Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szorstka praca przekładni w STX pierwszej generacji - co z tym zrobić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 07 sierpień 2013 - 20:06

Chyba dobrze, że na metalach znam się amatorsko. Tyle co stale budowlane rozróżnić. Nie mniej @Wilku_, Twoje pomysły zadziwiają.


  • Wilk_ lubi to

#42 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 07 sierpień 2013 - 20:21

Popper, w końcu gdzieś trafię tę nową przekładnię (ja myślę, że po prostu źle szukam na tych ebayach - znalazłem dużo do Shimano, do innych Abu i co: na całym świecie nikt nie ma do STX-a?), a czegoś tam się przy okazji nauczę :)
Cuduję, ale dzięki temu w tym roku pierwszy raz rozebrałem multiplikator, obfotografowując każdy krok i pocąc sie, a dziś wrzucam do jednego słoiczka wszystkie drobiazgi z rozebranej do najmniejszej śróbki Aluminy, Curado, Chronarcha, STX-a czy Premiera i składam, jakbym całe życie nic innego nie robił :) Po drodze robię dużo głupot, ale taka to już cena :) Któregoś dnia wystawię tu pewnie ten młynek i każdy będzie mógł prześledzić wówczas, co było z nim wydziwiane, kto on za'cz. Następny kupię nowy, będzie mi pracował tak, jak lubię i będzie OK, a co się nauczę - to moje :) Pozdrawiam



#43 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 07 sierpień 2013 - 20:32

Nie prościej sprzedać, skoro Ci nie pasuje? Tak robi wielu a pustkę wypełniają nowym nabytkiem, o cechach odpowiadających oczekiwaniom.  

Tak, prawdopodobnie, stałem się właścicielem, już nieząbkującej przekładni i całego kołowrotka zarazem. Byłem tym ostatnim, w "łańcuchu pokarmowym". ;)


  • Wilk_ lubi to

#44 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 07 sierpień 2013 - 20:48

Za dużo mnie już kosztował, więc mechanizm jest taki, jak z naprawianiem starego samochodu, w którego pakuje się kolejne tysiąc złotych: ile jest wart w stanie niezadowalającym, jak wiszą STX-y w stanie idealnym? Strata wyniosłaby powiedzmy 400zł - za bidny jestem na to, ex belfer na rencie inwalidzkiej :), więc mam nadzieję, że to ostatni wydatek i już będę zadowolony, a wystawię go może kiedyś tam, jak już nie będzie bolało, że aż tyle mnie kosztował , a za tylko tyle go sprzedaję :) Ona ma już wszystkie łożyska ezo a wczoraj mu założyłem nowy wałek posuwu wodzika, co przypłynął z USA...:)
Może jak mu tam pokryją chemicznie przekładnię i zrobią cudeńko na zewnątrz, to się okaże, że jestem zadowolony i jakiś czas połowię. Tak to jest naprawdę poteżna, solidna maszyna, akurat do cieższego łowienia, do którego żal byłoby mi Premierka, co z nim śpię, taki jest nowiutki i śliczniutki :)


  • popper lubi to

#45 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 21:48

Nie pamietam kiedy tak sie ostatno usmialem. Ten watek jest lepszy niz"posterunek13".

#46 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 07 sierpień 2013 - 22:06

Próbowałem oglądać, ale wychowany na dowcipie Tomasza Manna okazałem się organicznie niezdolny, by wytrwać do końca odcinka. A coś merytorycznego masz do napisania, czy tylko info, że bawią cię takie filmy a nie - to z tego wynika - Krasicki?



#47 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 07 sierpień 2013 - 22:49

 

...Jakby był tu jakiś inżynier (mam na myśli stan wiedzy), który zna się na pokrywaniu jednych metali innymi, to chętnie przeczytałbym jego opinię o takim pomyśle i przyjął ew. rady.

 
Nie jestem mechanikiem, ale wiem że Twojej przekładni nic nie pomoże. Pokrycie galwaniczne może sprawę tylko pogorszyć. Nie wiemy jak bardzo wyczuwalna jest ta "szorstka praca". Przyczyny mogą być różne, począwszy od błędnych obliczeń przekładni, nieprawidłowego wykonania, lub niewłaściwych odległości osi, za co z kolei odpowiada już korpus multika. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność użycia przekładni cichobieżnych (jeśli to oczywiście możliwe), stosuje się tworzywa sztuczne. Ważne jest też odpowiednie smarowanie. Znane z "maślanej" pracy przekładnie Shimano, zawdzięczają ją w dużej mierze świetnym smarom z dużą zawartością teflonu, który znakomicie separuje trące powierzchnie. Dla zainteresowanych link do obliczeń korekcji kół zębatych:
http://wm.pollub.pl/...ie,zebate,2.pdf
Taka potrzeba występuje często przy przekładniach o małej ilości zębów (pinion). Zagadnienie jest na tyle złożone, że nie jest możliwe zdiagnozowanie ew. usterki, zwłaszcza na odległość. Zresztą jakiekolwiek błędy projektowe, czy wykonawcze nie są już możliwe do naprawienia. Jedyną drogą jest obliczenie (i wykonanie) nowych kół zębatych po dokładnych pomiarach korpusu multika (odległość osi).
  • Wilk_ lubi to

#48 ONLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2132 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 07 sierpień 2013 - 23:04

ja dodam tylko ,że wszelkie normalne szmery,gwizdy i świsty przekładni są słyszalne tylko w warunkach poza wędkarskich, w sklepie słucha się sprzedawcy ,w domu żony lub radia/telewizji,na rybach ..........no cóż, czasem trzeba być żeby te wszystkie upierdliwe dźwięki zanikły :)



#49 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 07 sierpień 2013 - 23:49

Ja bym go skubanego pozłocił. A nuż...



#50 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 sierpień 2013 - 00:17

   
Nie jestem mechanikiem, ale wiem że Twojej przekładni nic nie pomoże. Pokrycie galwaniczne może sprawę tylko pogorszyć. Nie wiemy jak bardzo wyczuwalna jest ta "szorstka praca". Przyczyny mogą być różne, począwszy od błędnych obliczeń przekładni, nieprawidłowego wykonania, lub niewłaściwych odległości osi, za co z kolei odpowiada już korpus multika. Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność użycia przekładni cichobieżnych (jeśli to oczywiście możliwe), stosuje się tworzywa sztuczne. Ważne jest też odpowiednie smarowanie. Znane z "maślanej" pracy przekładnie Shimano, zawdzięczają ją w dużej mierze świetnym smarom z dużą zawartością teflonu, który znakomicie separuje trące powierzchnie. Dla zainteresowanych link do obliczeń korekcji kół zębatych:
http://wm.pollub.pl/...ie,zebate,2.pdf
Taka potrzeba występuje często przy przekładniach o małej ilości zębów (pinion). Zagadnienie jest na tyle złożone, że nie jest możliwe zdiagnozowanie ew. usterki, zwłaszcza na odległość. Zresztą jakiekolwiek błędy projektowe, czy wykonawcze nie są już możliwe do naprawienia. Jedyną drogą jest obliczenie (i wykonanie) nowych kół zębatych po dokładnych pomiarach korpusu multika (odległość osi).

Ot, czyżby to było rozwiązanie tej zagwozdki?

Dobry smar? :D :D :D :D

Choćby olej wazelinowy i łożyska z Kraśnika?



#51 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 04:28

Próbowałem oglądać, ale wychowany na dowcipie Tomasza Manna okazałem się organicznie niezdolny, by wytrwać do końca odcinka. A coś merytorycznego masz do napisania, czy tylko info, że bawią cię takie filmy a nie - to z tego wynika - Krasicki?

Ja mysle ze ty cos opusciles w tym wychowaniu, zanim zaglebiles sie w ta swiatowa poezje z najwiekszej polki, dlatego polecam proste wierszyki J.Brzechwy ktore rodzice czytaja dziecia do poduszki. Wierszyki z ktorych z czasem madry czlowiek wyciaga wnioski, ale sa tez tacy ktorzy TYLKO czytaja wiersze...

Z czasem te proste rymowane wierszyki chcaz niechcac wdrazaja sie w zycie i tak juz bedac bardzo mlodym wieku wie sie o tym ze jesli sie jest frajerem mozna miec czesto oklepana gebe, bedac blaznem narazony bedziesz na posmiewisko,  nie nos dupska wyzej niz glowa etc,etc...

Masz racje w 100 % panie Wilk "posterunek 13" to dno przy tym poscie. ;)

A tak przy okazji chcailem zapytac o ta twoja fotke w avatarze bo zawsze wywoluje usmiech na mojej twarzy. Buchnales ja z legitymacji szkolnej,partyjnej, z plyty nagrobkowej czy po prostu narcyzek jestes???

Ps. Nie zapomnij kliknac don't like.



#52 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 08 sierpień 2013 - 05:28

@RBTS, gdybym nie miał do czynienia ostatnio z kilkoma absolutnymi nówkami, to powiedziałbym, że ta przekładnia jest OK i to w oparciu o trzy Shimano Curado, które ostatnio miałem - dwa w bardzo dobrym stanie ogólnym, zadbane, gdzie ta szorstkość występowała w takim samym stopniu jak w tym STX-ie - myślałem, że to norma. Rozpaskudziły mnie te nowe SX-y, Chronarchy, Premiery, które przewinęły się przez moje ręce i tak wydziwiam. Intuicyjnie, bez fachowej wiedzy przypuszczam, że prawdą jest to, co napisałeś - nie mogę znaleźć w googlach firmy, która zajmowałaby się regeneracją takich małych przekładni, a to o czymś świadczy. Panelki i duperelki do młynka niech mi facet odnowi, pobłyszczy - to są groszowe sprawy, a o tej przekładni jeszcze z nim pogadam, powtórzę Twoje słowa.  Brzmią wiarygodnie. Dzięki!



#53 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 08 sierpień 2013 - 07:33

@Darecki72: Tym oto sposobem zostałeś zignorowany :lol: :lol: :lol:



#54 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 08 sierpień 2013 - 08:16

Panowie dajcie już spokój z tymi docinkami.

Może te dziwne zabiegi z przekładnią pomogą, i wszyscy z tego skorzystamy.Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie :)


  • Andrzej.Indrzejczak lubi to

#55 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 08 sierpień 2013 - 08:27

galwanizacja to raczej chybiony pomysł.raczej zaszkodzi niż pomoże jeśli powłoka zacznie się odklejać i kruszyć.


  • Dienekes i Wilk_ lubią to

#56 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 08 sierpień 2013 - 09:11

galwanizacja to raczej chybiony pomysł.raczej zaszkodzi niż pomoże jeśli powłoka zacznie się odklejać i kruszyć.

To samo na wstępie powiedział mi człowiek, któremu wysłałem do obejrzenia, ale dodał, że może pokryć chemicznie i wtedy wytrzyma. Ja zdaje się nieściśle się wyraziłem pisząc o galwanizacji.
Ale zaciekawiło mnie co innego. @RBTS napisał, że ciche przekładnie to przekładnie nie z twardych materiałów a miękkich i brzmi to przekonująco. Wygląda na to, że wymyśliłem sobie coś odwrotnego niż by należało, a w takim razie wszystko to do kitu tak jak napisał. Za parę godzin zatelefonuję, jak już człowiek otrzyma i poogląda te części, które wysłałem i najprawdopodobniej poproszę tylko o poprawienie estetyki tych zewnętrznych części i odpuszczę cyrki z przekładnią. Albo się przyzwyczaję do tej lekkiej szorstkości - wszystko chodzi leciutko i płynnie, zero luzów, dopiero pod obciążeniem, jak zwijam obrotówkę, czy dużą gumę czuć ten brak śliskości - albo wystawię go tutaj, sprzedam ze stratą i kupię STX-a II generacji u Niemca, u którego kupiłem Premiera, bo zaproponował mi dobrą cenę i tyle.



#57 OFFLINE   shorty

shorty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 08 sierpień 2013 - 09:22

Mi tam awatar @Wilka aka Ignor, przypomina "Gruchę" z chłopaki nie płaczą. :D

#58 OFFLINE   Andrzej.Indrzejczak

Andrzej.Indrzejczak

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 26 postów
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Indrzejczak

Napisano 08 sierpień 2013 - 11:24

jasno widać, że "shorty' jest bardziej semantycznie otwarte niż mogłoby się zdawać, oznacza rownież "mały, podły i nikczemny"
sorry Robert za nie na temat



#59 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 08 sierpień 2013 - 12:38

Próbowałem oglądać, ale wychowany na dowcipie Tomasza Manna okazałem się organicznie niezdolny, by wytrwać do końca odcinka. A coś merytorycznego masz do napisania, czy tylko info, że bawią cię takie filmy a nie - to z tego wynika - Krasicki?

Poglądy i zapatrywania życiowe Manna też przejąłeś, czy tylko dowcip? Wszak go młodzi chłopcy fascynowali czy jakoś tak... No, mniejsza z tym. W każdym razie Posterunek 13 dla mnie też był absolutnie niestrawny.

Aha, nie mam nic merytorycznego do powiedzenia na temat Twojego kołowrotka. Przepraszam.



#60 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 12:58

Kilka razy miałem okazje robić serwis młynków, których przekładanię było wyraźnie czuć. Nie powinno, bo modele znałem i wiedziałem, że jeśli przekładnia jest OK, to powinno być inaczej. Po inspekcji koła i piniona, okazywało się, że są w dobrym stanie. Hipotezę miałem taką, że to nie stan samych kół, ale sposób ich osadzenia jest czynnikiem nr2. Niestety nie ma tego jak zweryfikować, ponieważ to oznaczałoby, że albo shaft na którym śmiga duże koło , albo ośka szpuli (tudzież półówka w tzw. systemach infinity), są krzywe, albo też gniazdo w którym siedzi łożysko podpierające shaft jest wyrobione i ten się rusza. Takich pomiarów w domu wykonać nie sposób. Ostatecznie bardzo niewielu użytkowników doczeka żywota napędu, jako takiego wynikającego z użytkowania nad wodą. ;)


  • Wilk_ lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych