Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Joker - historia przynęt Roberta Ciarki


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
3684 odpowiedzi w tym temacie

#1261 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 21 styczeń 2014 - 09:30

  Kazik,

o tym, że nasze obwody rybackie są we władaniu RZGW pisałem tu: http://jerkbait.pl/t...arszawa-zmiany/

 

Trochę ludzi zaczęło jeździć. Co rok o tej porze jest ich więcej. Było by pod PZW, to walczylibyśmy o NO KILL jak w Ciechanowie. Teraz możemy tylko czekać kto ją przejmie.



#1262 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 21 styczeń 2014 - 15:19

Prawie każdy z nas zaczyna robić swoje pierwsze przynęty w domu lub tak jak ja w mieszkaniu w bloku. W domu wszelki dodatkowy hałas jest zbędny. Najczęściej mamy go aż nadto, jeśli mieszkamy w ruchliwym mieście lub nasza praca ma taki charakter. 

Jeśli chcemy zacząć robić jakieś przynęty, to skupmy się na minimum jakie jest do tego potrzebne. Dla kilku przynęt w roku nie potrzeba kupować pił mechanicznych, szlifierek, pras lub innych niezbędnych maszyn do większej produkcji.

W domowym zaciszu powstają przynęty i wędki, które niejednokrotnie mogą stawać w szranki z produktami z większych warsztatów lub z firmowymi produktami. Każdy może zacząć coś robić, by dodać coś do swojego hobby jakim jest łowienie ryb.

 

"Z domowego zacisza", to filmy, które pokażą kilka etapów robienia woblerów z drewna. Może nie wszystko będzie pokazane tak, jakby ktoś chciał. Chcę jedynie skupić się na istotnych elementach. O woblerowym struganiu jest już dużo filmów, są też różne artykuły, między innymi i tu na Jerkbait.

Zatem przełomów się nie spodziewajcie, bo to bliższe ABC niż tutorialom dla profesjonalistów ;)

 

"Wkręty"

 

 

Film udostępniony również tutaj http://jerkbait.pl/t...-przynęt/page-4


Użytkownik joker edytował ten post 21 styczeń 2014 - 15:19


#1263 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 21 styczeń 2014 - 15:29

Joker na Twojego Ronina jesienią złowiłem 3 szczupaki. Uzbroiłem go w ownery :) Dwa szczupaki były złowione "za bok" - gdzieś poza pyskiem. Jeden ładnie w pysku :) Ciekawi mnie czemu obok pyska... 2x się zdarzyło, że akurat jerk odjeżdżał i szczupak nie pocelował? :) Za każdym razem myślałem, że będzie dobra metrówka a tu takie 65 około ;)



#1264 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 styczeń 2014 - 15:37

Joker na Twojego Ronina jesienią złowiłem 3 szczupaki. Uzbroiłem go w ownery :) Dwa szczupaki były złowione "za bok" - gdzieś poza pyskiem. Jeden ładnie w pysku :) Ciekawi mnie czemu obok pyska... 2x się zdarzyło, że akurat jerk odjeżdżał i szczupak nie pocelował? :) Za każdym razem myślałem, że będzie dobra metrówka a tu takie 65 około ;)

przy jerkach - w szczególności typu glider / szybowiec nie jest to niczym niespotykanym. niestety ryby często wjezdzaja w miejsce gdzie wobek byl ulamek sekundy temu i efekt jest taki a nie inny :P



#1265 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 21 styczeń 2014 - 15:47

Wcześniej przerzuciłem dziesiątki ryb na glidery i tego nie zauważyłem :)  Może 1-2 w przeszłości.  Może miałem taki dzień. Ale skuteczność 100% - 3 brania = 3 ryby przy łodzi ;)


  • joker lubi to

#1266 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 21 styczeń 2014 - 15:52

Joker na Twojego Ronina jesienią złowiłem 3 szczupaki. Uzbroiłem go w ownery :) Dwa szczupaki były złowione "za bok" - gdzieś poza pyskiem. Jeden ładnie w pysku :) Ciekawi mnie czemu obok pyska... 2x się zdarzyło, że akurat jerk odjeżdżał i szczupak nie pocelował? :) Za każdym razem myślałem, że będzie dobra metrówka a tu takie 65 około ;)

 

 

Dzięki za informację o połowach. :)

Ronin 8cm nie jest selektywną przynętą na szczupaki. Szczupaki jakie do tej pory złowiono zwykle przekraczają 60cm, a największy z jesieni maił 80cm. Okoń jak do niego startuje to najczęściej 35+ :)

 

Jeśli chodzi o zapięcia na zewnątrz pyska, to może się zdarzyć. Tak jak pisał Mifek, przy gliderach szczególnie. Osobiście, może jeden na dziesięć lub mniej tak mi się zapiął w zeszłym sezonie. Oczywiście mówię o Roninie. To pewnie zależy od stanowiska jakie zajmuje szczupak oraz od tempa prowadzenia przynęty.

Zapięcia na zewnątrz pyska zdarzają się również wtedy, jeśli szczupak nie jest specjalnie zainteresowany żerowaniem. Na moim miejskim jeziorku Sobótka miałem takie zapięcia w dni, kiedy inni nic nie łowili. Za Roninem też częściej niż za inną przynętą szczupaki wjeżdżały niemal na brzeg, a jeden dosłownie to zrobił. Taki przypadek miałem pierwszy raz w życiu. To zaskakująca przynęta. Daje mi i nie tylko mi, dużo zabawy :)


Użytkownik joker edytował ten post 21 styczeń 2014 - 16:07


#1267 OFFLINE   Osprey

Osprey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów

Napisano 21 styczeń 2014 - 15:59

Fajne szczypce te na filmiku,jakiej to firmy?



#1268 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 21 styczeń 2014 - 16:07

No name, pewnie made in china  :)

Szukałem najtańszych. Dla przykładu z firmy Bahco trzeba zapłacić około 550zł. Swoje kupiłem za 5 X mniej i do użytku domowego nic więcej nie potrzeba. Do większej produkcji lepiej gdzieś zamówić gotowe wkręty niż bawić się samemu. 


Użytkownik joker edytował ten post 21 styczeń 2014 - 16:11


#1269 OFFLINE   Osprey

Osprey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 109 postów

Napisano 21 styczeń 2014 - 16:22

Ja teraz  pełne stelaże robie do woblerkow,ale kiedyś  wkręty jak robiłem to tez ręcznie kręciłem tylko ze zwykłymi kombinerkami,a po takich to ręka szybko bolała ;)

Te z zaciskiem widzę ze znacznie ułatwiają robotę.


Użytkownik Osprey edytował ten post 21 styczeń 2014 - 16:25


#1270 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 21 styczeń 2014 - 19:28

zdarzyło się komuś wyrwanie wkręta z wobka ?



#1271 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 21 styczeń 2014 - 21:40

zdarzyło się komuś wyrwanie wkręta z wobka ?

 

Podejrzewam, że zdarzyło się nie jednemu i nie raz.

Nie dalej jak dwa dni temu młody wędkarz pisał do mnie na face o takich kłopotach. Próbował strugać woblery, jednak poddał się. Odpadał mu przód woblera lub wyrywał się wkręt. Niestety nie dowiedziałem się już szczegółów, ani nie zobaczyłem żadnego zdjęcia, bym mógł mu coś podpowiedzieć w tej sprawie. Dlatego napisałem, że wyrwanie wkręta może się zdarzyć.

 

Osobiście nie miałem z tym kłopotów być może dlatego, że kiedy dokonuję prób z nieznanym mi klejem, po łączeniu wkręta z drewnem próbuję go wyrwać na siłę. Jeśli wkręt wychodzi, to dany klej lub żywica po prostu się nie nadaje do takich celów. Do wklejania stelaży również nie, tak uważam.

Wkręt jak sama nazwa wskazuje powinien być wkręcony. Klej podaje się tak, aby było pewne, że jest na całej długości w otworze. 

Osobiście nie dał bym wkręta do materiału miękkiego lub kruchego. Natomiast w lipie jeśli jest zdrowa mogę dać wkręt w wobler pod każdą rybę słodkowodna. Pozostaje tylko kwestia grubości i długości takiego wkręta.

 

O wiele łatwiejszym elementem do wyrwania lub zniszczenia jest ster. Jednak to już inna historia :)


Użytkownik joker edytował ten post 21 styczeń 2014 - 21:41


#1272 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6314 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 styczeń 2014 - 22:14

Imadło leży ponad rok a odpowiedź była tak blisko.... stołek :l
  • joker lubi to

#1273 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 21 styczeń 2014 - 22:18

Ostatnio robiłem test wkreta w buku bez ani kropli kleju. Nie byłem w stanie tego wyrwać niczym. Drut 1 lub 1,2mm nie wiem. Znaczenie pewnie tez ma ile cm tego wkreta wkrecimy.
  • joker lubi to

#1274 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 22 styczeń 2014 - 00:52

(...)Osobiście nie miałem z tym kłopotów być może dlatego, że kiedy dokonuję prób z nieznanym mi klejem, po łączeniu wkręta z drewnem próbuję go wyrwać na siłę. Jeśli wkręt wychodzi, to dany klej lub żywica po prostu się nie nadaje do takich celów. Do wklejania stelaży również nie, tak uważam.

(...)

A jak myślisz Robercie, jaką żywicą wklejają koledzy stelaże do piankowców? 

Może żadną?

Nie demonizowałbym roli żywicy przy wklejaniu stelaży. Konieczność zastosowania czegoś "z górnej półki" to mit. Ważniejszy jest dobór właściwego drutu i ewentualna omotka :)



#1275 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 22 styczeń 2014 - 04:43

Joker genialne te szczypce. Powiedz mi gdzie to moge znalezc i czy da sobie to rade z drutem 1mm?



#1276 OFFLINE   maykel

maykel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • Imię:Michał

Napisano 22 styczeń 2014 - 06:55

Też się zainteresowalem tematem tych obracanych szczypiec. Najtaniej wychodzi na ebay wpisując wire twisted pliers albo jakoś podobnie, nie wiem czy prawidlowo odmienilem twist. Z wysylka od 75 zł po przeliczeniu.

#1277 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 22 styczeń 2014 - 09:07

kiedyś montowałem wkręty tylko w małych pchłach, jak żuki biedronki itp i czasem ciut większych woblerach

z tego co widzę to spokojnie można je stosować nawet do ciężkich 10-ek, chociaż moje doświadczenie jest większe ze stelażami .

edit:

co do sterów to się zgadza, jedne siedzą jak zamurowane a inne poobijane po pniakach, kamieniach itp mogą pójść dość szybko.

"wkleja" ktoś stery na gorąco (przez podgrzewanie do pewnego stopnia zmiękczenia poliwęglanu) ? mam taki koncept ale nie wiem czy stery później nie będą się łamać :Sq


Użytkownik ROOS edytował ten post 22 styczeń 2014 - 09:12


#1278 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 22 styczeń 2014 - 12:00

Wkręty są ok. Trzeba tylko zastosować wkręt o max. możliwej długości i wkleić go na dobrą żywicę. Strugam zazwyczaj z dość twardej balsy i wkręty siedzą bardzo mocno.

Chyba że wybieramy się z naszą przynętą na sumy, żaglice albo inne marliny. Wtedy zasadny będzie stelaż przez całość z karbowanego pręta zbrojeniowego. :)



#1279 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 22 styczeń 2014 - 20:12

Koledzy to są Szczypce do skręcania drutu, innej nazwy nie mają. @Byrka wczoraj znalazł tanią ofertę tutaj http://www.moto-akce...ia-drutu,p,8968

 

Melanzyk, 

jeśli to drut nie sprężysty, maks 308Si, to przy długości do skręcania powyżej 4cm jest dobrze skręcać. Jeśli krócej to więcej siły trzeba i imadło na nie przesuwnym stole, bo przyciągniesz do siebie w trakcie skręcania.

Żeby było dobrze skręcać sztywne druty, trzeba pomiędzy szczęki szczypiec włożyć jedno centymetrowe końce drutu. Inaczej wyskoczy jeden z nich i nic z tego nie wyjdzie. :)



#1280 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 22 styczeń 2014 - 20:27

A jak myślisz Robercie, jaką żywicą wklejają koledzy stelaże do piankowców? 

Może żadną?

Nie demonizowałbym roli żywicy przy wklejaniu stelaży. Konieczność zastosowania czegoś "z górnej półki" to mit. Ważniejszy jest dobór właściwego drutu i ewentualna omotka :)

 

 

Janusz nie bardzo wiem o czym piszesz. Nie piszę o piance, mam ją w głębokim poważaniu, piszę o drewnie Januszu.

 

Z mojej skromnej i nie za długiej praktyki i dłuższego doświadczenia jako wędkarz-użytkownik cudzych woblerów z drewna, wiem, że latający w te i nazad stelaż, to głównie błąd w klejeniu, a nie brak omotki. Podobnie z wkrętem.

Przez pierwsze lata nawet nie robiłem wkrętów, tylko wklejałem proste druty i te woblery działają do dzisiaj i nic z nich nie wychodzi. Wiesz dlaczego tak robiłem. Bo mam do dzisiaj rentgen woblera, którego dostałem od kogoś bo on na woblery nie łowi, a dostał w prezencie, więc wyrzucać nie chciał. Nie wiem czyj to wobler, podobny był do Bobrowych lub Kwiskich, nie podpisany. Urwałem go nim złowił rybę, ale pobadał mi się jak pracował. Na rentgenie widać, że ma proste druty wklejone. Więc i ja tak robiłem, bo innej wiedzy w tamtym czasie nie miałem. :)

 

Podobnie też, nie napisałem nigdzie o drogich czyli z "górnrj półki" klejach czy żywicach. W ogóle nie uważam, że w przypadku istotnego składnika jakim jest spoiwo do łączenia drutu z drewnem patrzy się na cenę. Zawsze patrzę na to, czy osiągam zamierzony rezultat. Jeśli klej kosztuje 1zł za kilogram i spełnia zadanie to kupuję ten, a nie taki, którego tubka kosztuje 20zł. To nawet jest logiczne i rozsądne do tego :)


Użytkownik joker edytował ten post 22 styczeń 2014 - 21:05





Użytkownicy przeglądający ten temat: 8

0 użytkowników, 8 gości, 0 anonimowych