Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brzana 2008


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
257 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 lipiec 2008 - 15:20

kij którym teraz łowie wbrew pozorom ma dośc mocy żeby poradzic sobie w kilku/kilkunastominutowej walce z brzaną 70+


Mam nadzieję, że to żart :lol:
Miałeś kiedyś i udanie wyholowałeś brzanę 70+ w kilka minut kijem/witką do 21 gramów?
Nie ma takiej możliwości.



#142 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 lipiec 2008 - 15:21

Kiedy brzany mnie wyprzedzały prawdopodobnie między linką a rybą tworzył się taki kąt że wobler działał jak dźwignia i kotwiczka się wyrywała z pyska. przy następnej okazji będe próbował ściągać ją na bok.


Dokładnie to jest to o czym pisałem w powyższych postach. Z tym, że takie zjawisko dzieje się także podczas podciągania brzany na wprost z głębokiego i szybkiego napływu.




#143 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 17 lipiec 2008 - 18:06

Rozgięte kotwice są najczęściej wynikiem stosowanego sprzętu, przy dość sztywnym wędzisku i plecionce nie dziwi nic... Brzany zaczynałem łowić na żyłkę i wyjątkowo „miękki” kij o akcji, którą nazywam „angielską” (dość trudno coś takiego znaleźć w obecnej ofercie blanków, nie wiem, może coś z opisem „moderate”?). Łowiłem dość często na wobki sieka i gębale ze standardowymi kotwicami, pewnie Mustad i VMC, o Ownerach nikt wówczas nie słyszał. Tym zestawem złowiłem kilka ryb, w tym 70+ również, ani razu nie rozgiąłem haka. Z czasem przeszedłem na plecionkę, przy tej samej wędce (cormoran black star zander 10-40g) poza zaczepami haków też nie rozginałem, podejrzewam, że to zasługa wędki. Obecne konstrukcje w przeważającej większości mają inną charakterystykę, starym cormoranem łowiło się trochę jak wędką na blanku muchowym, szczytówka „nie pracowała”, natomiast przy większym oporze wygięcie blanku czuć/widać było na rękojeści. Co ciekawe, waleczna brzana na miękkim zestawie nie odpływała zbyt daleko, spokojne systematyczne pompowanie pozwalało utrzymać rybę na niewielkim obszarze i relatywnie szybko zakończyć hol . Co do spięć, hm, wielokrotnie holowałem dziko szalejącą rybę, które po wypięciu czasami zostawiała łuskę na grocie, wyjąłem też grubą brzanę 70+ za płetwę grzbietową...
@Włóczykij, może spróbuj „na miękko”, tak trochę „oldschoolowo” B)
Dołączam jakieś stare foty...


#144 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisano 17 lipiec 2008 - 18:53

Jacek Jozwiak zlowil dosc dawno temu brzane, za która dostal zloty medal. Na lekki zestaw bo on inaczej nie lowi...

#145 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 lipiec 2008 - 19:16

cos w tym jest, ja wszystkie brzany na plecionce stracilem i wszystkie na zylce wyholowalem

#146 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 17 lipiec 2008 - 22:46

Witam,
Ile może mieć cm. brzana o wadze ok 8.5kg ??

#147 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 17 lipiec 2008 - 22:56

Witam,
Ile może mieć cm. brzana o wadze ok 8.5kg ??

Hm, trudno powiedzieć... Na jednym ze zdjęć zamieściłem rybę o długości 85 cm, fotka nie oddaje w pełni potęgi ryby (przy okazji przepraszam za jakość, ale jest to zdjęcie zdjęcia), myślę, że przekraczała wagowo ówczesny rekord Polski. Nie była ważona z oczywistych względów...Ryba pochodzi z Narwi;).

#148 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2008 - 08:49

Ryby piekne, gratulacje.
Dzisiaj Brzany tej wielkosci sa juz znacznie, niestety, mniej liczne (jak i wszystkie inne).
Pamietam, byla lansowana w prasie szkoła noodle z zylka(akcja ustepliwa-kolowa) i cos mi sie wydaje, ze tym ktorzy to lansowali przeszlo.
Powod - czesto ryby (rozne, nie tylko brzany) nie nadawaly sie do wypuszczenia - konkluzja nie moja lecz autorow.
Dlatego nawet nie bede probowal.

Zeby kotwice wielkosci rzedu 8 sie porozginaly nie trzeba wcale stosowac pał szczupakowych. Trzeba moc, zwlaszzca w silnym pradzie miec czym rybe podciagnac, ja np. mialem cos takiego, ze przy wedce 12LB ryba chodzila sobie i wygladalo, ze dalej zeruje. <_<

Po tym incydencie zrobilem ten kij 20LB z cienka szczytowka, jest dosc miekki, ale nie w dolniku...
A nawet na takim sprzecie bywa, ze Brzane trzeba kilka ladnych minut reanimowac.


Gumo

#149 OFFLINE   Siksa

Siksa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 18 lipiec 2008 - 09:32

[quote]
kij którym teraz łowie wbrew pozorom ma dośc mocy żeby poradzic sobie w kilku/kilkunastominutowej walce z brzaną 70+
[/quote]

Mam nadzieję, że to żart :lol:
Miałeś kiedyś i udanie wyholowałeś brzanę 70+ w kilka minut kijem/witką do 21 gramów?
Nie ma takiej możliwości.


[/quote]


27 czerwca w głębokiej na 2 metry rynnie, przy mocnym nurcie i palikach we wodzie, wędkarz wyciągnął brzanę na spinning ok 75cm. Hol trwał max 8 minut. Na dodatek kilka metrów wyżej przez całą szerokość rzeki przechodzi rura, gdzie największe brzany po zacięciu przepływają pod nią i rwą zestawy. Żeby tego było mało
to ryba padła na biało-czerwony płytko schodzący wobler firmy Tobi :mellow: Jedno jest pewne, wszystko się może zdarzyć ...

#150 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2008 - 12:02

[quote]
kij którym teraz łowie wbrew pozorom ma dośc mocy żeby poradzic sobie w kilku/kilkunastominutowej walce z brzaną 70+
[/quote]

Mam nadzieję, że to żart :lol:
Miałeś kiedyś i udanie wyholowałeś brzanę 70+ w kilka minut kijem/witką do 21 gramów?
Nie ma takiej możliwości.


[/quote]


27 czerwca w głębokiej na 2 metry rynnie, przy mocnym nurcie i palikach we wodzie, wędkarz wyciągnął brzanę na spinning ok 75cm. Hol trwał max 8 minut. Na dodatek kilka metrów wyżej przez całą szerokość rzeki przechodzi rura, gdzie największe brzany po zacięciu przepływają pod nią i rwą zestawy. Żeby tego było mało
to ryba padła na biało-czerwony płytko schodzący wobler firmy Tobi :mellow: Jedno jest pewne, wszystko się może zdarzyć ...
[/quote]

Mierzyłeś czas holu, że wyszło ci 8 minut? :lol:
Widocznie każdy ma jakieś swoje doświaczenia. Ja łowię brzany na spinning regularnie od prawie 10 lat i mam zupełnie inne spostrzeżenia. Mówię o dużych brzanach.
Ale cóż. Co wędkarz to inne doświadczenia...



#151 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2008 - 12:14

Rozgięte kotwice są najczęściej wynikiem stosowanego sprzętu, przy dość sztywnym wędzisku i plecionce nie dziwi nic... Brzany zaczynałem łowić na żyłkę i wyjątkowo „miękki” kij o akcji, którą nazywam „angielską” (dość trudno coś takiego znaleźć w obecnej ofercie blanków, nie wiem, może coś z opisem „moderate”?). Łowiłem dość często na wobki sieka i gębale ze standardowymi kotwicami, pewnie Mustad i VMC, o Ownerach nikt wówczas nie słyszał. Tym zestawem złowiłem kilka ryb, w tym 70+ również, ani razu nie rozgiąłem haka. Z czasem przeszedłem na plecionkę, przy tej samej wędce (cormoran black star zander 10-40g) poza zaczepami haków też nie rozginałem, podejrzewam, że to zasługa wędki. Obecne konstrukcje w przeważającej większości mają inną charakterystykę, starym cormoranem łowiło się trochę jak wędką na blanku muchowym, szczytówka „nie pracowała”, natomiast przy większym oporze wygięcie blanku czuć/widać było na rękojeści. Co ciekawe, waleczna brzana na miękkim zestawie nie odpływała zbyt daleko, spokojne systematyczne pompowanie pozwalało utrzymać rybę na niewielkim obszarze i relatywnie szybko zakończyć hol . Co do spięć, hm, wielokrotnie holowałem dziko szalejącą rybę, które po wypięciu czasami zostawiała łuskę na grocie, wyjąłem też grubą brzanę 70+ za płetwę grzbietową...
@Włóczykij, może spróbuj „na miękko”, tak trochę „oldschoolowo” B)
Dołączam jakieś stare foty...


Gratuluję ryb! Piękne sztuki.

Co do plecionki i żyłki to ja zrobiłem podobnie. Kiedyś łowiłem brzany wyłącznie na żyłkę, ale przedłużające się hole i wycieńczone ryby dały mi do zrozumienia, że brzana to tylko plecionka. Hol brzany na plecionce jest zdecydowanie krótszy, a ryba w dużo lepszej kondycji wraca do wody. I nikt mi nie powie, że tak nie jest :D



#152 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2008 - 12:22

Witam,
Ile może mieć cm. brzana o wadze ok 8.5kg ??


Nie wiem, trudno to sobie wyobrazić.
Ryby przy różnej długości, mogą mieć różną masę ciała.
Moim zdaniem 90+.



#153 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2008 - 12:27

Zeby kotwice wielkosci rzedu 8 sie porozginaly nie trzeba wcale stosowac pał szczupakowych. Trzeba moc, zwlaszzca w silnym pradzie miec czym rybe podciagnac, ja np. mialem cos takiego, ze przy wedce 12LB ryba chodzila sobie i wygladalo, ze dalej zeruje. <_<
Gumo


Chyba piszesz o tej brzanie, którą mieliśmy dwa lata temu?
To było coś strasznego. Ryba rzeczywiście zachowywała się tak, jakby w ogóle nie wiedziała, że ją holujesz... To była brzana monster.



#154 OFFLINE   Siksa

Siksa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 18 lipiec 2008 - 12:46

[quote]
kij którym teraz łowie wbrew pozorom ma dośc mocy żeby poradzic sobie w kilku/kilkunastominutowej walce z brzaną 70+
[/quote]

Mam nadzieję, że to żart :lol:
Miałeś kiedyś i udanie wyholowałeś brzanę 70+ w kilka minut kijem/witką do 21 gramów?
Nie ma takiej możliwości.


[/quote]


27 czerwca w głębokiej na 2 metry rynnie, przy mocnym nurcie i palikach we wodzie, wędkarz wyciągnął brzanę na spinning ok 75cm. Hol trwał max 8 minut. Na dodatek kilka metrów wyżej przez całą szerokość rzeki przechodzi rura, gdzie największe brzany po zacięciu przepływają pod nią i rwą zestawy. Żeby tego było mało
to ryba padła na biało-czerwony płytko schodzący wobler firmy Tobi :mellow: Jedno jest pewne, wszystko się może zdarzyć ...
[/quote]

Mierzyłeś czas holu, że wyszło ci 8 minut? :lol:
Widocznie każdy ma jakieś swoje doświaczenia. Ja łowię brzany na spinning regularnie od prawie 10 lat i mam zupełnie inne spostrzeżenia. Mówię o dużych brzanach.
Ale cóż. Co wędkarz to inne doświadczenia...


[/quote]

A gdzie ja napisałem, że trwało to dokładnie 8 minut? Poza tym nie są to moje doświadczenia, tylko pojedynczy przypadek zaobserwowany nad wodą.

#155 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 lipiec 2008 - 13:27

Koledzy,

przejdźmy do meritum tego wątku, czyli pokazujmy swoje brzany złowione na spinning w tym sezonie.

Poniżej kolejna Panna z wąsem i bez daszka :mellow:
Tym razem Mateo.



Załączone pliki



#156 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 18 lipiec 2008 - 13:36

Prosze admina o usuniecie tego zdjecia !! :lol:

Tak na poważnie to poprostu PIEKNA BRZANA !!!

#157 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 18 lipiec 2008 - 13:38

Oczywiscie w pierwszym zdaniu przemawia moja zazdrośc...i smutek ze takich nie łowie :(

#158 OFFLINE   Lanio

Lanio

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 18 lipiec 2008 - 13:38

No piekna wypasiona brzana :mellow:

#159 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14826 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 18 lipiec 2008 - 13:59

Brawo Mateo :D

Gratuluje sztuni :D

Guzu

#160 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 18 lipiec 2008 - 15:19

Mateo, piękna brzana gratulacje, widzę, że z Sebkiem szalejecie na maxa. Jeszcze raz gratulacje B) :huh: B)