Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wolicie dlugie czy krotkie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3377 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 04 wrzesień 2013 - 16:44

Mi sie tak wydaje ze aby dluzszym kijem operowac tak samo tymi samymi przynetami co krotkim, to musi on byc mocniejszy od krotkiego,(tak mi sie wydaje) pozatym nawet o tej samej gramaturze kij dluzszy bedzie wazyl o jakies 30gr+ wiecej w zaleznosci od dlugosci.Waga 30gr nie jest duzo ale kilka godzin podbijac gume, to juz nie chodzi o tezyzne fizyczna albo po prostu "dam rade", tylko o komfort.Nie idziemy po rybe za wszelka cene, tylko na ryby.Oczywiscie istnieja blanki na rynku, ktore w odpowiedniej dl nadaja sie do zabaw z guma i sa lekkie jednak jak to mowi nasz Ferdek " to nie sa tanie rzeczy panie" :)



#62 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4974 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 04 wrzesień 2013 - 16:50

Mi sie tak wydaje ze aby dluzszym kijem operowac tak samo tymi samymi przynetami co krotkim, to musi on byc mocniejszy od krotkiego,(tak mi sie wydaje) pozatym nawet o tej samej gramaturze kij dluzszy bedzie wazyl o jakies 30gr+ wiecej w zaleznosci od dlugosci.Waga 30gr nie jest duzo ale kilka godzin podbijac gume, to juz nie chodzi o tezyzne fizyczna albo po prostu "dam rade", tylko o komfort.Nie idziemy po rybe za wszelka cene, tylko na ryby.Oczywiscie istnieja blanki na rynku, ktore w odpowiedniej dl nadaja sie do zabaw z guma i sa lekkie jednak jak to mowi nasz Ferdek " to nie sa tanie rzeczy panie" :)

Dlatego do takich rzeczy kiedy wiem że dniówka będzie długa i pracowita biorę CD BLU RAPIDA 35gr lub TAIAHA 35gr ,a jak coś trza ciężej to BLU RAPIDA 50gr w długościach 10 6"


Użytkownik miramar69 edytował ten post 06 wrzesień 2013 - 10:37


#63 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 06 wrzesień 2013 - 07:39

ja tam nikogo do niczego nie przekonuje, nie moje malpy i nie moj cyrk, niemniej jednak namawiam do eksperymentu na zywym organizmie, niektore paradygmaty moga legnac w gruzach :)

No i po teście, rzeczywiście jeżeli chodzi o woblery tu muszę @pitt przyznać Ci rację, ale jeżeli chodzi o łowienie w opadzie na gumy będę obstawał przy swoim.


  • pitt lubi to

#64 OFFLINE   ummagumma

ummagumma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 wrzesień 2013 - 20:35

Na dystansie 30 - 40 metrów, różnica pomiędzy kijem 2,0 a 2,7 będzie niezauważalna. Pomimo książki do matematyki. To naprawdę nie o to chodzi.

poza tym jak wyczuć cokolwiek na 40metrowej lince.... przecież nie da się jej idealnie naprężyć... wiatr, prądy etc.



#65 OFFLINE   ummagumma

ummagumma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 wrzesień 2013 - 20:36

Dodaj do siebie teraz tą niewielka róznicę + wiatr + uciąg wody. Mam porównanie łowiłem pół sezonu kijem 230 i albo ryba po kilku sekundach holu spadała alb tylko dostawała po zębach. Po zmianie na270  zacięcia były dyżo skuteczniejsze.

ja zmieniłem kij z 245 na 213 i ryba mi już nie spada. Jakość kija ma też ma znaczenie.



#66 OFFLINE   ummagumma

ummagumma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 wrzesień 2013 - 20:39

A no może dlatego że dłuższe wędzisko mimo tej samej akcji i CW co krótkie ma tę zaletę że jednak bardziej amortyzuje i odpiera ataki walczącej rybki a w szczególności jeżeli używamy właśnie plecionki. Dodatkowo jest większa szansa na to iż słabo (delikatnie) zahaczoną rybkę poprzez lepsze parametry ugięcia mamy też jednak na dłuższym kiju ;)

pod warunkiem, że walczysz z dużą rybą, a nie małym szczupakiem ;-)



#67 OFFLINE   ummagumma

ummagumma

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 wrzesień 2013 - 20:40

Z resztą miało być o tym co kto woli i dlaczego. Ja już swoje wyżej napisałem ;-)



#68 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4974 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 09 wrzesień 2013 - 20:52

pod warunkiem, że walczysz z dużą rybą, a nie małym szczupakiem ;-)

Z kazdą rybą ;)



#69 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2214 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 11 wrzesień 2013 - 07:46

ja zmieniłem kij z 245 na 213 i ryba mi już nie spada. Jakość kija ma też ma znaczenie.

i sądzisz, że to ma decydujące znaczenie :)? te...32cm? :) zabawne :). Mi się coś wydaje, że na to składa się trochę więcej czynników.

 

 

 

Kiedyś już był podobny temat, ale nie wiem jak go znaleźć.

Pisałem wtedy, że mam kije od 2m do 3,36m. Zależy gdzie idę i co będę łowił, zabieram wędzisko o odpowiadających mi parametrach. Paradoksalnie wyszło mi, że im mniejsza rzeczka tym dłużej wędki potrzebuję. Na zakrzaczonych pstrągowych ciurkach wolę się poruszać z kijem blisko 3m, a nad Odrą na główce będzie mi się doskonale łowiło kijami od 2m do 2,7 kiedy będę łowił gumami. Krótszym kijem zdecydowanie łatwiej animuje się gumę i nie piszę tu o tzw opadzie, a dłuższym mam lepszą kontrolę na większym dystansie. Jeżeli na Odrze łowię klenio-bolenie to znowu idziemy w kierunku 3m. Ten 3,35 to dość specyficzna i rzadko używana wędka bo nadaje się na morskie i pomorskie trocie. Kiedyś przeze mnie używana do (jak mi się wtedy wydawało) ciężkiego łowienia w dużej rzece. Nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, która dlugość będzie dla mnie najbardziej odpowiednia bo to zależy tylko od warunków.. wtedy każda jest odpowiednia.


Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 11 wrzesień 2013 - 07:47


#70 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów

Napisano 11 wrzesień 2013 - 19:41

Na dystansie 30 - 40 metrów, różnica pomiędzy kijem 2,0 a 2,7 będzie niezauważalna. Pomimo książki do matematyki. To naprawdę nie o to chodzi.

Bo nie chodzi o to ile się przesunie tylko jak szybko i z jaką siłą przesuniemy przynętę o  kilka centymetrów a może o centymetr.

poza tym jak wyczuć cokolwiek na 40metrowej lince.... przecież nie da się jej idealnie naprężyć... wiatr, prądy etc.

Na dobrym kiju, na takim dystansie, czuć puknięcie gumy a w zasadzie główki o płynący listek.

 

Wolę krótkie, dużo łowię, ponad dwadzieścia lat tylko na spinning i przy sandaczu tylko krótki kij jeśli mam łowić skutecznie.

Jest jednak wyjątek, rozpracowywanie nowego łowiska pod kątem ukształtowania dna i ewentualego pobytu tam ryb, wtedy  nie chodzi o skutecznosc zaciecia tylko o maksymalne wyczucie każdego puknięcia i wtedy biorę 2.9m Avida.



#71 OFFLINE   Luke

Luke

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 12 wrzesień 2013 - 18:18

Już dawno wyleczyłem się z długich wędek i jedyna w moim arsenale jaka została to Avid 2,44m z przeznaczeniem na klenie i jaśki :) Krótkie kijki to jest to. Lżejsze, moim zdaniem czulsze, łatwiejsze w transporcie, łatwiej podbijać przynętę z nadgarstka i nigdy nie ma problemu na pływadle :)



#72 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 12 wrzesień 2013 - 18:47

Jezeli chodzi o gumy to krotki kij jak dla mnie ma pare zalet ...

  • mimo ze nie mam 60 lat po dniowce z dlugim kijem czesto bolaly mnie plecy po 3 - 4 dniach lowenia non stop idzie sie jakos przyzwyczaic ale nie o to chyba chodzi
  • krótkim kijem mam większą kontrole nad wabikiem, jego podbicie jest łatwiejsze szybsze i ogólnie się dobrze czuje trzymając kij 180 - 210
  • łatwiej jest mi przedzierać się przez nadbrzeżne krzaki
  • lubię mieć w kiju krotki dolnik

Choć jestem miłośnikiem łowienia na cast wiec zazwyczaj krótkie kije to nie bardzo wyobrażam sobie łowienia jazi kleni przy opasce na kijek 190 cm choć w następnym tygodniu będę próbował :D Długi kij ma zwolenników i będzie miał ja zaczynałem kijem 210 cm swoja przygodę spiningowa później było 2.70 i zaraz po tym wróciłem do 210 cm tak się przyzwyczaiłem, tak mi w łapie leży i tak będę łowił :)

Bo najważniejsze aby kij w reku leżał



#73 OFFLINE   jersey

jersey

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisano 12 wrzesień 2013 - 20:29

fomadron, on 09 Sept 2013 - 21:33, said:snapback.png

poza tym jak wyczuć cokolwiek na 40metrowej lince.... przecież nie da się jej idealnie naprężyć... wiatr, prądy etc.

Na dobrym kiju, na takim dystansie, czuć puknięcie gumy a w zasadzie główki o płynący listek.

 

 

śmigam w miarę dobrym badylem, reszta osprzętu też konkret, ale takie osądy to dla mnie S-F, prawie E.T., zwłaszcza w rzece. chociaż możliwe, że mi czucie w ręcach spadło, bo zarobiony jestem, nad wodą nie bywam, a barczycho i plery młodzieńczą głupotą mam dojechane..


Użytkownik jersey edytował ten post 12 wrzesień 2013 - 20:47

  • pitt i popper lubią to

#74 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1951 postów

Napisano 13 wrzesień 2013 - 19:54

W rzece, kiedy linka w zasadzie zawsze jest napięta i kij też, nie czujesz takich ruchów przynęty :o? To jak łowisz?

 

Aaaaaa napisałeś, że nie bywasz czyli jak mi się wydaje nie łowisz...


Użytkownik FidoAngel edytował ten post 13 wrzesień 2013 - 19:55


#75 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 15 wrzesień 2013 - 08:13

duża rzeka zdecydowanie powyżej 2,7



#76 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9528 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 wrzesień 2013 - 08:22

Lubię trzy długości. 7,0";  7,6" i ok. 9'3" (ok. 2,83m).

Niestety większość ni osiąga tej ostatniej długości (Daiwa ma). Jeśli odpowiedź ogólna, wolę krótkie. 

PS.

Tak po prawdzie, to łowisko i jego wymagania oraz preferencje i przyzwyczajenia indywidualne każdego z nas, kształtują te gusta :P


Użytkownik popper edytował ten post 15 wrzesień 2013 - 08:24


#77 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 15 wrzesień 2013 - 08:58

Używam kijów długich i bardzo krótkich i najchętniej najkrótszych jak się da. Uważam też za nieuzasadnione twierdzenie ze z długich lata dalej,- sprawdzilem i stanę z każdym do porównania długości rzutów jak to już z kilkoma kolegami robiłem  :)

Jedynym uzasadnieniem stosowania i meczenia się długim kijem jest możliwość odpowiedniego poprowadzenia przynęty jakiego wymaga konkretne łowisko,- moim zdaniem. Drugą przesłanką jest to, że kilku-nasto-kilometrowy marsz po rzece z dwoma kijami nie jest dla mnie więc najczęściej łażę z długim i męczę się przy cięższej gumie mając komfort przy wobkach a kiedy jest możliwa tylko guma lub przeważa po prostu to pomęczę się kruciakiem z wobkiem i po zawodach.

Wszystko w tej kwestii jest kwestią proporcji,- dla mnie oczywiście ;)



#78 OFFLINE   MATIG

MATIG

    MK FISHING :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 wrzesień 2013 - 09:17

Witam ja mam do was pytanie małe, ponieważ na następny sezon planuje sobię kupić ,, coś lepszego ,, pod okonia/klenia. I pytanie czy kijek 2.30-2.50 ( + - ) nie będzie za krótki jeżeli chodzi o łowienie z brzegu. Z brzegu tzn. po pas w wodzie, bo zawsze zabieram ze sobą wodery bądź spodniobuty, tam gdzie się oczywiście da. Od zawsze łowiłem patykami 2.70 do max 2.85 a teraz właśnie chciałbym spróbować czegoś krótszego, po prostu przekonać się jaka będzie różnica w odległości rzutu itd.


Użytkownik M4TYY edytował ten post 15 wrzesień 2013 - 09:18


#79 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 wrzesień 2013 - 09:17

Arek no nie mów jaki będzie zasięg rzutowy z 2m a 3m kija.Nie uwierzę, że kije w tych samych parametrach rzut będzie odległościowo podobny :) .


  • Wojtek B. lubi to

#80 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5367 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 15 wrzesień 2013 - 09:38

Moje porównania dotyczyły kijów 3m z kijami 2,3m i zasięg był albo taki sam albo z różnicami 1-2m najczęściej na niekorzyść długich ale nie zawsze.

Kije 2m najczęściej jednoręczne nie posiadają dostatecznie długiego dolnika by wykonać mocny rzut dwuręczny...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 15 wrzesień 2013 - 09:39





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych