Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerkbait's Myth Busters czyli Wędkarscy Pogromcy Mitów! Edycja specjalna.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
297 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   DonPablo

DonPablo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Paweł

Napisano 28 luty 2014 - 19:28

Jasne.

Z tego wynika, że jak się zbierze 2 gości i 3 wędki a do tego ze 3 młynki, to mamy odwzorowany przekrój wszystkich możliwych zestawień sprzętowych.

Cóż za brawurowa teza. Cóż za miarodajne wyniki.

Biedne Japońce walczą o wyznawców wymyślając idealnie skomponowane zestawy wędek i kołowrotków a tu proszę, przychodzi taki jeden z drugim "mythbuster" i cały ich misterny plan w p...

Dział R&D Shimano, Daiwy do zwolnienia.



#22 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 28 luty 2014 - 19:37

Nic nie rozumiesz Don Pablo. Nic a nic. Tak jak moi współpasażerowie w gondolce na Jaworzynę.


  • Kondziu lubi to

#23 OFFLINE   DonPablo

DonPablo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Paweł

Napisano 28 luty 2014 - 19:52

Skończyły się argumenty? Teraz atak ad personam?

Teraz jedyne co możesz zrobić, to spróbować ośmieszania.

Technika prymitywna, świadcząca o niezbyt lotnym umyśle, ale w Polsce często skuteczna.



#24 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 28 luty 2014 - 19:54

Problem polega na tym że nie każdy trzyma wędkę tak jak na przedstawionym eksperymencie.

Ja często podczas łowienia zmieniam miejsce ułożenia stopki kołowrotka między palcami a jak już ręka jest zmęczona po wielu godzinach podbijania ciężkiej gumy to samoczynnie dłoń ląduje na foregripie więc uważam że kołowrotek jednak w jakiś sposób "wyważa" wędkę.

Tak. Proporcjonalnie. Im dalej od uchwytu tym lepiej wyważy. Może nam nawet wędzisko "przewrócić".

Pytanie tylko ilu, i jak długo, w ten sposób trzyma wędzisko.

Również trzymam często za fore.................................. przy zmianie stanowiska ;)


Użytkownik popper edytował ten post 28 luty 2014 - 19:55


#25 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 28 luty 2014 - 20:04

Skończyły się argumenty? Teraz atak ad personam?

Teraz jedyne co możesz zrobić, to spróbować ośmieszania.

Technika prymitywna, świadcząca o niezbyt lotnym umyśle, ale w Polsce często skuteczna.

Atak? Żaden atak, źle mnie odbierasz. Raczej Ty zaatakowałeś mnie.

Ale w końcu nie o to chodzi. Chodzi o to że to ja mam argumenty. Niezbite. A skoro twierdzisz inaczej, to ich nie rozumiesz. Tylko o to chodzi a nie o atak.


  • fish28 lubi to

#26 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 28 luty 2014 - 20:08

Waldku,dlatego moje wędki nie posiadają fore, a jak zmieniam stanowisko to odkładam w uchwyt na łodzi :D



#27 OFFLINE   tebe

tebe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 28 luty 2014 - 20:14

Pozwolę sobie wkleić post użytkownika Gumofilc z tematu o Turawie:

 

"To mnie zawsze zdumiewa (mam nadzieje ze jeszcze jakis czas bedzie bo jak przestanie to znaczy, ze jest mi juz wszystko jedno)  - jak chodzi o jakas zaj..ana srubke w kolowrotku z kevlaru powleczonego 24 karatowym złotem, przyklejona klejem Gustava, ktora nie chce zap..ac z predkoscia swiatla na wysokosci lamperii, co znaczaco wplywa na czestotliwosc drgan, przenoszonych na wedzisko, a w zasadzie rekojesc, poklejona rzeczonym klejem Gustava, co z kolei ma decydujacy wplyw na rzut 0,3g woblerkiem na odleglosc 3m57cm zylka 0,112mm........to sa watki po kilkadziesiat postow w kilka dni.

Natomiast jak chodzi o , wydawaloby sie clue - czyli jak ta cala scholastyke zastosowac w praktyce....a w zasadzie gdzie ja zastosowac - taki problem dnia dzisiejszego wziety z praktyki...to jak widac cienko to idzie..."

 

Pozdrawiam!


  • Jack__Daniels i krzychun lubią to

#28 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4434 postów

Napisano 28 luty 2014 - 20:17

Witam,

Ja sie zastanawiam jak wytłumaczyć fanom ujmowania wszelkich możliwych gramów wychowanych na jankeskim rod-buildingu i wędkom na Bassy, ze w mocniejszych i konstrukcjach ze 3 metry to najlepiej rypnac uncje ołowiu w dolnik i kwestia wyrażenia staje sie bardzo łatwa, co wiecej Fuji robi takie gałki co sie można samemu pobawić w odważnie ale one zniknęły z naszych wedek, pewnie juz na dobre. Rezonanse są ciężkie, tuleje poliuretanowe lekkie, co pasuje, dziś US and A, jutro China, świat zmiennym jest i ulega modzie :)

Bujo
  • Sławek Oppeln Bronikowski i pepso lubią to

#29 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 luty 2014 - 20:18

Skończyły się argumenty? Teraz atak ad personam?

Teraz jedyne co możesz zrobić, to spróbować ośmieszania.

Technika prymitywna, świadcząca o niezbyt lotnym umyśle, ale w Polsce często skuteczna.

Zwracam ci uwagę, ze to raczej Ty tu wpadłeś z lekkim ciśnieniem i agresorem.



#30 OFFLINE   DonPablo

DonPablo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Paweł

Napisano 28 luty 2014 - 20:22

Chodzi o to że to ja mam argumenty. Niezbite. A skoro twierdzisz inaczej, to ich nie rozumiesz. Tylko o to chodzi a nie o atak.

A jakież to? :)

Spróbuj przeprowadzić podobny eksperyment, zmieniając kijek z pierwszego doświadczenia na taki powiedzmy 1,90 m i cw do 10g.

Podepnij swoje kołowrotki.

Wyważyły?

Daj znać i nie omieszkaj wkleić zdjęć.



#31 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 luty 2014 - 20:25

to ja mam pomysl, moze lowmy samymi kolowrotkami, takie zestawy beda najzajebiastrzo wywazone



#32 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 28 luty 2014 - 20:31

Ktoś kiedyś zapodał też podobne foty z takiego eksperymentu(bodajże @zorro) i wychodziło że nawet kręcioł o 40-50g cięższy od poprzedniego jest w stanie przesunąć wyważenie tylko o jakieś 1,5-2cm.I tak jak pisał gdzieś @mrWhite7 wystarczy te 15-30 g ulokować w gałce zakańczającej i wędka będzie lepiej wyważona niż kołowrotkiem nawet o 60 g większym.


Użytkownik kogut edytował ten post 28 luty 2014 - 20:36


#33 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 28 luty 2014 - 20:31

A jakież to? :)

Spróbuj przeprowadzić podobny eksperyment, zmieniając kijek z pierwszego doświadczenia na taki powiedzmy 1,90 m i cw do 10g.

Podepnij swoje kołowrotki.

Wyważyły?

Daj znać i nie omieszkaj wkleić zdjęć.

1,9 nie mam. I nie muszę mieć. Zrozum jedno: każdy kij, długi czy krótki, lekki czy ciężki, z dowolnym kołowrotkiem będzie powodował taki sam nacisk na wagę. Różny dla różnych kijów ale czy z lekkim czy z ciężkim kołowrotkiem, nacisk będzie taki sam. Innymi słowy każdy kij, niezależnie od podpiętego kołowrotka będzie tak samo leciał na pysk. Jaśniej już nie umiem.

Wydaje mi się że cały czas mylisz wyważenie wędki z prawidłowym doborem kołowrotka. Rozumiem że trudno dokręcić do UL jakieś Shimano w rozmiarze 20 000, bo to nie będzie współgrało. Co nie zmienia że nawet z tym ciężkim kołowrotkiem, UL da taki sam nacisk na wagę jak z czymś leciutkim.

Uff, więcej już nie będę tłumaczył.



#34 OFFLINE   DonPablo

DonPablo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Paweł

Napisano 28 luty 2014 - 20:37

Zwracam ci uwagę, ze to raczej Ty tu wpadłeś z lekkim ciśnieniem i agresorem.

Zwracam ci uwagę, że nie jesteś od zwracania uwagi.

 

To już kolejny wątek o tym, że tak w zasadzie, to nie jest ważne co się do kija podepnie i do jakiego, ważne, żeby często łowić.

Jeśli ktoś tak ma, to ok, tylko niech swój światopogląd nie próbuje ubierać w dowody pseudonaukowe, bo jeszcze mu kto uwierzy.

Ja się na to nie zgadzam. Za bardzo szanuję ludzi, którzy wypracowali kanony.

Dobór wielkości kołowrotka do reszty zestawu ma ogromne znaczenie dla komfortu i skuteczności łowienia.

Nie każdy kołowrotek wyważy poprawnie zestaw. To tyle.

Pozdrawiam

Paweł



#35 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 luty 2014 - 20:42

kanony nie zawsze sa tak kanonierskie, zeby niepodwazalne byly :)  np. kanon plecionek ze srednica, kanon lowienia na plemniki, kanon dalszych rzutow dluga wedka, kanon opadowy, kanon zdjec okazow w kiblu ... czasami dobrze jest stluc jedna czy dwie kamienne tablice :)


  • krzychun lubi to

#36 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 luty 2014 - 20:43

A wierzyć to sobie możesz w co chcesz. Różne mody mieliśmy, były elaboraty o tym jak spirala zmniejsza tarcie o przelotki, o tym jak to rezonanse powodują potworny wzrost ciężaru kija.

Więc mozesz wierzyć w dowolny "kanon".

Tylko pliz, nie bulgotaj się w piątkowy wieczór.

Póki co jedyne o serwujesz to swoją "wiarę" i jakies wycieczki do każdego kto jest nie po myśli...



#37 OFFLINE   DonPablo

DonPablo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 702 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Paweł

Napisano 28 luty 2014 - 20:45

1,9 nie mam. I nie muszę mieć. Zrozum jedno: każdy kij, długi czy krótki, lekki czy ciężki, z dowolnym kołowrotkiem będzie powodował taki sam nacisk na wagę. Różny dla różnych kijów ale czy z lekkim czy z ciężkim kołowrotkiem, nacisk będzie taki sam. Innymi słowy każdy kij, niezależnie od podpiętego kołowrotka będzie tak samo leciał na pysk. Jaśniej już nie umiem.

Wydaje mi się że cały czas mylisz wyważenie wędki z prawidłowym doborem kołowrotka. Rozumiem że trudno dokręcić do UL jakieś Shimano w rozmiarze 20 000, bo to nie będzie współgrało. Co nie zmienia że nawet z tym ciężkim kołowrotkiem, UL da taki sam nacisk na wagę jak z czymś leciutkim.

Uff, więcej już nie będę tłumaczył.

Nacisk na wagę to oczywiste.

Jednak mówię o czymś innym.

O ile nie ma możliwości regulacji przy użyciu ciężarków w dolniku, to ciężar kołowrotka ma znaczenie.

Jeśli kij leci na ryj, to cięższy kołowrotek ma szansę ten kij wyważyć, żeby to negatywne zjawisko zniwelować.



#38 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 28 luty 2014 - 20:53

A moim zdaniem na wyważenie kija ma decydującą role długość rękojeści,zbalansowanie blanku. Niektóre blanki są tak wyważone ,że biorąc je do łapek w miejscu gdzie byłby kręcioł wogóle nie lecą na pysk(np k2) ,a inne czujemy że nawet 30g w gałce może być mało ,aby dobrze wyważyć kij(np Vecter Boron)(przy tej samej długości i mocy)


  • Friko lubi to

#39 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 28 luty 2014 - 20:54

Don Pablo szanowny! Przecie właśnie udowodniłem że cięższy kołowrotek nie wyważa ani lepiej ani gorzej, bo nie wyważa w ogóle. Na litość boską!

Co najwyżej da wrażenie, bo łapa dźwiga większy ciężar. Ale to tylko wrażenie. Mój Clatronic nie kłamie.

Praw fizyki pan nie zmienisz. Choć byś nie wiem jak chciał.



#40 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 28 luty 2014 - 20:58

A moim zdaniem na wyważenie kija ma decydującą role długość rękojeści,zbalansowanie blanku. Niektóre blanki są tak wyważone ,że biorąc je do łapek w miejscu gdzie byłby kręcioł wogóle nie lecą na pysk(np k2) ,a inne czujemy że nawet 30g w gałce może być mało ,aby dobrze wyważyć kij(np Vecter Boron)(przy tej samej długości i mocy)

Pewnie że długość i masa dolnika ma podstawowe znaczenie, bo jest poza uchwytem. Z tyłu. Dlatego wyważa. Już to Bujo napisał. Tyle że my tu o roli kołowrotka spokojnie sobie rozprawiamy a nie o dolnikach. Łamiemy mit kręcioła i jego roli w wyważeniu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych