Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4203 odpowiedzi w tym temacie

#2661 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 16 kwiecień 2020 - 16:56

@Maciej - dziękuje. Rozumiem, że analogicznej opcji jak w TI2 tzn. oznaczenia punktu na np. SI (nawet na aktualnym ekranie) i równoczesnego jego oznaczenia na DI i mapie (jako waypointa) HB nie posiada?

Nie mam wiedzy tutaj. Moim zdaniem będzie to widoczne na obrazie SI, ale wymaga to potwierdzenia przez kogoś z G3 na pokładzie. 



#2662 OFFLINE   Kasjan

Kasjan

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaAugustów
  • Imię:Kamil

Napisano 17 kwiecień 2020 - 05:52

Do płytszych jezior bardziej odpowiedni bedzie przetwornik Garmina GT52 czy GT40? Wiem że łatwo jest z handlem tymi przetwornikam i mozna sprawdzic oba. Ale moje jeziora to maks 20-25m.

Przepraszam za lenistwo bo wiem że ileś stron temu gdzieś o tym było.

#2663 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1956 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 17 kwiecień 2020 - 08:08

Nie mam wiedzy tutaj. Moim zdaniem będzie to widoczne na obrazie SI, ale wymaga to potwierdzenia przez kogoś z G3 na pokładzie. 

Będzie to widoczne.



#2664 OFFLINE   MARIUSZ 69

MARIUSZ 69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2042 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 22 kwiecień 2020 - 12:04

Chciałby kupić kartę pamięci do Garmina echo map 91 sv ,i nie wiem jaką ,ktoś podpowie 



#2665 OFFLINE   HIFI

HIFI

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaLUBLIN
  • Imię:Grzegorz

Napisano 23 kwiecień 2020 - 16:39

Które echo kupić LOWRANCE HOOK Reveal 9 TripleShot czy Garmin Striker Plus 9sv ?
To ma być moja pierwsza echosonda, proszę o pomoc.

#2666 OFFLINE   Patron

Patron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • LokalizacjaIrlandia
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:Bochunewicz

Napisano 23 kwiecień 2020 - 17:01

Obstawiam ze niewielu uzytkuje reveal bo to jeszcze nowosc i raczej o opinie bedzie ciezko za to seria striker jest przeswietlona dosc dokladnie na forum

#2667 OFFLINE   HIFI

HIFI

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaLUBLIN
  • Imię:Grzegorz

Napisano 23 kwiecień 2020 - 18:51

Zapytam inaczej, która firma ma lepsze opinie GARMIN czy LOWRANCE ?

#2668 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 23 kwiecień 2020 - 18:59

ile uzytkownikow tyle opini...to jest ta sama polka jakosciowa i cenowa, lusek niepoliczyszl, serwisy podobne gdzies w eu . tu preferencje wlasne maja wieksze znaczenie . w wysokich modelach sa rozbieznosci jaksciowe w obrazowaniu i funkcjach, tutaj raczej znikome



#2669 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 23 kwiecień 2020 - 20:36

Które echo kupić LOWRANCE HOOK Reveal 9 TripleShot czy Garmin Striker Plus 9sv ?
To ma być moja pierwsza echosonda, proszę o pomoc.

Im prostsza w obsłudze- tym lepiej. W Lowrance 1 suwak od kontrastu obsługuje sonar boczny/Di,+ustawienie zasięgu w 2D masz dwie opcje- czułości i szybkości przesuwu ekranu. 

Garmin ma trochę wiecej nastaw i moim zdaniem- bazując na screenach- nieco gorszy sonar boczny, zwłaszcza w wyświecaniu ryb. 

 

Obstawiam ze niewielu uzytkuje reveal bo to jeszcze nowosc i raczej o opinie bedzie ciezko za to seria striker jest przeswietlona dosc dokladnie na forum

To fizycznie te same echo co poprzednik, soft dano mu nowy- stąd fishreveal+Genesis Live czyli mapowanie na żywo na wodzie. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 23 kwiecień 2020 - 20:37


#2670 OFFLINE   PiernikTorunski

PiernikTorunski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaToronto Kuj-Pom
  • Imię:Sławek

Napisano 26 kwiecień 2020 - 12:50

Im prostsza w obsłudze- tym lepiej. W Lowrance 1 suwak od kontrastu obsługuje sonar boczny/Di,+ustawienie zasięgu w 2D masz dwie opcje- czułości i szybkości przesuwu ekranu. 
Garmin ma trochę wiecej nastaw i moim zdaniem- bazując na screenach- nieco gorszy sonar boczny, zwłaszcza w wyświecaniu ryb. 
 

To fizycznie te same echo co poprzednik, soft dano mu nowy- stąd fishreveal+Genesis Live czyli mapowanie na żywo na wodzie.


A ja sie nie zgodzę i uważam ze Garmin ma większe wsparcie z mapami i robieniem batymetrii lub ściągnięciu jej
Duzo wiecej szczegółów niż zaśmiecanie obrazu w Lowrance
Miałem Lowrenca a obecnie 2 echo Garmina
Nie chce Raymarine Huminbirda i Bóg wie czego
Garmin wystarczy moze i boczny jest słabszy od konkurencji mam to w d........
Cały ten przemysł wedkarski pędzi w chorym kierunku - echosondy 7 i 9 za małe trzeba kupic 10/12/15 cali po co ?
Silniki dziobowe x3 i x5 juz sa słabe i trzeba kulić od Lowrenca lub Minn Koty
Do tego najnowsze kolowrotki i Blanki ktore okazują sie gorsze od sprawdzonych starszych konstrukcji (sa wyjątki)
Pytam sie co jeszcze ?
Podobno rynek Polski jest mega chłonnym rynkiem dla firm wedkarskich, łykamy wszystko jak małpa kit .......
  • bassy i Biesan lubią to

#2671 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 kwiecień 2020 - 13:10

Sławek,  masz prawo do własnego zdania, ja piszę własne opinię. Jeżeli mówisz o wsparciu map-  pokaż mi soft do robienia map w Garminie? Najlepiej typowo wędkarskich- czyli twardości dna, struktury dna- a nie nawigacyjnych? Miałeś na swoim lowrance Maximapę, czy jakąkolwiek mapę At5 zrobioną z zasadami? Jesteś pewien, że to jest zbliżone do Quickdraw? Jeżeli masz na myśli mapy socjalne - to wszystko zależy, czy ktoś już daną wodę zrobił i zuploadował na te serwery czy inne 

 

Wiesz, ja chciałbym nie wydawać pieniędzy na echo i wynalazczość i łowić ryby. Dlatego być może wrócę do korzeni, czyli gruntu/spławika. Póki co w wodach mamy to co mamy i znaleźć rybę jest trudno a to podstawa dla udanego wędkowania. Stąd zabawki. Rozmiar ma znaczenie, ale bez przesady. Ekran z dobrą rozdzielczością w 9 calach jest w pełni wystarczający do podstawowych funkcji echa i map. 

Wczoraj pływałem z kolegą, który kupił HB8 MSI+ , ja wziąłem swojego simrada i powiem, że kilkuletni już przetwornik +moduł SS3D dają tylko trochę mniejsze obrazy ryb, elementów struktury dna. Detalizacja jest najzupełniej porównywalna. To potwierdza twe słowa o nowościach- tu się zgodzę. Co do silników dziobowych- ta sama zasada co przy samochodach... nowe, ładniejsze, więcej bajerów. Czy lepsze- zależy od oczekiwań.  Jeszcze żeby te Xi działało jak trzeba w sieci.....nic nie zrobiono z tym a problem jest widoczny od półtora roku. 

Nie mnie oceniać czy jesteśmy poważnym rynkiem, mam kilku kolegów którzy mają pojęcie o handlu elektroniką- w większości idą tańsze modele. Także nie obawiaj się o te cale, bo większość wędkarzy jest szczęśliwa i łowi na swoim sprzęcie elektronicznym a o nowościach ewentualnie czyta i ogląda. 



#2672 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 kwiecień 2020 - 18:19

@PiernikToruński...Pogoń króliczka jest nie tylko w wędkarstwie, cała elektronika brnie do.przodu , telefony,komputery itd. Nie wiem w jakim.sensie garmin ma.lepsze.mapy społecznościowe od.navico... jedne i drugie to gnioty kredkami bambino. Sam kupiłem garmina ultra A.uzywalem wcześniej kilka generacji hds-ow. Garmin jedyne co wymiata to obrazowaniem Live - lvs32 i systemem wypinanego ekranu. Tu konkurencja leży. Natomiast mapy , obrazowanie boczne , to.jeszcze.im brakuje trochę do.jakosci
... można zawsze wrócić do korzeni- bambus,sznurek z oliwka i kanu. Tanio, eko same plusy

#2673 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 26 kwiecień 2020 - 20:27

Maciek, raczej chodzi o to, że nie każdy ma czas, ochotę i zacięcie, żeby robić wypasioną batymetrię i jeszcze doktoryzować się w oprogramowaniu. A Garmin ma teraz chyba największe pokrycie social map w PL. Klikasz, ściągasz i masz. 5 minut roboty i jest gotowe.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka
  • PiernikTorunski i Intro lubią to

#2674 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 kwiecień 2020 - 20:50

Maciek, raczej chodzi o to, że nie każdy ma czas, ochotę i zacięcie, żeby robić wypasioną batymetrię i jeszcze doktoryzować się w oprogramowaniu. A Garmin ma teraz chyba największe pokrycie social map w PL. Klikasz, ściągasz i masz. 5 minut roboty i jest gotowe.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Dyskusja polega na argumentacji- był argument kolegi, podałem swój. Nie neguję zasięgów map socjalnych - bo nie mam wiedzy w tym zakresie kompletnie. Jak zapewne czytałeś posty powyższe- dyskusja tyczyła się odnośnie wyboru sonaru a nie map, ja w swoim poście ,do którego odniósł się Sławek nie pisałem nic o mapach w Garminie, bo mam świadomość jak jest, masz racje- nie każdy tak robi...i dobrze. 

A jeżeli już ma być o mapowaniu- spoko: Garmin to jedyny brand z podium, który ogranicza się do map nawigacyjnych de facto i nie udostępnia danych twórcom oprogramowania do batymetrii.  Pozostali gracze z podium mają możliwość obsługi map typowo wędkarskich, ich samodzielnego budowania w sofcie zewnętrznym. 

Btw, objawił się ktoś z odpowiedziami  za wodą wielką @ bocznego w Garminie po ostatnim update?


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 26 kwiecień 2020 - 20:51


#2675 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4892 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 kwiecień 2020 - 02:40

Cisza na razie. Pewnie trzeba będzie samemu sprawdzić, ale na razie nie mam możliwości

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#2676 OFFLINE   PiernikTorunski

PiernikTorunski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaToronto Kuj-Pom
  • Imię:Sławek

Napisano 27 kwiecień 2020 - 07:45

Maciek, raczej chodzi o to, że nie każdy ma czas, ochotę i zacięcie, żeby robić wypasioną batymetrię i jeszcze doktoryzować się w oprogramowaniu. A Garmin ma teraz chyba największe pokrycie social map w PL. Klikasz, ściągasz i masz. 5 minut roboty i jest gotowe.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Maciej bardziej o tym mówiłem co psułek napisał, mi do moich potrzeb wystarczy Echomap 92 UHD z GT54
Kiedyś plywalem bez echa i tez były wyniki
Oczywiscie dzis nie wyobrażam sobie pływania bez choćby podstawowego echa choć na moich wodach wiedział bym dokładnie gdzie stanąć ale bez przesady.
Sam wpadłem w wir wariacji wedkarskich kupiłem Łódź pierwsza za 3 tysie sprzedałem po sezonie, kupiłem kolejną i po 2 sezonach kolejną w sumie mam 4 Łódź to samo z spalinami i elektrykami a potem z elektroniką
W końcu powiedziałem stop
Pisałem o swoich prywatnych odczuciach a wiadomo ze kazdemu pasuje co innego
Pozdrawiam

#2677 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 kwiecień 2020 - 08:43

Maciej bardziej o tym mówiłem co psułek napisał, mi do moich potrzeb wystarczy Echomap 92 UHD z GT54
Kiedyś plywalem bez echa i tez były wyniki
Oczywiscie dzis nie wyobrażam sobie pływania bez choćby podstawowego echa choć na moich wodach wiedział bym dokładnie gdzie stanąć ale bez przesady.
Sam wpadłem w wir wariacji wedkarskich kupiłem Łódź pierwsza za 3 tysie sprzedałem po sezonie, kupiłem kolejną i po 2 sezonach kolejną w sumie mam 4 Łódź to samo z spalinami i elektrykami a potem z elektroniką
W końcu powiedziałem stop
Pisałem o swoich prywatnych odczuciach a wiadomo ze kazdemu pasuje co innego
Pozdrawiam

W końcu po to jest forum, by dyskutować ;)

A co do łodzi- m.in. dla tego zostaje przy pontonie, ma ograniczoną pojemność na klamoty ;) 


  • bassy lubi to

#2678 OFFLINE   Gar4field

Gar4field

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Kot

Napisano 27 kwiecień 2020 - 09:57

Widziałem poziom (a raczej brak poziomu) map społecznych Garmina.... dotyczących mojego jeziora. Mam porównanie do własnoręcznie wykonanej mapy.

Zupełnie nie akceptuje polityki Garmina, wg której nie mogę zrobić z samodzielnie zebranymi logami co chcę.

A jak już dzięki magii z pogranicza łamania prawa zdekoduję logi, to i tak mam problem żeby wrzucić własnoręcznie zrobioną mapę na echo....

 

W myśl tej polityki Garmin sam sobie strzela w stopę pozostając z racji polityki dotyczącej logów tylko w sferze amatorskiej.

No fajne, ładne to i kolorowe ale do profesjonalnych zastosowań zupełnie nieprzydatne....... nie ze względu na technikę, a ze względu na politykę.

 

Najbardziej zabawne w tym wszystkim jest to, że na moim jeziorze niedawno były zawody rangi ogólnopolskiej.

Startowali na tych zawodach moi sympatyczni znajomi, którzy logo garmina mieli naklejone absolutnie wszędzie.

(Znaczy chyba handlują tym, bo w przeciwnym razie to i po co?) Na te zawody zjechali napinacze wszelkich brandów.

Zabawny to był widok.

 

No i nastąpił zonk....... bo map na garmina sensownych ni ma.........

Zlitowałem się nad nieszczęśnikami i pożyczyłem im swojego starożytnego Lowreance'a HDS II.

HDS został zbunkrowany w reklamówce, a następnie w torbie, po czym schowany w bakiście.........

 

No przypał byłby straszny, jakby się wydało, że "garminowi napinacze wyjadacze" posługują się opluwaną przez nich moją starożytną technologią Lowreance, skrzętnie ukrywaną w reklamówce, coby nikt nie widział, a do tego miejscówki dostali od miejscowego "obrzyna gumofilca" w mojej osobie.

 

Humminbird ma nieco lepszą politykę od Garmina...... przynajmniej nie ma problemów z dekodowaniem logów. Żeby wrzucić mapę na echo trzeba użyć kosztownej czystej karty HB bo inaczej niczego się nie zobaczy (chyba, że coś się w tej materii zmieniło, w takim razie proszę o wyprostowanie mnie) To cwaniactwo HB mnie odpycha od marki, ale logi z HB dekodują się OK.

 

Lowreance ze wszystkimi swoimi wadami pozwala na swobodne oglądanie własnych logów na komputerze, robienie własnych map w formacie AT5.

Przy czym mapa batymetryczna to początek zabawy......

Można zrobić super mapy na podstawie sonara bocznego, dzieki którym da sie łowić w karczowiskach.

Mapa twardości dna........

mapa zielska na dnie........

No ale nie każdy musi być tak zakręcony na tym punkcie.

Z drugiej strony minęły czasy, że sama znajomość batymetrii dawała przewagę.

 

Nie używam echa do wyświetlania map (choć format AT5 uważam za bardzo dobry) 

Nie używam, bo jednocześnie wyświetlam kilka map na tabletach bo na kilka lowrance'ów bym nie wyrobił. Takich map na androida się nie kupi, bo nie ma jak ich zabezpieczyć.

Jedyna opcja, to sobie zrobić samemu.......

 

Z Garminem nie jest to takie łatwe (o ile w ogóle jest możliwe?). Dlatego dopóki Garmin nie zmieni swojej polityki dotyczącej wykorzystywania własnych logów zostanie dla mnie tylko bardzo ładną kolorową zabawką do zastosowań początkujących amatorów, nad czym szczerze ubolewam.

I chyba szans na zmianę nie ma i nie będzie, bo jak do tej pory proszenie się garmina na czterech łapach, żeby mieć prawo obróbki własnych logów niczego nie przyniosło.

Róbta garminiaki tak dalej.....



#2679 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 27 kwiecień 2020 - 19:25

Masz rację Gar4frield , ale z logów garmina można wyciągnąć csv co juz daje możliwości zabawy w RM. A pozniej można wyświetlić na tablecie, tel czy brandzie navico . Ja dziś odbyłem pierwszy próbny rejs w tym sezonie z ultra. Nie wiem czy aktualizacje coś wniosly, czy tez dawno nie plywalem I może mi się wydaje. Jednak obraz z uhd54 wygląda teraz lepiej niż późna jesienia zeszłego roku. Doszukalem się nawet bez problemowo ryb, czego.nie uraczylem jesienia.

#2680 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 kwiecień 2020 - 21:24

Sonar TRX otwiera .rsd od Garmina i może wyeksportować jako .csv głębokość uzyskaną poprzez wygenerowanie linii dna. Istnieją konwertery plików QD to .csv i odwrotnie. Niemniej to pozwala używanie w echu tylko danych nawigacyjnych, bo nie ma specjalnie jak użyć tych czysto wędkarskich - twardośći, SI. Bawiłem się konwerterem do .IMG garminowskiego, ale z kolei to wymaga zainstalowania zmodyfikowanego softu operacyjnego w echu i działa tylko dla niektórych modeli Garmina. Niespecjalnie jest więc o czym mówić. 

Garmin to taka sama filozofia jak Raymarine- morski rodowód adaptowany dla wędkarskich zastosowań. Dużo przetworników, bardzo dużo, dobry marketing i konsekwentnie od lat - coraz silniejsze wejście w rynek wędkarski cenami oraz technologiami live, których nie ma u konkurencji. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 6

0 użytkowników, 6 gości, 0 anonimowych