszkarza, nadają się głównie do nimfy, ewent do mokrej-streamera.

Fajnymi kijami są Dragony Team Dragon ale są bardzo lekkie, cienkie a przez to delikatne. Przy nauce mozesz je "załatwić".

Najlepszym wyborem byłby jakiś Konger World Champion, Robinson Diaflex, może nawet jakieś stare (dobre) Jaxony (Orion., Odeon). Fakt że przelotki w Jaxonach są słabiutkie i pewnie w używanym musiałbyś wymienić ale blanki naprawdę są OKI.

 

Więcej info w razie pytań.   ;)

 

Pzdr.



#100 OFFLINE   zelo

zelo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 posts
  • LokalizacjaRawicz
  • Imię:Mateusz

Posted 05 September 2015 - 09:28

Mam zamiar łowić głównie na Baryczy(dopływ Odry) i innych mniejszych rzeczkach przynęty jakie mam zamiar stosować to piankowce i nimfy