Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4203 odpowiedzi w tym temacie

#1421 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 kwiecień 2018 - 20:10

Witam

Tak jak tu wielu pisało czytam od 3 mcy o różnych echosondach i ...... dowiedzialem się bardzo dużo.

Tak sobie kombinuję,że powinienem kupić sondę z dobrym SI-płytka woda 2-5mm,bo chyba  DI mi się nie przyda pływając rybom  po głowach.

Celuję w 9 cali. Czy w związku z tym jakość obrazowania SI w helix 9 z mega jest istotnie lepsza niż w pozostałych np. strikerze 9 z pracą przetwornika na mniejszych częstotliwościach? czy to tylko marketing?

(Dla przykładu podam funkcję chirp, która jak tu wyczytałem dla mnie też bez znaczenia przy takiej płytkiej wodzie)

Kluczowe dla widoków SI są dwie sprawy- rozdzielczość ekranu echa i częstotliwości. Mega jest mega,ale kosztem zasięgu i wiele nie zobaczysz w porównaniu z 455khz, które to Garmin  bardzo ładne. Jak kolega powyżej napisał -10cali HB ma dużo lepszą rozdzielczość ekranu, tak jak 9'  3 zakresy SI do wyboru

Decyduje cena i ewentualnie preferencje obsługi.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 02 kwiecień 2018 - 20:12


#1422 OFFLINE   flymar

flymar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 02 kwiecień 2018 - 20:49

Kluczowe dla widoków SI są dwie sprawy- rozdzielczość ekranu echa i częstotliwości. Mega jest mega,ale kosztem zasięgu i wiele nie zobaczysz w porównaniu z 455khz, które to Garmin  bardzo ładne. Jak kolega powyżej napisał -10cali HB ma dużo lepszą rozdzielczość ekranu, tak jak 9'  3 zakresy SI do wyboru

Decyduje cena i ewentualnie preferencje obsługi.

Przepraszam nie zrozumiałem "wiele nie zobaczysz w porównaniu....Garmin bardzo ładne"

Domyślam się z tego ,że nie ma istotnej różnicy w dokładności obrazu miedzy tymi  9 calowymi HB i Striker? 

Na zasięgu mi nie zależy(nie troluję) bardziej na dokładności obrazowania.



#1423 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 kwiecień 2018 - 20:58

To nie tak. Mega imaging ma niewielki w porównaniu z 455khz zasięg obrazowania. Garmin ma ładne obrazowanie w wersiach sv

Uwierz mi, takiego echa nie kupuje się dla zwykłego obrazowania 2D czyli dno, łuki- nie daj boże piktogramy ryb w trybie fish ID

Im szybciej poznasz wodę, tym łatwiej będzie znaleźć miejsca, które preferują ryby. Do tego idealnym narzędziem jest Side Imaging, czy Side Vu-  w zależności od producenta.

Prosta sytuacja - np. późna jesień. Z obrazowaniem bocznym łatwo odnajdujesz skupiska białej ryby i obławiasz je. Kolejna- namierzasz skupisko kamieni, resztki czegokolwiek na dnie. Wbijasz waypoint i następnym razem wracasz tam i obławiasz. W zwykłym obrazowaniu nie masz oglądu, co tak naprawdę jest pod tobą, obrazowanie boczne pomaga wyobraźni.



#1424 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 02 kwiecień 2018 - 21:09

A moze.ktos zaprezentuje jaki jest naprawdę rzeczywisty zasięg użytkowy tego Mega?  Np dla wody o głębokości +- 6m. Z wlasnego doswiadczenia : w lowrance przy 455khz zasięg uzytkowy dla takiej wody to okolo +-40m  ..dla 800khz ten zasięg spadał prawie o polowe . Wiadomo im glebiej tym zasieg wiekszy. Dla mojego rozumowania i doswiadczenia, im wyższa hz tym zasięg maleje. Jeśli w hb jest podobnie to znaczy, że przy 1.2mhz zasięg wyniesie +-15m?? Tylko nie piszcie o marketingu a faktach.  


Użytkownik siarq edytował ten post 02 kwiecień 2018 - 21:12


#1425 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 kwiecień 2018 - 21:15

Adam, czekam na logi z Francji - z solixa, mam otrzymać osobne logi Mega jak i 455khz. Tylko że tam sztormy aktualnie.

Są użytkownicy Mega z Helixa i tutaj, ale raczej jeszcze nie pływają, też może coś będę miał do wglądu.

p.s Te 40 metrów to łącznie czy na stronie dla 6m?


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 02 kwiecień 2018 - 21:18


#1426 OFFLINE   flymar

flymar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 02 kwiecień 2018 - 21:17

Dokladnie tak jak napisałeś widzę potrzebę bardzo dobrego SI/SV  a nie tylko 2D-zgadzam się w stu procentach.Chce tylko ustalić kto ma lepszą tą funkcje i czy ewentualnie dopłacać do mega w HB czy wziąć porównywalny cenowo striker 9 plus czy HB 9 bez mega?

Pojawiło się coś o czym nie wiedziałem-można ustawić zakres  tego SI/SV np. 10m prawo i 10 m lewo? W obu czy tylko w HB?



#1427 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 kwiecień 2018 - 21:25

Dokladnie tak jak napisałeś widzę potrzebę bardzo dobrego SI/SV  a nie tylko 2D-zgadzam się w stu procentach.Chce tylko ustalić kto ma lepszą tą funkcje i czy ewentualnie dopłacać do mega w HB czy wziąć porównywalny cenowo striker 9 plus czy HB 9 bez mega?

Pojawiło się coś o czym nie wiedziałem-można ustawić zakres  tego SI/SV np. 10m prawo i 10 m lewo? W obu czy tylko w HB?

Nie wyznaję się na Garminach, zakładam, że zmiana zakresów  SI jest standardem

Jak brać Helixa to tylko Mega. Jeżeli nie dla samego SI, to choćby dla szybszych procków i możliwości tworzenia map bezpośrednio w echu - na karcie zero lines



#1428 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 02 kwiecień 2018 - 21:41

Na strone. Czyli 80m lacznie. Przy wiekszych glebokosciach 12-15m to zasieg rosnie . Nawet do 100m+ czytelnego obrazu. ( na strone dla 455khz) . I to nie marketing, a rzeczywistość . 



#1429 OFFLINE   flymar

flymar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 02 kwiecień 2018 - 21:42

Nie wyznaję się na Garminach, zakładam, że zmiana zakresów  SI jest standardem

Jak brać Helixa to tylko Mega. Jeżeli nie dla samego SI, to choćby dla szybszych procków i możliwości tworzenia map bezpośrednio w echu - na karcie zero lines

Dzięki,nie widziałem,że można zmieniać ten zasięg na boki.

Chociaż tak jak pisze siarq te 15m na boki  (w super dokładnym obrazie?na to liczę)  byłoby dla mnie wystarczające. Nie oczekuje czesania pasa 50m wody.W mapy może nietypowo, ale nie wchodzę więc tylko jakość tego Si może mnie skłonić do wydania tych 2k więcej. 

Swoja droga te logi,o których piszesz byłyby b pomocne.



#1430 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 02 kwiecień 2018 - 21:50

Na strone. Czyli 80m lacznie. Przy wiekszych glebokosciach 12-15m to zasieg rosnie . Nawet do 100m+ czytelnego obrazu. ( na strone dla 455khz) . I to nie marketing, a rzeczywistość . 

Mam nadzieję sprawdzić u siebie wkrótce ;)



#1431 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 02 kwiecień 2018 - 22:18

Mam helixa 10 mega we srode bądz czwartek lece nad wodę jak pogoda poprawi sie bo we środe do 60km ma wiać :( i na pewno logi dla Macieja podeślę .



#1432 OFFLINE   mancio

mancio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 03 kwiecień 2018 - 06:06

nie będzie wiało na 100%, rano wiatr od 1-2, po południu być może do 3...

aaa cały dzień południowy na wieczór pd-wsch ;)


Użytkownik mancio edytował ten post 03 kwiecień 2018 - 06:07


#1433 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 03 kwiecień 2018 - 06:22

Jak będziesz plywal.  Zrób podział na dwa okna si. W jednym 455 kHz a w drugim 1.2mhz. I zrzut ekranu echa. Miło by było ,gdyby to byly zrzuty ekranowe a nie zdiecia telefonem. fajnie że udostępnisz logi. Tam też można popatrzec.  Tylko echo obrazuje ladniej niż oglądany log na pc



#1434 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4760 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 kwiecień 2018 - 06:45

Adam, nie wiem, czy da się  wydzielić osobne częstotliwości SI w osobnych oknach. Z tego co widziałem na YT, to zazwyczaj przełącza się khz i zasięg zwiększa się - jeżeli schodzisz w dół z khz lub spada- idąc w stronę MEGA.

Niemniej, gdyby było to możliwe, to byłoby coś.



#1435 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 03 kwiecień 2018 - 07:44

Z tego co pamiętam z zeszłego sezonu to mniej więcej do 35 metrów na stronę mega pokazuje dobrze.
Poza tym nie wiem czy to całe mega nie jest lekko przekombinowane ;)
Mój poprzedni hb 1197 pokazywał idealnie, nie wiem czy jest różnica na korzyść mega.
Często warunki powodują jakość odczytów...

#1436 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 935 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 03 kwiecień 2018 - 10:17

nie będzie wiało na 100%, rano wiatr od 1-2, po południu być może do 3...
aaa cały dzień południowy na wieczór pd-wsch ;)



Nie mieszkam kolego w Polsce więc pogoda jest inna :D


Nie wiedziałem i nie widziałem czegoś takiego żeby można było dać inne częstotliwości na prawa ij oddzielnie na lewą

#1437 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5540 postów
  • Imię:adam

Napisano 03 kwiecień 2018 - 10:51

Nie osobne hz na prawo i lewo. A podział okien na 2x si . W jednym 455 a w drugim jeśli hb to ogarnia dac 1.2mhz



#1438 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1018 postów

Napisano 03 kwiecień 2018 - 16:00

Z tego co pamiętam z zeszłego sezonu to mniej więcej do 35 metrów na stronę mega pokazuje dobrze.
Poza tym nie wiem czy to całe mega nie jest lekko przekombinowane ;)
Mój poprzedni hb 1197 pokazywał idealnie, nie wiem czy jest różnica na korzyść mega.
Często warunki powodują jakość odczytów...

 

Wyjaśnieniem może być fakt, że do 1197 miałeś zapewne przetwornik 1 kW, a mocy przetwornika Mega HB nie podaje, co pozwala zakładać, że raczej jest to przetwornik o mocy 500 W.



#1439 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 03 kwiecień 2018 - 17:42

Wyjaśnieniem może być fakt, że do 1197 miałeś zapewne przetwornik 1 kW, a mocy przetwornika Mega HB nie podaje, co pozwala zakładać, że raczej jest to przetwornik o mocy 500 W.

Helix 10 mega ma przetwornik o mocy 1,2 kw czyli teoretycznie mocniejszy niż 1197.
Moc przetwornika jest podana w specyfikacji urządzenia.



#1440 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 03 kwiecień 2018 - 19:17

Helix 10 mega ma przetwornik o mocy 1,2 kw czyli teoretycznie mocniejszy niż 1197.
Moc przetwornika jest podana w specyfikacji urządzenia.

Ma 1.200 kHz. Pokaż mi gdzie jest podana moc przetwornika, to cię ozłocę, no postawię dobre piwo. Nie mówię o maksymalnej mocy jaką pociągnie urządzenie.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 6

0 użytkowników, 6 gości, 0 anonimowych