Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

FLOAT FISHING


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
549 odpowiedzi w tym temacie

#541 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 24 wrzesień 2023 - 18:14

Chyba o to chodzi. Model 1957r Usunalem hamulec(trykotke - taki bolec/hamulec co dociska szpule wewnatrz) Spilowalem uchwyt zeby pasowal do dzisiejszych srednic wedek. Kupione za 5euro a dziala bez zarzutu i praktycznie bez oporow jak inne dedykowane centerpiny za duze pieniadze. Ten model to typowy click&pawl - to samo co niektore muchowe kolorotki. Generalnie wypuszczanka kojarzy mi sie z UK i kleniami, brzanami. 

Załączone pliki

  • Załączony plik  2.jpg   36,95 KB   6 Ilość pobrań
  • Załączony plik  1.jpg   38,91 KB   6 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.jpg   44 KB   6 Ilość pobrań

Użytkownik kemaz edytował ten post 24 wrzesień 2023 - 18:19


#542 OFFLINE   Umbra

Umbra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wielkopolska
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Mikołajczak

Napisano 24 wrzesień 2023 - 18:29

Witam.
Czyli duża rzeka generalnie - to i dłuższe kije 3,9-4,6 m będą lepsze i z większym ciężarem wyrzutu, bo raczej nie bedziesz łowił lżejszymi zestawami (chodzi o uciąg wody).
No to można łowić na dwa różne sposoby.
Miękkim kijem i wykorzystując techniki rzutowe, z tym że bolonki się do tego słabo nadają ze względu na zbyt duże odległości pierwszych 2-3 przelotek mędzy sobą (jak pooglądasz filmy z technikami rzutowymi przy centerpinie to będziesz wiedział o co chodzi).
Albo sztywniejszą odległościówka, wypuszczając zestaw z główek czy wzdłuż opasek.
Kręcioł z regulacją docisku szpuli jest bardzo wygodny na dużych rzekach przy większym obciążeniu. Coś takiego jak na moich zdjęciach u góry.
Na dużej wodzie nie ma co się za bardzo podniecać tym czy centerpin kręci się dwie i pół minuty czy "tylko" czterdzieści sekund ... to ma jakiś wpływ jedynie jak się łowi zestawami 0,5-1,5 g.
Pozdrawiam.

Właśnie.
Czy np wczesną wiosną jak będę sobie łowił w klatkach, małe haki, małe przynęty (jakiś biały robak, ochotka), tak typowo na cienko.
Czy będzie widać brania na takich splawikach 6-8g?
Tak będzie łowione w nurcie, ale czy właśnie w czasie nieśmiałych brań da radę?
I ogólnie czy na splawiku z 8g będzie widać branie płoci?

To 8g to tak wybrałem przypadkowo, nie wiem czy trzeba więcej czy mniej, nigdy nie łowiłem na spławik na rzece

Użytkownik Perch Strike edytował ten post 24 wrzesień 2023 - 18:30


#543 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 24 wrzesień 2023 - 18:42

Ja lowie splawikami miedzy 2-10gr zaleznie od glebokosci, uciagu, wiatru. Wszystko widac. Jesli w klatce to pytanie czy potrzeba ci 8gr. Wypuszczanka to na granicy lub w pradzie wody. Ryby na rzece sa generalnie silniejsze od jeziorowych odpowiednikow i pewniej bija w przynete.


Użytkownik kemaz edytował ten post 24 wrzesień 2023 - 18:44


#544 OFFLINE   Umbra

Umbra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wielkopolska
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Mikołajczak

Napisano 24 wrzesień 2023 - 19:37

Ja lowie splawikami miedzy 2-10gr zaleznie od glebokosci, uciagu, wiatru. Wszystko widac. Jesli w klatce to pytanie czy potrzeba ci 8gr. Wypuszczanka to na granicy lub w pradzie wody. Ryby na rzece sa generalnie silniejsze od jeziorowych odpowiednikow i pewniej bija w przynete.

8g akurat nie miałem na myśli w klatce.
Na spławik łowiłem kiedyś, ale na wodzie stojącej - wiosną trzeba było zacinać najdrobniejsze ruchy, bo płotki bardzo delikatnie brały

#545 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 25 wrzesień 2023 - 12:44

Spławików to trzeba mieć kilka(naście), różna gramatura i kształt, zależnie od głębokości, siły uciągu, charakteru prądu rzeki (czy równy, czy są zawirowania), zabawa z dobieraniem prawie jak gumek na okonia.

Kołowrotek jeśli nie musi wyglądać, to pewnie na początek wspomniana ruska katuszka powinna wystarczyć, warto rozebrać, podpolerować jeśli gdzieś jest większe tarcie albo nierówno, nasmarować i powinno grać.

Z wędziskiem, jak kilka lat temu szukałem, był problem. Odległościówki za miękkie i delikatne, bolonki... no trochę nie o to chodzi, najsensowniejsze były niektóre wędziska sygnowane jako Float, dużo z nich to były sztywne, mocne wędki takie bardziej do łowienia na żywca, ale część pasowała.

A w ogóle to jak się ma jakiekolwiek wędzisko o odpowiedniej długości to warto przejść się z nim nad wodę i popróbować, wtedy najszybciej okaże się co tak naprawdę jest potrzebne, czy dłuższe, czy krótsze, twardsze, bardzie miękkie, dolnik dłuższy, krótszy...



#546 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 26 wrzesień 2023 - 06:13

Spławiki są niekonieczne. Bardzo dobre kije do spławianek, czyli float, oferują renomowane firmy, znane z jakości i wieloletniego doświadczenia. Są jednak dużo droższe i niezawodne od dalekowschodnich surogatów.. nawet po optycznym tuningu tego wielbionego dużotaniotesco  :) W popularnym StC znalazłem dla siebie Wild Rivery, porównywalne, ale dużo tańsze od Loomisa.

Nie musimy też przy łowieniu tego typu ograniczać swojej fantazji do wyboru rodzaju robaków, albowiem wiele sztucznych przynęt jest co najmniej bardziej przyjemne w użyciu. Od paszy  :)      



#547 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 27 wrzesień 2023 - 09:44

Generalnie na rzece 1g na metr glebokosci (dochodzi sila pradu, wiatr). Zacznij tutaj https://www.daveharr...LINE-FLOATS.pdf

Rodzaje i uklady wyjsciowe pod splawiki ktore robi. Inne firmy maja praktycznie te same wzory.

Dave Harrel poszukaj na youtube. Zarazil mnie brzanami.


Użytkownik kemaz edytował ten post 27 wrzesień 2023 - 09:44

  • Forest-Natura lubi to

#548 OFFLINE   Umbra

Umbra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wielkopolska
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Mikołajczak

Napisano 28 wrzesień 2023 - 06:36

Generalnie na rzece 1g na metr glebokosci (dochodzi sila pradu, wiatr). Zacznij tutaj https://www.daveharr...LINE-FLOATS.pdf
Rodzaje i uklady wyjsciowe pod splawiki ktore robi. Inne firmy maja praktycznie te same wzory.
Dave Harrel poszukaj na youtube. Zarazil mnie brzanami.

U mnie jest to 1,5m średnia do pewnie 2,5-3m w rynnie (jakiejś głębszej)

#549 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 28 wrzesień 2023 - 07:00

Ten 1g na 1m traktuj raczej jako wartość minimalną, poniżej której nie ma co schodzić. Poza tym gramatura to nie wszystko, kształt spławika jest też bardzo ważny.


  • Umbra lubi to

#550 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 28 wrzesień 2023 - 08:09

Jest jeszcze ten watek https://splawikigrun...hp?topic=4866.0 i posty *koko*. Powrot do szkoly zamiast na ryby :)


  • witeg i Umbra lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych