Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na bolenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
345 odpowiedzi w tym temacie

#341 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3720 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 maj 2024 - 10:53

Moja Pani z powodzeniem używa już trzeci sezon https://allegro.pl/o...40g-13481369355

Ewentualnie lżejsze, ale nie mam o nich osobistej opinii:

https://allegro.pl/o...23g-10801120998

https://allegro.pl/o...30g-15001300880

Generalnie ta seria zbiera dość pozytywne opinie, ale z uwagi na to, że JAXON dość rzetelnie opisuje parametry,  trzeba uważać, bo przekroczenie górnej granicy CW o ponad 10% grozi nieszczęściem i "złamała mi się".


Użytkownik Alexspin edytował ten post 21 maj 2024 - 10:58


#342 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 21 maj 2024 - 12:01

Ja taki sobie sprawiłem na latanie po kamienistej Mozie(wschodnia Belgia):

https://allegro.pl/o...-cm-14835296134

Rzeka duża o szybkim nurcie i wszędzie kamienie. Szkoda mi było zabierać wędki z pracowni, więc wybór padł na totalnie budżetowy kij. Może trafiłem super egzemplarz, ale wyjął kilkadziesiąt sandaczy 60-75, kilkadziesiąt boleni, głównie 65-80, jakieś szczupaki. Do tego około 10 sumków 90-125cm. Wszystko na plecionce 0,13 albo 0,15(nie pamiętam)Shimano(oceniam na PE 1.0). Tylko jeden sumek przetarł pletkę o kamulce, ale miał bardziej szczęście, bo był podobnych gabarytów.
Przy sumkach musiałem kręcić hamulec już strasznie mocno, żeby ryby z bardzo silnego nurtu wprowadzić szybko na spokojną wodę.
Na prawdę dziwię się, że kij jest ciągle cały.
Na bolki wystarczy w zupełności praktycznie w każdych warunkach i na każdą wielkość.
Macałem też dłuższe, ale leciały już mocno na pysk. Pozdrawiam. Bartek.
  • kacperek993 i Alexspin lubią to

#343 OFFLINE   kacperek993

kacperek993

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 271 postów
  • Imię:Michał

Napisano 21 maj 2024 - 18:57

Cześć.

Łażąc wczoraj wieczorem po Wiśle za kleniami, z moim SG CC do 12 gram, namierzyłem przy niskiej wodzie niepozorną rafkę, która okazała się być kapitalną boleniową metą - trafiłem na rybi wiec, i w kleniowe woblerki waliła rapa za rapą... I co z tego, jak na 15 uderzeń, wyjąłem tylko 2 ryby? Bolenie spadały z kija, jakoś nie mogłem się wciąć... Kwestia przynęt, kwestia mocy wędki i mojego "odruchu" bezwarunkowego dostosowanego do wcinania brań kleniowych, a nie boleniowych "bomb" ;)
Owszem, bolenie już na tej wędce łowiłem, nawet dość często, ale zawsze jako przyłów - z takim 70 cm, jeszcze sobie jako-tako radzi (choć hol 70 cm bolka z szybkiego nurtu, na kijku do 12 gram i plecionce 8 Lbs - jest jednak dość ekstremalnym przeżyciem ;), ale to granica możliwości tego kija. Zwyczajnie - za mało jest zapasu mocy w tej wędce na takie ryby, przy większej zdobyczy- musiałbym już biegać za nią po brzegu.
No i właśnie ;) - jak na bezsterową uklejkę 5cm, przywaliła mi o zmroku solidna brzana 80+, to już się spociłem srogo :) Poważnie obawiałem się o wędkę - bo gięła się jak muchówka po sam grip, a hol trwał chyba z 15 minut!

Po wypuszczeniu ryby, naszła mnie taka refleksja.... nosz kurde, na wieszaku ze 20 patyków, a ja nie mam w zasadzie z czym na te bolenie chodzić! Z arsenału na rzekę, to mam same kleniowe/sandaczowe/sumowe kijki. Sprzętowo - dziura, bo jakoś nigdy w te bolenie na poważnie nie celowałem. A tu, aż grzech nie wykorzystać potencjału takiej miejscówki!... z kolei - trochę strach kusić los i szkoda męczyć te ryby długim holem na delikatnym zestawie kleniowym.

Muszę zatem na szybko kupić wędkę pod bolenia!
Ale budżet mam chwilowo marny - niestety, kumulacja ślubów/chrzcin/komunii w tym roku - nakręciły debet tak, że na szybko - to wysupłam może ze 3 stówki max.

I tu przechodzę do meritum moich rozterek: Potrzebuję kijka w sensownej relacji cena-jakość, przy założonym budżecie.
Przeglądałem tematy z forum o wędkach na bolenia - ale zdecydowana większość wymienianych przekracza budżet.

Mam jeden kijek Delphin (murena) - pod suma, i całkiem fajna jest to wędka (świetnie wykonana a przy tym niedroga), stąd - w pierwszej kolejności rzuciłem okiem na ofertę Słowaków.
Jest w ich ofercie kij EXTAZA - 300 cm, c.w. 7-25 g. Teoretycznie by pasował, ale nie mogę znaleźć nic sensownego w necie o nim - żadnej recenzji, testu, rzetelnego opisu. W katalogowym bełkocie - jest napisane coś w stylu" miękki szczyt, sztywniejsza część środkowa". I mówi mi to NIC ;) Zatem, pytanie - czy ktoś posiada tą wędkę i mógłby kilka słów o niej wyskrobać? Zwłaszcza - czy to aby nie wklejka?

Drugi z moich typów - Mikado Progressive 305 cm 5-28 - tu już wiem, że wędka powinna się sprawdzić do moich celów. Pytanie tylko - czy przy założeniu sparowania z kołowrotkiem wielkości 2500 (Emblem), nie będzie leciała na pysk? Róznież, kilka słów od użytkowników tego kijka, z przyjemnością bym przeczytał....

No, chyba że Ktoś doradzi coś jeszcze innego - w budżecie zakładanym. To było by miło! Pozdrawiam i z góry dzięki, Andrzej


Nie szukaj kija pod bolenia, szukaj kija pod swoje przynęty i wodę na której łowisz. Bolka wyciągniesz każdym kijem . To moje zdanie, ale są tu lepsi fachowcy.

Użytkownik kacperek993 edytował ten post 21 maj 2024 - 19:02

  • Robert Crocker lubi to

#344 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3720 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 22 maj 2024 - 05:43

Ja taki sobie sprawiłem na latanie po kamienistej Mozie(wschodnia Belgia):

https://allegro.pl/o...-cm-14835296134

(...)
Na prawdę dziwię się, że kij jest ciągle cały.
Na bolki wystarczy w zupełności praktycznie w każdych warunkach i na każdą wielkość.
(...)

To nic dziwnego, to są - wbrew obiegowym opiniom, że JAXON to złom - bardzo przyzwoite kijki, a za tę cenę, to można powiedzieć, rewelacyjne.
Ja mam casta 10-35g z tej samej serii i nie dam powiedzieć o nim złego słowa.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 22 maj 2024 - 05:45


#345 OFFLINE   seba11

seba11

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 22 maj 2024 - 10:25

Mam casta z tej serii 265cm 10-35g. Łowię nim na Wiśle, potwierdzam słowa kolegi Alexspin, bardzo fajny, przyzwoity kijek. Poza tym, nie ma na rynku seryjnych castów w tej długości i w tym ciężarze rzutowym. Można zrobić je na zamówienie, ale trzeba mieć "gruby portfel"


  • Alexspin lubi to

#346 OFFLINE   esox81

esox81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Patryk

Napisano 02 czerwiec 2024 - 14:20

Mam avida avs90mf2, i elitke 96mf2