Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Texas Rig, Carolina Rig


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
324 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 23 wrzesień 2014 - 12:01

Przy carolinie, jakiej dlugosci przypony stosujecie i od czego to uzalezniacie?



#182 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2068 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 24 wrzesień 2014 - 08:27

Mozna stosowac przypony 30 cm jak i metrowe. Im dluzszy przypon tym dluzszy opad wabika do dna. Przy gumach plywajacych wabik przy dluzszym przyponie bedzie sie wyżej unosil na dnem. Z zasady jesli juz siegam po Crig to przewaznie zima kiedy to rybki ospale i trzeba sie troche nameczyc ze by cos wyjechalo. Dlugosc przyponu dopasowuje do aktywnosci ryb, im mniej aktywne tym dluzszy ;-)

Zdr
  • Del Toro lubi to

#183 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 24 wrzesień 2014 - 09:05

Dzieki Kamil :)


  • Predatorhunter lubi to

#184 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 26 wrzesień 2014 - 05:42

Mam 2 pytania....

Znacie dobrze plywajace gumy - oczywiscie zasze mozna przegladac strony producentow choc i tam nie zawsze jest to napisane.

Oraz szukam hakow do ofsetu wide gap i worm gap w rozmiarach 1 i mniej. Jak na razie znalazlem tylko z decoy. Moze znacie inne firmy dostepne w PL

#185 OFFLINE   David72

David72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 26 wrzesień 2014 - 09:16

Też szukałem mniejszych haków offsetowych i udało mi się znaleźć tylko gamakatsu Worm Offset EWG nr 4, Owner RIG'N HOOK nr 4 oraz Jaxon Sumato też nr 4. Z Jaxona z tego co pamiętam są wide i worm. Mniejszych chyba nie ma.

#186 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 26 wrzesień 2014 - 10:05

Znalazlem u mefiego varivasy

Użytkownik meme174 edytował ten post 26 wrzesień 2014 - 10:05


#187 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 26 wrzesień 2014 - 21:31

Do tych technik lepiej uzbroić się w dłuższe czy krótsze wędziska? Czy to bez znaczenia, wedle upodobań?



#188 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 27 wrzesień 2014 - 19:33

:) 

Do tych technik lepiej uzbroić się w dłuższe czy krótsze wędziska? Czy to bez znaczenia, wedle upodobań?

Nie wiem czy tak zalecają klasycy,ale ja do Caroliny używam dłuższego kija(2,7 lub 2,9),o akcji mod-fast.Szybszego nie potrzebuję,i tak najbardziej lubię prowadzić przynętę używając luzu linki.Lubię jak"zasysają" :) (okonie).Natomiast jeśli chodzi o Texas,łowiłem nawet 2-metrowym,szybkim kijem i też nie narzekałem.Przy Texasie używam głównie różnych imitacji raczków,wydaje mi się że łatwiej naśladować ruchy takiego stworka kijem szybszym i krótszym,z mniej poddającą się szczytówką.Tak mi pasuje :) .


  • Predatorhunter lubi to

#189 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 28 wrzesień 2014 - 07:04

Co do texasa to tak jak przy Polskim Jigu - krótki czuły kijek co nie oznacza xfasta - sam łowie kijem regular który czyni cuda :)

Co do caroliny - dluzszy kij moze miec racje bytu poprzez długość zestawu - i samo prowadzenie jest bardziej flegmatyczne.

Szukam dobrze pływających gum :D



#190 OFFLINE   kaczor

kaczor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 446 postów
  • LokalizacjaBielsko -Biała
  • Imię:daniel

Napisano 28 wrzesień 2014 - 11:28

Może sandel slug sg.Kupiłem parę sztuk, jednak nad wodą jeszcze nie miałem okazji przetestować...póki co pływały w wiaderku :D



#191 OFFLINE   symbio

symbio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów
  • LokalizacjaWlkp

Napisano 10 grudzień 2014 - 21:16

Przeglądając forum pod kątem wyżej wymienionych metod połowu (Texas Rig, Carolina Rig ) nie natrafiłem na informacje dotyczące skuteczności tych technik w łowieniu sandaczy na wodach stojących. Jakie są wasze doświadczenia w tym zakresie ??



#192 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 11 grudzień 2014 - 08:03

Co do texasa to tak jak przy Polskim Jigu - krótki czuły kijek co nie oznacza xfasta - sam łowie kijem regular który czyni cuda :)

Co do caroliny - dluzszy kij moze miec racje bytu poprzez długość zestawu - i samo prowadzenie jest bardziej flegmatyczne.

Szukam dobrze pływających gum :D

To może poszukasz pływających główek? Kiedyś (w latach 90) kupiłem takie dwie i do tej pory z nich w zasadzie nie korzystałem. Wydawało mi się, że będą dobre do powierzchniowych przynęt, ale znalazlem inne sposoby. Te główki zamiast ołowiu mają coś a'la pianka montażowa.



#193 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 11 grudzień 2014 - 09:03

To może poszukasz pływających główek? Kiedyś (w latach 90) kupiłem takie dwie i do tej pory z nich w zasadzie nie korzystałem. Wydawało mi się, że będą dobre do powierzchniowych przynęt, ale znalazlem inne sposoby. Te główki zamiast ołowiu mają coś a'la pianka montażowa.

Dzieki za kolejna opcje - mi raczej chodziło o to że np prowadzac gume w ttig albo crig przy pauzje aby guma podnosiła dubke i  wabiła ryby :) Juz znalazłem pare gum ale zazwyczaj kosmiczne kształty :)



#194 OFFLINE   Little Wing

Little Wing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 11 grudzień 2014 - 09:13

Dzieki za kolejna opcje - mi raczej chodziło o to że np prowadzac gume w ttig albo crig przy pauzje aby guma podnosiła dubke i  wabiła ryby :) Juz znalazłem pare gum ale zazwyczaj kosmiczne kształty :)

myślę że Air Bag Series Fisharrow powinien cię zainteresować a szczególnie Minnow.



#195 OFFLINE   symbio

symbio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów
  • LokalizacjaWlkp

Napisano 17 grudzień 2014 - 13:27

Przeglądając forum pod kątem wyżej wymienionych metod połowu (Texas Rig, Carolina Rig ) nie natrafiłem na informacje dotyczące skuteczności tych technik w łowieniu sandaczy na wodach stojących. Jakie są wasze doświadczenia w tym zakresie ??

Czyżby nikt nie próbował tymi metodami dopaść zębatego?
hmmm... wygląda na to że będę przecierał szlak :)

#196 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 13:29

przetrzyj szlaki i poszukaj na forum, bylo tego troche ale nie pamietam dokladnie czy o sandaczach, czy o szczupakach, czy o zebatych, czy o ...


  • cinn lubi to

#197 OFFLINE   symbio

symbio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 56 postów
  • LokalizacjaWlkp

Napisano 17 grudzień 2014 - 13:56

przetrzyj szlaki i poszukaj na forum, bylo tego troche ale nie pamietam dokladnie czy o sandaczach, czy o szczupakach, czy o zebatych, czy o ...

Tak jak napisałem wcześniej forum przeszukałem i odpowiedzi na zadane pytanie nie znalazłem i tak sobie grzecznie czekam na odp. może ktoś coś... ;) pozdr

#198 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 14:52

http://jerkbait.pl/t...owana-nie-pęka/
http://jerkbait.pl/t...i-nowy-artykuł/
http://jerkbait.pl/t...-pęka-część-ii/
http://jerkbait.pl/t...sku#entry859447
http://jerkbait.pl/t...enie-w-zielsku/
 


  • Jack__Daniels i krystiano1981r lubią to

#199 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 18 grudzień 2014 - 13:02

Witam,
 
chodzę z texas rig za rzecznym szczupakiem. Pstryknięcia nie przykuwają mnie do miejscówki ale pomimo tego przyłowiłem kilka sandaczy, zarówno w zatopionych drzewach jak i w bez zaczepowych miejscach.
Brania przerzucanej przez gałęzie i pniaki przynęty są zdecydowane, sandacz atakuje przy dnie ale szczupak także w połowie wody. W bez zaczepowych miejscach, przy dobrej widoczności sandacz odprowadza riga skubiąc ogonek lub atakując w ostatniej fazie jego prezentacji. Tu dłuższy kij jest pomocny ale bez przesady. Ciekawostką w opadowych blatach i rynnach są niewielkie, zatopione przeszkody nurtu. Ripper trzeba uporczywie spławiać wokół namierzonego punktu.
Sprawą pierwszorzędną w trig jest obławianie zaczepów. A gdzie patyki tam wyniki, tak mówią.
 
Trig montuję na linkach stalowych z grubszych drucików, bez otuliny. Haki sztywne i duże ale z cienkiego drutu. Ripery smukłe, przynajmniej w obu miejscach przebicia hakiem. Haków bezpośrednio nie dociążam ale montuję tak by środek ciężkości symetrycznego obciążenia przed nimi był możliwie nisko co wystarcza by swobodnie zaczepiona gumka pływała brzuszkiem do dołu. Wielkość obciążenia zależny od siły nurtu i głębokości rzeki.
Łącząc przypon z hakiem offset trzeba: włożyć przemyślną pętlę z haczykiem w grubą tulejkę zaciskową, jeden koniec linki schować a drugi ekscentrycznie wyprowadzić z tulejki, zacisnąć tulejkę w ekscentrycznym położeniu wyprowadzonej linki oraz płaszczyźnie pętli, również ekscentrycznie podgiąć gotowe oczko pętli z haczykiem w jej płaszczyźnie. Przelotowy ciężarek, drugie oczko z kółeczkiem łącznikowym na końcu przyponu i gotowe.
Łącząc haki twistlock z obróconym oczkiem, tj. w płaszczyźnie łuku kolankowego haka, podobnie należy zadbać o obniżenie środka ciężkości symetrycznego obciążenia. W obu przypadkach staranny montaż wykorzystuje naturalną pływalność rippera.
Pływanie na boku lub brzuchem do góry dyskwalifikuje zestaw a zmontowany niepoprawnie rig wymaga przeróbki jw w miejscu łączenia haka z przyponem. Dużej średnicy tulejka zaciśnięta na ekscentrycznie wyprowadzonej lince musi pomóc.
 
To czy woda jest stojąca i sandaczowa jest sprawą drugorzędną. W miejscach głębokiego żerowania wielkość dociążenia rigów może być dowolna ale na płyciznach dociążenie trzeba zmniejszyć lub przenieść bezpośrednio na haki ale napieraj, chętnie poczytam o Twoich sposobach. Czasami najważniejsze są detale.
 
Anty-zaczepowe rigi można montować na różne sposoby i warto je poznać ale zachęcam wypracować i sprawdzić swoje.
 
Pozdrawiam

  • artnoise lubi to

#200 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 18 grudzień 2014 - 15:19

 

Łącząc przypon z hakiem offset trzeba: włożyć przemyślną pętlę z haczykiem w grubą tulejkę zaciskową, jeden koniec linki schować a drugi ekscentrycznie wyprowadzić z tulejki, zacisnąć tulejkę w ekscentrycznym położeniu wyprowadzonej linki oraz płaszczyźnie pętli, również ekscentrycznie podgiąć gotowe oczko pętli z haczykiem w jej płaszczyźnie.

 

osobiscie, az tak kategoryczny to ja bym nie byl, powodow jest dwa: 1) nie trzeba wcale uzywac zaciskow, 2) nie trzeba uzywac stalki i w obydwoch przypadkach mozna wiazac :)