Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uchwyt / mocowanie przetwornika echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1290 odpowiedzi w tym temacie

#581 OFFLINE   WojtekCIN

WojtekCIN

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1170 postów

Napisano 27 lipiec 2018 - 18:38

Też mam ten uchwyt. Polecam nie opuszczać przetwornika do samego końca ponieważ przy większych prędkościach (ślizg) chlapie. To w zasadzie jedyny mankament jaki rzucił mi się w oczy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#582 OFFLINE   count_martin3z

count_martin3z

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisano 27 lipiec 2018 - 18:41

Każdy uchwyt tak ma jak za nisko opuscisz przetwornik. Tego największą zaletą jest to, że trzyma sztywno przy dużych prędkościach i można go regulować. Każdy producent nie zaleca opuszczania przetwornika poniżej podłogi jednostki.
  • Miodzik i WojtekCIN lubią to

#583 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5486 postów
  • Imię:adam

Napisano 27 lipiec 2018 - 22:21

Też to mam  po.modyfikacji 2 przetworniki wiszą.


  • Dsf lubi to

#584 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 28 lipiec 2018 - 06:04

Doradźcie panowie, jak ten uchwyt zamontowac do laminatu, jestem na etapie budowy łódki więc moge to zrobic na różne sposoby. Jeskieś śruby, podkładki czy sie nie pierdzielić I na wkręty z silikonem ?
https://allegro.pl/u...7474311761.html

Użytkownik GoLoManoLo edytował ten post 28 lipiec 2018 - 06:43


#585 OFFLINE   MichuA

MichuA

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście
  • Imię:Michał

Napisano 28 lipiec 2018 - 06:36

Takie coś to tylko na postoju... . Przy pływaniu są zakłócenia od falowania. Burtą na flaute bądź postój


Po delikatnych modyfikacjach daje rade przy większych prędkościach i nie drgania prawie w ogóle. Usztywnienie u góry za pomocą śruby maszynowej kawałka pręta gwintowanego i dwóch uchwytów do rur. Musiałem bo się złożył kiedyś przy prędkości 20 km/h, a teraz już nic się nie dzieje nawet przy prędkościach 30-40 km/h

#586 OFFLINE   adamo_t

adamo_t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Adam

Napisano 28 lipiec 2018 - 08:19

Doradźcie panowie, jak ten uchwyt zamontowac do laminatu, jestem na etapie budowy łódki więc moge to zrobic na różne sposoby. Jeskieś śruby, podkładki czy sie nie pierdzielić I na wkręty z silikonem ?
https://allegro.pl/u...7474311761.html

Ja mam na dwie śruby z nierdzewki z podkładkami plus nakrętki samokątrujące do tego w otwory i na listwe po całości poszedł sylikon żeby nic nie przeciekało tylko trzeba dobrze odtłuścić acetonem no i listwe z nierdzewki papierkiem ściernym zmatować dla leprzej przyczepności polecam o niebo lepsze niż na sztycy zwłaszcza przy wiekszych prędkościach

#587 OFFLINE   GoLoManoLo

GoLoManoLo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód ;)

Napisano 28 lipiec 2018 - 08:54

Dzięki, tak zrobię

#588 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 lipiec 2018 - 20:32

Chyba trafiłeś na wykonanie na kacu... U mnie trzyma dębowo przy lekkim dokreceniu. Jak postawie na glebie puszcza zabezpieczenie przetwornika sam uchwyt nie do ruszenia.

#589 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 sierpień 2018 - 19:38

Jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem Skylli 370 i Humminbirda Helixa 10 ale niestety moje szczęście zakłóca problem montażu przetwornika. Z racji, że jest on wielki a przerwa między silnikiem a łodzią niewielka, użyteczność bocznego podglądu jest mocno ograniczona, bo zasłonięta jest zupełnie jedna strona. Jak łódź była produkowana to chciałem aby przetwornik był, powiedzmy sobie, mobliny i abym mógł go montować do innej łódki. Teraz stwierdzam, że to był głupi pomysł i chciałbym go zamontować na stałe.
Niestety problem polega na tym, że wiązać się to pewnie będzie z pruciem i cięciem łódki i ponownym jej spawaniem.
 
Z racji, że mam znajomego spawacza (zdolnego), wpadłem na chytry pomysł, co by wyciąć dziurę w łódce i zamontować przetwornik na stałe. Są dwa warianty i o ile kolega spawacz nie widzi problemu to jednak ja jakieś wątpliwości mam i może ktoś z Was pomoże mi je rozwiązać.
 
W pierwszej wersji, jak obrazku poniżej, wyżynam w dnie łodzi gniazdo tak, jak zaznaczone jest to czarną linią i co do takiego montażu mam  wątpliwość czy redan, który będzie kilka centymetrów przed przetwornikiem nie będzie wprowadzał poprzez cięcie wody zakłóceń, które będą uniemożliwiały działanie sondy ?
 
https://zapodaj.net/...b884b5.jpg.html
 
W drugiej wersji, po wyrżnięciu dna tak jak zaznaczono na obrazku boje się, że po zamontowaniu przetwornika, środkowy redan będzie zasłaniał lewą stroną i zyskam tylko tyle w stosunku do obecnego stanu, że stracę dwie stówy za spawanie  :D   Wersja ta podoba mi się jednak trochę bardziej, bo nie musiałbym kombinować nic z rurą spustową od środkowej bakisty
 
https://zapodaj.net/...245a48.jpg.html
 
Prośba do kogoś mądrego w tej materii, żeby wypowiedział się w sprawie


Użytkownik kruz edytował ten post 01 sierpień 2018 - 19:39


#590 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 sierpień 2018 - 19:57

A może niech ci spawacz  wymodzi taki montaż ducera, aby go odwrócić i schować  go pod łódź w najniższym miejscu? Wtedy w echu odwracasz strony SI i schowanemu ducerowi silnik nie przeszkadza. Warunek taki, żebyś przeskoczył kil przetwornikiem.



#591 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 sierpień 2018 - 21:11

Myslalem o tym ale wtedy po pierwsze przetwodnik bedzie pewnikiem strasznie chlapal podczas szybkiego plyniecia, poza tym bedzie bardzo narazony na uszkodzenia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#592 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 sierpień 2018 - 06:44

Co do podatności na uszkodzenia- silnik jest na pierwszej linii. Co do pływania w glajdzie- można to zrobić tak, by unosić ducer na czas przepłynięcia na miejscówkę.



#593 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 sierpień 2018 - 07:35

Właśnie Maćku chodzi o to, żeby go nie zwijać/składać za każdym razem kiedy chcę popłynąć szybciej. Mam uchwyt podobny do tego jakich używa się do łapania wertykalnego i w tym przypadku widać wszyhstko ok i nic nie jest zasłonięte ale to składanie na czas szybszego płynięcia jest irytujące. Dlatego też myślę o montażu na stałe



#594 OFFLINE   PawelMAT

PawelMAT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 02 sierpień 2018 - 07:59

Widzialem taki ciekawy sposób montażu przetwornikow jak na zdjęciach. Albo z silownikiem podpiętym do oryginalnego mocowania albo wbudowany w trim tabach. Drogo, ale super sprawa do składania przetwornikow do szybkiego plywania:)

https://www.thehullt...tion-angle.html

Jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem Skylli 370 i Humminbirda Helixa 10 ale niestety moje szczęście zakłóca problem montażu przetwornika. Z racji, że jest on wielki a przerwa między silnikiem a łodzią niewielka, użyteczność bocznego podglądu jest mocno ograniczona, bo zasłonięta jest zupełnie jedna strona. Jak łódź była produkowana to chciałem aby przetwornik był, powiedzmy sobie, mobliny i abym mógł go montować do innej łódki. Teraz stwierdzam, że to był głupi pomysł i chciałbym go zamontować na stałe.
Niestety problem polega na tym, że wiązać się to pewnie będzie z pruciem i cięciem łódki i ponownym jej spawaniem.

Z racji, że mam znajomego spawacza (zdolnego), wpadłem na chytry pomysł, co by wyciąć dziurę w łódce i zamontować przetwornik na stałe. Są dwa warianty i o ile kolega spawacz nie widzi problemu to jednak ja jakieś wątpliwości mam i może ktoś z Was pomoże mi je rozwiązać.

W pierwszej wersji, jak obrazku poniżej, wyżynam w dnie łodzi gniazdo tak, jak zaznaczone jest to czarną linią i co do takiego montażu mam wątpliwość czy redan, który będzie kilka centymetrów przed przetwornikiem nie będzie wprowadzał poprzez cięcie wody zakłóceń, które będą uniemożliwiały działanie sondy ?

https://zapodaj.net/...b884b5.jpg.html

W drugiej wersji, po wyrżnięciu dna tak jak zaznaczono na obrazku boje się, że po zamontowaniu przetwornika, środkowy redan będzie zasłaniał lewą stroną i zyskam tylko tyle w stosunku do obecnego stanu, że stracę dwie stówy za spawanie :D Wersja ta podoba mi się jednak trochę bardziej, bo nie musiałbym kombinować nic z rurą spustową od środkowej bakisty

https://zapodaj.net/...245a48.jpg.html

Prośba do kogoś mądrego w tej materii, żeby wypowiedział się w sprawie

92e9073087dd51577795dbecec04e135.jpg12096c96f231db7035edb58f9d72fc06.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

#595 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4667 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 sierpień 2018 - 08:00

Czyli zostaje faktycznie wspawanie kieszeni.



#596 OFFLINE   kuko

kuko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów

Napisano 02 sierpień 2018 - 08:08

W wersji B chyba też bym się obwiał, że przy tej konkretnej łódce kil przesłoni obraz z jednej strony.

Mógłbyś teoretycznie wkleić jakoś prowizorycznie przetwornik do dna (przesuwając nawet przetwornik bardzie na bok aby uzyskać taki sam poziom jaki będzie uwzględniał docelowe usytuowanie w zagłębieniu.... Zobaczysz wtedy,  nawet statycznie na wodzie czy kil przesłania czy nie.

Nie wiem czy się jasno wyraziłem, dlatego masz zdjęcie szkicu....

 

Natomiast chciałbym Ci zwrócić uwagę na fakt, że jak będziesz profilował to zagłębienie w dnie to nie rób ostrych kątów tylko takie aby opływ wody był jak najbardziej laminarny (ostre kąty mogą spowodować w rejonie przetwornika opływ turbulentny lub wręcz oderwany. Może powstawać poducha powietrzna w tym zagłębieniu i dupa).

 

Ewentalnie możesz zrobić mega precyzyjne zagłębienie abu przetwornik "szczelnie" zapełniał przetrzeń.... ale to już zależy od zdolności spawacza, a ponadto może być problem przy zmianie echa.

 

Podpowiem Ci jeszcze coś - łódki Foxboat mają takie zagłębienie fabrycznie robione. Wieczorem mogę ci zrobić zdjęcie jak to wygląda, .... ale czy to się sprawdza to już niech się inni wypowiedzą bo ja nie montowałem u siebie tak przetwornika

Załączone pliki


Użytkownik kuko edytował ten post 02 sierpień 2018 - 08:19


#597 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 sierpień 2018 - 08:14

Widzialem taki ciekawy sposób montażu przetwornikow jak na zdjęciach. Albo z silownikiem podpiętym do oryginalnego mocowania albo wbudowany w trim tabach. Drogo, ale super sprawa do składania przetwornikow do szybkiego plywania:)

https://www.thehullt...tion-angle.html92e9073087dd51577795dbecec04e135.jpg12096c96f231db7035edb58f9d72fc06.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Pawle może to i fajne ale u mnie cały czas się nie sprawdzi, bo lewa strona będzie zasłaniana przez silnik :(



#598 OFFLINE   PawelMAT

PawelMAT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 02 sierpień 2018 - 08:21

Pawle może to i fajne ale u mnie cały czas się nie sprawdzi, bo lewa strona będzie zasłaniana przez silnik :(

Ja mam u siebie przetwornik na silniku elektrycznym, jak pływam szybciej to go podnoszę. Zamontowany na stałe przy szybkim pływaniu spowalnial caly interes.9306453104cf8b7a26634555e0747807.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

#599 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 02 sierpień 2018 - 08:23

W wersji B chyba też bym się obwiał, że przy tej konkretnej łódce kil przesłoni obraz z jednej strony.

Mógłbyś teoretycznie wkleić jakoś prowizorycznie przetwornik do dna (przesuwając nawet przetwornik bardzie na bok aby uzyskać taki sam poziom jaki będzie uwzględniał docelowe usytuowanie w zagłębieniu.... Zobaczysz wtedy,  nawet statycznie na wodzie czy kil przesłania czy nie.

Nie wiem czy się jasno wyraziłem, dlatego masz zdjęcie szkicu....

 

Natomiast chciałbym Ci zwrócić uwagę na fakt, że jak będziesz profilował to zagłębienie w dnie to nie rób ostrych kątów tylko takie aby opływ wody był jak najbardziej laminarny (ostre kąty mogą spowodować w rejonie przetwornika opływ turbylentny lub wręcz oderwany. Może powstawać poducha powietrzna w tym zagłębieniu i dupa).

 

Ewentalnie możesz zrobić mega precyzyjne zagłębienie abu przetwornik "szczelnie" zapełniał przetrzeń.... ale to już zależy od zdolności spawacza, a ponadto może być problem przy zmianie echa.

 

Podpowiem Ci jeszcze coś - łódki Foxboat mają takie zagłębienie fabrycznie robione. Wieczorem mogę ci zrobić zdjęcie jak to wygląda, .... ale czy to się sprawdza to już niech się inni wypowiedzą bo ja nie montowałem u siebie tak przetwornika

Chyba podjadę dzisiaj nad jakąkolwiek wodę i pokombinuję i poprzestawiam przetwornik. Ta wersja B odpowiada mi najbardziej. W wersji A jestem święcie przekonany, że redan będzie ciął wodę przed przetwornikiem i montując go w tym miejscu narobię tylko bałaganu

O łagodnych kątach słyszałem więc, jeśli się zdecyduje na prucie łódki, zwrócę spawaczowi na to uwagę.

 

Kolega, z którym przed chwilą rozmawiałem przez telefon, twierdzi, że zwykłym kątownikiem da się sprawdzić jak będzie widział przetwornik Humminbirda.



#600 OFFLINE   kuko

kuko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów

Napisano 02 sierpień 2018 - 08:25

Tak jak pisałem foxy mają zagłębienie w linii kilu.... 

teoretycznie kątownik można wypłaszczyć na ostatnich kilkunastu centymetrach przed kieszenią


Użytkownik kuko edytował ten post 02 sierpień 2018 - 08:38





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych