Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

drop-shot - problem z nieskutecznym zacięciem


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,618 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 29 December 2013 - 18:18

Koledzy, mam problem ze skutecznym zacinaniem przy dropshocie. Czesto branie takie mocne że aż szczytówka chowa się w wodzie - i nic.  Zestaw jest bardzo standardowy - haczyk nr 2 uwiązany na przyponie z fluorocarbonu, przynęty raczej małe, ciężarek 20 gr, linka główna plecionka.  Bez względu na to jaki kij stosuję - czy typowy kij do drop-shota czyli relatywnie mocny czy delikatną wklejkę, rezultat jest taki sam - mocne pociągnięcie, czasami po zacięciu przez chwilę rybę czuć na kiju ale zaraz potem luz. Zastanawiam się co robię nie tak ?

 



#2 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,476 posts
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Posted 29 December 2013 - 18:20

sposób zbrojenia , kierunek zacięcia , poprawność węzła i umieszczenia haka , to podstawa...napisz coś więcej.



#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 29 December 2013 - 18:23

jakie to haki pawel i jak sa zawiazane?



#4 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,209 posts
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Posted 29 December 2013 - 18:26

Ja bym zaczął od haczyków, może trzeba zwiększyć rozmiar i sprawdzić wiązanie czy dobrze jest ustawiony w wodzie pod ciężarem przynęty

 

Edyta: Może dać grubszy fluorocarbon żeby haczyk lepiej się ustawiał w wodzie


Edited by Tomek88, 29 December 2013 - 18:29.


#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,618 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 29 December 2013 - 18:36

Haki dropshotowe na krótkim trzonku. Nie zbroję offsetowo tylko przebijam "rybkę" za koniec pyszczka tak że ostrze i grot wystają na zewnątrz. Część brań miałem pionie pod szczytówką więc ustawienie haka raczej dobre, zresztą w wodzie wyglądało to przyzwoicie - jak "drygałem" szczytówką to przynęta sobie lekko falowała mniej więcej horyzontalnie. Kurcze :/

Czekajcie, może wrzuce fotke jakąś
 

 

elementy zestawu:

 

Attached File  20131229_184811.jpg   68.54KB   69 downloads

 

 

a węzeł taki - haczyk sterczy jak wilkowi na mrozie ;)

 

Attached File  dropshot knot.jpg   4.35KB   54 downloads



#6 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,476 posts
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Posted 29 December 2013 - 18:42

więc po pierwsze Kolego jeśli guma zostaje na haku po takim braniu , obejrzyj ją dokładnie gdzie była dziabnięta to bardzo istotne , ja z przyzwyczajenia oglądam też FC bo w zimę miałem sytuacje gdzie szczupaki  atakowały od strony pyska łykając przynętę razem z FC, możesz też próbować innego kształtu haka albo dozbrojek na plecionce z małym druciakiem na końcu, takie w jaskrawym kolorze dodatkowo uatrakcyjnią wabik.



#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 29 December 2013 - 18:43

ponizej montaz haka w ten sposob, ze ostrze pokazuje zawsze w gore, zdjecia sa z hakiem off setowym ale ja preferuje male haki karpiowe

 

montage2.JPG

 

montage3.JPG

 

montage4.JPG

 

montage5.JPG

 

montage6.JPG

 

montage7.JPG

przy braniu nie zacinaj w sensie za ucho, bo to przy DS jest troche bez sensu, szybko wybierz luz linki i rownoczesnie zdecydowanie i rownomiernie podnies szczytowke w gore, przy dobrych i ostrych hakach, dobrze zawiazanym wezle, i przynecie zamontowanej w odpowiedni sposob nie powinno byc problemow ... przy zacinaniu w sposob klasyczny przy DS jest wiecej spadkow niz holi


  • Sebo, Gobio Gobio, Sylwek1981 and 1 other like this

#8 OFFLINE   mateusz998

mateusz998

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 posts
  • LokalizacjaSzczecin

Posted 29 December 2013 - 18:50

Ja jak łowię na dropshota zazwyczaj nie mam problemu z zacięciem. Większość brań mam raczej daleko od brzegu , średnio 30-40 m , czasami nawet dalej. Brania są zazwyczaj mocne, zdecydowane, choć czasami też zdarza się, że sandacz zluzuje plecionkę. No i brania są zawsze kiedy nie pracuje przynętą. Zacinam jak najszybciej i mocno,unosząc kij do góry. Haków też nie stosuję stosuję dużych, ostatnio offsetem nr 4 gamakatsu zbroiłem lunkery 10 cm i ryby też się zacinały.

Co do stosowanego węzła, ja używam owijki, jak dla mnie o wiele lepsza niż palomar, lepiej trzyma w pionie i łatwiejsza do zawiązania.


Edited by mateusz998, 29 December 2013 - 18:52.


#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 29 December 2013 - 18:52

zaloze sie, ze pawel nie pisze o sandaczych tylko o okoniach i o braniach w poblizu lodzi, a nie 40 m od brzegu ;)



#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,618 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 29 December 2013 - 18:54

Fotki dodałem. Może faktycznie błąd z tym zacięciem z mojej strony, chociaż wydaje mi się że przy takim pociągnięciu ryba powinna zacinać się sama.



#11 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Imię:Andrzej

Posted 29 December 2013 - 18:59

Haki dropshotowe na krótkim trzonku. Nie zbroję offsetowo tylko przebijam "rybkę" za koniec pyszczka tak że ostrze i grot wystają na zewnątrz. Część brań miałem pionie pod szczytówką więc ustawienie haka raczej dobre, zresztą w wodzie wyglądało to przyzwoicie - jak "drygałem" szczytówką to przynęta sobie lekko falowała mniej więcej horyzontalnie. Kurcze :/

 

Czekajcie, może wrzuce fotke jakąś

Miałem to samo.Definitywnie zrezygnowałem z haków dropshotowych.

Teraz załadam Gamakatsu z  "miotu"  WORM 36  i jest zdecydowanie

lepiej.(optycznie gorzej to wygląda, ryby jednak lepiej się sadowią na haku).


  • Sławek.Sobolewski likes this

#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,618 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 29 December 2013 - 19:06

Hmm... haki na długim trzonku powiadasz... a próbowałeś wiązać dropshotowe na jakimś "wąsie" czy też pętelce  - żeby były bardziej odstawione od linki głównej? Moze to o to chodzi że ryba się odbija od przyponu i nie zażera dobrze ? Może trzeba trochę zluźnic zestaw w takim razie a nie trzymać napięty



#13 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Imię:Andrzej

Posted 29 December 2013 - 19:37

Tak,próbowałem. Dolutowywałem nawet tulejki, wiązałem pętelki i inne duperelki.

Dopiero u Słowaków podpatrzyłem haki serii WORM.(oni stosują nawet dłuższe).

 

Jest dokładnie tak jak zauważyłeś,ryba pyskiem haczy o linkę główną (jest sztywna).

Długi trzonek daje ten luzik. Gumkę zakładam oczywiście za "wargę". Cały trzonek

jest goły i stanowi coś na kształt dyszla lub sztywnego holu.

 

Pomimo,że początkowo raził mnie widok gołego trzonka to przekonała mnie do tego rozwiązania prostota

całego zestawu,oraz łowność - nieporównywalnie wyższa od haków specjalnie dedykowanych do dropa.



#14 OFFLINE   DP Fishing

DP Fishing

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 posts

Posted 29 December 2013 - 20:04

Witam, wszystkich użytkowników ;)

 

Co do  metody dropshot polecam ten link: http://www.wedkarz.p...app/article/208

http://www.wedkarz.p...pp/article/1405

 

Jedne z lepszych polskich publikacji.

 

Pozdrawiam



#15 OFFLINE   WHITE14

WHITE14

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 578 posts
  • LokalizacjaFestung Breslau
  • Imię:Mirko
  • Nazwisko:Filipovic

Posted 29 December 2013 - 20:54

http://www.wedkarz.p...app/article/208 balkonik niczego sobie
  • minecjusz likes this

#16 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 posts
  • LokalizacjaAFG...

Posted 29 December 2013 - 22:29

http://www.wedkarz.p...app/article/208 balkonik niczego sobie

 

Artykuł dość nawet ale balkonik mogli sobie darować :)

Piszą nawet o sumach poławianych w GRUDNIU :o nie wiem jak na Odrze ale u mnie na Wiśle ma juz okres ochronny.


Edited by krakus, 29 December 2013 - 22:54.


#17 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 30 December 2013 - 00:46

Może trzeba trochę zluźnic zestaw w takim razie a nie trzymać napięty

 

no oczywiscie, dlatego zalecalem najpierw szybko wybrac luz i i rownoczesnie zdecydowanie i rownomiernie podniesc szczytowke w gore, zamiast klasycznego ciecia, zwlaszcza kiedy zbroisz klasycznie za pyszczek i w sposob otwarty a nie na off secie

 

 

jak czytam takie artykuly, to wiem dlaczego unikac tzw. prasy 'fachowej' ^_^



#18 OFFLINE   zuraw16

zuraw16

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 474 posts
  • LokalizacjaKopenhaga

Posted 30 December 2013 - 00:47

Jeśli chodzi o okonie to ja zawsze dawałem chwilę przy ds na zassanie przynęty,zacięcie po ok 2 sekundach.

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,618 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 30 December 2013 - 08:15

no oczywiscie, dlatego zalecalem najpierw szybko wybrac luz i i rownoczesnie zdecydowanie i rownomiernie podniesc szczytowke w gore, zamiast klasycznego ciecia, zwlaszcza kiedy zbroisz klasycznie za pyszczek i w sposob otwarty a nie na off secie

 

 

jak czytam takie artykuly, to wiem dlaczego unikac tzw. prasy 'fachowej' ^_^

 

 

Czyli że nie powinienem trzymać linki napiętej między szczytówką a ciężarkiem tylko w lekkim "zwisie" żeby ryba nie odbijała się od przyponu i miała szansę dobrze usiąść na haku?  A co z ustawieniem haczyka względem linki wtedy?  Bo u mnie lineczka "podręcznikowo" napięta jak struna, m.in. dlatego ciężarek 20 gr stosuję żeby dobrze napiąć zestaw



#20 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 30 December 2013 - 09:17

przy napietej lince ryba nie tylko odbija sie od zestawu ale takze czuje opor, wiec trudno nie tylko o zaciecia ale tez o hole ;)  tak, juz z definicji prezentacja odbywa sie na luznej lince ... nawet nie wiem jak zaprezentowac przynete inaczej przy tej technice ... note bene stricte wertykalnej, do lowienia pod lodzia, w glebokich miejscach o klarownej wodzie :)  dlatego lowienie dlugimi kijami na dlugie dystanse stempluje jako mizerne adaptacje frakcji zboczno-trokowej :P  a wracajac do pytania, to dobrze zawiazany hak bedzie pokazywal w gore natychmiast po wybraniu luzu, o to sie martwic nie trzeba :)