Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij spinningowy na szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
197 odpowiedzi w tym temacie

#161 ONLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3938 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 04 listopad 2023 - 17:22

Ok.kij może i fajny, ale nijak się ma do moich oczekiwań.

#162 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 05 listopad 2023 - 16:38

Rozpoczynam swoją przygodę z wędkowaniem. Im więcej czytam, tym mniej wiem.
Spinning będzie używany z pontonu, więc nie powinien być za długi.
Poszukuję spinning w miarę uniwersalny (o ile taki jest) do średnich przynęt: gumy o wymiarach 8-15cm (do 30g + główka jigowa), obrotówek w rozmiarze 4-6 oraz wahadłówek do 30g.
Myślałem o ciężarze wyrzutu 10-50g, ale mogę się mylić, bo co do wszystkiego, to podobno do niczego.
Jeśli chodzi o ryby, to w pobliskich jeziorach występują szczupaki i sandacze.
Kwotę którą chciałbym przeznaczyć to 400-450zł (będę potrzebował jeszcze kołowrotek do tej wędki, dlatego ograniczony budżet).

Kolego trafia sie na giełdzie kij który Ci mogę szczerze polecić. Rzuca i na lekko i można przeciążyć. Nie wiem czemu juz nie produkują. W tej cenie naprawdę zajebisty kij.

https://jerkbait.pl/...ad-258m-do-45g/

 

Mam identyczny i na bank sie nigdy nie pozbędę. Bo juz niedostępny. A tu Ci sie trafił. I cena w punkt ile chciałeś wydać. Nowy ok 700pln kosztował.



#163 OFFLINE   Ostry krokodylec1

Ostry krokodylec1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • LokalizacjaSouth- east PL

Napisano 19 listopad 2023 - 18:46

Panowie.
Kij lub blank 2cz.(konieczność bo tak bym pewnie tego korda wziął) w klasie MEDIUM MODERATE FAST( MMF) dług 230-260cm, do blach-woblerów 5-25g
Coś w stylu np. legend glass lub kord z corona fishing.
Ktoś coś wie?😉

#164 OFFLINE   Ostry krokodylec1

Ostry krokodylec1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów
  • LokalizacjaSouth- east PL

Napisano 19 listopad 2023 - 19:12

Szukam teraz i znalazłem Leexi nano z fishing art. 14lb,4-24g 8'2.
Łowi ktoś tym Lexi? Nada sie do przynęt twardych?

#165 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2024 - 19:02

Panowie podepnę się pod temat-potrzebny kij dla kolegi na łódkę typowo pod szczupaka (również na Szwecję).
Długość max 213cm, cw 10-45/50g w pełnym komforcie, raczej coś mod-fast i z fajnym, pełnym ugięciem. Może być mono, może być dwuskład, może być również 1+1 (w sensie dolnik + blank). Głównie pod gumy ale też blachy i woblery.
Kije z pracowni odpadają bo to nie jego budżet.

Ja mam taki kij-na blanku Batsona CB70H ale z racji powyższego ma to być seryjny kij i najlepiej właśnie jak najbardziej zbliżony do parametrów owego Batsona (o ile oczywiście to osiągalne). Kiedyś(2016/2017 chyba), jak szukałem kija dla siebie, to był problem i dlatego zdecydowałem się na ukręcenie swojego w pracowni ale może coś się zmieniło?

Użytkownik PatLove edytował ten post 27 marzec 2024 - 19:48


#166 OFFLINE   Bolesław

Bolesław

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2024 - 20:29

Ciekawy jestem czy jest 10-50g w pełnym komforcie... szvzególnie mod fast. Mam coś podobnego.. obrotówka 12g leci, 46g slider 10s już z wyczuciem ale się da bo mięsa gruubo.. bardzo spręzysty.. i mod-fast. Ale ciekaw jestem pomysłów fachowców.

Użytkownik Bolesław edytował ten post 27 marzec 2024 - 20:30


#167 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2024 - 23:07

St. Croix Premier PS70MHF



#168 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2024 - 01:29

Spodziewałem się propozycji tego STC, sam barem go pod uwagę w 2016 roku, podobnie jak Fenwicka GS66MHF lub GS70HF2.
STC niestety ma obecnie (wg mnie chore), zupełnie niewspółmierne ceny do tego, co oferują te kije i obawiam się, że budżet kolegi go nie puści, natomiast z Fenwickami jest problem z dostępnością, chyba, że może akurat ktoś na forum będzie miał do sprzedania taki kij.

Użytkownik PatLove edytował ten post 28 marzec 2024 - 01:30


#169 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2024 - 09:30

Dopytałem-budżet 300-400pln więc z tego, co wymienione powinno styknąć na używanego Fenwicka HMX.

P.S.
Sam trochę poszukałem i ogólnie widzę, że poza propozycjami z USA będzie trudno coś znaleźć, co sprosta wymaganiom bo w przypadku innych produkcji albo długość nie ta albo cw i akcja kija się nie zgadza.

#170 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 marzec 2024 - 19:14

W takim budżecie to rzeczywiście będzie ciężko o ile w ogóle możliwe. Za duży koncert życzeń na taki budżet. Jedyne co mi tańszego przychodzi do głowy to Major Craft Crostage CRX-702MH/S, będzie ok. 750 zł  



#171 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 28 marzec 2024 - 21:47

To już blisko cenowo do PS70MHF.

Czyli widzę, że przez 8 lat niewiele się zmieniło, poza wzrostem cen bo w 2016 takie STC kosztował nowy 600-650pln…

Użytkownik PatLove edytował ten post 28 marzec 2024 - 21:50


#172 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 marzec 2024 - 17:02

Nie wiem czy tak blisko do St. Croix. 250 zł to wciąż ponad 33% ceny MC. No i trudno aby przez  8 lat ceny StC stały w miejscu.



#173 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 29 marzec 2024 - 21:02

PS70MHF to obecnie 837pln, a zaproponowany przez Ciebie MC to 750pln więc różnica jest raptem 87pln, czyli 11,5%, a więc wg mnie już żadna przy takim zakupie.

Nie oczekuję, żeby ceny stały w miejscu, co nie zmienia faktu, że wg mnie taki Premier, to fajny kij ale za ca 600pln, a nie za prawie 850pln, gdyż jego walory użytkowe, ani komponenty się nie zmieniły w przeciwieństwie do ceny, która wzrosła prawie o 30%.

Coś czuję, że skończy się na Fenwicku, o ile uda się go znaleźć…

Użytkownik PatLove edytował ten post 29 marzec 2024 - 21:28


#174 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 marzec 2024 - 23:14

PS70MHF to obecnie 837pln, 

Gdzie masz taką cenę? Bo w Coronie jest za 1017 zł.  Powiem, że za 837 zł to bym sam rozważał, chociaż średnio mi taki kij potrzebny bo w łowieniu szczupaków dawno przesiadłem się na casta. 



#175 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 29 marzec 2024 - 23:43

Ok, masz rację, źle spojrzałem, aczkolwiek do się znaleźć poniżej 1k PLN.

Dla mnie Premier w takich pieniądzach, to sorry ale już abstrakcja w stosunku do tego, co oferuje ten kij.

Użytkownik PatLove edytował ten post 30 marzec 2024 - 00:10


#176 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 638 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 30 marzec 2024 - 09:26

A tak w ogóle to sobie czytam te nasze wypociny i …

sandaczówkę rozumiem, trzeba pewnie wciąć

boleniówkę rozumiem daleko rzucić, nie porozginać kotwiczek

pstrągowy, okoniowka, żeby nie było spięć

 

ale szczupakowy? Kazdy kij będzie dobry, ani wciąć nie problem, ani nie walczy jakoś nadmiernie. Właśnie sobie zdałem sprawę, że łowiąc dużo szczupaków od małych po naprawdę duże - nigdy pod tym katem nie kupowałem kija. Boleń, okoń, sandacz tak, ale szczupak nigdy. A tych ostatnich łowię chyba najwiecej …

 

Kazdy kij oprócz takiego Od szczotki będzie dobry. Kwestia upodobań obsługi tylko. Raz mi sie nawet udało wyciągnąć chlapiącego się obok spławików zębatego na 4,5m teleskop spławikowy na blachę i to było tez fajne doświadczenie  ;)


Użytkownik Qh_ edytował ten post 30 marzec 2024 - 09:31

  • Fatso i PatLove lubią to

#177 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 30 marzec 2024 - 10:28

@Qh_ masz dużo racji, aczkolwiek dla mnie typowy kij szczupakowy nie może być za szybki-najlepiej mod-fast i musi mieć odpowiednie ugięcie-szczytowe kije zdecydowanie odpadają. Reszta to już cw i indywidualne preferencje.

Z tym, że szczupak nie walczy to tak do końca się nie zgodzę. Jak go szybko wypompujesz nad powierzchnię wody i złapie powietrza, to zgadza się-wtedy idzie jak kłoda i nie ważne czy ma 1m, czy 50cm ale jak kiedyś mojej córce uwiesił się wypasiony 104cm na 6,5m głębokości, to uwierz mi, że wypompowanie go zestawem Okuma Pink Rod 156cm z kołowrotkiem wielkości 2000 i plecionką 12lb było dość ciężkim
zadaniem, a odjeżdżał i walczył niesamowicie.

#178 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 953 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 30 marzec 2024 - 12:10

Wg mnie szczupakowy kij to wcale nie taka prosta rzecz. Po pierwsze - jak będziemy łowić? Jeśli typowe podbijanie gum w opadzie, to pewnie kij powinien być zbliżony do sandaczowego. Jeśli przynęty twarde, to potrzebny kij z mocniejszą szczytowką, aby moc zaciąć na wahadło czy wobler. No i rzecz najważniejsza - kij powinien głęboko pracować, aby nie gubić ryb średnich, których w naszych wodach najwiecej. Szczupak lubi szamotać się na powierzchni i najwiecej spadów to właśnie efekt kija, który niewystarczająco dobrze amortyzuje.
Miałem kiedyś Premiera w castingu, chyba opisanego 25lb i do 42gr. Moim zdaniem to była porażka - kij od szczotki. Osobiscie uważam, ze StC zaczyna się od Avida.

Użytkownik psd27 edytował ten post 30 marzec 2024 - 12:13

  • Sławek77 lubi to

#179 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 30 marzec 2024 - 12:15

Miałem kiedyś Premiera w castingu, chyba opisanego 25lb i do 42gr. Moim zdaniem to była porażka - kij od szczotki. Osobiscie uważam, ze StC zaczyna się od Avida.


A tym bardziej biorąc pod uwagę obecne ceny za STC…

#180 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 223 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 marzec 2024 - 16:23

@Qh_ - Wiesz, wszystko zależy kto jakie ma priorytety. Jeden zadowoli się pierwszym lepszym kijem za przysłowiową stówkę bo mu ogarnie Cannibala 12,5, obrotówkę 4 lub 5 i Algę 2. Drugi będzie chciał mieć kilka kijów do różnych przynęt i warunków. Ja szczupaków na małe przynęty nie łowię, więc mam casta do dużych swimbaitów i drugiego do jerków. Chociaż zapowiada się trzeci cast do średnich gum i crankbaitów. Czyli coś między 2,20-2,50 m., c.w. klasyczne 2 oz. i akcja regular fast. Do szczupakowych twitchów pokroju Kanaty, Balisonga biorę swojego sandaczowego casta do 3/4 oz., szybkiego ale pod rybą idącego w parabolę i też się sprawdza. 


Użytkownik pablo edytował ten post 30 marzec 2024 - 16:46





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych