Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#1941 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 12 grudzień 2019 - 11:41

Mam jeszcze jedno pytanko do tego. Z jakim multikiem masz kij spasowany?

 

Generalnie chciałbym podpytać co pod ten optymalnie można by podpiąć nie przekraczając 800 pln?

Najpierw była Tatula 200hd,teraz jest:https://allegro.pl/o...-6-1-6980351605

Link zupełnie przypadkowy.Do 60g. spokojnie możesz też założyć starą Tatulę 100.


Użytkownik drag edytował ten post 12 grudzień 2019 - 11:42

  • MatB lubi to

#1942 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 967 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 12 grudzień 2019 - 18:33

Panowie chcial bym zaczac z ciezkim castem .i skompletowac sprzet przez zime .
Mysle nad zestawe abu c4
I kijek savage gear mpp2 259/90g
Czy bedzie to dobrze dobrany zestaw
Czy mozna w cenie ~800zl
Odchudzic zestaw w sensie jakis lzejszy multik lub wedka .
Wedka min 240cm a najlepiej wlasnie 260
Przynety glownie line thru 60-105g ale chce miec mozliwosc zejscia lzej na 25-30g

#1943 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 12 grudzień 2019 - 21:04

Dasz radę. Tyle, że nie wiem jaką górę obsługuje ten patyk. Ale zapewne można go nieco przeciążyć. Dół powinien być bez problemu.

#1944 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 967 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 12 grudzień 2019 - 22:12

A nie lepsze bedzie jakies revo lub niskoprofilowiec ?

#1945 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1743 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 13 grudzień 2019 - 15:29

Też chciałem zadać takie pytanie, ale może kolega woli okrąglaki.



#1946 OFFLINE   Zębaty89

Zębaty89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaOslo
  • Imię:Marek

Napisano 16 grudzień 2019 - 15:15

Panowie, potrzebuję pilnej opinii o kiju Shimano Beastmaster EX Casting - 2,40m, 40-100g. Czy jego akcja nada się do jerków :-) ?

#1947 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10147 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 16 grudzień 2019 - 15:50

240 do jerków ... hmmmm :rolleyes:


Użytkownik BOB edytował ten post 16 grudzień 2019 - 15:51


#1948 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1055 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2019 - 01:35

Tyle razy wałkowany temat. Naprawdę, producenci wypuszczają kije rozmaitej długości nie tylko po to, żeby mieć bogatą ofertę i wydrenować nam kieszenie. Zasadniczo nie chadza się na okonie z trzymetrowym kijem, nie łowi się boleni dwumetrowym króciakiem, przy sandaczowaniu z łódki nie jest wskazany kij jedenastostopowy. Podobne zależności dotyczą wędek i przynęt. Sztywność lub miękkość, waga i wyważenie z kołowrotkiem, kij długaśny i krótka szpada, sztywna pała lub paraboliczna akcja. Te elementy mają sprawić, by wędkowanie sprawiało nam przyjemność i było skuteczne w przypadku kontaktu z rybą. Oczywiście można sobie robić to na co się ma ochotę, ale jeśli jerki wymyślono jako wabiki do podszarpywania, to używanie innego kijka, niż sztywna pałka poniżej dwóch metrów, przechodząca pod rybą w płynne ugięcie, jest bez sensu. I chodzi tu tylko i wyłącznie o komfort łowienia i łatwość operowania przynętą. Powtarzające się pytania o dopasowanie długich wędzisk do jerkowania, czy o wybór uniwersalnego kija pod jerki i gumy świadczą, że komuś nie chciało się poczytać tego ciekawego wątku, albo że od początku trzyma się swego chybionego pomysłu i zadaje pytania, na które już sobie sam wcześniej odpowiedział. Upartym polecam ćwiczenie polegające na kilkugodzinnym podszarpywaniu trzymetrową wędką stugramowego jerka. Parametry może na wyrost, ale obolałe ciało może uzmysłowi, jak niewłaściwie dobrany zestaw może dać w kość. A może się zdarzyć, że trzeba będzie szarpać nie przez trzy godziny, ale przez tydzień lub dwa od rana do wieczora w bardzo rybnej wodzie. Czego każdemu życzę.

#1949 OFFLINE   Anonymous

Anonymous

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 17 grudzień 2019 - 06:32

240cm to trochę długo do jerków. Ja mam Beastmaster EX z tym że wersje 210cm do 70g + kilka cm przedłużony dolnik (chyba 6-7cm). Bardzo uniwersalny kijek wyszedł. Jak nie chce zabierać dwóch patyków (jeden do jerków, drugi do gum) To biore właśnie BeastMastera, a że jestem leniwy i bardzo lubie ten kij , więc zabieram go bardzo często. Nie ma dużego dyskomfortu przy prowadzeniu jerków i gumy tez lataja przyzwoicie. Także polecam jako uniwersał, jak ktoś nie chce wydawać PLN na dwa zestawy, a ta gramatura jaka obsługuje wyżej wymieniony BeastMaster wystarcza.



#1950 OFFLINE   Zębaty89

Zębaty89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaOslo
  • Imię:Marek

Napisano 17 grudzień 2019 - 11:19

Maciej W.
Wiem że temat wałkowany od dawna. Zadałem jasne pytanie na temat wędki, długość jest dopasowana do moich potrzeb, potrzebuję tylko informacji o akcji kija :-) Dzięki :-)
  • koval75 lubi to

#1951 OFFLINE   Zębaty89

Zębaty89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaOslo
  • Imię:Marek

Napisano 17 grudzień 2019 - 11:19

240cm to trochę długo do jerków. Ja mam Beastmaster EX z tym że wersje 210cm do 70g + kilka cm przedłużony dolnik (chyba 6-7cm). Bardzo uniwersalny kijek wyszedł. Jak nie chce zabierać dwóch patyków (jeden do jerków, drugi do gum) To biore właśnie BeastMastera, a że jestem leniwy i bardzo lubie ten kij , więc zabieram go bardzo często. Nie ma dużego dyskomfortu przy prowadzeniu jerków i gumy tez lataja przyzwoicie. Także polecam jako uniwersał, jak ktoś nie chce wydawać PLN na dwa zestawy, a ta gramatura jaka obsługuje wyżej wymieniony BeastMaster wystarcza.


Wiem że kij długi do jerków ale właśnie takie mi pasują, mógłbyś powiedzieć jakimi jerkami operujesz w tej gramaturze? U mnie od 60g w górę :-) Czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o samym jerkowaniu swoim Beastmaster'em, słyszałem że te kije mają spory zapas mocy i lekko zaniżone cw.

Użytkownik Zębaty89 edytował ten post 17 grudzień 2019 - 11:23


#1952 OFFLINE   dzinek

dzinek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 17 grudzień 2019 - 12:36

Dodam coś od siebie odnośnie długości kija castingowego do gum i jerków. Moja subiektywna opinia jest taka, że można pogodzić obie metody, jednak trzeba dostosować szpadę pod siebie. Jeśli częściej łowimy jerkami, to pewnie lepiej wybrać długość 210/220 cm, a w przypadku gum 240 cm. Sam przeszedłem przez złożenie dwóch zestawów typowych pod jerki i gumy co doprowadziło do posiadania jednego kompletu (między innymi dlatego, że wygodniej jest mi mieć przy sobie jeden kij - łowię tylko z brzegu). Bardzo przeszkadzają mi krótkie dolniki (praktycznie 99% typowych castów pod jerki), którymi nie potrafię silnie zaciąć ryby. Ponadto nadgarstek szybko odmawia posłuszeństwa, a siły w łapie nie brakuje. Ponadto krótkim kijem, często brodząc, nigdy nie jerkowałem do dołu, tak więc w praktyce w ogóle nie wykorzystywałem jego cech. Najważniejsze dla mnie w kiju castingowym jest to, żeby dolnik był "pod pachę". Długość kija (oczywiście w granicach rozsądku 210-240) ma mniejsze znaczenie. Podkreślam, że jest to moja subiektywna opinia, ale wg mnie każdy powinien sobie wyrobić swój "styl" łowienia. 


Użytkownik dzinek edytował ten post 17 grudzień 2019 - 12:38


#1953 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2019 - 12:54

Wiem że kij długi do jerków ale właśnie takie mi pasują, mógłbyś powiedzieć jakimi jerkami operujesz w tej gramaturze? U mnie od 60g w górę :-) Czy mógłbyś coś więcej powiedzieć o samym jerkowaniu swoim Beastmaster'em, słyszałem że te kije mają spory zapas mocy i lekko zaniżone cw.

Jak pasują to dobrze tyle że długim kijem szarpniesz dostojnie każdego jerka ale w expresie Bustera ani Slidera już nie , a czasem tylko przy takim tempie prowadzenia biorą.



#1954 OFFLINE   Anonymous

Anonymous

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 119 postów

Napisano 17 grudzień 2019 - 12:56

Każdy łowi czym lubi. Jeden woli krótkie ,drugi długie kije. Ja jestem bardzo zadowolony z tego BeastMastera. Cw może delikatnie zaniżone. Ja rzucam max ok 80g. Praca pod ryba w przypadku mojego kija super. Mi pasuje. Dosyć głębokie ugięcie .

#1955 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2019 - 13:02

Dodam coś od siebie odnośnie długości kija castingowego do gum i jerków. Moja subiektywna opinia jest taka, że można pogodzić obie metody, jednak trzeba dostosować szpadę pod siebie. Jeśli częściej łowimy jerkami, to pewnie lepiej wybrać długość 210/220 cm, a w przypadku gum 240 cm. Sam przeszedłem przez złożenie dwóch zestawów typowych pod jerki i gumy co doprowadziło do posiadania jednego kompletu (między innymi dlatego, że wygodniej jest mi mieć przy sobie jeden kij - łowię tylko z brzegu). Bardzo przeszkadzają mi krótkie dolniki (praktycznie 99% typowych castów pod jerki), którymi nie potrafię silnie zaciąć ryby. Ponadto nadgarstek szybko odmawia posłuszeństwa, a siły w łapie nie brakuje. Ponadto krótkim kijem, często brodząc, nigdy nie jerkowałem do dołu, tak więc w praktyce w ogóle nie wykorzystywałem jego cech. Najważniejsze dla mnie w kiju castingowym jest to, żeby dolnik był "pod pachę". Długość kija (oczywiście w granicach rozsądku 210-240) ma mniejsze znaczenie. Podkreślam, że jest to moja subiektywna opinia, ale wg mnie każdy powinien sobie wyrobić swój "styl" łowienia. 

Przy łowieniu z brzegu może faktycznie dłuższa wędka i dolnik jest lepszy - rzadko łowię z brzegu.

Przy odpowiednio lekkim zestawie krótki dolnik nie przeszkadza wcale w zacięciu ryby, sztywny kijek nawet to ułatwia.

Sił również mi nie brakuje a nadgarstek mam na tyle mocny że mogę jerkować przez tydzień po wiele godzin dziennie - kwestia wagi zestawu.

Moje dwa zestawy do jerków do 80 gramów ważą po 120 gramów wędka + multik 220 gramów.

Zestaw cięższy obsługujący jerki do 140 gramów waży 140 gramów wędka i 280 gramów multik.

Pewnie gdybym zastosował kijek 150-180 gramów jak większość jerkówek i Toro Beast o wadze 380 gramów to przestało by być lekko i przyjemnie a i po pewnym czasie szarpania z nadgarstka byłby on do wymiany.



#1956 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 17 grudzień 2019 - 13:23

Maciej W.
Wiem że temat wałkowany od dawna. Zadałem jasne pytanie na temat wędki, długość jest dopasowana do moich potrzeb, potrzebuję tylko informacji o akcji kija :-) Dzięki :-)

No tu temat jest dość jasny.Przeważnie kije 2,40 w górę nie są robione do jerkowania.Jako takie,nie mają charakterystyki która pozwoli nadać jerkowi oczekiwaną pracę.I nie chodzi tu o długość.Jeśli jest łódka z platformą usytuowaną wysoko nad wodą to można jerkowac w dół nawet kijem 2,40 czy dłuższym.Tylko co z tego jak zbyt ustępliwy szczyt za cholerę nie uruchomi odpowiednio jerka i nie wykorzysta możliwości jego pracy?



#1957 OFFLINE   Zębaty89

Zębaty89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaOslo
  • Imię:Marek

Napisano 17 grudzień 2019 - 14:03

Jak pasują to dobrze tyle że długim kijem szarpniesz dostojnie każdego jerka ale w expresie Bustera ani Slidera już nie , a czasem tylko przy takim tempie prowadzenia biorą.


Ogólnie nie mam problemu z dobrym prowadzeniem jerków, głównie szarpię w bok, nie góra-dół. Można powiedzieć że skandynawska szkoła z długimi kijami :-)

Użytkownik Zębaty89 edytował ten post 17 grudzień 2019 - 14:06


#1958 OFFLINE   Zębaty89

Zębaty89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaOslo
  • Imię:Marek

Napisano 17 grudzień 2019 - 14:09

No tu temat jest dość jasny.Przeważnie kije 2,40 w górę nie są robione do jerkowania.Jako takie,nie mają charakterystyki która pozwoli nadać jerkowi oczekiwaną pracę.I nie chodzi tu o długość.Jeśli jest łódka z platformą usytuowaną wysoko nad wodą to można jerkowac w dół nawet kijem 2,40 czy dłuższym.Tylko co z tego jak zbyt ustępliwy szczyt za cholerę nie uruchomi odpowiednio jerka i nie wykorzysta możliwości jego pracy?


Właśnie stąd pytanie o akcję Beastmaster'a, czy nie będzie zbyt spolegliwy :-)

#1959 OFFLINE   Zębaty89

Zębaty89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaOslo
  • Imię:Marek

Napisano 17 grudzień 2019 - 14:31

Dodam że nie będzie to pierwszy casting tylko już 3 wędka. Mialem SG Woody 198cm do 100g, teraz używam Svartzonker Black Series McTail & Glides 218cm 40-150g. Problem w tym że obecny kij jest zbyt ciężki, poza tym jeszcze mi brakuje tych kilku/nastu cm.

#1960 OFFLINE   dzinek

dzinek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów

Napisano 17 grudzień 2019 - 14:52

Jak pasują to dobrze tyle że długim kijem szarpniesz dostojnie każdego jerka ale w expresie Bustera ani Slidera już nie , a czasem tylko przy takim tempie prowadzenia biorą.

Może trochę nie w temacie, ale mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym expresowym prowadzeniu? Czy nadanie prędkości z jaką płynie jerk nie zależy wyłącznie od szybkości kręcenia korbą i przełożenia multika? Sposób o którym piszesz polega na expresowym ściąganiu jerka + szarpaniu jego? W czym tutaj przeszkadzałby dłuższy kij? 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych