Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4149 odpowiedzi w tym temacie

#3481 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 luty 2022 - 15:39

Do Lowrance- Cmap genesis, Navionics+ Autochart , Maximapa, socjalne Genesismaps, własne rysowanie jako nakładka danych Genesis Live

Do Humminbird - Navionics+ Autochart, socjalne bardzo skromne- Liveshare, własne rysowanie nakładką Live Autochart w kilku odmianach

Do Garmina- Realnie Quickdraw czyli izobaty do pobrania ze społeczności, własna nakładka do rysowania izobat Quickdraw Contours

 

Która najlepiej z nakładek wypada? Nie wiem czy tego się dowiesz, ja nie wiem a sporo rzeczy testuję. Wszystkie nakładki live mają swoją zaletę- że są, na obcej wodzie porobisz mapkę ale..... dane są przetwarzane różnie przez algorytm, wystarczy że trafisz na dużą ławicę ryb, kępę wysokiego zielska i masz wymalowaną  górkę podwodną. Zasięg rysowania- interpolowania map od trasy łodzi to ok 25-30m czyli jak się dobrze zastanowić, to więcej zmyślania niż rysowania. Ale lepsze to jak nic. 



#3482 OFFLINE   abrzozo

abrzozo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 luty 2022 - 17:02

Maciej - dzięki za wyczerpanie tematu. Na ten moment nastawiam się na Garmin Striker Vivid 9sv z przetwornikiem gt52. Taki nowy zestaw to jakieś 2.7k PLN z tego co widzę, a jak na moje laickie oko skoro nie widać różnicy to po co przepłacać

To spytam Was jeszcze o torbę i akumulatory do tego sprzętu. Ktoś coś poleca? I jakiej pojemności akumulator - myślę o litowo-jonowych.

#3483 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 luty 2022 - 17:31

Maciej - dzięki za wyczerpanie tematu. Na ten moment nastawiam się na Garmin Striker Vivid 9sv z przetwornikiem gt52. Taki nowy zestaw to jakieś 2.7k PLN z tego co widzę, a jak na moje laickie oko skoro nie widać różnicy to po co przepłacać

To spytam Was jeszcze o torbę i akumulatory do tego sprzętu. Ktoś coś poleca? I jakiej pojemności akumulator - myślę o litowo-jonowyc

Vivid jest optymalny na początek, bo tani a dobry. Kup sobie daszek berleya do niego ,przydaje się w słońcu, Aku używam lifepo4 20ah i to jest kilka wyjazdów z samym ekranem 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 13 luty 2022 - 17:32


#3484 OFFLINE   abrzozo

abrzozo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 luty 2022 - 18:35

A masz może porównanie przetwornika GT40 i gt52 w praktyce? Dopłata do 40 to jakieś 500pln - czy warto. Za szczupłym pływam głównie po płytkiej wodzie (do 5m) czy GT40 jakoś znacząco poprawiłby mi sytuację?

#3485 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 13 luty 2022 - 19:09

A masz może porównanie przetwornika GT40 i gt52 w praktyce? Dopłata do 40 to jakieś 500pln - czy warto. Za szczupłym pływam głównie po płytkiej wodzie (do 5m) czy GT40 jakoś znacząco poprawiłby mi sytuację?

U mnie na kanale YT sonary i mapy na yt w playliście Akademia Garmina z Fishtech zrobiłem porównanie. Na płytkiej wodzie nic gt40 nie wniesie, bo ryb najwygodniej szukać sonarem bocznym, jest bez zgadywanek, 2d ma pokazać ci tylko to, co pod przetwornikiem i na jakiej głębokości jest ryba, a tu stockowy GT52 wystarczy. Zachęcam do przejrzenia całej playlisty, sporo materiałów z Vividka tam zawiesiłem. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 13 luty 2022 - 19:09


#3486 OFFLINE   abrzozo

abrzozo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 luty 2022 - 14:44

Dylematy powróciły Wczoraj właściwie byłem zdecydowany na Garmin, ale dziś zalogowałem się na społeczność map lowrance (C-Map genesis) i na QuickDraw contours dostępne w Active Captain. Dla 2 łowisk na które się wybieram w tym roku (1 jezioro w pl i 1 w Szwecji) sporo większe pokrycie akwenów znalazłem w C-Map genesis.
Czy to przypadek czy faktycznie Garmin odstaje?
Generalnie wędkarstwo traktuje turystycznie i rzadko wracam na te same łowiska. Echo ma więc służyć głównie jako urządzenie nawigacyjne - potrzebuje map zbiorników z izobatami - najchętniej do pobrania wcześniej bo zanim sam jako tako zmapuje łowisko mój wyjazd się skończy . Funkcje sonatowej są ważne ale jednak drugorzędne.
Czy w tej sytuacji hook reveal nie będzie jednak lepszym wyborem? To jednak kilkaset złotych więcej za samo urządzenie więc różnica musi być w tej kwestii znacząca.
Czy z kupionym urządzeniem dostaje się już jakieś gotowe mapy, jeśli tak to jakich lowisk? Bo to co widać w serwisach społecznościowych bez zakupu urządzenia to zazwyczaj tylko częściowoepokrycie łowisk. W Active Captain niby można kupić licencję na Szwedzkie wody śródlądowe za 650pln rocznie ale to trochę dużo na tydzień wyjazdu.

#3487 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 14 luty 2022 - 16:35

Dylematy powróciły Wczoraj właściwie byłem zdecydowany na Garmin, ale dziś zalogowałem się na społeczność map lowrance (C-Map genesis) i na QuickDraw contours dostępne w Active Captain. Dla 2 łowisk na które się wybieram w tym roku (1 jezioro w pl i 1 w Szwecji) sporo większe pokrycie akwenów znalazłem w C-Map genesis.
Czy to przypadek czy faktycznie Garmin odstaje?
Generalnie wędkarstwo traktuje turystycznie i rzadko wracam na te same łowiska. Echo ma więc służyć głównie jako urządzenie nawigacyjne - potrzebuje map zbiorników z izobatami - najchętniej do pobrania wcześniej bo zanim sam jako tako zmapuje łowisko mój wyjazd się skończy . Funkcje sonatowej są ważne ale jednak drugorzędne.
Czy w tej sytuacji hook reveal nie będzie jednak lepszym wyborem? To jednak kilkaset złotych więcej za samo urządzenie więc różnica musi być w tej kwestii znacząca.
Czy z kupionym urządzeniem dostaje się już jakieś gotowe mapy, jeśli tak to jakich lowisk? Bo to co widać w serwisach społecznościowych bez zakupu urządzenia to zazwyczaj tylko częściowoepokrycie łowisk. W Active Captain niby można kupić licencję na Szwedzkie wody śródlądowe za 650pln rocznie ale to trochę dużo na tydzień wyjazdu.

Dostępność map na portalach socjalnych jest pochodną tego, co wrzucą na serwery użytkownicy echosond. Quickdraw ma bardzo duże pokrycie mapami, ale są cyrki z danymi- dziury , jazdy z przetwornikiem na sucho, w ślizgu- co fałszuje dane. Socjalki Genesis polegają na wysyłaniu logów sonaru, gdzie są na serwerach algorytmy uśredniające i być może dane te są bardziej dokładne.

Overall- jak pisałem powyżej- wiesz co masz dostępnego do urządzeń. Wariant kolejny zabawy z mapami to kupno subskrypcji Navionics za 200zł rok, gdzie masz w smartfonie mapy z ich portalu- pod warunkiem, że są dane wody zrobione. 

Żadne echo nie ma w standardzie wgranych innych map niż wybrzeże morskie-  ale to na ogół w wyższych modelach . Pozostałe mapy trzeba dokupić, pobrać z socjalek - jeśli tam są lub zrobić. 

Są  ludzie, którzy od lat jeżdżą w te same mety szwedzkie i robią po trochu za każdym razem mapki, nie dzielą się tym z przyczyn prozaicznych- to kosztuje i paliwo , i czas poświęcony z nadrzędnego celu szwedzkich wojaży - czyli wędkarstwa. 



#3488 OFFLINE   abrzozo

abrzozo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 luty 2022 - 17:28

A jeśli chodzi o mapy kupowane na urządzenie? Z tego co rozumiem z grubsza można kupić Navionics albo C-Map na Polskę i to już da podstawowe dane o głębokości na większości zbiorników i na to nakłada się dane zbierane live. Tylko te mapy można załadować na Helixa, Lowrance, Raymarine, a na Garmina chyba nie (brak mapy na Polskę). Może to jest najlepsza opcja na jednorazowe wypady na łowiska PL + Skandynawia?



#3489 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 14 luty 2022 - 17:41

A jeśli chodzi o mapy kupowane na urządzenie? Z tego co rozumiem z grubsza można kupić Navionics albo C-Map na Polskę i to już da podstawowe dane o głębokości na większości zbiorników i na to nakłada się dane zbierane live. Tylko te mapy można załadować na Helixa, Lowrance, Raymarine, a na Garmina chyba nie (brak mapy na Polskę). Może to jest najlepsza opcja na jednorazowe wypady na łowiska PL + Skandynawia?

Tak, to jest najlepsza opcja- jeśli dany pakiet zawiera to, co cię interesuje. Na Strikera nic nie załadujesz poza zasobami społecznościowymi- poprzez wifi , on nie ma slotu na kartę pamięci, więc....


  • amalker lubi to

#3490 OFFLINE   abrzozo

abrzozo

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 luty 2022 - 14:15

Tak, to jest najlepsza opcja- jeśli dany pakiet zawiera to, co cię interesuje. Na Strikera nic nie załadujesz poza zasobami społecznościowymi- poprzez wifi , on nie ma slotu na kartę pamięci, więc....

Maciej, dziękuję raz jeszcze za wsparcie w wyborach. Po namyśle zamówiłem sprzęt z trochę wyższej półki, częściowo kosztem wielkości ekranu - znajomy załatwił mi nową Elite 7 FS z 3w1 w fajnej cenie (trochę ponad 4k PLN). Na najbliższe 2 wyjazdy widzę ładne pokrycie akwenu w darmowym Genesis Live, a dalej pomyślę pewnie nad mapą Navionics-a na Baltic Area. Pozdrowienia!



#3491 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 luty 2022 - 14:25

Maciej, dziękuję raz jeszcze za wsparcie w wyborach. Po namyśle zamówiłem sprzęt z trochę wyższej półki, częściowo kosztem wielkości ekranu - znajomy załatwił mi nową Elite 7 FS z 3w1 w fajnej cenie (trochę ponad 4k PLN). Na najbliższe 2 wyjazdy widzę ładne pokrycie akwenu w darmowym Genesis Live, a dalej pomyślę pewnie nad mapą Navionics-a na Baltic Area. Pozdrowienia!

Widziałem, jesteś u mnie na kanale- playlista "na wodzie z Lowrance i Simrad"- mocno ci pomoże. Fajne materiały, trochę bajdurzenia - na start jak znalazł. 



#3492 ONLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 18 luty 2022 - 16:12

Maciek, cholera zacznij coś gadać na tych filmikach, nawet swoje subiektywne opinie. Tyle świetnej pracy i jakiś subiektywizm by się przydał.
  • Peesx lubi to

#3493 OFFLINE   Peesx

Peesx

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaPrzasnysz
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Stompor

Napisano 18 luty 2022 - 16:22

Maciek, cholera zacznij coś gadać na tych filmikach, nawet swoje subiektywne opinie. Tyle świetnej pracy i jakiś subiektywizm by się przydał.

Popieram. Spostrzeżenia, uwagi. Nie każdy ma oko i zauważy pewne rzeczy. Komentarze, opinie mile widziane.

Pozdrawiam,
Piotrek

#3494 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 luty 2022 - 16:22

Maciek, cholera zacznij coś gadać na tych filmikach, nawet swoje subiektywne opinie. Tyle świetnej pracy i jakiś subiektywizm by się przydał.

Gadam- to co mi się widzi a co nie. Który lepszy-to zależy komu co potrzebne. Tak samo będzie w starciu 1 na 1 solix vs Garmin  923 z  gt56. Taki po prostu kontent mam - ja demonstruję, ty wyciągasz wnioski sam. I wtedy ty masz ogląd a nie moje poglądy na sprawę X czy Y


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 18 luty 2022 - 16:22

  • kostom63 lubi to

#3495 OFFLINE   Peesx

Peesx

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 85 postów
  • LokalizacjaPrzasnysz
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Stompor

Napisano 18 luty 2022 - 16:37

Gadam- to co mi się widzi a co nie. Który lepszy-to zależy komu co potrzebne. Tak samo będzie w starciu 1 na 1 solix vs Garmin 923 z gt56. Taki po prostu kontent mam - ja demonstruję, ty wyciągasz wnioski sam. I wtedy ty masz ogląd a nie moje poglądy na sprawę X czy Y

Trochę masz rację. Ale początkujący użytkownik, który nie ma pojęcia nie jest w stanie za wiele wyłapać.

Pozdrawiam,
Piotrek

#3496 ONLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 18 luty 2022 - 19:30

Maciek, to włącz sobie np. Seksmisje i oglądaj film bez dzwięku. Ile wytrzymasz? Tu nie chodzi czy masz rację, choć zapewne masz jej więcej od nas, chodzi o to że umiejętny, nawet jak subiektywny, opis słowny pomaga "widzieć". Czasem początkujący na echo nie widzi nic, a dla Ciebie ekran żyje. Weź się chłopie wygadaj, bo robisz super robotę a czasem gdzieś ona ucieka. Opis obrazowania echa to nie polityka, tu zawsze czarne będzie czarne. Pomóż nam jedynie je zauważyć, nie ma dwóch poprawnych interpretacji obrazu.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 18 luty 2022 - 19:34

  • Peesx lubi to

#3497 ONLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4668 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 18 luty 2022 - 19:37

Maciek, to włącz sobie np. Seksmisje i oglądaj film bez dzwięku. Ile wytrzymasz? Tu nie chodzi czy masz rację, choć zapewne masz jej więcej od nas, chodzi o to że umiejętny, nawet jak subiektywny, opis słowny pomaga "widzieć". Czasem początkujący na echo nie widzi nic, a dla Ciebie ekran żyje. Weź się chłopie wygadaj, bo robisz super robotę a czasem gdzieś ona ucieka.

Robert, postaram się. 

Być może w tym roku będzie więcej materiałów o HB, będzie  o czym pogadać - tamtejsze nastawy sonarowe są nieco bardziej rozbudowane. 

Chcę poroić też materiały dla początkujących, interpretacje odczytów sonaru bocznego - tu już więcej gadania jak gdziekolwiek będzie. No i może wreszcie jak przesiądę się na spalinę i zmienię wodę na ciekawszą, to i ryby lepsze niż u mnie i będzie co pokazać na ekranach. 


  • Karol Krause, malinabar i Peesx lubią to

#3498 ONLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 18 luty 2022 - 19:52

Uspokoiłeś mnie, dzięki takim ludziom życie staje się ciekawsze. Ja na początku jak patrzyłem w ekran echa to widziałem same szumy, jak większość informatyków patrząc na kiepskie jakościowo ekrany, po czasie się okazało że te szumy to mogą być sumy, a cienie to widziałem tylko wędki na łódce. Póżniej widziałem już rybkę i jej cień, dziś wiem już na jakiej głebokości i gdzie mogła być ta ryba. Nadal uważam, że wykorzystuję 20% możliwości echa z czego w 90% to batymetria. Dużo nauki jeszcze mnie czeka, dzięki Tobie może to pójść szybciej. Zrób na starcie poradnik dla początkujących jak piszesz, żeby ludzie widzieli że to co np na bocznym widzą już dawno mogli minąc 😁 Pozdrawiam i na prawdę jestem pełen uznania za czas jaki poświęcasz pomocy kolegom.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 18 luty 2022 - 19:54

  • Peesx lubi to

#3499 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 18 luty 2022 - 20:32

Maciek,tak jak pisze @Matteoo , czekamy na Twoje porady.
  • Peesx lubi to

#3500 OFFLINE   Pat92

Pat92

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Napisano 06 marzec 2022 - 23:13

Panowie. Potrzebuje rzetelnej pomocy.

Chce kupic na ten sezon echo, zastanawiam sie pomiedzy strikerem 7sv plus a 9sv.
Aktualnie korzystam ze zwykłej 4ki..

7mke mogę kupić za 1800pln używkę, 9tka nowa w sklepie 2900 bo o używkach nie wspomnę ponieważ są droższe niż nówki w sklepie.

Czy ktoś miał do czynienia z tymi echo i może podpowiedzieć czy opłaca się rzeczywiście dołożyć tego tysiaka do tej 9tki bo co by nie powiedzieć to jednak tysiak w obecnych niepewnych czasach :P
Ogółem to nie sikam hajsem, szukam czegoś co będzie "pokazywało ryby" i jakkolwiek strukturę dna wiadomo, im lepiej tym fajniej a tu obie maja boczny więc kwestia nauczenia i może cos się uda namierzyć.
Zastanawiam się, czy ta 7mka nie będzie miała za małego ekranu bo jak popatrzę na ekran telefonu który ma 6,15" to jak tamto ma mieć podział na 3części ( mapa, boczny, klasyka ) to nie wiem jak to będzie wyglądało czy to będą miniaturki.
Ale jednak cena tej 7mki jest jak dla mnie do ugryzienia.

Jakie są wasze doświadczenia? Czy może czekać z myślą na jakąś używkę 9tke? 


Użytkownik Pat92 edytował ten post 06 marzec 2022 - 23:15





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych