Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie
TECH

Wydłużanie blanku i łączenie typu spigot

tech-rb blank spigot

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
205 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 10 listopad 2015 - 17:39

To ja chyba jednak mam coś podobnego. Jutro zerknę i postaram się wstawić foto. Zmyliła mnie chyba grubość ścianki.

Jeżeli okaże się, że to jednak szkło to chętnie udostępnię do porównania przy spotkaniu.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik mdziam_78 edytował ten post 10 listopad 2015 - 17:41

  • Del Toro lubi to

#122 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 10 listopad 2015 - 18:05

wydaje mi się, że do tego konkretnie blanku (s700l) nie da się dobrać szklanego spigota... ten ze zdjęcia jest zrobiony z kilku rurek wysokomodułowego węgla, a otwór wewnątrz jest naprawdę mały... szkło będzie zbyt miękkie:)

poza tym po co robić szklany, kiedy węgiel jest chyba prostszy do zdobycia?



#123 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 10 listopad 2015 - 19:13

Myślę, że trochę "demonizujecie " ten materiał na spigot. W szklanych kijach muchowych spigoty często robione były z pełnego pręta szklanego, a w niektórych topowych muchówkach z pełnego pręta węglowego. Odpowiednio dobrany grubościenny kawałek starego blanku powinien być odpowiedni.

Zdobycie pełnego pręta węglowego też nie powinno być trudne. Myślę, że większym problemem niż dobór materiału jest precyzyjne wykonanie stożka i proste wklejenie takiego złącza.


  • TomekSudety i trout master lubią to

#124 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 10 listopad 2015 - 22:10

Myślę, że trochę "demonizujecie " ten materiał na spigot. W szklanych kijach muchowych spigoty często robione były z pełnego pręta szklanego, a w niektórych topowych muchówkach z pełnego pręta węglowego. Odpowiednio dobrany grubościenny kawałek starego blanku powinien być odpowiedni.

Zdobycie pełnego pręta węglowego też nie powinno być trudne. Myślę, że większym problemem niż dobór materiału jest precyzyjne wykonanie stożka i proste wklejenie takiego złącza.

 

Szklany kij muchowy a sandaczowka to jednak calkiem inne zastosowanie i inne potrzeby ;)

 

Ps. 

Nikt nie demonizuje szkla, sam mam pare seekerow i uwielbiam na nie lowic :)


Użytkownik Del Toro edytował ten post 10 listopad 2015 - 22:12


#125 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 11 listopad 2015 - 20:57

Szklany kij i spigot z pełnego szkła to tylko przykład, że niekoniecznie trzeba ciąć drugi kij na złącze :)


  • TomekSudety lubi to

#126 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 11 listopad 2015 - 21:18

Szklany kij i spigot z pełnego szkła to tylko przykład, że niekoniecznie trzeba ciąć drugi kij na złącze :)

 

Ten zestaw to nie problem. Jak wczesniej pisalem nie widzi mi sie zestaw typu: elektryczna sandaczowka i spigot ze szkla.

Najlepiej zeby material na spigot byl podobny do materialu blanku i od poczatku o to nam tu chodzi :)


Użytkownik Del Toro edytował ten post 11 listopad 2015 - 21:18


#127 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 15 listopad 2015 - 09:20

Mam dropshotowy blank "ciachnięty" na pół ( st.c 3S69MLXF)ze spigotem z pełnego węgla.Blank bardzo szybki o czułej szczytówce,od 1/5 długości od szczytu zaczyna się szybki i duży przyrost mocy do praktycznie betonowego końca dolnika.Łączenie robił mi prawdziwy fachowiec,ze względu bardzo dobrą znajomość tej konstrukcji.

#128 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 15 listopad 2015 - 11:17

Myślę, że trochę "demonizujecie " ten materiał na spigot. W szklanych kijach muchowych spigoty często robione były z pełnego pręta szklanego, a w niektórych topowych muchówkach z pełnego pręta węglowego. Odpowiednio dobrany grubościenny kawałek starego blanku powinien być odpowiedni.

Zdobycie pełnego pręta węglowego też nie powinno być trudne. Myślę, że większym problemem niż dobór materiału jest precyzyjne wykonanie stożka i proste wklejenie takiego złącza.

jak masz grubościenny blank z małym otworem w środku musisz mieć super sztywny materiał na spigot (na spigocie wędka ugnie się mocniej niż reszta blanku i przy większym obciążeniu się złamie spigot)... w blankach z cienką ścianką spokojnie zrobisz z dowolnego materiału... ale pełne włókno jest złym pomysłem, ponieważ nie masz możliwości regulowania sztywności połączenia (zwykle będzie przesztywnienie na połączeniu)...



#129 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 18 listopad 2015 - 15:27

jak masz grubościenny blank z małym otworem w środku musisz mieć super sztywny materiał na spigot (na spigocie wędka ugnie się mocniej niż reszta blanku i przy większym obciążeniu się złamie spigot)... w blankach z cienką ścianką spokojnie zrobisz z dowolnego materiału... ale pełne włókno jest złym pomysłem, ponieważ nie masz możliwości regulowania sztywności połączenia (zwykle będzie przesztywnienie na połączeniu)...

 

I tutaj całe sedno odnośnie doboru materiału na spigot :)



#130 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 styczeń 2017 - 16:13

"I tutaj całe sedno odnośnie doboru materiału na spigot." :)


Wychodzi na to że najlepiej jednak mieć takiego samego "dawcę". Opcji lepszej nie widzę.
Kusi mnie cholerka dalej i chyba zacznę kroić jakies tanie badyle (np. Jaxon). Z drugiej strony uczyć sie na jakiejś "lipie"? Też mozna zniechęcić sie szybko. :(

Regulowanie ugięcia pełnego pręta (ewent. przesztywnienia) nie powinno byc raczej trudne.
Wystarczy powiększać (zrobic) w nim otwór. Ale czy dobrze myślę? Różne myśli chodzą mi głowie gdy kolega zeznał mi że rurka ma większą wytrzymałość na zginanie niż pełny pręt. A zna sie jak mało kto na mechanice i wierze mu całkowicie.
Cholera. Trzeba bedzie pewnie sie odważyć i cos zepsuć na testach. :D ;)

A dlugosc spigota jaka powinna wg Was byc? 10-12cm?

#131 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 20 styczeń 2017 - 16:28

źle myślisz - raczej nie ma sensu rozwiercanie pełnego pręta dla regulacji... spigot robisz z kilku rurek wkładanych jedna w drugą do momentu uzyskania odpowiedniej wytrzymałości... rurki sklejasz... i nie zapomnij zrobić na uciętych końcach wędki zrobić omotek zanim zaczniesz wstępnie testować twardość złącza... długość to kompronis: długi jest pewniejszy, ale powoduje przesztywnienie na złączu... zależy też od średnicy spigota...

 

u mnie wystaje z Dolnika 6,5cm, wklejone w środku musi być minimum jeszcze 5cm


Użytkownik czarny1 edytował ten post 20 styczeń 2017 - 16:34

  • Dąbek 111 lubi to

#132 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 styczeń 2017 - 18:08

Ooooooo. Ciekawy pomysł z tymi rurkami. O omotkach oczywiscie zawsze pamietam. :)
Tez o takich długościach myślałem.

#133 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 21 styczeń 2017 - 09:30

źle myślisz - raczej nie ma sensu rozwiercanie pełnego pręta dla regulacji... spigot robisz z kilku rurek wkładanych jedna w drugą do momentu uzyskania odpowiedniej wytrzymałości... rurki sklejasz... i nie zapomnij zrobić na uciętych końcach wędki zrobić omotek zanim zaczniesz wstępnie testować twardość złącza... długość to kompronis: długi jest pewniejszy, ale powoduje przesztywnienie na złączu... zależy też od średnicy spigota...

 

u mnie wystaje z Dolnika 6,5cm, wklejone w środku musi być minimum jeszcze 5cm

Stosuję ten sam patent z wklejanymi rurkami wycinanymi z połamańców.Przeważnie 3 rurki jedna w drugiej, chyba że ściany są konkretnej grubości to dwie wystarczą.

W celu uniknięcia owego przesztywnienia ,dobrym sposobem(mi się sprawdza) jest stosowanie odpowiednio krótszych rurek wewnątrz.



#134 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 21 styczeń 2017 - 19:32

źle myślisz - raczej nie ma sensu rozwiercanie pełnego pręta dla regulacji... spigot robisz z kilku rurek wkładanych jedna w drugą do momentu uzyskania odpowiedniej wytrzymałości... rurki sklejasz... i nie zapomnij zrobić na uciętych końcach wędki zrobić omotek zanim zaczniesz wstępnie testować twardość złącza... długość to kompronis: długi jest pewniejszy, ale powoduje przesztywnienie na złączu... zależy też od średnicy spigota...

 

u mnie wystaje z Dolnika 6,5cm, wklejone w środku musi być minimum jeszcze 5cm

Z inżynierskiego punktu widzenia wygląda to tak, że jeżeli znamy moduły sprężystości podłużnej materiału na spigot i łączonych elementów, to grubość ścianki spigota możemy wyliczyć bardzo precyzyjnie.

Przyjmujemy takie założenie, że sztywność giętna spigota w miejscu łączenia blanku musi być równa lub większa (o max. 10%) od sztywności giętnej blanku w miejscu przecięcia.

Z uwagi jednak na to, że najczęściej nie znamy modułów sprężystości podłużnej, to robimy to metodą prób i błędów czy też kolejnych przybliżeń.

Jeśli sztywność giętna spigota w miejscu łączenia blanku będzie (dużo) mniejsza od sztywności giętnej blanku w miejscu przecięcia, to wędzisko będzie się gięło "na sierżanta" lub inaczej krzywą, którą takie ugięcie możemy aproksymować będzie hiperbola.

Zatem aby uniknąć tego typu ugięcia, na spigot powinniśmy stosować materiał o co najmniej takiej sztywności jak blank rodzimy, może jedynie w przypadku blanków o dużej zbieżności możemy ale tylko w ograniczony zakresie od tej zasady.

Kiedyś w sklepach wędkarskich, można było kupić wiele połamanych wędek lub ich części na takie przeróbki, gdyż w przypadku reklamacji firmy dostarczały nową część nie zabierając uszkodzonej. Od kilku (a może kilkunastu) lat musimy zwrócić uszkodzoną część aby otrzymać nową, więc na takie przeróbki możemy stosować jeśli mamy tylko te wędki, które sami połamaliśmy.

Jeśli chodzi o długość spigota, to powinna być ona równa sześciu średnicom wewnętrznym blanku w miejscach łączenia go spigotem. Powyższy warunek został wyliczony na gruncie teorii sprężystości.

Bardzo często spotykamy spigoty o wiele dłuższe równe 10-12 średnicom blanku w miejscu łączenia, z punktu widzenia wytrzymałości jest ok., ale przy zginaniu blanku wyraźnie widać jego przesztywnienie w miejscu łączenia.

Dużo bardziej niebezpieczne byłoby gdyby spigot był zbyt krótki np. równy 4 średnicom, wówczas przy zginaniu na końcu części żeńskiej blanku gwałtownie rosną naprężenia, co nieuchronnie prowadzi do jego zniszczenia.

Przy połączeniu na spigot nigdy tego błędu nie spotkałem, ich długości były zawsze za duże.

Natomiast w przypadku połączenia typu zarówno put-over jak i put-in ta zasada (6 średnic) także obowiązuje, i w tego typu połączeniu put-over dwa razy kupiłem blanki, które nie spełniały tego warunku.

Pierwszym był blank firmy Gatti, w którym dolnik wchodził w szczytówkę na mniej niż 4 średnice, niestety zaważyłem to gdy kij był już uzbrojony i skończyło to się zniszczeniem szczytówki w miejscu łączenia, a w Elitce było równo 5 średnic, więc po oskrobaniu farby w miejscu łączenia i korekcie złącza wyszło tyle co trzeba czyli 6 średnic.


  • Pluszszcz i JanuszD lubią to

#135 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 21 styczeń 2017 - 23:11

Ciekawe informacje i spostrzeżenia. Mam nadzieje że nie teoretyczno-lekturowe a "twardo" inżynierskie. :)
Nigdy o takich parametrach i zasadach nie myslalem i nie czytałem. Jak to warto odświeżyć stary watek z zimowe dni. Wiecej czasu na pisanie, na podzielenie sie doświadczeniem i na naukę. Serdecznie z góry dziękuje wszystkim za chęć przedstawienia swoich doświadczeń i wiedzy. :)
Wychodzi na to że regulować sztywność spigota i prawidłowe ugięcie sie da. Robić to na uzbrojonym blanku czy surowym? O omotce (wzmocnieniu łącza) na żeńskiej czesci oczywiscie pamietam.
Co do posiadania oryginalnego materiału na spigot to nie ma szans. Blank muchówki, jak pisałem jest GLoomisa a oni maja dożywotnia gwarancje na swoje produkty.
Zostaje tylko dobór metoda prób i błędów. Material znam bo GL3 to 47mln modołów czyli IM8. Gorzej tylko czy biorąc spigota z jakiegoś nieznanego dawcy wierzyć że jego blank jest też IM8. :D
Na jakimś Jaxonie pewnie cos popróbuje ale na Garry'ego lapki mnie nie swędzą. :)
Na razie trzeba nabrać doswiadczenia. Starych, rożnych blanków mi nie brakuje.

Aaaaaa. Jeszcze jedna rzecz. Co do zasady "6xśrednica wewnętrzna blanku" w miejscu łączenia. Gdy blanki są mięsiste-grube to????
Aż sprawdzę swoje kije na złączach pod tym względem. :)

Pozdrówko. :)
A.P.
________

Użytkownik trout master edytował ten post 21 styczeń 2017 - 23:14


#136 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 22 styczeń 2017 - 03:37

Gdy blanki są mięsiste-grube to????

 

to możesz mieć problem... wtedy długość jest najmniejszym problemem... aby uzyskać dostatecznie sztywny spigot, stosujesz wysoki moduł... czasem po prostu nie da się go zrobić, bo zawsze będzie za miękki...



#137 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 22 styczeń 2017 - 08:48

Jeszcze pytanie co do "wpychania" kolejnych tulejek na spigot.
Czy spigot w dolne złącze jest wkładany od dołu zgodnie ze stożkiem manderela? Wtedy szansa na osiowość połączenia jest największa.
Czy moze rozwiercacie i wkładacie od góry?
Wszystkie tulejki spigota dobieracie "na sucho" i przy poprawnej pracy dopiero wklejacie? Czy moze wklejacie kolejne i przy "złym" ugięciu dokładamy następną?

#138 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 22 styczeń 2017 - 10:45

Gdy blanki są mięsiste-grube to????

 

to możesz mieć problem... wtedy długość jest najmniejszym problemem... aby uzyskać dostatecznie sztywny spigot, stosujesz wysoki moduł... czasem po prostu nie da się go zrobić, bo zawsze będzie za miękki...

Dokładnie tak.

Miałem kiedyś kij wykonany w FC na blanku Batsona HS 9000 w kolorze zielonym (wykonany jeszcze w USA) ze średniomodułowego grafitu RX7, jednoczęściowy 2,30m i 1/8-5/8 oz, czyli teoretycznie 3,5-17,5g.

Ponadto jest to blank, który ma małą zbieżność, grube ścianki, i czułą, cienką szczytówkę. Postanowiłem z nim trochę poeksperymentować

Najpierw przedłużyłem ten kij do 2,6m i dałem go w roku 2004 do uzbrojenia w FC.

Tym samym miałem jak sądzę najdłuższy w Europie kij jednoczęściowy.

Tak długo jak był on moim "uniwersałem", który stał za szafą w domu rodziców - było wszystko ok., jak ich odwiedzałem nie musiałem brać wędziska aby trochę połowić na wodach z okresu mojej młodości, które były kilkaset metrów od domu.

Później jednak zacząłem dużo jigować, a ten kij wydawał mi się do tego idealny, ale do transportu to koszmar.

Postanowiłem więc przeciąć go na pół i wykonać połączenie na spigot, mimo, że Irek Matuszewski mi to odradzał, podkreślając to, że ma grube ścianki i małą zbieżność, a także małą w stosunku do grubości ścianek średnicę wewnętrzną blanku.

Wykonałem spigot z połamanego wysoko-modułowego blanku muchowego, który dużo wcześniej kupiłem za niewielkie pieniądze w sklepie wędkarskim. 

Zbieżność spigota była zbliżona do zbieżności Batsona, więc jeszcze ją poprawiłem tak, aby była niemal dokładnie taka jak w Batsonie. Do środka wkleiłem jeszcze jakiś kawałek pełnej węglowej japońskiej szczytówki, który mi został z jakiejś drgającej szczytówki i pełny spigot był gotowy. Byłem z niego zadowolony a wędką kilka razy łowiłem na różnych wodach.

Trochę później zainteresowałem się softjerkami i poszukiwałem do nich odpowiedniego wędziska.

Nie zastanawiając się zbyt długo skróciłem tego Batsona odcinając mu cały uchwyt, pozostało 2,17m (w całości wydawał mi się zbyt długi i ciężki do ciągłego poszarpywania przynęty).

Zdemontowałem przelotki i dałem blank do "oskórowania" wtarcia żywicy i ponownego uzbrojenia Grzesiowi Politowskiemu. 

Zrobił to znakomicie, mam ten nierówno dzielony patyk do dziś, zarówno do softjerków jak i innych przynęt miękkich, które na własne potrzeby zaliczam do odrębnej kategorii "wolno tonących gumisiów" - pasuje mi do nich idealnie, zwłaszcza na małych zakrzaczonych rzekach.

Uświadomiłem sobie, że problemy, o które pytał twórca tego wątku samodzielnie przerobiłem w całości prawie samodzielnie opierając się na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu wędkarskim podpartym wiedzą inżynierską z wytrzymałości materiałów i wielu wcześniejszych tego typu próbach.


  • RafalKisiel lubi to

#139 OFFLINE   czarny1

czarny1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 891 postów
  • LokalizacjaLanckorona/Przemyśl
  • Imię:Michał

Napisano 22 styczeń 2017 - 12:45

nie rozwiercaj - wkładasz od dołu... lepiej byłoby sklejać kolejne tulejki, tylko mało kto ma tyle cierpliwości, zwłaszcza jak się robi komuś za kasę:)



#140 OFFLINE   Darc

Darc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Wesoła

Napisano 23 styczeń 2017 - 06:59

Witaj

Wejdź na stronę firmy Carbon Center.

...do wyboru, do koloru. Nawet dwa moduły sztywności rurek mają.

Na spigot polecam pręt węglowy w odpowiedniej średnicy.

Podrawiam







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tech, tech-rb, blank, spigot

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych