Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Pierwszy zestaw castingowy


  • Please log in to reply
2484 replies to this topic

#2201 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 posts
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Posted 25 November 2020 - 21:36

Terkotka hamulca, w zasadzie niczemu nie służy. Doskonale bez niej czuć odjazd ryby.


  • Alexspin and Sadek8 like this

#2202 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,747 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Posted 25 November 2020 - 21:41

Andrzej, włączam terkotkę, i jak jest branie terkocze. Przy zwijaniu mogę to w ułamek sekundy wyłączyć. Terkotka w tym przypadku informuje o braniu (np. trolling) ale też pracuje przy zwijaniu. Wyłączenie trwa ułamek sekundy. Andrzej miał na myśli działanie terkotki w momencie holu ryby, jak hamulec oddaje.


Edited by Novis, 25 November 2020 - 21:45.

  • Alexspin and Sadek8 like this

#2203 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 posts

Posted 25 November 2020 - 21:42

Ten nie ma terkotki jak w zwykłych tylko tzw. "Line Out Alarm". Przy kręceniu terkotka też działa, jest włączana na stałe.


Chciałbym najbardziej zbliżoną wersje hamulca do tradycyjnego kolowrotka. Nie chcialbym, aby podczas zwijania przynęty mi cos "grało" natomiast chcialbym w momencie walki wiedziec kiedy ewentualnie dokrecic lub odpuscic.
Niby ten line out alarm to chyba cos w ten deseń, ale piszesz, ze przy kręceniu terkotka tez dziala.

#2204 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10,163 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Posted 25 November 2020 - 21:47

Jak chcesz mocny multik z terkotką w szpuli jak w klasycznym kołowrotku i w cenie zbliżonej do Tatuli 200HD to możesz kupić to:

 

LAW’S  SUPER DUTY 300  SPEED SPOOL LFS


  • Biesan, Alexspin and Sadek8 like this

#2205 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 posts

Posted 25 November 2020 - 21:48

No moze niczemu nie sluzy oprocz walorów dzwiekowych. Natomiast uzywajac kolowrotka shimano super gt-rc przyzwyczailem sie do dosyc głosnego hamulca. Przy zakupie daiwy ninja lt nie zwrocilem uwagi, a w niej hamulca prawie w ogole nie slychac i drażni mnie takie zachowanie kolowrotka. Dlatego przy zakupie multiplikatora chcialbym nie szukac za chwilę drugiego.

#2206 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10,163 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Posted 25 November 2020 - 21:49

Tę terkotkę usłyszysz ...



#2207 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,747 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Posted 25 November 2020 - 22:01

Robciu, a budżet? Mnie brak terkotki przy castingowaniu nie przeszkadza. Żadnym tam spiningistą nigdy nie byłem. Ot, wędkowałem 3-4 lata na spining, a później poznałem ziomali, którzy wędkowali castingiem. Wszyscy byli młodsi ode  mnie, ale nauczyli, przekonali. Dużo zawdzięczam Mekamilowi, który otworzył mi oczy na casting. Innym kumplom też dziękuję. Trwa to już naście lat. Teraz staram się radzić innym, początkującym castingowcom.

Sadek, wędkowanie castingiem spowoduje u Ciebie wyzbycie się niektórych spiningowych nawyków. To nieuniknione. Zatem staraj się zaakceptować te "niedogodności". Jak wsiąkniesz, będziesz się z tego śmiał. Nawiasem mówiąc, fajnie jest, jak mamy opanowane obydwie metody. Jesteś wtedy "bogatszy" w doborze zestawu na każde niemalże warunki.


Edited by Novis, 25 November 2020 - 22:12.

  • Janusz1966, Alexspin, Sadek8 and 1 other like this

#2208 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 posts

Posted 25 November 2020 - 22:03

Znalazlem cos takiego : https://allegro.pl/o...OxoCa4sQAvD_BwE

Pytanie czy to jest wspomniany wyzej 300, bo w tym z linku waga 201g. Mozliwe ze ten 300 będzie droższy.

#2209 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10,163 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Posted 25 November 2020 - 22:11

Robciu, a budżet? Mnie brak terkotki przy castingowaniu nie przeszkadza. Żadnym tam spiningistą nigdy nie byłem. Ot, wędkowałem 3-4 lata na spining, a później poznałem ziomali, którzy wędkowali castingiem. Wszyscy byli młodsi ode  mnie, ale nauczyli, przekonali. Dużo zawdzięczam Mekamilowi, który otworzył mi oczy na casting. Innym kumplom też dziękuję. Trwa to już naście lat. Teraz staram się radzić innym, początkującym castingowcom.

Kolega pytał o terkotkę to napisałem. Mam, używam i mi nie przeszkadza(wręcz przeciwnie . Jestem z tej opcji, którym się podoba).

Mam również inne bez terkotki i też mi nie przeszkadza i się podoba ;)  :D

 

 

Znalazlem cos takiego : https://allegro.pl/o...OxoCa4sQAvD_BwE

Pytanie czy to jest wspomniany wyzej 300, bo w tym z linku waga 201g. Mozliwe ze ten 300 będzie droższy.

To nie ten ...podałem Ci pełną nazwę modelu

https://skleprybka.p...00-speed-spool/

 

I ciekawostka. Sklep zamieszcza właściwy opis multika, ale pierwszy film reklamowy to też nie ten model  :D  :D  :D


Edited by BOB, 25 November 2020 - 22:29.

  • Sadek8 likes this

#2210 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,607 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 25 November 2020 - 22:23

Dzieki za wyjasnienie, a sa jakies oznaczenia ktory ma "terkotkę" czy jak to poznac?

Fabrycznie raczej drogie modele typu Daiwa Z, tyle że wszystkie są cichsze niż w stałoszpulowcach. Najtaniej wychodzi Tatula i dołożenie do niej "drag clickera".


  • Sadek8 likes this

#2211 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,747 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Posted 25 November 2020 - 22:34

Co osłabia niestety hamulec.


  • Alexspin and Sadek8 like this

#2212 OFFLINE   Sadek8

Sadek8

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 posts

Posted 25 November 2020 - 22:51

Chciałbym spróbować tego castingu, ale wolalbym sprzet dostosowac do siebie, a nie żebym musial dostosować sie do tego co kupiłem. Novis bardzo dziękuję za wszystkie rady, pozostałym rowniez bardzo dziękuję. Moze sie okazać, ze będzie tak jak mówisz. Generalnie widze, ze bedzie problem z multiplikatorem, bo Lews przyjemny, ale narazie na pierwszy zestaw cena za ten model 300 mocna. Chyba ze ten mniejszy, ale pewnie nie da rady z wiekszymi przynetami.
Z tego co dzis padło zostaje chińczyk z wbudowana terkotką. Chyba, ze sa jeszcze jakies modele co to dźwigną z wbudowana terkotka i w cenie okolo 400zl. Choc nie ukrywam, ze wolałbym wziąć cos na "miejscu" niz sprowadzac z Chin.
Godski, a montowanie takiego clicera do tatuli tej z chin to mocno inwazyjny zabieg i ile dodatkowo trzeba sobie doliczyc?

#2213 ONLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,708 posts
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Posted 26 November 2020 - 06:38

Terkotka hamulca, w zasadzie niczemu nie służy. Doskonale bez niej czuć odjazd ryby.

Dokładnie. Wystarczy podczas holu trzymać kciuk na szpuli, wszystko się wyczuje lepiej niż wsłuchiwanie się w terkotkę i zaznaczam, moim zdaniem - jestem początkującym castingowcem dopiero od 3 lat - daje lepsze wyczucie i umożliwia szybszą reakcję na wybryki ryby.

 

(...) Mnie brak terkotki przy castingowaniu nie przeszkadza. (...) Sadek, wędkowanie castingiem spowoduje u Ciebie wyzbycie się niektórych spiningowych nawyków. To nieuniknione. Zatem staraj się zaakceptować te "niedogodności". Jak wsiąkniesz, będziesz się z tego śmiał. Nawiasem mówiąc, fajnie jest, jak mamy opanowane obydwie metody. Jesteś wtedy "bogatszy" w doborze zestawu na każde niemalże warunki.

Doskonała konkluzja. Nic dodać, nic ująć.

 

(...). Najtaniej wychodzi Tatula i dołożenie do niej "drag clickera".

 

Co osłabia niestety hamulec.

Niestety, prawda.

 

Chciałbym spróbować tego castingu, ale wolalbym sprzet dostosowac do siebie, a nie żebym musial dostosować sie do tego co kupiłem. (...)

I tak trzymaj! :good: Mnie casting "wessał razem z kopytkami" do tego stopnia, że tradycyjny spinning zupełnie dla mnie nie istnieje. Natomiast moja Pani popróbowała i kategorycznie odmówiła "zmiany wiary", pozostała przy stałoszpulowcach. "Każdy ma swoich znajomych"... ;)

W moim przypadku, casting to choroba nieuleczalna... :)
 


Edited by Alexspin, 26 November 2020 - 06:48.

  • Sadek8 and md30 like this

#2214 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,582 posts
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Posted 26 November 2020 - 06:52

Właśnie szukam, tylko ciężko coś znaleźć jak sie nie wie czego szuka :)

Wymagania moze i duze, ale nie chce kupic czegos co mi sie zdubluje z innymi spiningami. Ma byc zestaw konkretnie pod duze przynety, bo mniejsze komfortowo mi sie prowadzi tradycyjnie. Jednak lowienie duzymi przynetami i kolowrotkiem w rozmiarze 4000 po kilku godzinach nie jest za bardzo komfortowe i wracam do swojego lzejszego zestawu z mniejszymi przynetami, a chcialbym miec cos co pozwoli bez problemu caly dzien katować duże przynęty bez zmeczenia dla mnie i kolowrotka.

Pozdrawiam


Proponuję sprawdzić, który spinning na ciężko najbardziej Ci podchodzi i z niego skopiować część parametrów czyli np. długość dolnika do casta. Bo czym innym jest wypad na 1 dzień i machanie tymi 100 gramami albo i więcej, a czym innym 3 dni na wodzie po minimum 8 godzin z wędką w rękach ... Te 3 dni zweryfikuje Twoje poglady na temat wędki jaką masz, a jaką chciałbyś mieć ... Resztę dopisali koledzy.
  • la-bazooka, Alexspin, bob74 and 1 other like this

#2215 OFFLINE   RAGEZ

RAGEZ

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 posts
  • LokalizacjaPomorskie

Posted 28 November 2020 - 08:57

Macał ktoś z was te wędki od st.croix? Długość 2,59m , sugerowany c.w. 21-85g (czyli przy St. Croix pewnie można więcej)? Stacjonarnie nie ma gdzie tego pomacać? Jak to pracuje pod rybą 70cm?

PM86MHF 259 cm MH Fast 1 15-32,5 kg 21-85 g MJM86MHF 259 cm MH Fast 1 15-32,5 kg 21-85 g

#2216 OFFLINE   gumowy

gumowy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 573 posts
  • LokalizacjaDelta Odry
  • Imię:Filip
  • Nazwisko:Skywalker

Posted 28 November 2020 - 20:34

Macał ktoś z was te wędki od st.croix? Długość 2,59m , sugerowany c.w. 21-85g (czyli przy St. Croix pewnie można więcej)? Stacjonarnie nie ma gdzie tego pomacać? Jak to pracuje pod rybą 70cm? PM86MHF 259 cm MH Fast 1 15-32,5 kg 21-85 g MJM86MHF 259 cm MH Fast 1 15-32,5 kg 21-85 g


Używam WRC80HF2 i te 85g to se można między bajki wsadzić. Fajnie pracuje pomiędzy 18-65g. Rzuci i 100g ale to nie to. Na moje dolnik za krótki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • RAGEZ likes this

#2217 OFFLINE   Imbatoss

Imbatoss

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Dąbrowski

Posted 03 December 2020 - 20:22

Jako że dziś dostałem sms o paczce która najprawdopodobniej przyjdzie do mnie jutro a w niej znajduje się mój pierwszy multik, a dokładnie Daiwa Tatula 200 hl. Chciałbym was zapytać jaką wędkę byście mi polecili pod nią. Co do łowienia to w zdecydowanej większości będę łowił na gumy w gramaturach od 20g do 80g, jerki nie będą używane częściej niż 20% czasu łowienia. Po przeczytaniu forum z waszych opinii wynika że lepsza była by wędka z dłuższym dolnikiem oraz o długości +- 240cm. Czy ktoś z was byłby wstanie mi doradzić jakiś kijek. Zaznaczam że będzie to mój pierwszy zestaw na casta ale chciałbym żeby był porządny.



#2218 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,747 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Posted 03 December 2020 - 21:07

Celuj w patyka o cw 100-120g. Przeszukaj stajnie ABU i Westina.


  • Imbatoss likes this

#2219 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10,163 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Posted 03 December 2020 - 21:31

...oraz SG ;)

Świetny byłby Valatile Pike ABU do 90gr. Bardzo trudno osiągalny a ja kilka dni temu widziałem w sklepie. Mogę dać Ci namiar na priv


Edited by BOB, 03 December 2020 - 21:34.

  • Janusz1966 and Imbatoss like this

#2220 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,747 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Posted 03 December 2020 - 21:40

Wiedziałem, że o nim napiszesz, Robciu.


  • BOB likes this