Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łodka pychówka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
376 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 19 styczeń 2011 - 12:34

[quote]
Wityam wszystkich na forum.
Jestem tu nowy.
Temat pychówek czytalem juz wczesniej,ale dopiero dzis sie postanowilem zarejestrowac.
Postanowilem zrobic pychówkę taka okolo 5m dlugosci.
Bedzie plywala po Biebrzy.
Pozdrawiam wszystkich.
[/quote]

Witam.

Twoja pychówka będzie miała identyczny dziób i rufę :unsure:, różnią się czymś pychówki z Biebrzy od pozostałych tu widzianych w tym wątku ??.
[/quote]

Pychówki z Biebrzy i Narwi są dość charakterystyczne dla tych regionów na pewno są mniejsze niż te które pływają po Bugu czy Wiśle.
Poprzednia którą mieliśmy z bratem miała rufę szerszą niż typowe biebrzańskie pychówki.Była przystosowana do silnika.Salucik lub Wieterok były podczepiane.
Teraz na silniku nie wolno pływać,więc tylko wiosło.
Tak też chyba dziób i rufa będą raczej podobne.
Wszystko jeszcze w planach.

Zybi

#242 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 19 styczeń 2011 - 14:19

Pychówki z Biebrzy i Narwi są dość charakterystyczne dla tych regionów na pewno są mniejsze niż te które pływają po Bugu czy Wiśle.


Nawet na Wiśle klasyczna pychówka z okolic Kazimierza Dolnego będzie wyglądała inaczej, niż ta z okolic Czerwińska nad Wisłą ....


#243 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 25 styczeń 2011 - 12:31

Zanim przystąpię do robienia łódki pozwoliłem sobie na zrobienie małego modelu właśnie takiej łódki jaką będę robił z nastaniem wiosny.
http://images43.fotosik.pl/560/07e7265bd9e6f131m.jpg

Chciałbym przeczytać wszelkie Wasze opinie na temat takiego pływadełka.Co myślicie o takich kształtach.
Model jest w skali 1:10


#244 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 25 styczeń 2011 - 13:43

Trzeba było przy modelu jakiś punkt odniesienia położyć - np. miarkę.. Dałoby to wyobrażenie...
A przede wszystkim korzystaj z doświadczeń tych, co to z dziada pradziada po Biebrzy pływają.. Kształt tych łodzi na pewno nie wynika z widzimisię jakiegoś szkutnika..
Z małą modyfikacją - kształt dna, jeśli będziesz korzystał głównie z silnika.. Przy łodzi napędzanej wiosłami tył jest uniesiony, by ułatwić sterowanie...Przy silniku tył lepiej opuścić, by łódź dęba nie stawała...
I przemyśl sobie zagospodarowanie wnętrza - jakieś bakisty, uchwyty, półeczki, by mieć klar, a jednocześnie by to nie przeszkadzało w swobodnym poruszaniu się po łodzi...

#245 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 26 styczeń 2011 - 09:55

Jest też i z miarką.
http://images41.fotosik.pl/556/fdbb7fc9dd70c226m.jpg
I jeszcze jedno.
http://images45.fotosik.pl/564/82f004bceadfe800m.jpg

Ten model to coś podobnego co mieliśmy kiedyś.
Ze względu na to,iż po Biebrzy nie wolno pływać na silniku zastanawiam się nad tym co napisałeś(algrabi)może zrobić ja węższą w rufie.


#246 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 26 styczeń 2011 - 10:59

Może od czasu do czasu wyskoczysz nad Narew lub elektryka podłączysz..

#247 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 26 styczeń 2011 - 11:43

Dlatego też zastanawiam się.Wcześniej kiedy to można było jeszcze na silniku śmigać po Biebrzy nie pływałem po Narwi,tylko i wyłącznie Biebrza.Raczej jest to mało prawdopodobne żeby pozwolili kiedykolwiek używać elektryka na Biebrzy,a już nie mowa o spalinowym.Mam jeszcze czas do namysłu.

#248 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 26 styczeń 2011 - 11:49

Silnik taki jest bezszelestny i za łódką zostaje jedynie ślad na wodzie...wiec dlaczego aż taki rygorystyczny przepis wszedł w życie :unsure:

#249 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 26 styczeń 2011 - 11:55

Nie mogę tego zrozumieć,ale wiem jedno,że straż wodna często pływa i kontroluje.Oni mogą pływać na potężnym silniku spalinowym,a moim zdaniem jeśli jest strefa ciszy to powinna obowiązywać wszystkich.
Silnik elektryczny robi nieraz mniej szumu niż wiosło.Może kiedyś zniosą ten zakaz.

#250 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 26 styczeń 2011 - 17:50

Witam, mam dwóch kolegów u mnie na wiosce co wykonują pychówki, nasze Wiślane wyglądają jak na fotce załączniku. Szkutnicy z Basoni wykonywali w końcu krypę dla Fundacji Ja Wisła w 2009r.

Załączone pliki



#251 OFFLINE   pstrągman

pstrągman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 804 postów
  • Lokalizacjalubelskie

Napisano 27 styczeń 2011 - 00:59

@Tomek1988, ja myślałem o kupnie wiślanej łódki ,no i często łowię w pobliżu Twojej miejscowości.Jaki koszt takiej łodzi?
Pozdr

#252 OFFLINE   gajowy

gajowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 108 postów
  • Lokalizacjakońcówka Bugu
  • Imię:Adam

Napisano 01 luty 2011 - 21:28

Koszt takiej pychówy 1500 jest na allegro nawet to samo zdjęcie co u Tomka1988 http://moto.allegro....1427068389.html

#253 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 luty 2011 - 10:26

Sprawy, ktore mi sie nasunely podczas czytania...:

To jest naprawde debilny pomysl, zakazanie nawet silnikow elektrycznych. Trudno w tym sie doszukac jakiejs logiki, zwlaszzca ze Straz plywa normalnie.
Ale to jest widocznie taki rejon...pamietam, ze jakis czas obowiazywal na Biebrzy zakaz wedkowania (a przynajmniej byly duze ograniczenia) - zaskotkowalo to rozwojem klusownictwa.

Wielkosc łódki na tego rodzaju wode nie moze byc zbyt wielka (zwlaszzca ze tylko wioselko zostalo) bo...w pewnych miejscach mozna miec klopoty z nawroceniem jak lodka bedzie wislana (czyli raczej nie mniej niz 7m)

Silnik do pychowki rzeczywiscie nie warto wiecej niz gdzies 15KM (chyba ze nasz OKRET ma np. 9m 8)i 800kg) bo to nie sa lodki plywajace w slizgu - duzych predkosci nie da rady osiagnac.

Byly pomysly, zeby laczyc z elektrykiem..ja mam lekka laminatowa 7,5m i juz nie bardzo sobie wyobrazam jak by to mialo plywac...mniejsza lodka ale za to z drzewa bedzie duzo ciezsza...

Odnosnie budowy..jak zaczalem sie rozgladac rowniez byly podobne opinie co do ceny i ze ogolnie bezproblemowo.
Wowczas realia (zarowno jesli chodzi o cene ale przede wszystkim, zeby znalezc dobrego wykonawce) mnie przytloczyly...moze teraz jest lżej..

Aktualnie coraz czesciej sie przekonuje, ze ani drewno, ani nawet laminat nie wytrzymuja w zetknieciu z nasza rzeczywistoscia. Ciezko to bowiem wziac na plecy i przestawiac w inne m-ce...


Gumo

#254 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 03 luty 2011 - 10:27

Koszt takiej pychówy 1500 jest na allegro nawet to samo zdjęcie co u Tomka1988 http://moto.allegro....1427068389.html


Witam.

Oglądałem filmik na YouTube i co mnie zaciekawiło to to, ze dolne deski burtowe nie są w 100% wykorzystywane, a to dla tego, ze koledzy obrali złą technikę ich łączenia do dna pokładu pychówki, no i można by było te dolne deski w inny sposób mocować, a tak sporo cześć deski od rufy jak i od czuba jest ucinana wzdłuż niepotrzebnie.

#255 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 03 luty 2011 - 12:09

Akurat ten kolega którego filmik widziałeś nie dawno zaczął robić te pychówki ale wychodzą mu fajne.

#256 OFFLINE   biosteron

biosteron

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1945 postów
  • LokalizacjaNadbużańskie tereny.
  • Imię:Marcin

Napisano 03 luty 2011 - 12:17

Deska burtowa dolna wygina się wzdłuż pokładu pychówki najtrudniej(czasem trzaska wzdłuż słoi), ale jest na to sposób, otóż trzeba mądrze wyprofilować spód pychówki (rant spodu), a wtedy deska burtowa będzie się gięła tak jak nam potrzeba, a nie odwrotnie. Jest wiele technik wykonywania pychówek, dochodzą do perfekcji ci co wykonali ich kilkanaście. Dobrze jest się radzić tych starszych szkutników, a i oni nie bardzo chcą zdradzać swoich tajemnic, w końcu tez się namęczyli nim zrobili tą pierwszą idealną :D, a cena nie jest wyśrubowana.

#257 OFFLINE   datoos

datoos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 luty 2011 - 21:04

A czy ktoś ma namiary na Pana Szymańskiego, który robi/robił pychówki, ponoć gdzieś pod Warszawą???/

Z góry dziękuję.... :unsure:

#258 OFFLINE   kruszyn

kruszyn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 65 postów

Napisano 16 luty 2011 - 21:26

masz priva

#259 OFFLINE   Swider

Swider

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2011 - 16:40

Ja mam namiar na T.Szymańskiego.Jak cos to pisz na priv.

#260 OFFLINE   danielst

danielst

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaSTALOWA WOLA

Napisano 28 marzec 2011 - 19:37

Witam
Pierwszy post więc witam kolegów . Obecnie jestem na kupnie pychówki i mam prośbę czy może ktoś zna pychówki od tego Pana ?
Mam zamiar taką 6,5m zakupić proszę o radę , będe pływał po Sanie.

http://allegro.pl/lodz-drewniana-lodz-wioslowa-pychowka-wios la-i1529114707.html

pozdrawiam




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych