Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Aparat dla wędkarza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1525 odpowiedzi w tym temacie

#721 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 marzec 2009 - 13:51

Zle to ujalem powyzej bo chwilowo nic bym nie wzial. Cena tego obiektywu o ktorym mowisz wzrosla ostatnio o jakies 30%.

Co do wyboru to tak jak z wedkami, kazdy musi wybrac sam. Powinna byc tylko ukazana duza ropietosc mozliwosci, z ktorych kazdy sobie wybierze to co mu najbardziej podchodzi...
No i chyba jest ukazana patrzac na caly watek... :D
Dla wiekszosci czytajacych jest jednakowa abstrakcja wydanie na dodatkowy obiektyw 2 kpln czy 7kpln....

Gumo


#722 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9538 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 07 marzec 2009 - 05:51

Niedawno kombinowałem, jak wykorzystać stare obiektywy, z zestawu pt. Praktica.
Okazuje się, że da się to zrobić, w dość prosty sposób.
Adapter, podobny do tego, potwierdza nawet ostrość, cichym piiipp :huh: .
Co prawda, to wciąż manual ale szkła całkiem niezłe, od Pentacon.
Tym samym mój mały arsenał rozrósł się o dwa obiektywy stałoogniskowe, o nienajgorszych parametrach:
-4.0/200mm
-1.8/50 mm (formaty dla małego obrazka)

Lampa błyskowa Regula, też działa, w tej kombinacji. W nastawach ręcznych.
Mam tylko obawy, czy ten eksperyment wytrzyma system elektroniki EOS-a.
Może ktoś się wypowie w tej sprawie? Żebym czegoś nie sp.... :D

Załączone pliki



#723 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 marzec 2009 - 09:24

Gumo,
Nie śledziłem ostatnio rynku obiektywów. Po Twoim poście zacząłem przeglądać sklepy internetowe i .... nie wiem co powiedzieć. Ceny są na niektóre produkty o 50% większe. Za dwa obiektywy, które rok temu kupiłem obecnie mógłbym kupić tylko jeden ... jestem po prostu niesamowicie zaskoczony.

Popper, na Twoje pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Wiem jedynie, że wiele osób wykorzystuje stare obiektywy lub z innych systemów i takie mieszanki świetnie się sprawdzają.

Pozdrawiam
Remek

#724 OFFLINE   woblerek

woblerek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjawawa

Napisano 07 marzec 2009 - 09:53

Witam, szykując się na jutrzejsze kropki ... dorzucę fotkę dot. samolocików :D

pzdr.

Załączone pliki



#725 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2009 - 20:15

... pociągne dalej wątek niewędkarski <_<
Patu napisał:
Szukam niedrogiego telezooma na specjalne okazje.
Czytałem trochę o Tamronie 70-300mm, i 55-200mm i Nikorze 55-200mm. Ten pierwszy słynie ze strasznych aberacji przy górnych zakresach ogniskowych, drugi ma całkiem niezłe opinie.
Pytanko, używa ktoś wyżej wspomnianych szkiełek?


Pamiętaj o jednej zasadniczej zależności: aby zrobić nieporuszone zdjęcie na długim końcu należy mogawkę ustawić na odwrotność ogniskowej. Zatem dla ogniskowej 300 mm czas musi wynosić minimum 1/300 s. I tutaj zaczyna się problem z ciemnymi szkłami. Przesłona 5,6 na długim końcu to ciemność wymagająca niestety znacznie dłuższych czasów niż te 1/300.
Jeśli planujesz zooma do celów wędkarskich to polecam Sigmę 50-150/2,8. Przy matrycy DX realna wartość ogniskowych, odniesiona do pełnej klatki to 75-225 mm, czyli całkiem fajna. ą i obektyw waży dopuszczalnie do warunków noszenia i rozmiar ma przyjazny. Nie polecam szkieł ze światłem 4-5,6. Oczywiście fotki robić można, ale będziesz się męczył i wiele z nich będzie kiepskich. I najważniejsze - stabilizacja nie zastąpi jasności, jest tylko protezą.

Pozdrawiam
Mariusz

#726 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 marzec 2009 - 20:19

Nie wiem jakie masz doświadczenia w zakresie w/w szkieł ale nie zgodzę się z Tobą. Po pierwsze stabilizacja świetnie działa zwłaszcza w obiektywie 70-300, po drugie czasy 1/300 dla 300mm są mitem. Ja akurat będę bronił to tele nikona bo jest świetne.

Pozdrawiam
Remek

#727 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 07 marzec 2009 - 20:20

...

najważniejsze - stabilizacja nie zastąpi jasności, jest tylko protezą.

Pozdrawiam
Mariusz



ale stabilizacja przy przyslonie 2,8 i dlugiej ogniskowej dziala juz sporo lepiej. Mam wrazenie, ze jakosc dzialania stabilizacji tez jest uzalezniony od ceny i klasy obiektywu w amatorskich zoomach (nikon) moim zdaniem stabilizacja dziala kichowato.

jw :D

#728 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 marzec 2009 - 20:22

W 70-200 2.8 działa moim zdaniem gorzej niż w 70-300 - moje subiektywne zdanie, poparte doświadczeniem własnym :D

Tutaj jak ktoś ma dużo czasu: http://forum.nikon.o...read.php?t=8736

Pozdrawiam
Remek

#729 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 07 marzec 2009 - 20:25

W 70-200 2.8 działa moim zdaniem gorzej niż w 70-300 - moje subiektywne zdanie, poparte doświadczeniem własnym :D

Tutaj jak ktoś ma dużo czasu: http://forum.nikon.o...read.php?t=8736

Pozdrawiam
Remek


trudno mi sie wypowiadac o wszytskich obiektywach z VR. Ale mam teraz dwa szkielka 18-200 VR i 70-200 2,8 VR i w ten pierwszy to masakra. :(

Co ciekawe przy zdjeciach sportowych w 70-200 2,8 VR stabilizacja dziala fajniej przy recznym ostrzeniu niz przy AF. Ale to moze zupelnie subiektywne odczucie.

JW :D



#730 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2009 - 21:07

Nie wiem jakie masz doświadczenia w zakresie w/w szkieł ale nie zgodzę się z Tobą. Po pierwsze stabilizacja świetnie działa zwłaszcza w obiektywie 70-300, po drugie czasy 1/300 dla 300mm są mitem. Ja akurat będę bronił to tele nikona bo jest świetne.

Pozdrawiam
Remek


Też posiadam N70-300/4-5,6VR ale niestety można go wykorzystać do ptaszków. Do fotografii na długich ogniskowych dla kadrów w ruchu zmuszony byłem kupić Nikona 80-200/2,8. Jest bez stabilizacji, jednak przy użytecznym ISO 1250 w D300 daje radę nawet w zdjęciach sportowych. Jego wadą jest niestety wolny AF, ponieważ nie ma własnego silnika i korzysta z napędu w body.
Stabilizacja obrazu może pomagać, ale z moich (niemałych) doświadczeń w fotografowaniu sportu niestety jest prawie zbędna. Jeśli nie ma światła, nie ma również dobrego zdjęcia.
Co do zasady ogniskowa/czas jest ona jednym z podstawowych kanonów realizacji ostrego zdjęcia. Można oczywiście czas wydłużyć i utrzymać aparat, ale istnieje ryzyko (bardzo duże), że zdjęcie wyjdzie poruszone. A powtórki zazwyczaj już nie ma.

#731 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2009 - 21:13

[quote]
...

najważniejsze - stabilizacja nie zastąpi jasności, jest tylko protezą.

Pozdrawiam
Mariusz
[/quote]


ale stabilizacja przy przyslonie 2,8 i dlugiej ogniskowej dziala juz sporo lepiej. Mam wrazenie, ze jakosc dzialania stabilizacji tez jest uzalezniony od ceny i klasy obiektywu w amatorskich zoomach (nikon) moim zdaniem stabilizacja dziala kichowato.

jw :D
[/quote]
W moim Nikorze stabilizacja działa poprawnie, ale zakres jej stosowania jest ograniczony. Praw fizyki nie oszukamy nawet tą protezą. Większość swoich zdjęć ze sportu, reportażu i fotografii ulicznej wykonałem bez stabilizacji ponieważ inwestowałem w szkła z dobrym światłem.
Oczywiście ze światłem też nie należy przesadzać, bo to i głębia ostrości może dopiec, ale muszę Ci powiedzieć, że Sigma 30/1,4 przymknięta do 2,0 to jest szkło ostre jak żyletka i daje kolosalne możliwości fotografii w kiepskich warunkach oświetleniowych. Podobnie S50/1,4.


#732 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 07 marzec 2009 - 21:22

Marszal dzieki za wyjasnienia :D Napewno skorzystam :D

pozdrawiam JW B) B)

#733 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2009 - 21:27

Jerzy, to nie są rady, bo aby takich udzielać trzeba mieć profesorskie doświadczenia. To jedynie moje przemyślenia, oparte na zdjęciach, które zepsułem, a których jest mi żal.

#734 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 marzec 2009 - 21:38

Miło, że kolejna osoba na forum z zamiłowaniem do fotografii i ryb. Super! Dzięki za wyjaśnienia.

Pozdrawiam
Remek

#735 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2009 - 21:56

Właśnie niedawno uświadomiłem sobie, że wędkarstwo i fotografia chociaż idą ze spobą w parze, to są niezwykle trudne do pogodzenia. Jak łowię, to widzę kadry godne uwagi i jestem rozkojarzony. Jak fotografuję to takie ryby się przewalają, że aż gul zęby wybija. Postanowiłem więc, że albo łowię albo fotografuję. Ostatnio na spotkaniu Grodzkiego z Jeleniej Góry byłem bez aparatu i poświęciłem się łowieniu. Na następne jazdę tylko z aparatem i szkłami i będę nadwornym fotografem. Za pół roku napiszę jak na tym wyszedłem.
PS
Czar pary - miód. Nastrojowe i dostojne jak na parowozy przystało.

#736 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 marzec 2009 - 21:59

:D dzięki

Przy okazji podziel się jakimiś zdjęciami :D albo daj namiary na zdjęcia :D Bardzo chętnie popatrzę.

Pozdrawiam
Remek

#737 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 549 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 07 marzec 2009 - 22:32

W połowie kwietnia postaram się uruchomić stronę, na której będę mógł pokazać swoje fotografie. Ostatnio próbowałem zmierzyć się z fotografią spotową dotyczącą narciarstwa biegowego w Biegu Jeleniogórskim i Memoriale Jana Mądrego w Jakuszycach. Poszukiwanie emocji i walki w tej dyscyplinie nie jest łatwe ze względu na niefotograficzne warunki (śnieg, śnieg i jeszcze raz śnieg - niełatwy do fotografowania). Za tydzień będą Mistrzostwa Polski i mam nadzieję na spotkanie z Justyną Kowalczyk i uwiecznienie naszego Złotka na swoich fotografiach.
Co będę mógł, umieszczę właśnie na nowej stronie.
PS
Jestem amatorem i z reporterką zawodową nie mam nic wspólnego. To taka moja druga pasja, po spiningu. Zdjęcia robię dla siebie i mam zamiar zmierzyć się z większością rodzajów fotografii.


#738 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 12 marzec 2009 - 21:57

A może to?



#739 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 26 marzec 2009 - 13:20

... aparat wędkarza, ale fotka niewędkarska :lol: ;)... tak dla zabicia czasu ( i jego zatrzymania)..

Załączone pliki



#740 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 marzec 2009 - 14:56

Pięknie, Patryk :huh:
Jedno z ładniejszych tego typu zdjęć jakie widziałem.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych