Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uwaga - wysyp kleszczy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1796 odpowiedzi w tym temacie

#1601 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów

Napisano 22 czerwiec 2021 - 09:24

Kleszczy w tym roku mnóstwo.

 

Niestety złapałem boreliozę. 2 tyg temu wuciągnąłem kleszcza spod kolana, był tam na pewno krócej niż 10h. 2 dni temu zauważyłem na klacie dziwne plamy, po analizie doszedłem do wniosku, że to rumień mnogi, znalazłem jeszcze na udzie, na prawym boku, na ramieniu.
Telefon do lekarza - "dzisiaj nie bo mam duzo szczepień, jutro teleporada (przez telefon!)".
Nie czekałem, pojechałem do miasta powiatowego na pomoc doraźną, od razu przepisany antybiotyk.


Użytkownik brzoza edytował ten post 22 czerwiec 2021 - 09:25


#1602 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów

Napisano 22 czerwiec 2021 - 09:28

Ok, po przeczytaniu całego wątku, moja historia: 18-19 Maja kleszcz w pachwinie, wyciągnięty, monitoring miejsca wkłucia - brak rumienia, ani jakichkolwiek innych objawów. 2gi kleszcz w życiu. Do 1.06 wszystko ok, bez objawów, żadnych zmian. 2.06 gorączka, ból pleców, mnogie rumienie na ciele, nie w miejscu wkłucia. Wizyta u lekarza, lekarz sceptyczny, ale wypisał doksycykline na 21 dni. Ktoś miał taką sytuację i został w 100% "wyleczony"?

 

 Właśnie mam taką sytuację, od wczoraj antybiotyk. Najciekawsze jest to, że siostra na drugim końcu Polski też złapała ze 2 tyg temu.



#1603 OFFLINE   barti92

barti92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 22 czerwiec 2021 - 15:07

Ja już antybiotyk kończę, póki co 0 objawów, rumienie zniknęły, nawet zbytniego osłabienia po antybiotyku nie czuje. Żeby było śmieszniej, może tydzień później w tym samym miejscu kolega "złapał" kleszcza. Ta sama diagnoza - borelioza.



#1604 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 22 czerwiec 2021 - 20:10

Macie szczęście, że obecnie jest dużo większa wiedza w temacie. Ale proponowałbym 2 mocne antybiotyki naraz, dla spokojności. Przewlekła, długo nie leczona borelka, to koszmar dla ciała i umysłu.

Kiedyś gdy załapałem to, nikt nic nie wiedział, z czym to się je, kumulują się po latach dolegliwości.


Użytkownik Z.Milewski edytował ten post 22 czerwiec 2021 - 20:11


#1605 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów

Napisano 22 czerwiec 2021 - 21:44

Ja już antybiotyk kończę, póki co 0 objawów, rumienie zniknęły, nawet zbytniego osłabienia po antybiotyku nie czuje. Żeby było śmieszniej, może tydzień później w tym samym miejscu kolega "złapał" kleszcza. Ta sama diagnoza - borelioza.

 

Po jakim czasie zniknęły rumienie? Ja mam tzw mnogie w wielu miejscach i dopiero wziałem lek 2 razy a już jakby bledną.



#1606 OFFLINE   barti92

barti92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • Imię:Bartek

Napisano 23 czerwiec 2021 - 08:21

Po jakim czasie zniknęły rumienie? Ja mam tzw mnogie w wielu miejscach i dopiero wziałem lek 2 razy a już jakby bledną.

2-3 dni, podobnie jak cała reszta objawów



#1607 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów

Napisano 23 czerwiec 2021 - 08:38

2-3 dni, podobnie jak cała reszta objawów

 

 

Dzięki. Ja już widzę, że rumienie znikaja po 36 godzinach od 1szej tabletki. Innych objawów nie miałem.



#1608 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 czerwiec 2021 - 21:29

tytułem uzupełnienia informacji
https://www.medonet....ul,1733140.html

 

Update:

Nasilająca się ekspansja kleszczy skłoniła polskich naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii do poszukiwań najskuteczniejszego repelentu. Badacze porównali DEET, IR3535, ikarydynę oraz mieszaninę trzech substancji: DEET, IR3535 i geraniolu. Najdłużej działającym środkiem na kleszcze okazało się DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid).

<...>

Skuteczność DEET po 90 minutach od aplikacji wynosiła 100 proc. i pozostawała bardzo wysoka (90 proc.) nawet po upływie 7 godzin, podczas gdy działanie innych substancji straciła na sile.


Użytkownik Jano edytował ten post 27 czerwiec 2021 - 21:40


#1609 OFFLINE   Tom@son

Tom@son

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • Lokalizacja麻疹の近くの町

Napisano 27 czerwiec 2021 - 21:37

tytułem uzupełnienia informacji
https://www.medonet....ul,1733140.html

Czy ten medonet można gdzieś kupić?



#1610 OFFLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 431 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 28 czerwiec 2021 - 05:06

Ze swojej strony polecam Ultrathon firmy Bayer. Działa skutecznie.

Użytkownik dante edytował ten post 28 czerwiec 2021 - 05:31


#1611 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1891 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 czerwiec 2021 - 08:53

od 10 lat nie miałem kleszcza łażąc po "wędkarskich i grzybiarskich" krzakach - kilka dni temu złapałem kleszcza z miejskiego trawnika :(



#1612 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1891 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 23 sierpień 2021 - 10:38

No dobra, padło na minie - mam pozytywny wynik testu na borlekę :-(

(na razie bez objawów ale czas na antybiotyk)

--

(a dla ironii - po latach łażenia po krzakach - pierwszego kleszcza i to od razu zakarzonego kleszcza złapałem na trawniku w mieście).


Użytkownik analityk edytował ten post 23 sierpień 2021 - 10:39


#1613 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 23 sierpień 2021 - 12:25

No dobra, padło na minie - mam pozytywny wynik testu na borlekę :-(

(na razie bez objawów ale czas na antybiotyk)

--

(a dla ironii - po latach łażenia po krzakach - pierwszego kleszcza i to od razu zakarzonego kleszcza złapałem na trawniku w mieście).

Nie zwlekaj ani chwili, od razu bierz dwa antybiotyki.



#1614 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1581 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 23 sierpień 2021 - 13:13

Nie zwlekaj ani chwili, od razu bierz dwa antybiotyki.

I załatw sobie trzeci i później lecz to co zniszczyły 😉
100 mg Doksycykliny przez 3 - 4 tygodnie i tak zrobi wystarczające spustoszenie.

#1615 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 23 sierpień 2021 - 16:16

I załatw sobie trzeci i później lecz to co zniszczyły
100 mg Doksycykliny przez 3 - 4 tygodnie i tak zrobi wystarczające spustoszenie.

Brałeś może więcej niż 1 antybiotyk i zrujnowało Ci to zdrowie? Bez złośliwości, może i tak, ale każdy organizm jest inny. Ja brałem więcej niż jeden i dłużej niż 3-4 tygodnie i powiem szczerze, wolę antybiotyki niż następstwa borelki. Choć oczywiście antybiotyki mają fatalny wpływ na człowieka, to jest to często mniejsze zło.

Każdy ma wybór i każdy może zdecydować, ze swojej strony wolę mieć nieco zapasu niż ryzykować chorobę.



#1616 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 23 sierpień 2021 - 19:16

No dobra, padło na minie - mam pozytywny wynik testu na borlekę :-(

(na razie bez objawów ale czas na antybiotyk)

--

(a dla ironii - po latach łażenia po krzakach - pierwszego kleszcza i to od razu zakarzonego kleszcza złapałem na trawniku w mieście).

Co sklonilo cie po ugryzieniu kleszcza ze zrobiles badanie 


  • analityk lubi to

#1617 OFFLINE   lenny

lenny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1547 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Leszek

Napisano 24 sierpień 2021 - 13:00

Takie może głupie pytanie, ale ja nie wiem, nie orientuję się.

Czy po każdym wczepionym kleszczu robicie testy bądź idziecie do lekarza po antybiotyki?

Czy może tylko jak pojawią się jakieś objawy? np rumień, jakieś objawy grypopodobne?

Bo ja co roku znajduję na skórze pewnie od kilku do kilkunastu kleszczy (tak już pewnie od 10, może więcej lat), w tym i zeszłym roku są to same nimfy (trudno to małe gówno wypatrzeć :)  i najczęściej znajdują się na drugi dzień, jak zaczyna swędzieć), i nigdy nie robiłem żadnego testu ani nie przyjmowałem antybiotyków. Nigdy też nie zauważyłem u siebie jakichś niepokojących objawów.

 

Iść zrobić test?


  • md30 lubi to

#1618 OFFLINE   slawek_2348

slawek_2348

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1688 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Zdunek

Napisano 24 sierpień 2021 - 13:26

Dobre pytanie, u mnie tak samo :unsure:



#1619 ONLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 24 sierpień 2021 - 14:38

Wydaje mi się, że w miarę rozsądnym podejściem, jak łapie się dość często kleszcze, byłoby zrobienie sobie badań choć raz w roku po sezonie. Jeśli nie ma żadnych objawów po ugryzieniu kleszcza, branie antybiotyków po każdym kleszczu statystycznie przyniesie więcej szkód jak korzyści. Natomiast w przypadku niepokojących objawów naprawdę nie ma na co czekać i trzeba łykać prochy jak młody pelikan ryby.


  • lenny lubi to

#1620 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2653 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 24 sierpień 2021 - 19:39

Wczoraj rano byłem na rybkach. Potem 8 godzin w pracy. Prysznic po rybach i po pracy. Zmiana ubrania.
Późnym wieczorem leżę sobie na kanapie, a żona do mnie, że jakiś robaczek po mnie idzie. A tu po koszulce zapierdziela malutki kleszcz. Jak i gdzie ta cholera się ukryła?