Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4157 odpowiedzi w tym temacie

#2121 OFFLINE   bulionn

bulionn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 114 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Jałbrzykowski

Napisano 07 kwiecień 2019 - 19:08

Albo Humminbird Helix 7 G2, SI, DI
Zastanawiam się na tymi dwoma. Jakieś porady ?
  • Arkad7iusz lubi to

#2122 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 07 kwiecień 2019 - 22:24

Zastanawiam się jeszcze nad czymś takim Echosonda Raymarine Dragonfly 7 Chirp Navionics jest używana na znanym portalu aukcyjnym,.albo garmin 7 ewentualnie .Humminbird ma boczny sonar to też jest plus trudny wybór B),I bardzo ważne pytanie czy wszystkie echa z gps mają mapę kartograficzną europy czy tylko polski    ? bo w ogłoszeniach nie zawsze jest ta informacja czy lepiej przed zakupem dopytać.


Użytkownik Maciek1 edytował ten post 07 kwiecień 2019 - 22:46


#2123 OFFLINE   GregorS

GregorS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzegorz

Napisano 08 kwiecień 2019 - 07:55

Jeśli chodzi ci o kartografię jak na mapach sztabowych to jeszcze na echu nie widziałem. Mapy batymetryczne są albo płatne, albo za darmo np. Garmin, Lowrance. Pod warunkiem ze ktoś to udostępni. Zobacz na stronach https://www.genesismaps.com/ i https://connect.garm...uickdrawDetails czy są dostępne rejony które cię interesują.


  • siarq lubi to

#2124 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 08 kwiecień 2019 - 15:47

Może žle napisałem raczej chodzi mi o to żeby była zaznaczona linią brzegową zbiorników wodnych ,a nie jak w moim poprzednim echu pływam po żółtej pustyni.

#2125 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 09 kwiecień 2019 - 07:06

Wielu producentów ładuje do echa mapę bazową. Ciekaw jestem co miało żółtą pustynię ?



#2126 OFFLINE   Maciek1

Maciek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 10 kwiecień 2019 - 15:49

Lorenc 4 .a możesz podpowiedzieć które firmy daja mapę i ewentułalnie w jakich modelach. ,bo Garmin ma pustynię tyle się dowiedziałem jak na razie.

#2127 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2158 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 10 kwiecień 2019 - 16:08

Lowrance ma mapy, ale nie ma w nich każdej kałuży

#2128 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 364 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 10 kwiecień 2019 - 23:02

Przeczytałem cały wątek i dalej głupi jestem. Potrzebuję fajne echo do kajaka. Budzet tak na Maxa to 4500 zł. Czy lepiej celowac w strikera 9sv plus, czy wybrać lowrance ti2 7. Garmin większy, lowrance ma lepsze parametry. Jak by nie bylo echo będę miał blisko siebie i sam nie wiem czy te 9caki pokaże mi dużo więcej. Bardo zależy mi na sonarze bocznym i na mapowaniu, moje zbiorniki są niewielkie i na żaden nie ma gotowej mapy.
  • wisnia023 lubi to

#2129 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 11 kwiecień 2019 - 05:00

Zdecydowanie striker,mimo że ja jestem wielkim fanem lowrance od praunastu lat pracuje na sprzetach tej marki,to jednak 2cale w przekątnej to dużo między 7 a 9...generlnie w strikerach jak i garminach nie podoba mi sie menu,palety kolorystyczne itd..rzecz gustu wiadomo,ale dla mnie są po prostu brzydkie... to i tak wybrałbym garmina ze względu na przekątna

#2130 OFFLINE   Wojtasz

Wojtasz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 364 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Szary

Napisano 11 kwiecień 2019 - 08:58

Większy obraz na pewno lepszy, ale do garmina pewnie pasuje dokupić przetwornik o szerokim stozku. Cena wzrośnie ale nadal dużo taniej niż lowrance. Miał ktoś z kolegów kiedykolwiek bezpośrednie porównanie strikera i elite ti bezpośrednio ze sobą, która lepiej pokazuje??

#2131 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 11 kwiecień 2019 - 09:56

Nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania,tego typu pytania,dopóki sam nie porównasz obydwu modeli,prawda jest taka że pokazują podobnie,nikt nigdy nie określił który lepiej to robi,moze rzecz gustu?moze rzecz umiejętnego czytania?też nie ma co oczekiwać cudów z tej półki cenowej,jest naprawde ok! tak po prostu...czego nie kupisz?na pewno nie będziesz żałować:)

#2132 OFFLINE   wisnia023

wisnia023

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 213 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 11 kwiecień 2019 - 18:58

Przeczytałem cały wątek i dalej głupi jestem. Potrzebuję fajne echo do kajaka. Budzet tak na Maxa to 4500 zł. Czy lepiej celowac w strikera 9sv plus, czy wybrać lowrance ti2 7. Garmin większy, lowrance ma lepsze parametry. Jak by nie bylo echo będę miał blisko siebie i sam nie wiem czy te 9caki pokaże mi dużo więcej. Bardo zależy mi na sonarze bocznym i na mapowaniu, moje zbiorniki są niewielkie i na żaden nie ma gotowej mapy.

Przed tym samym problem stałem tydzień temu, te same echosondy brałem pod uwagę i wybór padł na stikera 9. Miałem przed sobą oba echa, striker wizualnie dużo większy, sprzedawca i jeden forumowy kolega (dzięki Wuran) podpowiedzieli, że jak nie zależy mi na zapisywaniu map na sd, to jak najbardziej striker i tak wybrałem ;)
Jeśli Twoje zbiorniki są niewielkie, to bardzo szybko zrobisz strikerem mapy, a i skąd wiesz, że garmin quickdraw ich nie ma? Dwa pływania ze strikerem mam za sobą i jestem zadowolony ;)
  • wuran lubi to

#2133 OFFLINE   mnap86

mnap86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 kwiecień 2019 - 11:08

Witajcie.

 

 

Widze, ze tu wiedza ekspercka sie leje strumieniem wiec zapytam jako nabywca pierwszej echosondy.

 

Chcialbym kupic model 3w1, czyli z DI/SI. Interesuje mnie rowniez mozliwosc tworzenia map.

 

Wstepnie wybralem sobie modele:

 

Hook2 5 TS

Striker plus 7sv

Helix 5 SI

 

Ale ciagle mam watpliwosci. Czy Hook2 rysuje mape na zywo (genesis live), czy tylko mozna nagrac logi i potem wrzucic na genesis live np z PC? Czy musze szukac czegos w zakresie Elite 5 ti/ti2?

Striker plus rysuje tylko baty, czy da sie jakos na mapie odczytac np twardosc dna?

Helix 5 ma troche lepszy livechart od strikera (tak mi sie wydaje), ale ten dziwny biznes z kartami zlines....

 

No i pozostaje kwestia wielkosci wyswietlacza, zalezy mi na 2d/DI/SI gdyz przewaznie lowie na malych a zarazem plytkich lowiskach, wiec samo 2d czy DI bedzie mialo troche male pokrycie.

 

Nie ukrywam, ze cena tez ma znaczenie, w zasadzie kazda z powyzszych moco nadwyreza moj budzet.

 

Czy hook2 maja blokade regionalna?



#2134 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5502 postów
  • Imię:adam

Napisano 13 kwiecień 2019 - 11:13

Hook przedewszystkim nie czyta map cieniowqnych. Najlepsze mapy ogarniesz na ti. Mapy twardosci tylko przy pomocy programu na pc

#2135 OFFLINE   wedkarski365

wedkarski365

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaL

Napisano 13 kwiecień 2019 - 11:25

Hook przede wszystkim nie czyta map cieniowanych. Najlepsze mapy ogarniesz na ti. Mapy twardości tylko przy pomocy programu na pc

a mapy twardości przez komercyjne konto Genesis, tez chyba trzeba przepuścić przez kompa ale działają?

https://gofreemarine...7253.1552979609



#2136 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4677 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 kwiecień 2019 - 11:34

Witajcie.

 

 

Widze, ze tu wiedza ekspercka sie leje strumieniem wiec zapytam jako nabywca pierwszej echosondy.

 

Chcialbym kupic model 3w1, czyli z DI/SI. Interesuje mnie rowniez mozliwosc tworzenia map.

 

Wstepnie wybralem sobie modele:

 

Hook2 5 TS

Striker plus 7sv

Helix 5 SI

 

Ale ciagle mam watpliwosci. Czy Hook2 rysuje mape na zywo (genesis live), czy tylko mozna nagrac logi i potem wrzucic na genesis live np z PC? Czy musze szukac czegos w zakresie Elite 5 ti/ti2?

Striker plus rysuje tylko baty, czy da sie jakos na mapie odczytac np twardosc dna?

Helix 5 ma troche lepszy livechart od strikera (tak mi sie wydaje), ale ten dziwny biznes z kartami zlines....

 

No i pozostaje kwestia wielkosci wyswietlacza, zalezy mi na 2d/DI/SI gdyz przewaznie lowie na malych a zarazem plytkich lowiskach, wiec samo 2d czy DI bedzie mialo troche male pokrycie.

 

Nie ukrywam, ze cena tez ma znaczenie, w zasadzie kazda z powyzszych moco nadwyreza moj budzet.

 

Czy hook2 maja blokade regionalna?

Z tej trójki Helix SI g2 wyrysuje ci na wodzie mapę jaką chcesz- ale karta zero lines potrzebna- ok. 400zł. Zwykłe 2D, twardość, roślinność. Każdy rodzaj mapy może być osobną warstwą do wyświetlenia na ekranie echa.

Do pooglądania sonaru bocznego w domu służy darmowy programik Humviewer. Możesz przeglądać loga, zaznaczać waypointy i stamtąd przenieść dane do echa eksportując jako .gpx czy też wyświetlić sobie na google earth.

Jeżeli chcesz  dobrej jakości mapy- wtedy odpada Garmin, bo nie masz kontroli nad logami - w sensie obróbki ich w domu. Plusy tego echa to cena i łatwość obsługi.

Lowrance hook - nie wiem jakiej jakości SI/Di daje, do tworzenia map na danych od tego urządzenia wymaga kupna programu Reefmaster lub trudno już dostępnego Dr Depth.

Elite Ti da ci  za free  mapkę struktury dna rzeźbioną przez nią w funkcji structure overlay oraz zwykłą mapę 2D w Genesis Live.

Osobiście wybierałbym między TI a HB, ale to twoje pieniądze.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 13 kwiecień 2019 - 11:41


#2137 OFFLINE   mnap86

mnap86

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 kwiecień 2019 - 16:44

Tak naprawde nie do konca stac mnie nawet na Hook2 5 TS, nie mowiac o Elite... Wiec tak jakby Lowrance odpada :(

 

Lowie w 2 osoby, z ojcem, z malego pontonu (2,80). On uparl sie na Strikera plus 4 (bez CV), bo po co mu SI/DI, a w ogole to on nie wyda 2,5k na echo jak plywa pontonem za 800. I wez gadaj z takim. Tlumacze, ze na naszych plytkich jeziorkach to wiazka bedzie miala pokrycie 60cm do 1m na dnie i nic na tym 2d nie zobaczy, no chyba, ze akurat bedzie mial szczescie. Ale takie same szczescie mozna miec rzucajac blacha prosto w rybe. Ze to prawie jak czesanie pustyni grzebieniem. Nie, mu wystarczy mapa z batami do wytypowania miejscowek i bedzie xtra. Rozumiem jego podejscie, szkoda mu kasy, ok. Ja jednak wole od razu kupic sprzet, ktory mnie zadowoli, a nie sprzet ktory jest tani, tylko po to zeby miec, bo wiem, ze jak mi nie bedzie wystarczalo to za rok bede zmienial, a to zbedne wydatki i marnowanie kasy. W imie zasady chytry 2 razy traci.

 

Pozostaje mi wiec tak naprawde Striker plus 7sv i Helix 5 SI g2.

 

Nigdy nie mialem doczynienia z echo. Ale z tego co widze, to funkcje mapowania wygladaja znacznie lepiej na HB. Zalezy mi glownie na mapowaniu na zywo. Z drugiej strony 7 cali a 5 cali to spora roznica. Znowu roznica w cenie... 7SV kosztuje tyle co 5 SI z karta... 7... no jak sie ledwo ma na 5, to ciezko podjac taka decyzje pomimo swiadomosci, ze to ostatecznie lepszy wybor.

 

Z tego co czytam, to HB bez karty umozliwia tworzenie map, ale wszedzie pisze, ze do 8h. Niebardzo to rozumiem. Tworzy mape z ostatnich 8h logow? I co potem? Nadpisuje najstarsze logi? Czy moze ograniczeniem jest ilosc pamieci i po prostu sie przyjmuje, ze jest w stanie pomiescic mape ktora tworzy sie powiedzmy te 8h? Na dobra sprawe nastawiam sie na stopniowe poznawanie jezior, zaczynajac od jeziora o pow okolo 60ha. Nie mam pojecia jak to dziala, ale jezeli powiedzmy ta ilosc pamieci wystarczy mi na pokrycie takiego jeziorka, to z karta moge sie wstrzymac i ja po prostu dokupic z czasem.

 

Jedno wiem napewno, im wiecej czytam, tym mniej wiem ;)

 

Moze macie namiary na jakies promocyjne oferty na Strikera plus 7SV i/lun HB Helix 5/7 SI?


Użytkownik mnap86 edytował ten post 13 kwiecień 2019 - 16:49


#2138 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4677 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 kwiecień 2019 - 17:10

Spokojnie.

Pamięć wewnętrzna HB G2/G3 pozwala w funkcji LiveAutochart na zapis 8 godzin logów, które konwertowane są w echu do gotowej mapy. Każde późniejsze dane zamieniają te wcześniejsze- czyli nadpisują się.

Zupełnie inną sprawą jest zbieranie logów- czyli funkcja zapisu danych w menu zapis. Można równocześnie zapisywać dane i rysować mapę.

 

Jeżeli nie pływasz na spalinie- to nie wystarczy ci pamięć echa na 60ha. Moje mapowanie na elektryku pozwala zrobić ok. 30ha na dzień. Wiadomo, że możesz pływać co 50m, ale tracisz już sporo informacji.

Mapy mozaikowe nie są możliwe do zrobienia przez Helixa na wodzie, możesz zapisać sobie dane(loga) i obejrzeć go w darmowym Humviewerze nanosząc tam potrzebne waypointy.

Na stan mojej wiedzy nie ma możliwości obejrzenia zapisów sonaru bocznego w Garminie- ale mogę się mylić, nie mam do czynienia z tymi urządzeniami.

 

Pamiętaj, że istnieje rynek ech używanych, można trafić w dobrych pieniądzach interesujące modele.



#2139 OFFLINE   Intro

Intro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 373 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 13 kwiecień 2019 - 17:17

Maciek podaj linka do Humviewra.

#2140 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4677 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 kwiecień 2019 - 17:21

Stąd brałem.

http://humviewer.cm-johansen.dk/

On, zdaje się, nie otworzy logów z Solixa -jakby co.

 

A koledze powyżej podpowiem, że na ebay można znaleźć Elite5 TI z totalscanem za 535funtów. W Ameryce są w śmiesznych pieniądzach, nie będą miały blokady gps.


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 13 kwiecień 2019 - 17:25