Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Aku do łodzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 01 kwiecień 2013 - 19:33

Witam.

Poszukuję Akumulatora do silnika el.

Wybór zawęził się do dwóch modeli :

http://www.dobreakum...-12v-120ah.html

lub

http://www.mc-sklep....v-gel-p-88.html

Urzytkowników wyżej wymienionych modeli lub podobnych proszę o opinie, jak sprawują się w boju.



#2 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15609 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 kwiecień 2013 - 20:10

Mogę powiedzieć coś na temat tego SSB. Mam ze 3-4 lata sztukę z niższej zielonej serii. 120 AH. Kompaktowy model SH. Tańszy i lżejszy od tego co podajesz. Jest jak nowy. Z założenia ma służyć 10 lat i tyle prawdopodobnie da radę. Jak go naładuję, to po miesiącu leżakowaniama ponad 13 Volt.

 

Ja na twoim miejscu brałbym 2 sztuki takich:

 

http://allegro.pl/ak...3087242742.html

 

Cena bardzo dobra. Na łódkę lepiej zanieść 2 x 24 kilo niż 1 x 36 kilo - a 160 AH piechotą nie chodzi. I jak na kilka godzin tylko wypływasz to 1 aku zabierasz. Ja tak zrobię jak to moje SSB wreszcie osłabnie.



#3 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 01 kwiecień 2013 - 20:48

Dzieki za rade. Ciezar zbytnio nie przeszkadza bo i tak podjezdzam wozkiem pod lodz. Zaleta jednej sztuki polega na tym ze chowam ja do schowka i po problemie. Jezeli beda dwa to drugi musi stac na zewnatrz i bedzie zabieral miejsce no ale opcja dwoch sztuk tez ma swoje zalety.

#4 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 02 kwiecień 2013 - 12:02

Kadet  - Akumulatory SSB tak mają,że im większa pojemność

             tym są trwalsze.Z mojego doświadczenia (stacja UPS)

             wynika,że 200 Ah to jest to co chciałbym mieć na łodzi.

             Wiadomo - cena i zagrożenie przepukliną zniechęcają.

 

Godski widzę,że myślisz perspektywicznie! Zaczym Twój aku padnie,

            Ty się zestarzejesz a wtedy 2 x 80 Ah będzie w sam raz   ;)



#5 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 02 kwiecień 2013 - 19:20

No raczej z kazdym aku wraz ze wzrostem pojemnosci wzrasta takze trwalosc (plytsze rozladowania). Dziwi mnie natomiast fakt ze tak jest nie wiele osob ktore mialy stycznosc z tymi bateriami.

#6 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 02 kwiecień 2013 - 19:31

ja kupiłem ssb do latarki 6v 4,5ah.totalna lipa trzymał kiepsko i po kilku miesiącach padł całkowicie.



#7 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 kwiecień 2013 - 20:12

Do tej Toyamy sam sie przymierzalem. Niestety Japonie to on widzial podobnie jak ja. Jest to produkt chinski. Ten znaczek CE to nie Certyfikat Europejski, China Eksport - taka drobna roznica w literkach. Zrodlo wiadomosci to internet.

Aku SSB to moim zdaniem aku buforowe zaprojektowane do stacji UPS. Ciagle ladowanie i sporadyczne oddawanie energii. Mam znajomego elektryka, ktory obsluguje upsy w sieci bankow i ze wzgledu na nasza znajomosc nie sprzedal mi takiego aku.

Zamow sobie kwasiaka glebokiego rozladowania do pracy cyklicznej np. Banner energy bull 100Ah koszt okolo 480 pln lub Trojan SCS150 100Ah koszt okolo 720 pln do wozkow typu Melex taki dzisiaj sobie zamowilem

#8 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1394 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 02 kwiecień 2013 - 20:54

Witam,

 

Używam Toyamę NPG 120 Ah. Teraz będzie 3 sezon. Staram się dbać o akumulator zimą trzymam w kotłowni w temperaturze domowej i co ok miesiąc podłączam do ładowania. Doskonale zdaję sobie sprawę że jest to chińszczyzna i np identyczne pod marką Koyosonic można kupić w Tokarexie.  Nie narzekam na swoją baterię.

Pewnie znajdzie się jeszcze kilka innych "marek" zjeżdżających z tej samej taśmy gdzieś tam w Guangdong czy innym Ningbo. Apple też produkuje wszystko w Chinach (firma Foxconn) a i tak Iphone5 jest podobno najbardziej pożądanym telefonem na świecie. Jeżeli produkcja jest w miarę kontrolowana i powtarzalna to jestem na tak.

 

@Ptycho. Rozwinięcie skrótu CE bynajmniej nie oznacza China Export, odsyłam co najmniej do Wikipedii. Nie tylko chińskie produkty muszą posiadać CE jeśli mają być dopuszczone do obrotu w UE.

 

Rękę dam sobie uciąć że wszystkie akumulatory (no może znakomita większość) żelowe na naszym rynku pochodzą z dalekiego wschodu. 



#9 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 02 kwiecień 2013 - 21:09

pewnie masz rację ale nie wyobrażam sobie jakbyś mógł spiningować bez ręki. :D



#10 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 kwiecień 2013 - 07:04

Witam,

 

Używam Toyamę NPG 120 Ah. Teraz będzie 3 sezon. Staram się dbać o akumulator zimą trzymam w kotłowni w temperaturze domowej i co ok miesiąc podłączam do ładowania. Doskonale zdaję sobie sprawę że jest to chińszczyzna i np identyczne pod marką Koyosonic można kupić w Tokarexie.  Nie narzekam na swoją baterię.

Pewnie znajdzie się jeszcze kilka innych "marek" zjeżdżających z tej samej taśmy gdzieś tam w Guangdong czy innym Ningbo. Apple też produkuje wszystko w Chinach (firma Foxconn) a i tak Iphone5 jest podobno najbardziej pożądanym telefonem na świecie. Jeżeli produkcja jest w miarę kontrolowana i powtarzalna to jestem na tak.

 

@Ptycho. Rozwinięcie skrótu CE bynajmniej nie oznacza China Export, odsyłam co najmniej do Wikipedii. Nie tylko chińskie produkty muszą posiadać CE jeśli mają być dopuszczone do obrotu w UE.

 

Rękę dam sobie uciąć że wszystkie akumulatory (no może znakomita większość) żelowe na naszym rynku pochodzą z dalekiego wschodu. 

 

1. Łukaszu - ja nie pisałem, że Toyama to samo zło. Jest wielu użytkowników wśród wędkarzy i chwalą sobie ten akumulator.

2. Tak wiem, że prawie wszystkie produkty pochodzą z Azji. W tym moje karpiówki Yad prosto z Anglii (Chin).

3. Odnośnie CE - na codzień dbam o bezpieczeństwo pracowników, więc "trochę" kojarzę fakty.

 

"Oznaczenie CE i znak CE?

Skrót CE pochodzi od francuskich słów Conformité Européenne, co po polsku oznacza zgodny z dyrektywami UE. Oznakowanie CE umieszczone na wyrobie oznacza, że wyrób jest zgodny z wymaganiami wszystkich mających do niego zastosowanie dyrektyw nowego podejścia, łącznie z wymaganiami dotyczącymi procedur oceny zgodności.

Oznakowanie CE uważane jest za podstawową informację zarówno dla państw członkowskich, jak i dla stron trzecich, np. dystrybutorów, konsumentów i innych użytkowników. Państwa członkowskie powinny przyjąć, że wyrób z oznakowaniem CE spełnia wszystkie wymagania odpowiednich dyrektyw regulujących nadanie tego oznakowania. Zgodnie z tym państwa członkowskie nie mogą na swoim terytorium zabraniać, ograniczać ani utrudniać wprowadzania na rynek i oddawania do użytku wyrobu z oznakowaniem CE, chyba że to oznakowanie zostało naniesione z naruszeniem obowiązujących zasad.

Oznakowanie CE nie powinno być wykorzystywane do celów komercyjnych. Oznakowanie CE nie jest znakiem potwierdzającym pochodzenie wyrobu ani też nie oznacza, że dany wyrób został wyprodukowany w UE. Oznakowanie CE nie jest też znakiem poświadczającym bezpieczeństwo wyrobu ani jego jakość.

 

CE.JPGchuna%20export.JPG

 

 

Wygląd znaku CE (po lewej stronie) jest dokładnie określony. Logo China Export różni się od niego tylko jednym detalem i mniejszym ostępem pomiędzy literami.
 
Warto dokładnie mu się przyglądać, bo są fałszerze etykiet. Niektóre importowane produkty są oznaczone logotypem CE , który do złudzenia przypomina znak CE, ale oznacza China Export.
 
Niedawno usłyszałem ciekawą rzecz, która miała miejsce na  Międzynarodowych Targach Spawalnictwa. Pojawili się tam chińscy producenci urządzeń spawalniczych którzy oferowali swoje wyroby łudząco w niektórych przypadkach przypominające liczące się firmy w produkcji urządzeń, którzy (nie mówię wszyscy ale połowa) oferuje swoje produkty oznaczone jako CE - China Export. W katalogach  tych producentów zostały zamieszczone informacje o zasilaniu spawarki 220 V lub 380 V. Producenci, których produkt jest faktycznie zgodny z dyrektywami europejskimi podają w swoich katalogach zasilania 230 V lub 400 V. W supermarketach  często można spotkać wspomniane wyżej urządzenia spawalnicze Made by ChRL, są tanie i często o bardzo dobrych parametrach ale warto też pamiętać że te urządzenia mają być przede wszystkim bezpieczne."

 

Powyższa treśc jest zassana z e-spawalnik. Takich stron jest więcej.

4. Tak, masz rację. Według kolegi z forum (pracuje w firmie handlującej akumulatorami) większość baterii to import z Azji.


Użytkownik ptychoo edytował ten post 03 kwiecień 2013 - 07:05

  • mifek lubi to

#11 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1394 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 kwiecień 2013 - 08:22

hehehe..dobre z tym china export, nie byłem świadom że nasi mali skośnoocy przyjaciele mogą tak fajnie robić europejczyków w balona. Będę zwracał na to uwagę. Dzieki @Ptychoo


Użytkownik rower26 edytował ten post 03 kwiecień 2013 - 08:24


#12 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 kwiecień 2013 - 08:26

kurde do tej pory myslalem ze CHINA EXPORT to tylko taki zarcik a tu BACH.. wszystko czarno na bialym... 

 

DZieki



#13 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2312 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 03 kwiecień 2013 - 12:26

to i mnie w konia zrobiły z tym znakiem te małe sprytne chińskie rączki :wacko:



#14 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1120 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 kwiecień 2013 - 14:55

to i mnie w konia zrobiły z tym znakiem te małe sprytne chińskie rączki :wacko:

Rączki, jak rączki, ale główki też nietęgie :/



#15 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 15:34

No widze ze temat w koncu sie ruszyl.
Po wykonaniu tuzin telefonow do sklepow internetowych, przedstawicieli firmowych, doszedlem do jednego wniosku a raczej modelu ....TROJAN T-1275+. Kwasiak 150ah. czyli mala elektrownia na lodzi. Nie ma mowy o chinszczyznie. Produkt czysto amerykanski.

Ptycho, może mylisz ten : http://www.dobreakum...-12v-100ah.html

z http://www.dobreakum...-12v-120ah.html.Róznica znaczna


Użytkownik Kadet edytował ten post 03 kwiecień 2013 - 20:52


#16 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 04 kwiecień 2013 - 12:31

Ptycho, może mylisz ten : http://www.dobreakum...-12v-100ah.html

z http://www.dobreakum...-12v-120ah.html.Róznica znaczna

Tzn? Chodzi o zastosowanie?

"Doskonały do aplikacji fotowoltaicznych, żeglarskich, UaPS oraz wózków inwalidzkich. Akumulatory SBLCG to produkt dedykowany do stosowania w aplikacjach w których akumulator musi utrzymywać wysokie parametry nawet przy głębokim rozładowaniu i po przepracowaniu wielu cykli." - to w końcu do czego on jest? Opis co niektórych sprzedających jest conajmniej marny. Ło matko na wszystkim trza sie znać, bo inaczej dup.. zawsze z tyłu.

 

Jak pisałem wcześniej mógłbym mieć aku z ups-ów (roczne, dwuletnie) od znajomego elektryka, który obsługuje sieć pewnego banku za przysłowiową flaszkę. Po mojej odpowiedzi do czego potrzebuję odpowiedzial - "one się do tego nie nadają"


Użytkownik ptychoo edytował ten post 04 kwiecień 2013 - 12:33


#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15609 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 kwiecień 2013 - 15:19

SSB służy mi już 4 lata. Jak nowy. Następne też będzie SSB. Nadają się zarówno do pracy cyklicznej jak i buforowej (czyli i UPS i łódka)



#18 ONLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2312 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 04 kwiecień 2013 - 16:51

Jak pisałem wcześniej mógłbym mieć aku z ups-ów (roczne, dwuletnie) od znajomego elektryka, który obsługuje sieć pewnego banku za przysłowiową flaszkę. Po mojej odpowiedzi do czego potrzebuję odpowiedzial - "one się do tego nie nadają"

 Za flaszkę powiadasz, hmm...

A jakie to pojemności tych aku?



#19 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 18:36

Znikoma jest ilość producentów, którzy podają ilość cykli wraz ze spadkiem pojemności.Prawie 800 cykli przy 50% rozładowania bez uszczerbku na "zdrowiu" to bardzo dobry wynik.

Załączone pliki

  • Załączony plik  canvas.png   275,5 KB   41 Ilość pobrań


#20 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 04 kwiecień 2013 - 18:50

          Akumulatory w stacjach UPS mają lekkie życie.Dwulatek to nówka! Roczniak to osesek!!!

Stoi taki akumulator i czeka na zanik prądu w sieci. A ponieważ takowe zaniki są ewenementem

to obowiązkiem nadzorującego jest pilnowanie automatu "dającego prąd konserwujący".

Jeśli aku jest tylko składowany napięcie nie może spaść poniżej 2,07V (na ogniwo),jeżeli tak się

stanie "poiekun" wykonuje doładowanie regenerujące wg stosownych procedur opracowanych 

przez producenta.Każda taka czynność jest odnotowywana w dokumentach.(gwarancja na akumulator

to min 2-3 lata,a zakładana żywotność 8-10 lat) nikt rozsądny nie "odpuści"procedur !

     

         Tak więc roczny akumulator za flaszkę przypomina skecz o góralu łowiącym pstrągi na lusterko  ;)