Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Literatura wędkarska - nasze biblioteczki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
272 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   francisco scaramanga

francisco scaramanga

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1245 postów

Napisano 01 wrzesień 2013 - 20:46

Ja polecam to:

 

http://allegro.pl/li...3488057168.html

 

+ niemieckojęzyczne wydania nieźle napisane.

 

I oczywiście całą resztę którą wymienili poprzednicy.

 

Miłego ;)



#82 OFFLINE   pepso

pepso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 883 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 01 wrzesień 2013 - 21:19

Dołożę jeszcze Curzio Malaparte - Kaputt.

Dziękuje, że o Malaparte wspomniałeś. Naprawdę polecam.


  • adamek lubi to

#83 OFFLINE   intrewdwe

intrewdwe

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 09:31

Moją książką, która towarzyszyła mi w pierwszych wędkarskich krokach (nie tak dawno temu  :rolleyes:  )była "Tajemnice wędkowania" Andrzeja Skarżyńskiego. Tam jest wszystko, od typów i  rodzajów wód, przez sprzęt, przynęty, metody i techniki wędkowania, ichtiologię, na rodzajach łódek kończąc. Potem czasopisma, następnie "Wędkarstwo muchowe" Adama Sikory. Za to gdy byłem w szpitalu, z niemałym zdziwieniem zobaczyłem na półce mini biblioteczki książkę pt.: "Ryby zielonych rzek" Ferdynanda Zamojskiego. Wspaniałe opowiadania, co prawda o spławiku, ale znakomicie napisane. Pomogły trochę umilić sobie czas w 'więzieniu'. No i jakiś czas temu dostałem "Wędkarstwo rzeczne", ale tej książki nie trzeba przedstawiać ;) .



#84 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 14:06

I jeszcze taka krótka książka o C&R "Poradnik dla początkujących.Złów i wypuść" Mateusza Barana.

 

ze wzgledu na tematyke, pozycja bardziej niz warta polecenia :)



#85 OFFLINE   szwagier.janusz

szwagier.janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:**********

Napisano 06 wrzesień 2013 - 22:45

Potem była książka Wędkarstwo rzeczne W. Strzeleckiego. Wtedy jeszcze sporo łowiłem w rzekach na przepływankę.

 

Dobrze, że wspomniałeś o tej dziś zapomnianej już książce. Zarówno pierwsza książka "Wędkarstwo rzeczne" Wacława Strzeleckiego, jak i tego autora późniejsza w dwóch wersjach: "Wędkarz i rzeka" oraz "Czytać w rzece, rozumieć ryby"  to obowiązkowe pozycje dla każdego wędkarza, który nie tyle szuka gotowej recepty na złowienie dużej ryby, co raczej podpowiedzi właśnie jak czytać rzekę, zrozumieć jak zachowują się ryby. Oczywiście w warstwie sprzętowej obie książki są już mocno przestarzałe, ale też nie sprzęt jest istotą tych książek, lecz środowisko w którym realizujemy naszą wspólną wędkarską pasję.


  • Negra lubi to

#86 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 07 wrzesień 2013 - 22:03

Zarówno pierwsza książka "Wędkarstwo rzeczne" Wacława Strzeleckiego,

 

No to mały quiz proponuję. Właśnie propos. książki Strzeleckiego,

 

JAKA TO RYBA???

 

Cytat za Strzeleckim, Warszawa 1988,

 

...Przez wieki idzie za nim legenda składana przez inspirację rzeczywistości i grę wyobraźni. Drapieżny, z okrutnymi oczami, budzący respekt swymi zębami i zaskakujący często wielkością, mógł się wydać prawie nieśmiertelny  oraz nieograniczony  w wymiarach...

 

 

 

ps,

"Wędkarstwo rzeczne" zdumiewa stylem i formą, intryguje, fascynuje, zachwyca. Zdecydowanie pozycja dla ambitnych.


Użytkownik Rhyacophila edytował ten post 22 luty 2014 - 20:05

  • Negra lubi to

#87 OFFLINE   szwagier.janusz

szwagier.janusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:**********

Napisano 08 wrzesień 2013 - 02:56

No to mały quiz proponuję. Właśnie propos. książki Strzeleckiego,

 

JAKA TO RYBA???

 

Cytat za Strzeleckim, Warszawa 1988,

 

...Przez wieki idzie za nim legenda składana przez inspirację rzeczywistości i grę wyobraźni. Drapieżny, z okrutnymi oczami, budzący respekt swymi zębami i zaskakujący często wielkością, mógł się wydać prawie nieśmiertelny  oraz nie ograniczony  w wymiarach...

 

ps,

"Wędkarstwo rzeczne" zdumiewa stylem i formą, intryguje, fascynuje, zachwyca. Zdecydowanie pozycja dla ambitnych.

 

No to wystartuję w tym quizie kontynuując powyższy cytat będący wstępem do charakterystyki pewnego gatunku:

".... Długo więc w katedrze w Mannheim wystawiany był szkielet 6-metrowego .... , który żył jakoby 300 lat. Długo też był uznawany za rekina słodkich wód, za trupożercę, wilka i potwora, a były też "zapewnienia, że znaczne i ludziom w wodzie nie przepuszczały" (Kluk). Jak przedstawia się prawda? .... ".

 

A czy to książka zdecydowanie dla ambitnych? Niekoniecznie. To po prostu książka dla tych z nas, wędkarzy, którzy traktują tę pasję nie jako czynność czysto techniczną, ale dostrzegają też piękno przyrody i zawarte w niej znaki, lubią towarzyszący wędkarskim wyprawom smak przygody, czerpią radość z odkrywania tego, co nas otacza, a co coraz rzadziej zauważamy, oczekując gotowych recept na złowienie rekordowych okazów ryb lub wierząc, że to sprzęt decyduje głównie o osiąganych przez nas wynikach.

Sam W.Strzelecki w słowie od autora pisze: "Oddane w ręce Czytelnika "Wędkarstwo rzeczne" oparte jest w swej strukturze problemowej i logice wywodu na pewnej konstrukcji myślowej. Polega ona na tym, że wędkarstwo wieńczone dobrym skutkiem zaczyna się nie od wędziska i wędki, lecz od poznania ryby, a nawet jeszcze wcześniej, bo od poznania łowiska. Ten kto przekona się do tej zasady, kto zerwie z technicznymi fascynacjami (nie musi ich jednak porzucać do końca) i wyrwie się spod działania hipnotyzerskich sztuczek wytwórców sprzętu, ten będzie łowił raczej szczęśliwie."

Czego też wszystkim życzę.


Użytkownik szwagier.janusz edytował ten post 09 wrzesień 2013 - 20:48

  • Bujo, bartsiedlce i Negra lubią to

#88 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 08 wrzesień 2013 - 11:19

http://www.multiplik...hp?topic=7697.0

Kilka propozycji wydawnictw związanych z wędkarstwem z zaprzyjaźnionego portalu wędkarskiego.Część już wymieniona,kilka jednak nie.

kardi



#89 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 08 wrzesień 2013 - 11:41

Kurcze dobrze, że podałeś link... Przypomniałem sobie o klasyce czyli... "Nowe przygody Pana Samochodzika" czyli o księciu i królowej spinningu, o broni jaką okazał się spinning. Kurczaki, łezka w oku się kręci. Pan samochodzik i Winnetou też ma wątki wędkarskie.



#90 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 03 luty 2014 - 20:54

Podbijam lekko temat.

 

Ja w swojej biblioteczce do tej pory zgromadziłem:

 

M. Szymański - Spinning. Wędkarstwo rzeczne (

J. Kolendowicz - Wędkarstwo spinningowe

D. Dusza - Sekrety Mistrzów Spinningu

D. Dusza - Właśnie wróciłem z ryb

M. Baran - Złów i wypuść

J, Stępień - Boleń

A. Konowrocki - Zaklęte rewiry

 

Każdą z tych książek mogę polecić. Pierwsze dwie to podstawa i każdy spinningista powinien je przeczytać. Książki Dariusza Duszy to masa wiedzy, ale podana w bardzo przyjemny sposób, świetne anegdoty, humor, prowadzenie narracji. Poezja. Książka Mateusza Barana to pozycja również moim zdaniem obowiązkowa, a już na pewno dla każdego, kto popiera C&R. Boleń - Jacka Stępnia nie wyczerpuje może tematu, ale jest właściwie jedną pozycją dedykowaną temu gatunkowi. Warta uwagi chociażby po to, aby zobaczyć jak można łatwo zrobić boleniowy wabik. Ostatnia pozycja "Zaklęte rewiry" to typowe opowiadania i pozycja bardziej do poduszki, ale również ciekawa.

 

Szkoda, że obecnie na rynku nie pojawiają się nowe pozycje. "Starzy autorzy" nie wydają, nowych brak. Ja mam nadzieję, że może coś się w końcu ruszy, i może na rynku wydawniczym pojawi się świeża krew. Ja mam pewnych faworytów, których książkę z chęcią bym kupił, tyle, że nie wiem czy mają oni wogóle w planach pisanie. :)


Użytkownik Bootleg edytował ten post 03 luty 2014 - 20:54

  • Negra lubi to

#91 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 03 luty 2014 - 21:16

Wszyscy, moich drodzy bibliofile i bibliomaniacy, zapomnieliście o podstawowej pozycji, która jest największą dostępną skarbnica wiedzy o sprzęcie, technikach połowu, środkach pływających, elektronice , fotografii, jest pełna znakomitych zdjęć i ze swadą napisanych artykułów, można w niej znaleźć dosłownie wszystko. Pozycją tą jest Jerkbait.pl. Niczego więcej nie potrzeba a i powrót po latach zapewne wyciśnie łzę z oka.

Pasjonaci mogą sobie wydrukować interesujące ich treści.

:)



#92 OFFLINE   sebek7575

sebek7575

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 246 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Sebastian

Napisano 09 luty 2014 - 23:24

Pozycje Darka Duszy ,,Właśnie wróciłem z ryb" oraz ,,sekrety mistrzów spiningu"  to na prawdę świetne tytuły w tzw lekturze obowiązkowej.

Oczywiście wszystkie poradniki Multico to również kultowe książki.



#93 OFFLINE   wędkarzKP

wędkarzKP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 81 postów
  • LokalizacjaKuj-Pom
  • Imię:Karol

Napisano 10 luty 2014 - 12:59

Panowie, a co sądzicie o książkach Johna Wilsona? Trochę tego pokazało się również po polsku, warto? Jeśli tak to które książki? Szkoda, że z dostępnością wielu książek, które wymieniliście bywa różnie.


Użytkownik wędkarzKP edytował ten post 10 luty 2014 - 12:59


#94 OFFLINE   VOJT@S

VOJT@S

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:Buczkowski

Napisano 11 luty 2014 - 09:18

witam moje dwie flagowe książki które są warte uwagi to WĘDKARSTWO RZECZNE MARKA SZYMAŃSKIEGO I WĘDKARSTWO SPINNINGOWE JACKA KOLENDOWICZA,chce jeszcze nabyć takie książki jak ŁOWIENIE W ZBIORNIKACH ZAPOROWYCH i "SANDACZ" tylko niepamiętam autorów,może ktos przeczytał te dwie książki i powie mi coś na ich temat,pozdrawiam WOJT@S



#95 OFFLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 11 luty 2014 - 09:37

Autorów znam. Z. Zalewski "Sandacz" mała recenzja (http://www.wedkuje.p...w-pigulce,63276). T. Krzyszczyk "Wędkarstwo w zbiornikach zaporowych" wiem że Pan Tomek fajnie pisze i dobrze go się czyta, ale tylko z prasy wędkarskiej książki nie posiadam.



#96 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 11 luty 2014 - 12:03

Akurat jeśłi chodzi o ksiązkę T. K. o zbiornikach zaporowych to WG MOJEJ OPINII jest to jedna z gorszych pozycji... Zdeycodwana wiekszość tresci to:

- zbiorniki sa

- typy zbiornikow

- wystepujące ryby

- flora i fauna

 

a lowienieniu jakoś tak niewiele... przynajmniej ja po jej przeczytaniu odczuwałem duży niedosyt...



#97 OFFLINE   czaro73

czaro73

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Czaro

Napisano 13 luty 2014 - 18:16

Ja do tych pozycji dorzucam opowiadania-reportarze Pana Bolesława Uryna. Jak dla mnie przerewelacja !!!, po parę razy przeczytane ;)



#98 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 21 luty 2014 - 21:35

Mam pytanie. Kto z forumowiczów miał okazję mieć w rękach książkę Dariusza Duszy "Wędkarski kalendarz bań" ?? Poszukuje jej usilnie i na allegro i na innych serwisach, wszędzie nie dostępna. Chciałem zapytać też o sam format czy to pozycja bardziej podobna do "Właśnie wróciłem z ryb" czy do "Sekretów mistrzów spinningu" ?? a może jeszcze coś innego. Są foty, czy sam tekst? Dwie wskazane pozycje miałem już wcześniej, z kolei "Łowić z duszą i z głową" właśnie do mnie leci pocztą. Pozostała mi tylko do znalezienia "Wędkarski kalendarz brań". Tak więc jak ktoś miał styczność proszę o krotki opis. ;)



#99 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 22 luty 2014 - 00:36

Wszyscy, moich drodzy bibliofile i bibliomaniacy, zapomnieliście o podstawowej pozycji, która jest największą dostępną skarbnica wiedzy o sprzęcie, technikach połowu, środkach pływających, elektronice , fotografii, jest pełna znakomitych zdjęć i ze swadą napisanych artykułów, można w niej znaleźć dosłownie wszystko. Pozycją tą jest Jerkbait.pl. Niczego więcej nie potrzeba a i powrót po latach zapewne wyciśnie łzę z oka.

Pasjonaci mogą sobie wydrukować interesujące ich treści.

 

Nie do konca, z calego materialu zawartego na jb.pl jest moze 20% wartosciowych rzeczy, reszta to klotnie, gratki, przesmyslenia i zapytania.Aby to wszytsko przeczytac aby moc "wydrukowac interesujace ich tresci" trzeba stracic wiele czasu, wiecej niz na przeczytanie kilku ksiazek.Chyba ze kolega mial na mysli rozmowy prywatne z ludzmi, z ktorymi warto rozmawiac, warto sie ich pytac i warto ich sluchac.Pzdr



#100 Guest_Taita_*

Guest_Taita_*
  • Guests

Napisano 22 luty 2014 - 09:15

Moje ulubione to:

W. Strzelecki - Wędkarstwo rzeczne

J. Kolendowicz - Wędkarstwo spinningowe

M. Szymański - Wędkarstwo rzeczne

Z. Wąchała - Sprzedałem swoje szczęście

D. Dusza - Sekrety mistrzów spinningu, Właśnie wróciłem z ryb


Użytkownik Taita edytował ten post 23 luty 2014 - 17:38





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych