Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki multiplikator na początek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
720 odpowiedzi w tym temacie

#581 OFFLINE   DumFish

DumFish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 321 postów

Napisano 17 październik 2022 - 22:00

Słuchajcie a tak oglądając Unboxing na YT curado niechcący zauważyłem ze niektórzy dostają oliwkę w pudełku, ktoś wie czy ona jest dołączana do każdego curadziaka? Bo u mnie jej nie było i teraz już nie wiem czy powinna być czy sobie ja ktoś wyjął przed wysłaniem do mnie multika

#582 OFFLINE   md30

md30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:C&R

Napisano 18 październik 2022 - 21:10

Z Curado 201k HG dostałem oliwę "bantam oil" i instrukcje gdzie, jak i co jaki czas jej używać.



#583 OFFLINE   DumFish

DumFish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 321 postów

Napisano 18 październik 2022 - 21:39

Z Curado 201k HG dostałem oliwę "bantam oil" i instrukcje gdzie, jak i co jaki czas jej używać.


Ja w 201k nie dostałem nic, w dwóch sklepach mówią ze w pudełkach jest taka oliwka, w sklepie w ktorym kupiłem twierdzą ze shimano już nie dodaje tych oliwek.

#584 OFFLINE   Pat92

Pat92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 19 październik 2022 - 18:41

Ja w 201k nie dostałem nic, w dwóch sklepach mówią ze w pudełkach jest taka oliwka, w sklepie w ktorym kupiłem twierdzą ze shimano już nie dodaje tych oliwek.

Dziś do mnie doszedł 201k PG i oliwka w środku była.


  • mietek lubi to

#585 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 07 listopad 2022 - 09:17

Fajny ten DC . Tylko czasami muszę pamiętać, że jak biorę do ręki zestaw z tradycyjnym multikinem to muszę mieć palec na szpuli. System DC to wybacza zazwyczaj.

A czy ktoś może się jeszcze wypowiedzieć na ten temat. Czasami jest bezwietrzna pogoda, oddaje w miarę mocny rzut przynęta pięknie leci i nagle odstrzał. Co może być nie tak, kontroluje linkę palcem a hamulec ustawiony na 3?



#586 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 listopad 2022 - 10:12

To ciekawe zjawisko. Osobiście spowodowałem w swojej cast-karierze (5 lat) trzy "odstrzały") na samym początku wdrażania się w casting.
Upatrywałbym Twoich niepowodzeń w zbyt dynamicznym wyrzucie, lub mało precyzyjnej kontroli szpuli, ale mogę się mylić.



#587 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 07 listopad 2022 - 11:13

Opiszesz łopatologicznie jak powinien wyglądać wyrzut? Kontrola szpuli?



#588 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4558 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 listopad 2022 - 11:40

Takie niekontrolowane odstrzały to raczej wina jakiejś tam pętelki po poprzedniej brodzie albo po kasowaniu zaczepów z kija i multiplikatora bo wtedy kleszczy się linka na szpuli i faktycznie przy energicznym wyrzucie może strzelić. Ponadto to też kwestia rozmiaru linki. Jak to mówią na początku lepiej mieć grubiej, ale też nie nalezy przesadzać 😉
  • Alexspin lubi to

#589 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 07 listopad 2022 - 12:06

Kupiłem sobie na szybko na testy 0,25 mikado nihonto 4x zobaczymy jak to będzie. Multiplikatorem łowię już ponad rok także trochę to opanowałem, miałem przez chwilę lewsa któryś tam model i powiem szczerze że tak pizgałem z niego i żadnej brody nie zrobiłem ani razu. Ciekawe czy każdy tak chodzi bo bym zamówił sobie taki do 90 gram. Jakby tylko miał kulturę pracy shimano.



#590 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 listopad 2022 - 13:01

Opiszesz łopatologicznie jak powinien wyglądać wyrzut? Kontrola szpuli?

Tego nie da się "opisać", to trzeba podpatrzeć, a następnie samemu potrenować i opanować.

 

Takie niekontrolowane odstrzały to raczej wina jakiejś tam pętelki po poprzedniej brodzie albo po kasowaniu zaczepów z kija i multiplikatora bo wtedy kleszczy się linka na szpuli i faktycznie przy energicznym wyrzucie może strzelić. Ponadto to też kwestia rozmiaru linki. Jak to mówią na początku lepiej mieć grubiej, ale też nie nalezy przesadzać

W pełni zgadzam się z moim Guru. To dzięki @S.N. (między innymi) zainteresowałem i przekonałem się, że casting to jest coś dla mnie, czyli "coś co tygrysy lubią najbardziej". :D

 


  • S.N. lubi to

#591 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 07 listopad 2022 - 14:25

Takie niekontrolowane odstrzały to raczej wina jakiejś tam pętelki po poprzedniej brodzie albo po kasowaniu zaczepów z kija i multiplikatora bo wtedy kleszczy się linka na szpuli i faktycznie przy energicznym wyrzucie może strzelić. Ponadto to też kwestia rozmiaru linki. Jak to mówią na początku lepiej mieć grubiej, ale też nie nalezy przesadzać

Sławek a gdzie wędkujesz ? może i ja bym podpatrzył u ciebie?



#592 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4558 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 listopad 2022 - 15:49

Nie jestem, aż takim kozakiem aby mnie podpatrywać 😅 Podstawa to dobrze wyregulowany luz poprzeczny/osiowy szpulki (ma być minimalny) i nie pokładanie zbyt dużego zaufania w dc bo pomimo, że robi robotę to całej nie odwali 😀
  • Alexspin i MietekK lubią to

#593 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 listopad 2022 - 16:51

... luz poprzeczny powinien być zerowy ;)


  • Alexspin lubi to

#594 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4558 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 listopad 2022 - 17:30

Ja jednak wolę jak minimalny jest. Po co ma mi cokolwiek oprócz magnetyka czy tam hamulca odśrodkowego spowalniać szpulkę ? Jak już muszę to sobie kciukiem pomogę.
Alle każdemu według potrzeb i uznania jego.
  • Alexspin lubi to

#595 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 listopad 2022 - 17:44

Wydaje mi się, że nawet minimalny luz działa na szkodę mechaniki multika kosztem może kilku metrów dystansu?


Użytkownik BOB edytował ten post 07 listopad 2022 - 17:46

  • Alexspin lubi to

#596 OFFLINE   dnk

dnk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Damian

Napisano 07 listopad 2022 - 18:07

Wydaje mi się, że nawet minimalny luz działa na szkodę mechaniki multika kosztem może kilku metrów dystansu?


Ale co ma się zepsuć?

Po to jest docisk szpuli żeby sobie go regulować według potrzeb.
  • S.N. lubi to

#597 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 07 listopad 2022 - 18:26

Piszę o negatywnym działaniu kiedy jest luz (wibracje szpuli, rozbijanie gniazda osi) a nie o dociskaniu. Powszechnym i właściwym sposobem uczenia bezpiecznego, skutecznego i bezproblemowego używania multika jest właśnie dokręcanie (zwiększanie docisku) w zależności od wagi przynęty. To wg mnie jest OK. Zero luzu (nazywam to ustawieniem wyjściowym) to moment, kiedy znika jakikolwiek luz poprzeczny. Nie wyobrażam sobie luzu poprzecznego przy stosowaniu ciężkich i bardzo ciężkich przynęt. Podpowiada mi to intuicja i jeszcze niewielkie doświadczenie. Mogę się mylić, ale póki co pozostanę przy swoim zdaniu.


  • Alexspin i MietekK lubią to

#598 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 07 listopad 2022 - 19:11

Tu się zgadzam z Robertem. Nie bierzcie dosłownie recepty typu " docisk szpuli na minimum" . To tak nie działa. Po pierwsze, zależy od multika, jego konstrukcji itp. Żeby go poznać, trzeba trochę spędzić czasu nad wodą.  Drugie: Hamulce w multikach, jedne są odśrodkowe, inne magnetyczne a jeszcze inne hm, hybrydowe, czyli [połączenie jednego z drugim z możliwością częściowej regulacji na zewnątrz za pomocą pokrętła na poliku.. ( videe SVS Shimano)]. Jak kto woli. Są zwolennicy Daiwy, są i Shimano, reszta producentów stosuje hamulce oparte na tych zasadach. Wcale nie twierdzę iż tylko dwa modele. Niech sięgnę pamięcią, hm : W swojej historii castingowej miałem do czynienia z : Daiwą, Shimano, Quantum, Okumą, Ticą, ABU, Dragonem, Mitchellem i coś by się jeszcze znalazło, nie pamiętam. Każdy musi sobie znaleźć coś dla siebie. Taca nie zawsze działa. Czasami skróty potrafią być rozczarowujące. Ale od czego ma się kumpli?


Użytkownik Novis edytował ten post 07 listopad 2022 - 20:05

  • Mirek*, Alexspin i Przemek_M lubią to

#599 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4558 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 07 listopad 2022 - 19:37

Wydaje mi się, że nawet minimalny luz działa na szkodę mechaniki multika kosztem może kilku metrów dystansu?

 

Przy przynętach o masie rzędu od 1,5 grama do powiedzmy 2,5 ten metr czy 2 mają znaczenie i to duże. Przy klockach 100 gramowych mniejsze. Natomiast jak już wspomniałem minimalny czyli taki przysłowiowy na styk luzik nie powodujący spowolnienia szpulki uważam za dobry i nie powodujący uszkodzeń. Tym bardziej, że w nakrętkach jest podkładka, którą się oczywiście wymienia jeśli ktoś z tym dociskiem przesadzi.


Użytkownik S.N. edytował ten post 07 listopad 2022 - 19:38

  • Alexspin lubi to

#600 ONLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 448 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 07 listopad 2022 - 19:43

Shimano svs to nadal hamulec odśrodkowym tylko z możliwością płynnej regulacji.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych