Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#641 OFFLINE   robotix

robotix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 12 maj 2017 - 19:31

A jaki kij polecicie do tej okumy tatula?

#642 OFFLINE   KrzyObr

KrzyObr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 12 maj 2017 - 23:13

Koledzy mam takie pytanie. Myślę, że to pieśń przyszłości ale spróbuję castingu chociaż na trochę tylko na razie się z funduszy wystrzelałem. Od czego najlepiej zacząć przygodę bo kilka opinii słyszałem. W jakim przedziale przynęt najlepiej zacząć przygodę? Czy lepiej od cięższych czy lżejszych? Raczej celuję w jakieś jerki.



#643 OFFLINE   Rraptor

Rraptor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Lublin

Napisano 12 maj 2017 - 23:26

koło 50g - średnie jerki. Przykładowo salmo slider 10s. Bardzo przyzwoicie lata. Łatwo opanować. 


  • KrzyObr lubi to

#644 OFFLINE   KrzyObr

KrzyObr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 12 maj 2017 - 23:31

Czyli celować w zestaw mniej więcej 25-60?



#645 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 maj 2017 - 23:33

Koledzy mam takie pytanie. Myślę, że to pieśń przyszłości ale spróbuję castingu chociaż na trochę tylko na razie się z funduszy wystrzelałem. Od czego najlepiej zacząć przygodę bo kilka opinii słyszałem. W jakim przedziale przynęt najlepiej zacząć przygodę? Czy lepiej od cięższych czy lżejszych? Raczej celuję w jakieś jerki.

30-60 gramów. Lekki casting generalnie wymaga większych nakładów i jest trudniejszy do opanowanie. Mnie i kilku kolegom nie przypasował i zostaliśmy w łowieniu do 30-40 gramów przy stałej szpuli.



#646 OFFLINE   KrzyObr

KrzyObr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 12 maj 2017 - 23:35

Dziękuję Koledzy za waszą pomoc. Czyli już wiem czego szukać mnie więcej. Jak moje studenckie zasoby pozwolą to będę się rozglądać za sprzętem. A odnośnie multika to czy jest jakiś przyzwoity sprzęt za którym warto się rozejrzeć w granicach 200zł raczej używka? Chyba że są jakieś chińczyki w miarę ok? Czy może jednak zbierać i kupić miltik raz a dobrze?


Użytkownik KrzyObr edytował ten post 12 maj 2017 - 23:38


#647 OFFLINE   Anonymous

Anonymous

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 13 maj 2017 - 06:28

Akurat jestem na etapie przechodzenia ze zwykłego kręcioła na multiki. Więc może podpowiem jak to było ze mną. Moim zdaniem najlepiej zaczynać przygode z średnim castingiem 30-60g i pierwsze rzuty oddawać dobrze lotnymi przynętami np. Sliderami. Pierwszy zestaw jaki sobie złożyłem to był kij 10-40g +tatula type-r. Był to fajny zestaw ale to nie było to. Za badzo uniwersalny, czyli w sumie do niczego ;] Mi ten zakres nie podszedł niestety. Multik tej wielkości też nie leżał mi w dłoni najlepiej. Zestaw sprzedałem i na ten sezon złożyłem dwa kije :D W obydwu patykach zainstalowałem Tatule CT100HSL. Co mogę powiedzieć na temat Tatuli. Jak dla mnie za te kase rewelacja. Jako początkujący adept castingu praktycznie nie mam problemów z brodami i odstrzałami (jest to prawdopodbnie zasługa systemu TWS) , rzuty są zadowalające, a nawet bardziej :) Dlatego polecam ten multik nie tylko dlatego , że w swojej cenie nie ma konkurencji, ale później napewno nie bedzie problemu ze sprzedażą w razie gdyby casting nie podszedł. Co do patyków to już trochę inna bajka. Mi do multika podchodzą kije z dłuższym dolnikiem. Dzieki temu wędka nie zachowuje się nerwowo podczas rzutu. Radzę patrzeć na ten parametr szczególnie przy zakupie kija do srednich i ciężkich przynęt. Do średnich gramatur czyli od 30g do 80g mam kij Savage Gear Black Jerk w 1składzie. Według mnie fajny kij na początek, mógłby jedynie bardziej przechodzić w parabole pod rybą, ale to kwestia indywidualna. Drugim patykiem do lżejszych przynęt jest AbuGarcia Veritas do 30g w 1składzie. Tutaj musiałem się przyzwyczajać do krótkiego dolnika który na początku nie bardzo mi podpasował, ale jak już sie przyzwyczaiłem to powiem , że bajka :) Myśle , że w tych pieniądzach jest to bardzo konkurencyjny kij i bardzo fajnej pracy i co najważniejsze dobrze ładuje przynęty już od 8-10g masy całkowitej. AAAA i najważniejsze nie ma co na początku za bardzo przesadzać z jak najcieńszą plecionka, szczególnie przy cieższych przynętach bo może to przyprawic o mocny ból głowy. Na początek polecam użycie solidnej mocnej plecionki . Cos powyżej 0,20 gdyż zauważyłem , że nie ma to wiekszego wpływu na odległości rzutu przy średnio ciężkim castingu.


  • KrzyObr lubi to

#648 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1494 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 13 maj 2017 - 09:04

Startować można już od 10-30g, odpowiedni zestaw i często spin idzie w odstawkę jak ktoś się wkręci pozytywnie
  • KrzyObr i drag lubią to

#649 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 13 maj 2017 - 09:44

Startować można już od 10-30g, odpowiedni zestaw i często spin idzie w odstawkę jak ktoś się wkręci pozytywnie

Dokładnie,spasowanie zestawu to klucz do wszystkiego.Ja zaczynałem(cały czas w zasadzie jestem na początku)jak większość od kija jerkowego circa 60g a w tej chwili najbardziej w castingu rajcuje mnie zakres od powiedzmy 4-30g.Nie ma co demonizować trudności castingu a radocha z coraz lepszego obsługiwania casta jest niesamowita :) .Tatula,zwłaszcza CT z racji uniwersalności i ceny jako multik dla początkującego jest rewelacyjna.


  • KrzyObr lubi to

#650 OFFLINE   ObraFM

ObraFM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Mariusz

Napisano 13 maj 2017 - 16:18

A mnie obecnie rajcuje multik ORRA 2 INSHORE i cast Robinsona (25-80g)- ciężary miota odległościowo nawet laikowi jak ja :o



#651 OFFLINE   KrzyObr

KrzyObr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 13 maj 2017 - 20:53

Dziękuję wszystkim za wszystkie rady i całą pomoc. W takim razie zaczynam zbierać najpewniej na tatule. Zobaczymy jak szybko uda się uzbierać :)



#652 OFFLINE   Rraptor

Rraptor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaWarszawa / Lublin

Napisano 14 maj 2017 - 00:03

Albo używane abu z forum. :) 


  • KrzyObr lubi to

#653 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 19 maj 2017 - 12:20

To z napięciem czekam na Twoje wrażenia i wyniki (brzemię odpowiedzialności nie jest lekkie :(  ;) )

BOB zgodnie z umową opisuje moje wrażenia :)

Kijek bardzo fajny i tak jak napisałeś wcześniej trochę przeszacowany. Idealnie pracował z sliderem 10s natomiast z przynętami 70-80 gram rzucałem już ostrożniej. Slider 7 latał dosyć przyzwoicie jednak praktycznie nie było czuć przynęty podczas prowadzenia, choć pierwsza ryba została złapana własnie na 7-demkę i był to o dziwo ok. 60cm boleń.

Pierwszy dzień szczupakowy to przyzwoite 65cm z Narwi poprawione dwoma wymiarowymi pistoletami.

Tak więc zakochałem się w castingu :)

 

Ale żeby nie było tak różowo to tak wygląda wędka po wczorajszym łowieniu:

8263112_20170518_195245.jpg8263113_20170518_194921.jpg

 

Podczas holowania dosyć lekkiego zaczepu zostałem obdarowany kijem typu traveler :)

Mam nadzieję że to była wada fabryczna, bo ogólnie byłem zadowolony z produktu i dam mu jeszcze jedną szansę.


  • xyzzvpc, Popej i biker1 lubią to

#654 OFFLINE   biker1

biker1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1097 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Wolski - http://bikrod.pl

Napisano 19 maj 2017 - 13:49

 

 

Podczas holowania dosyć lekkiego zaczepu zostałem obdarowany kijem typu traveler :)

Mam nadzieję że to była wada fabryczna, bo ogólnie byłem zadowolony z produktu i dam mu jeszcze jedną szansę.

Tak samo u mnie kijek Dragona MicroSpecial do 12g po trzech wyjściach odklejony uchwyt kołowrotka, poszedł na reklamację. Czekania prawie półtorej miesiąca. Też dałem mu drugą szansę i się zrewanżował boleniem 80 :D



#655 OFFLINE   HIFI

HIFI

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaLUBLIN
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 maj 2017 - 16:18

@SkiDivPL polecam Ci do takiego zakresu casta z takiej samej serii co się złamał bo to jak jest napisane w katalogu "sera w serii" i wart jest uwagi.
Dragon Guide Select Travel Jerk Cast 1.98M 25-100g (25-54-199)
lub delikatniejszy w którym górne 70g to max,
Dragon Guide Select Travel Jerk Cast 1.98M 18-70g (25-52-199)
  • Jake 6 lubi to

#656 OFFLINE   SkiDivPL

SkiDivPL

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 696 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Tom

Napisano 19 maj 2017 - 16:31

@HIFI na razie nie będę zmieniał, mam nadzieję że dostanę nowy kijek po reklamacji.



#657 OFFLINE   PILOT

PILOT

    :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1494 postów
  • LokalizacjaCałyświat:)

Napisano 20 maj 2017 - 21:18

Po reklamacji powinni wymienić, mi też SkinnerCast strzelił pięknie ale moja wina była. Ja bardzo lubiłem tą serię zwłaszcza bandit cast

#658 OFFLINE   KrzyObr

KrzyObr

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 28 maj 2017 - 20:47

Koledzy mam pytanie bo niestety nie ma wiele informacji o multiplikatorze Cormoran K-Don AL 150. Czy warty jest zatrzymania się przy nim?? Oraz jeszcze wędka Shimano Force master 180 extra hevy w jednoskładzie? Czy taki zestaw na początek da radę czy średnio warto w to zainwestować? I ile taki zestaw tylko że używany może być warty??



#659 OFFLINE   Pajk94

Pajk94

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Nieznane

Napisano 08 czerwiec 2017 - 10:39

Witam wszystkich,

zamierzam rozpocząć przygodę z castingiem, przynęty jakich zamierzam używać to slidery 10, duże gumy i blachy, chce dobrać odpowiedni zestaw do tego i myślałem nad kijem 50-60g, długość 200-210 i najważniejszy to multik na którym na pewno nie mam co oszczędzać i chciałbym wydać na niego do 750zł, mam nadzieje że coś tańszego też polecicie bo chodzi mi głównie o to żeby nie było z nim dużych problemów i nie chce się zniechęcać do łowienia, liczę na waszą pomoc.

Pozdrawiam.



#660 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2592 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 08 czerwiec 2017 - 11:51

Witam

 

Zestawik następujący:

York Avantgarde Cast 190/50

Kastking legend

Pleciona - Hercules 20LB ośmiosplotowa

Przynęty - własne wynalazki w granicach 20 g masy.

 

To poniżej to moje subiektywne odczucia świeżaka w tej metodzie.Łowiłem ok 5 - 6 godzin.

 

Kijek - dość miękki, opisany 16 - 50g. Dla przynęt których używałem w sam raz.Estetyka i wykonanie poprawne.

Multik podobnie.Podwójny hamulec - odśrodkowy i magnetyczny.W odśrodkowym włączyłem dwa bloczki(?)

Pleciona - pewnie ciut za mocna i za gruba - opisana 0,20 mm ale celowo takiej użyłem licząc się ze splątaniami.Dość sztywna,w miarę gładka i jak na chińszczyznę - droga - szpulka 300 m ok. 50 zł.Po tych kilku godzinach nieznacznie - ale naprawde nieznacznie się odbarwiła.

 

Poczytałem teorii,obejrzałem kilka filmów i do boju.

Na początek magnetyk ustawiony na 8. Rzutu dość nieporadne,przynęta leci gdzie chce. Nawet co drugi rzut trafiam w wodę.Zmieniłem stanowisko - wodę miałem i z przodu i z tyłu. Oooo...teraz już w każdym rzucie trafiałem do wody.

Ale jak to mówią - ćwiczenie czyni mistrzem,więc po tych kilku godzinach ćwiczeń, mam ogólny pogląd na casting.Chociaż nadal czuję się uczniem...

 

Nie taki diabeł straszny - to po pierwsze.Owszem - zrobiłem kilka splątań,ale tylko wtedy, gdy za mocno "szarżowałem". 

Poprawnie dość wychodziły rzuty z hamulcem na 8 - no to hamulec na 6 - znów dobrze... - no to na 4 ....Uuuuu... broda.

Hamulec na 8 - wszystko ok.

I tak kilka razy...

Metoda, na pewno wymaga większej koncentracji od łowiącego - to jest wada zasadnicza.Jak nie patrzysz na przynętę w momencie rzutu i nie kontrolujesz kciukiem szpulki - broda pewna. Jak dla mnie - irytująca jest wodna mgiełka ze szpuli w momencie rzutu.

Nie złowiłem jeszcze ryby,więc nic na temat holu...

 

Więc na razie - temat remisowy - zalet jeszcze nie odkryłem w tej metodzie.

Do wypróbowania jeszcze dwa kolejne zestawy.Jeden podobny - taki do 50 g i drugi do 120.Być może te zestawy pokażą zalety casta.

 

I jeszcze uwaga jedna.Wielokrotnie tutaj czytałem,że jedynie te "słuszne" sprzęty nadają się do nauki - i oczywiście łowienia. Ja mam inne zdanie.Można się uczyć wszystkim.Bo to ja rzucam,a nie multik. Jak popełnię błąd, to ja nie multik. Nooo...

 

Pozdrawiam - Romek


  • S.N. lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych